Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
This topic is about Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
58 views
Grup Okumaları > Matmazel Noraliya'nın Koltuğu - Aralık 2018 Türk Klasiği Okuması

Comments Showing 1-13 of 13 (13 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Özgür | 2779 comments Mod
Peyami Safa'nın Matmazel Noraliya'nın Koltuğu isimli eserine ilişkin yorum ve görüşlerinizi bu başlığa yazabilirsiniz.


message 2: by Özgür (last edited Dec 04, 2018 12:58PM) (new) - rated it 2 stars

Özgür | 2779 comments Mod
Yaklaşık dörtte birini okudum kitabın. Çok güçlü bir kalem Peyami Safa. Kelimeleri o kadar güzel bir şekilde bir araya getiriyor ki okumaya ara veremiyorum.


Özgür | 2779 comments Mod
Kitabın ilk kısmı bitti. Peyami Safa farklı toplumsal bakış açıları (materyalizm, spiritüalizm, milliyetçilik, muhafazakarlık gibi) arasında ne yana gideceğini şaşıran Ferit'in durumunu (bazen biraz okurun gözüne sokarak olsa da) çok güzel anlatıyor. Yıllar önce okuduğumdan aklımda kaldığı kadarıyla grubun diğer okuması olan Babalar ve Oğullar'da da eski-yeni çatışması vardı. Güzel bir tesadüf olmuş.


Özgür | 2779 comments Mod
Başlık günlüğe dönüşmeye başladı :))

Okumayı tamamladım. İlk kısmı iyiydi, okumaktan keyif almıştım. İkinci kısmın başı da ümit vericiydi. Ama sonrası yazarın okuyucuyu kendi fikirleriyle bombardımanı oldu. İlk kısımda da "sevgili okuyucu sen anlamazsın, şunu demek istiyorum" tarzı bir anlatım vardı ama ikinci kısımda bu iyice derse dönüştü. Peyami Safa'nın felsefeden ekonomiye sosyolojiden dine her konuda fikirlerini vaaz ettiği bir derse. Hayal kırıklığı oldu açıkçası benim için.


Renin | 375 comments Heyecanla başlayıp, illallah ederek bitirdiğim bir kitap daha... Yorumunuza aynen katılıyorum Özgür. Tabii siz çok nazikçe dile getirmişsiniz, ben okurken biraz ağzımı bozduğumu itiraf etmeliyim. :)

Ferit "evlat olsa sevilmez" bir karakter. Sözünü ettiğiniz üstten bakan ton en baştan itibaren içimi sıktı. O ton Peyami Safa'ya değil de, Ferit'e aittir diye düşünmeye çalıştım kitabın ilk kısmında, fakat hayır. Peyami Safa bizi yola getirmeye karar vermiş.

Tamam da, yaşanan ruhani bir deneyim (hezeyan mı desek) tartışılıp anlamlandırılmaya çalışılırken, konu aniden nasıl olur da örneğin sendikal mücadelenin iş saatlerinden çaldığına gelir? Toplumsal konularda beni yola getirmek istiyorsun da, bunun için daha az hezeyan içeren bir konu neden kullanmadın, Peyami Safa? Bunun bununla ne ilgisi var, sayın Safa?

Tamam, insan arayış içindedir, bazen kaybolur, bazen yabancılaşır, bazen tatminsizleşir, tamam. Peki bunu yaşayan insanı Ferit mi temsil edecek? Bu nasıl bir karikatürize etmedir? Tüm karakterler birer karikatür zaten, sadece Ferit değil ki. Katil, çok katil; alim, çok alim; din değiştiren, çok değiştirmiş; veremli, çok veremli... Kadınlara bakışına hiç girmeyeceğim bile. Vallahi protesto ediyorum! J'accuse! :)


Özgür | 2779 comments Mod
Ben de dün grubun diğer okuması olan Babalar ve Oğullar'daki Bazarov için "evlat olsa eldivenle sevilir" yorumunu yapmıştım :)

2018'in benim için en büyük hayal kırıklıklarından biri oldu bu kitap.


Firdevs | 243 comments Keşke ikinci kısım hiç olmasaydı..

Bu arada Peyami Safa’nın isim babası Tevfik Fikretmiş..


Hicret Kırtay (hicretto) | 14 comments İlk kısımda Eda Hanım'ın kocasının unutkanlığından bahsettiği kısımlar çok güldürdü. Ferit'in hezeyanlarını ben hep hezeyan değil de gerçekten olmuş diye düşünmüştüm ama değildi ve düzelmeye adaya gitti orada da artınca insanı biraz sıktı tabii ama ben karakterin psikolojisini yansıtması açısından iyi olduğunu düşünüyorum, Aziz'in verdiği dersleri acaba atlasam mı diye düşündüğüm oldu ama sonunda okudum bitti. Matmazel Noraliya'yı son bölüme sığdırması da hoşuma gitmeyen unsurlardan biri.


message 9: by Firdevs (last edited Dec 22, 2018 07:15AM) (new) - rated it 3 stars

Firdevs | 243 comments Ben Zehra’dan çıplak diye bahsedilen sahnelere çok gülüyordum. :-))
Kitabın çarpıcı cümlelerinden birtanesi kanımca
“Bu dünyada kendisini iyiliğe ve güzelliğe veren bir tek kişi de kalsa, evler memleketler ve insanlar yine bahtiyar olurlar” idi..


Hicret Kırtay (hicretto) | 14 comments O cümleyi ben de çok beğenmiştim.


Nesibe | 96 comments Senenin bitmesine saatler kala okumamı yetiştirdim :) Son kısımdaki ferit-aziz konuşmalarını ufak ufak atladığımı söylemek zorundayım. Okumayı denediğimde de pek bir şey yer etmedi çünkü kafamda.

Özgür ve Renin çok güzel ifade etmişler durumu :)


message 12: by Özgür (last edited Dec 31, 2018 02:29AM) (new) - rated it 2 stars

Özgür | 2779 comments Mod
Nesibe wrote: "Senenin bitmesine saatler kala okumamı yetiştirdim :) Son kısımdaki ferit-aziz konuşmalarını ufak ufak atladığımı söylemek zorundayım. Okumayı denediğimde de pek bir şey yer etmedi çünkü kafamda.

..."


Ben de hızlı hızlı okudum o kısımları, belki hikâye farklı bir yöne evrilir diye. Ama öyle olmadı maalesef.

Böylece bir okumanın daha sonuna geldik. Okumaya ve tartışmaya katılan herkese çok teşekkürler.

Gelecek ay (yani bir yıl sonra :) Latife Tekin'in Sevgili Arsız Ölüm isimli romanı okunacak. Türk klasikleri başlığını bir aylığına İntellecta'ya emanet ediyorum, ben de Oscar Wilde okumasında olacağım. Herkesi bekleriz.

Yeni yılınız da kutlu olsun, sağlık, huzur ve bolca okuma diliyorum :)


İntellecta | 1113 comments Mod
Özgür wrote: "Nesibe wrote: "Senenin bitmesine saatler kala okumamı yetiştirdim :) Son kısımdaki ferit-aziz konuşmalarını ufak ufak atladığımı söylemek zorundayım. Okumayı denediğimde de pek bir şey yer etmedi ç..."

Çok teşekkürler Özgür bu güzel dileklerin için! Bende herkesin yeni yılını kutluyor,
sağlık, mutluluk, huzur, bol Kitaplı yıllar diliyorum!
Her gününüz bir öncekinden daha güzel geçsin!


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu (other topics)

Authors mentioned in this topic

Peyami Safa (other topics)