Naturally Serein / Book Club discussion

Damızlık Kızın Öyküsü
This topic is about Damızlık Kızın Öyküsü
133 views
Margaret Atwood - Damızlık Kızın Öyküsü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Comments Showing 1-9 of 9 (9 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Çisem (cisemcakir) | 12 comments Mod
Uzun zamandır kitap listemde olan bir eser daha... Dizisine de (The Handmaid's Tale) başlamış, ama çok beğenemediğim için bitirmemiştim. Kitaptan çok daha umutluyum.

Okumuş olanlar yorum bırakırsa, çok sevinirim! 💖


Derya Nergiz | 3 comments Çok beğendiğim ve etkilendiğim bir kitaptı.. kadının hiçbir zaman adı yok, okudukça korkuya kapıldım, ya gerçekleşirse diye, çok da uzak bir ihtimal görünmedi maalesef.. kesinlikle okunmalı, sevgiler


Büşra Toprak (buffra) Ne yazık ki ben de 'ya gerçek olursa' diye ürkerek okudum, çok etkileyiciydi. Kitabı bitirdikten sonra diziye başladım ve bazı kaçırdığım noktaları da tamamlamış oldum. Ama dizi tamamen kitaba bağlı değil tabi ki.


message 4: by Selininbiri (new)

Selininbiri | 1 comments Merhaba okuma grubunuza katılmaya bu ay karar verdim ve okuduğum bir kitabın seçilmesi ile yine katılamadım🙈 ama bende ertelediğim dizisini izleyerek size eşlik etmeye karar verdim.. Kitap içinde söylenecek çok şey var aslında. Beni çok etkileyen bir eserdi. Bu zamana kadar oluduğum distopyalar içerisinde en sarsıcı olanıydı diyebilirim. Sanırım yaşananların olabilme ihtimalinin çok yüksek olması ve kadınların hep ezilen/kullanılan taraf olmasıydı beni en çok sarsan..
Tüm okuyacak arkadaşlara keyifli okumalar dilerim..
Herkesin yorumunu merakla bekliyorum☺️


message 5: by MEHTAP (new)

MEHTAP | 2 comments Yerde bir kilim, oval, paçavralardan dokunmuş. Bunu severler işte; halk sanatı, arkaik, kadınların boş vakitlerinde başka bir şeye yaramayan şeylerden yaptıkları . Geleneksel değerlere bir dönüş. İsraf etme ki isteme . Ben harcanmıyorum. Neden isteyeyim ki? Beden öyle kolay incinebilir ki öyle kolay elden çıkarılır ki su ve kimyasallardan oluşmuştur hepi topu, bir denizanasından da pek farkı yoktur , kumda kuruyan . Ellerim sıcak zift kokuyor . Eve geri dönüp banyoya çıkmak ve sert savun ve ponza taşıyla ovmak, ovmak, ovmak istiyorum bedenimi, bu kokunun her zerresini derimden söküp atmak için. Bu koku hasta ediyor beni. Aynı Zamanda açım. İğrenç bir şey bu ama her şeye karşın gerçek . Ölüm acıktırıyor beni. Belki boşaltıldığım içindir ya da hayatta kalışımla bedenimin bunu halletme yoludur. Temel duasını yinelemeyi sürdürmesi . Varım varım varım hala . Bir sabah markete gittiğinizi ve aldıklarınızı kartınızla öderken kasiyerin size yeterli limit olmadığını söylediğini düşünün. Sonra bankaya ulaşmaya çalıştığınızı ve hatların hep meşgul olduğunu. Eve geldiğinizde kocanızın size bütün kadınların banka hesaplarının kapatıldığını, artık çalışmayacağını söylediğini hayal edin. Sonra bir aile olarak parçalandığınızı, sizin hala " iki bacaklı bir rahim" olmanız sebebiyle kolonilere gönderildiğinizi ve sistemin çocuğu olmayan büyüklerine damızlık kız olduğunuzu tahayyül etmeye çalışın. Adınız yok ve sahibinizin acıyla " fredinki" şeklinde çağrıldığınızı, hayattaki tek vasfınızın üremekle sınırlandırıldığı bir dünya neye benzerdi? Bu kitabı tüm kadınlar okumalı . Okullarda okutulmalı . Distopyalar önemli ama feminist distopyalar çok daha önemli. Hele de bütün dünyada çizginin dışına çıkarılmaya çalıştığımız şu günlerde .


Özge Karatuğ | 3 comments Damızlık kızın öyküsü beni en çok etkileyen distopya oldu. Bir kadın olarak hikayenin gerçekçiliğini hissetmemek mümkün değil. Korkuyla endişeyle okudum kitabı. Kurgusu itibari ile etkilensem de dilinin de oldukça akıcı olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda dizisini izlemek istiyorum.


Hulyacln | 1 comments Geçtiğimiz sene okumuş olduğum bir eserdi ama bu grup sayesinde yeniden duygularımı gözden geçirdim kitap hakkında.
Geçen sene okuduktan sonra şunları yazmışım:

'Kitapla (bir distopyadan söz ediyoruz) şu an yaşadıklarımız arasında benzerlikler olması korkutucu..
Netlik oluşturmadan sonlandırılması aslında okura “peki sizce ne olmuş olabilir?” ya da “gidişat gerçekten bu ayrıma sapabilir mi? sorularını da yöneltiyor.
Basit ve sıradan bir ifade ile “sarsıcı” hatta “yakıcı” bir olasılık var ortada ve bu olasılığın düşüncesi de kitabı daha görünür/ilgi çekici kılıyor. '
.
Yazarın pek çok okur tarafından eksik ve parçalanmış bulunmuş eserini bilinçli bir şekilde bu yönde geliştirdiğini düşünüyorum. Çünkü sonradan kurgulanmış ve tamamen dönüştürülmüş bir sistemde hiçbir parça yerine alışmaz, hep bir iğretilik mevcuttur.
.
Sonuç olarak bu distopyanın hala yakıcı ihtimaller barındırdığını düşünüyorum.
.
Dipnot: seçeneklerden bir diğeri de swastika geceleriydi yanlış hatırlamıyorsam. Sadece feminist distopya olarak değil; yaratılmış mitler üzerine de sağlam eleştiriler sunan, oldukça etkileyici bir eserdir.Tavsiye ederim:)


Zeynep Değerli | 4 comments Dizisini izlemiş ve çok etkilenmiştim. Kulüp sayesinde kitabını da okumuş oldum. Offred’ in içsel konuşmaları sayesinde psikolojisi, hissettikleri ve atmosfer daha net canlandı gözümde. Bu kadar mantık dışı bir toplumsal düzenin bir şekilde tanıdık ve her an gerçek olabilir hissi çok ürkütücü. Kitabın son bölümü 2195 yılında geçen kısmının verdiği umutsuzluk daha da kötü. Gilead üzerine konuşma yapan erkek akademisyenin kullandığı seksist dil aradan geçen yüzyıllara rağmen kadının toplumda konumlandırıldığı yerin pek de değişmemiş olduğunu gösteriyor.


Çisem (cisemcakir) | 12 comments Mod
Herkese merhaba!
Yorum yapan herkese çok teşekkür ederim, hepsini keyifle okudum.
Kitapla alakalı fikirlerimi duymak isteyenler aşağıdaki linkten videoya ulaşabilirler.
https://www.youtube.com/watch?v=BzLa8...

Sevgiler!
Çisem


back to top