Suomalainen lukupiiri discussion
Popsugar 2019
>
20. A book set in space
date
newest »
newest »
message 1:
by
Terhi, Apukäsi
(new)
Dec 07, 2018 10:43AM
-
reply
|
flag
Pidän periaatteessa scifistä, mutta jostain syystä tämä avaruuteen sijoittuminen tuottaa nyt päänvaivaa. Periaatteessa kelpuutan kyllä sellaisenkin kirjan, jossa edes pääosa tapahtumista on avaruudessa. Tuleeko hyviä vinkkejä mieleen?
Mä mietiskelin, pitääkö kirjan sijoittua avaruuteen avaruuteen eli käytännössä avaruusalukselle tai -asemalle vai kelpaavatko myös sellaiset kirjat, jotka sijoittuvat toiselle planeetalle kuten Marsiin tai kauemmas?Itse ajattelin sijoittaa tähän kohtaan Mur Laffertyn kirjan Six Wakes, johon törmäsin e-kirjastossa.
Annamariah wrote: "Mä mietiskelin, pitääkö kirjan sijoittua avaruuteen avaruuteen eli käytännössä avaruusalukselle tai -asemalle vai kelpaavatko myös sellaiset kirjat, jotka sijoittuvat toiselle planeetalle kuten Marsiin tai kauemmas?"No tätä minäkin mietin aluksi, mutta kun edellisen vuoden haasteessa on erikseen kohta "set on a different planet" niin kyllä se minusta ohjaa ajattelemaan tätä nimenomaan tuosta avaruusalus- tai avarauusasemanäkökulmasta.
Noh, kyllä Helmetin ja Kirjasammon yhteispelillä löytyi jokunen vaihtoehto. Ja jos kaikki muu pettää, niin ainakin lastenkirjaosastolta löytyy näköjään sopivaa kirjallisuutta vaikka millä mitalla!
Itse luen parhaillaan Scott Kellyn kirjaa Kiertoradalla, jossa kerrotaan hänen viettämästään vuodesta avaruudessa kansainvälisellä avaruusasemalla. Kirjassa käydään myös läpi hänen henkilöhistoriaansa ja päätymistään astronautiksi. Suhteellisen helppolukuinen ja mielenkiintoisia yksityiskohtia sisältävä kirja.
Tuo Kiertoradalla löytyy näköjään BookBeatista, mikä kohdallani madaltaa kynnystä tarttua kirjaan. Eli kiitos vinkistä, taitaa päätyä tämän vuoden lukulistalle.
Jaa, enpä edes tullut ajatelleeksi, että tämän kohdan voisi täyttää faktalla fiktion sijaan! Ehkäpä tuota voisi kokeilla, ellei vuoden lopun lähestyessä lastenosasto ala houkutella enemmän :)
Ei ihan ehtinyt Kiertoradalla - Vuosi avaruudessa enää mukaan omaan Popsugar-haasteeseeni, mutta voin joka tapauksessa todeta sen olleen varsin viihdyttävä ja mielenkiintoinen. Ärsyynnyn yleensä aika helposti kirjoihin, joissa kirjoittajan oma maailmankuva tulee vahvasti ja kritiikittömästi silmille, mutta tässä tapauksessa sekään ei häirinnyt. Se kyllä alkoi huimata, kun ajatteli, paljonko rahaa ja resursseja tuohon avaruustouhuun on lapettu vuosien varrella ja paljonko sitä toki menee koko ajan, huhhuh.
Books mentioned in this topic
Kiertoradalla - Vuosi avaruudessa (other topics)Six Wakes (other topics)

