Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Ayaşlı ile Kiracıları
This topic is about Ayaşlı ile Kiracıları
61 views
Grup Okumaları > Ayaşlı İle Kiracıları - Eylül 2018 Türk Klasiği okuması

Comments Showing 1-8 of 8 (8 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited Aug 25, 2018 03:00AM) (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Grubumuzun Eylül ayında Türk klasikleri kategorisinde okuyacağı Memduh Şevket Esendal'ın Ayaşlı ile Kiracıları isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


message 2: by Özgür (last edited Sep 08, 2018 02:15PM) (new) - rated it 5 stars

Özgür | 3144 comments Mod
Eylül okumalarına Esendal ile başladım. İyi ki böyle yapmışım. Fethi Naci'nin değerlendirmesinde belirttiği üzere "... 1934 yılında, böylesine temiz bir Türkçe ..." kullanılması beni şaşırttı. Karakter bolluğundan kafanız karışıyorsa, Serbay Gül'ün değerlendirmesinde paylaştığı şu liste yardımcı olabilir.


Renin | 406 comments Yazarın adını sıkıcı okul yıllarından bilirdim de hiç okumamıştım. İyi ki bu kitap seçilmiş, yoksa kırk yıl geçse yine okumazdım. Çok memnun oldum tanıştığıma.

Sanki anneannem keyifle eskilerden anlatıyor: Kısa cümlelerle geçiştirilen, yüzeysel görünen fakat şaşırtıcı derecede isabetli karakter betimlemeleri, bitmek bilmez gönül maceraları, nereye varacağını kestiremediğin, fakat insanı hiç de sıkmayan serseri mayın bir konu, incecik bir mizah.. Karakterlerin, olumsuz da olsa, duygularını bu denli kolayca isimlendirebilmesi ve itiraf edebilmesi de en çok hoşuma giden şeylerden biri oldu. Günümüzde bu işler sonsuz travmalar devşirilerek hallediliyor malum.

Karakterlerin çokluğu beni hiç bunaltmadı, yine anneannemden antrenmanlıyım. :) Fakat aklıma Richard Sennett'in Kamusal İnsanın Çöküşü kitabı geldi, bu konuyu düşünürken. Sorun M. Ş. E.'de değil, bizde..


Özgür | 3144 comments Mod
Çok güzel anlatmışsınız Renin, teşekkürler yorumunuzu paylaştığınız için.
Benim de ismini bildiğim ama okuma niyetim olmayan kitaplardan biriydi.


Renin | 406 comments Bu gruba katıldığım için çok mutluyum, tam da bu sebepten. Okumayı akıl edemediğim veya ertelediğim pek çok kitap, şimdiden aklımın bir köşesine yerleşti. Özellikle Türk klasikleri konusunda çok eksiğim, her ay zevkle takip edeceğim. :)


Özgür | 3144 comments Mod
Okumanın bitmesine az bir süre kaldı. Kitabı Eylül ayı içinde fazla okuyan olmamış görebildiğim kadarıyla (evet ne okuduğunuz takip edilmiyor mu sanıyordunuz :). Ben de vakit bulamayacağımı tahmin ederek erkenden okumakla iyi etmişim, yoksa bugünlerde okumam zor olurdu. Beğeni derecesi de değişken.

Oğuz Atay'a geçmeden yorum ve tartışmalara katkı vermek için son günler olduğunu hatırlatmak isterim.


Özgür | 3144 comments Mod
Bir okumanın daha sonuna geldik. Okuyan ve tartışmalara katkı verenlere teşekkür ederim. Bu kitabı öneren ve destekleyerek seçilmesini sağlayanlara da teşekkürler.
Ayaşlı ve Kiracıları başlığını okuma arşivine kaldırıyorum. Görüş ve yorumlarınızı yazmaya devam edebilirsiniz.


Özgür | 3144 comments Mod
Üç yıl sonra ikinci okuma. Bu sefer Bülent Yıldıran'dan dinledim. Daha keyifli bir deneyim oldu. Daha fazla detay yakaladım sanki. Birbiriyle kesişen bu kadar çok karakteri ve hayatı yargılamadan, ustalıkla anlatmış.


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Ayaşlı ile Kiracıları (other topics)

Authors mentioned in this topic

Memduh Şevket Esendal (other topics)