Book's Calling Club discussion

70 views
Prosincový book club > Dojmy z knihy Na západní frontě klid

Comments Showing 1-5 of 5 (5 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Book's (new)

Book's Calling (bookscalling) | 30 comments Mod
A jdeme na četbu poslední letošní knihy. Omlouvám se, že jsem nevybral nějakou procházkou růžovou zahradou.


message 2: by Tomek (new)

Tomek Dočteno. Opravdu to nebyla asi dobrá volba knihy zrovna na advent. Depresivní čtení do depresivní části roku..

Děj knuhy jsem neznal, válečná tématika mě moc nezajímá - snad kromě Švejka, takže jsem to ani nikdy neviděl jako film.

První polovina mě místy vyloženě nudila, druhá část byla záživnější, ale žádnou další válečnou knihu asi číst nepotřebuji. Fanouška to ze mě neudělalo.

Některé pasáže jsou hezké, je z toho dobře cítit jak je nejen pro hlavního hrdinu válka nesmyslná, zbytečná, nelogická.

Zaujaly mě hlavně části, na kterých je vidět vývoj ve vnímání války hlavními postavami:

Katczinsky hned někde na začátku knihy: “Válka by nebyla tak zlá, jenom kdyby se člověk mohl víc vyspat.”

Hlavní hrdina - cca rok na frontě, si připadá staře, když do kasáren dorazí další, jen o něco mladší rekruti: “Žádnému z nás není přes dvacet. Ale mládí? Mladí? Tomu už je dávno. Jsme staří lidé.”

Zhruba v polovině knihy, na frontě cca 1,5 roku: “Jsme opuštěni jako děti a zkušení jako starci, jsme suroví a smutní a povrchní, myslím, že jsme ztraceni.”

A ke konci knihy v lazaretu: “Jak nesmyslné je všechno, co bylo psáno, děláno, myšleno proti válce, když je takového něco možné! To všechno je vylhané a bezvýznamné, když tisíciletá kultura nemůže zabránit ani tomu, aby nebyly prolity tyto proudy krve, aby neexistovaly po statisících tyto žaláře muk. Teprve lazaret ukazuje, co je to válka.”

Celkový dojem 4*


message 3: by Katarina (new)

Katarina | 12 comments Já jsem naopak ráda, že zrovna na Vánoce nebyla žádná "hloupá" nebo veselá knížka. Prosinec je prostě temná část roku a sama si nechávám depresivnější knížky právě na tohle období... takže za mě velké plus.

Na západní frontě klid jsem četla už na střední, tak jsem byla ráda, že mám příležitost se k ní vrátit. Kupodivu jsem si pamatovala jenom první část knihy, takže druhou půlku jsem si pro sebe objevila (podruhé). Myslím, že na střední mě to tenkrát dostalo víc než dnes, ale i dnes se mi kniha moc líbila. Připomnělo mi to trochu i Krále krysu a Most přes řeku Kwai, ke kterým jsem taky plánovala, že se jednou vrátím.

Těším se na pokračování bookclubu příští rok! :)


message 4: by Libor (new)

Libor Pokorný | 9 comments Na západní frontě klid je světla výjimka ze středoškolských let, tedy z doby, kdy jsem podobné knížky musel číst povinně. Tzn., že na rozdíl od různých Babiček a jiných jsem tenhle román tehdy přečetl s chutí a dodnes si pamatuji tu syrovou atmosféru, kterou Remarque uměl navodit.

Čtení to, s ohledem na děj, není lehké. Téma Remarque vyčerpává způsobem, že nemůže být pochyb o tom, že se stal předním představitelem tzv. Ztracené generace zcela po právu.

Spisovatelsky je to skvělá záležitost. Po zásluze nadčasová klasika.


message 5: by Book's (new)

Book's Calling (bookscalling) | 30 comments Mod
Děkuju za vaše komentáře! :-) A těším se na další v roce 2019.

Knihu Na západní frontě klid, kterou jsem měl na seznamu už od střední školy, jsem konečně dočetl... teda doposlouchal. Rozhodl jsem se totiž pro audioknihu namluvenou Jaroslavem Pleslem. A to byla povedená volba! Bohužel však obsah až tak povedený nebyl. Nemyslím literárně, ale tím, co se odehrávalo za války. Člověk si nikdy pořádně neuvědomí (a ani to moc samo od sebe nejde), jak příšerné a děsuplné věci se na frontě děly. Nicméně se to autorovi povedlo dobře popsat, místy až příliš dobře. Všechny ty mrtvoly, rozstřílená těla, chybějící končetiny, vyhřezlá střeva. Někdy jsem měl sto chutí s knihou předčasně skončit, mám v tomhle celkem kvalitní představivost. Nenapadá mě nic, co bych z literárního hlediska vytknul, je to zkrátka dobrá kniha, která si právem zaslouží dlouholetou pozornost čtenářů.


back to top