Čtenářský klub Cz/Sk discussion

34 views
Knihy - všeobecná diskuze > Project Gutenberg

Comments Showing 1-4 of 4 (4 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Project Gutenberg is a volunteer effort to digitize and archive cultural works, to "encourage the creation and distribution of eBooks". It was founded in 1971 by American writer Michael S. Hart and is the oldest digital library. Most of the items in its collection are the full texts of public domain books. The project tries to make these as free as possible, in long-lasting, open formats that can be used on almost any computer. As of 23 June 2018, Project Gutenberg reached 57,000 items in its collection of free eBooks.
Pokračujte ve čtení o PG na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Project...
Prozkoumejte vlastní stránky PG: https://www.gutenberg.org/

Už jste někdy využili služeb Projektu Gutenberg nebo podobné databáze? Co si o nich myslíte? Uvažovali jste někdy o tom, že byste takové snažení podpořili finančně, nebo dokonce sami přiložili ruku k dílu? Co si myslíte o současných autorských zákonech?

Děkuji Martině za doporučení tématu v diskuzi "Návrhy na témata"! https://www.goodreads.com/topic/show/...


message 2: by Ivan (new)

Ivan Loginov | 1 comments Používám spíš https://biodiversitylibrary.org
a českou http://digitalniknihovna.cz nebo kramérius 3-5 v rámci jednotlivých knihoven. Ale tam jsou spíš starší a odbornější publikace.

Pokud chci beletristický ebooks, ukradnu je zpravidla na ruských torrentech :D


message 3: by elektrospiro (new)

elektrospiro (zanzara) | 11 comments Zaregistroval jsem se kdysi v Gutenbergu jako podporovatel projektu, abych se zučastnil na vylepšovaní a opravovaní syrových skanů. Měly hodně chyb, protože software neuměl spravně číst netypické pismena. Ale bylo to davno a brzy jsem skončil - neměl jsem tolík času. Ale projekt se mi libil - dokonce chtěl jsem si pořidit CD-ROM se základem německé literatury, kterou naskanovali. Ale nemám rád čtení v počitači, tak moc to nevyuživam. Radši už nějake starobyle knihy v digitalních knihovnach... Jako napřiklad tady: https://iip.silesiasacra.pl/index.php...


message 4: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Já jsem velkým zastáncem elektronické četby. Proti knihám nic nemám, jsou fajn, ale jsou těžké a neekologické. Když někam jedete, musíte si předem vybrat, co budete chtít číst.

Obvykle, když chci něco číst, tak si to nejdřív hledám na internetu. Kamarád mi doporučil knihu The Gadfly, kterou jsem našla právě na projektu Gutenberg, tak jsem si ji rovnou stáhla a pustila se do čtení. Po dokončení jsem si hned našla i Hrabě Monte Crista.

O projektu vím už delší dobu, ale vždycky jsem věděla jen to, že to je něco s knížkama. Použila jsem už kdysi ale i podobnou knihovnu českou, byť si nepamatuju název, kde jsem si stáhla věci jako Divou Báru od Němcové.

Líbí se mi myšlenka, že by podobné knihy byly zdarma k sehnání digitálně. Knihy, o kterých se člověk učí v literatuře, či v sobě mají nějaké převratné myšlenky, které stojí za to šířit dál, má smysl zpřístupňovat lidem.


back to top