Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Babalar ve Oğullar
This topic is about Babalar ve Oğullar
45 views
Grup Okumaları > Babalar ve Oğullar - Aralık 2018 Eski Klasik okuması

Comments Showing 1-10 of 10 (10 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

İntellecta | 1145 comments Mod
Grubumuzun Aralık ayında Eski klasikler kategorisinde okuyacağı Ivan Turgenev'in Babalar ve Oğullar isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Ibrahim | 3 comments Babalar ve Oğullar okuyorum. Aristokrat ve eski subay Pavel Petrovich, nihilist genç doktor Bazarov’la ateşli bir tartışmaya girmiştir. Pavel sorar ve karşılıklı konuşurlar:

Pavel: “What do you do, then?”

Bazarov: “I’ll tell you what we do. Not long ago, we used to say that our officials took bribes, that we had no roads, no commerce, no real justice. . . .”

Pavel: “Oh, I see. You’re reformers—that’s what this is called, I believe. Even I would agree with many of your reforms, but. . . .”

Bazarov: “Then we realized that talk—and nothing but talk—about our social ills isn’t worth the effort, that it merely leads to banality and pedantry. We saw that our most intelligent individuals, the so-called leaders and reformers, are useless. We saw that we devote ourselves to absurdities, that we debate about art, unconscious creativity, parliamentarianism, trial by jury, and the devil knows what else, when the issue is getting enough bread to eat, when we’re stifling under the grossest superstitions, when all our financial enterprises go bankrupt simply because there aren’t enough honest people to run them, when the very emancipation our government has been fussing about will hardly do any good because our peasants are happy to rob even themselves in order to get drunk in the local tavern”

19. yy’ın sonunda yazılmış bir romanda, Bazarov’un son paragrafında, bugünkü ruh halimi bulacağımı hiç düşünmezdim.


Özgür | 3001 comments Mod
Ben de okumaya başladım. İkinci okumam oluyor ama ilkinin üzerinden çok zaman geçtiği için yeni gibi.

Kitabın başında Nikolay Petroviç'in oğlunu karşılama heyecanını ve gururunu çok güzel anlatmış Turgenyev. Çevirmenin hakkını da vermek lazım.


Firdevs | 243 comments Rus edebiyatı okumaya başlayınca, gözlerim hemen Rus edebiyatı müdavimi Ömer’in yorumlarını arıyor:-)


Ömer (omercinar) | 619 comments :) Turgenyev’i hep duyuyordum Dostoyevski’yle diyaloglarından, Puşkin’i anma törenindeki rekabetlerinden, Ecinniler romanındaki temsilinden ama yakın zamana kadar okumamıştım.

Babalar ve Oğullar’a (ki Rusçası aslında Babalar ve Çocuklar demek) ilk başladığımda sıradan bir Rus öyküsü okuyormuşum gibi hissettim. Uzun süre kitabın başrol kahramanı Bazarov arka planda kaldı. (Bence kitaba onla başlamalıydı) Aile büyükleri, nihilizme tepkileri ve köyler çok gerçekçi resmedilmişti. Ama benim için roman iki arkadaşın vedalaştığı Arkadiy’in kendine Bazarov’dan ayrı bir yol çizmeye karar verdiği zaman başladı. Romanın bu bölümlerinde Bazarov’un bulunduğu uzun diyaloglu sahneler kitabın en etkileyici kısımları. Oysa romanın başlarında Bazarov az konuştuğu için okuyucunun gözünde arkadaşının aklını çelen şımarık inançsız bir gençten öteye gidemiyordu. Finalde baba evine dönüşle birlikte yaşanan trajedi ustalıkla yazılmış. Rus yazarlar iyi final yazıyorlar. Bize de Rus edebiyatının öncü romanlarından birinin tadını çıkarmak kalıyor.


message 6: by Firdevs (last edited Dec 23, 2018 02:18AM) (new) - rated it 4 stars

Firdevs | 243 comments Çok güzel yorum! Teşekkür ederim:-) okumak şimdi daha bir keyifli!


Renin | 388 comments Bir yerde Turgenyev'in diğer büyük Rus romancılarından farkının "büyük olayları" değil de, günlük hayatın olaylarını anlatması olduğunu okumuştum. (Nerede okuduğumu hatırlayamıyorum ne yazık ki, bu nedenle de bulup kontrol edemiyorum.) Babalar ve Oğullar'da da toplumsal fonun belirginliğine rağmen böyleydi sanki.


Ibrahim | 3 comments DİKKAT SPOILER:

Kitap biraz önce bitti. Her 19 yy romanının ayrılmaz parçası olan bir birine aşklarını söyleyemeden yıllarını geçiren genç insanlar, parasız soylular, taşradaki durağan, sıkıcı (?) yaşamlar...

Babalar ve Oğulların güzelliği, yaşlanan ebeveynler ve çocuklarının ilişkisini her dönem için gerçek olacak bir şekilde betimlemesiydi benim için. Kitabı okuyan herkes Arkadii ve Bazarov’un ebeveyinlerinde mutlaka kendi anne ve babalarından izler bulmuştur.

Bazarov’un ölümü konusunda, kitabın yayınlandığı zamanlarda da tartışmalar yaşanmış. Gerçekten anlam vermek zor (tabi yazarın tercihini sorgulamıyorum). Herşey çok hızlı gelişiyor (genel olarak 19yy romanlarının tersine) ve kitap Bazarov’un ölümü ile bitiyor. Üstelik ölüm sebebi, çok iyi bir doktor olduğu söylenen ve yaptığı işi titizlikle yapan Bazarov’a çok da uymuyor gibi. Yazar dramatik bir son mu istemişti? Öte yandan Mrs Odintsova son sahnelerde bizi (yani zamanın okuyucusunu) göz yaşlarına boğacak kadar romantik de davranmıyor. Turgenyev Bazarov karakterine çok pozitif baktığı için de Rus sağından eleştiriler almış. Acaba romanın sonuna doğru bu eleştirileri alacağını hissettiği için mi bir orta yol olarak Bazarov’u öldürdü diye kafamdan geçmiyor değil. Ama benim en çok hissetiğim şu: ebeveynler ve çocuklarının anlatıldığı bir romana, sevgilin ölüm acısı yerine bir evladın ölüm acısı daha uygun düşerdi. Hiç bir şeye inanmayan bir evladın ölümünün, onun varlığında tüm bir evreni bulan anne-babasında yarattığı acı...


Ömer (omercinar) | 619 comments İşini titizlikle yapıyor, hala titiz. Ama malum son, artık hayata karşı kayıtsız olduğu için gerçekleşiyor. Bile bile gidiyor yani. Arkadiy’le vedalaştıktan sonra bir tür aydınlanma yaşıyor. Herkes gibi olamayacağını nereye gitse kendini oraya ait hissedemeyeceğini acı bir şekilde görüyor.


İntellecta | 1145 comments Mod
“İnsan her şeyi anlayabilecek durumdadır: Dünyayı saran esirin nasıl titreştiğini de, güneşte neler olup bittiğini de; ama bu insan, başka bir insanın burnunu neden başka türlü sildiğini anlayamaz."


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Babalar ve Oğullar (other topics)

Authors mentioned in this topic

Ivan Turgenev (other topics)