Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Lolita
This topic is about Lolita
52 views
Grup Okumaları > Lolita - Eylül 2018 Modern Klasik okuması

Comments Showing 1-5 of 5 (5 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Grubumuzun Eylül ayında Modern klasikler kategorisinde okuyacağı Vladimir Nabokov'un - Lolita isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Ömer (omercinar) | 631 comments Kesinlikle araya başka şeyler alınacak bir kitap değil. Yol boyunca oyunlar ve ipuçları veriyor Nabokov, hiçbir bilgi boş yere verilmiş değil romanda.


message 3: by Muhammed (new) - added it

Muhammed (ahyed) 5 üzerinden 10. Muazzam gerçekten.


Ömer (omercinar) | 631 comments Lolita’nın çıkış noktasını buldum (bir tahmin ama bence öyle), Nabokov’un çok fazla etkilendiği bir kitaptan:

Hafızamızda taptaze kalan şeyin hayatta o tazeliğe bir daha asla sahip olamayacağını anladığımızda, bize içimizde son derece güzel görünen, onu tekrar görmek için kendine has, şiddetli bir arzu uyandıran şeye kendi dışımızda ulaşmak için, onu aynı yaşta bir insanda, yani bir başka kişide aramak zorunda olduğumuzu kavradığımızda, insanların başkalaşımıyla hatıranın sabitliği arasındaki zıtlık bize müthiş bir ıstırap verir. YAKALANAN ZAMAN

Bu uzun cümlelerin çevirileri için Roza Hakmen’e yine hayran kalmadan yapamadım.


Firdevs | 243 comments Kitabı perşembe gecesi bitirdim. İki gün kendimi dinledim, nihayetinde 4 Yıldız’da karar kıldım. Gerçekten okurunu zor durumda bırakan bir kitap. Konu itibariyle sapık zihniyeti mi destekliyorum beğenmekle acaba mı dedim? Usta kaleme haksızlık etmekte istemiyorum çünkü tasvirleri tarzı okuruyla kurduğu iletişim gerçekten olağanüstü.
İşte böyle beni ikilemde bıraktı.


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Lolita (other topics)

Authors mentioned in this topic

Vladimir Nabokov (other topics)