Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Tembellik Hakkı
This topic is about Tembellik Hakkı
34 views
Grup Okumaları > Tembellik Hakkı- Ağustos 2018 Kurgu dışı klasik okuması

Comments Showing 1-13 of 13 (13 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited Jul 30, 2018 01:23PM) (new) - rated it 3 stars

İntellecta | 1113 comments Mod
Grubumuzun Ağustos ayında Kurgu dışı klasikleri kategorisinde okuyacağı Paul Lafargue'nun Tembellik Hakkı isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Seda Kırmızı Kedi baskısı sayfa 49’dan alıntıdır:

“Amerika’da makine, tereyağı yapımından buğday çapalamaya dek, tarımsal üretimin bütün dallarını istila etti. Neden? Çünkü özgür ve tembel Amerikalı, Fransız köylüsünün sığır gibi hayatındansa bin kez ölmeyi tercih eder. Sağı solu tutulan çiftçileriyle ünlü muzaffer Fransa’mızda son derece zahmetli bir iş olan çiftçilik, Amerika’nın batısında, oturup uyuşuk uyuşuk pipo içerken açık havada geçirilen hoş bir zamandır.”

Öyle midir gerçekten yoksa sözü edilen Amerikalı çiftçi WASP diye tabir edilen ayrıcalıklı sınıf mensubu mal sahibi midir? Bir bilen iktisatçı arkadaşımız var mı aramızda?


Özgür | 2765 comments Mod
Seda wrote: "Kırmızı Kedi baskısı sayfa 49’dan alıntıdır:

“Amerika’da makine, tereyağı yapımından buğday çapalamaya dek, tarımsal üretimin bütün dallarını istila etti. Neden? Çünkü özgür ve tembel Amerikalı, F..."


Bildiğim kadarıyla ABD'deki tarım işletmelerinin ölçeği Avrupa'ya göre daha büyük. Dolayısıyla çiftçilerin makine parkları da daha geniş. Bu hep böyle miydi bakmak lazım iktisat tarihine.


Seda En azından güney eyaletler için hiç doğru bir önerme gibi gelmiyor bana. Siyah köle satın almaya gücü yetmeyenler de Avrupa’dan “indentured servant” denilen bir tür yarı-köle işgücü getirtiyorlardı zira. Bu Avrupalı işçiler hem kontrat süresi dolmadan ağır şartlar sebebiyle ölüp gidiyor hem de mal sahibinin toprağına toprak katıyordu (kabaca, gelen her işçi için devletin toprak yardımı yapması söz konusuydu sanırım, tabii işçi kontrat süresi içinde ölürse bu alan da mal sahibine kalıyordu).

İktisata giriş, iktisat tarihi 101 veya iktisat for dummies konulu önerilerinize açığım sevgili Özgür.


message 5: by Özgür (last edited Jul 31, 2018 11:47AM) (new) - rated it 3 stars

Özgür | 2765 comments Mod
Tam iktisatçı sayılmam (yarım iktisatçı yarım doktor gibi zararlı olabilir : ) dolayısıyla mutlaka daha iyi öneriler gelecektir. Ama, kendisinden ders alabildiğim için kendimi çok şanslı saydığım Türkiye'nin önde gelen kalkınma iktisatçılarından biri olan Fikret Şenses Hoca'nın İktisada (Farklı Bir) Giriş kitabını tavsiye edebilirim. İktisat tarihi konusunda ise şu an için bir öneri yapmam mümkün değil ama şöyle bir bakarım kim ne önermiş diye.


message 6: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Bu kategoriyi hevesle bekledim ama ilk seçilen kitap hayal kırıklığı oldu benim için.


Seda Özgür wrote: "Tam iktisatçı sayılmam (yarım iktisatçı yarım doktor gibi zararlı olabilir : ) dolayısıyla mutlaka daha iyi öneriler gelecektir. Ama, kendisinden ders alabildiğim için kendimi çok şanslı saydığım T..."

Çok teşekkür ederim.

Evet, Tembellik Hakkı benim için de biraz hayalkırıklığı oldu. Önümüzdeki okumalara bakacağız artık, ne yapalım...


Özgür | 2765 comments Mod
Bu kitap 1880 yılında yazılmış, yani köleliğin kaldırıldığı (kağıt üzerinde) 1862'den sonra. Amerikan İç Savaşı da 1865 yılında bitmiş. Köleliğin kalkmasının makineleşmeye etkisine bakmak lazım dolayısıyla. 1927 yılında yazılmış bir rapordaki (http://library.cqpress.com/cqresearch...) verilere göre özellikle 1910'lardan sonra çok hızlı bir makineleşme var. Bu da ABD'de traktör fabrikalarının kurulmasına ve ziraat mühendisliği eğitiminin başlamasına denk geliyor (http://www.greatachievements.org/?id=...). Raporda özellikle batıda geniş arazilerin tarıma açılmasıyla makine ihtiyacının da arttığı belirtiliyor. https://www.jstor.org/stable/pdf/3986... daki makalede de ABD'deki çiftliklerdeki öküz, at, katır sayılarıyla traktör sayısındaki değişimi karşılaştırmış bir tabloda.


Özgür | 2765 comments Mod
Ekonominin Kısa Tarihi iyi bir kitap sanırım. Hakkındaki yorumlar öyle diyor en azından. Ayrıca bu seriden (A little history of ...) başka bir kitap okumuştum, o da iyiydi.


message 10: by Seda (new) - rated it 2 stars

Seda Ekonominin Kısa Tarihi’ne şöyle bir göz atmıştım kitapçıda, ama yetişemediğim çok kitap var elimde diye almamıştım.
Çok çok teşekkür ederim bu arada cevaplarınız için, çok zahmet verdim size (: sağolasınız!


Özgür | 2765 comments Mod
Seda wrote: "Ekonominin Kısa Tarihi’ne şöyle bir göz atmıştım kitapçıda, ama yetişemediğim çok kitap var elimde diye almamıştım.
Çok çok teşekkür ederim bu arada cevaplarınız için, çok zahmet verdim size (: sa..."


Rica ederim, sayenizde ben de öğrenmiş oldum.


İntellecta | 1113 comments Mod
Tembelliğin özgürlüğün bir parçası olduğunu ve insanların tembellik yapma haklarının olduğunu belirten Lafargue (Marx'ın damadı olduğunu da belirtmek lazım) etkileyici bir sistem ve toplum eleştirisi yapıyor.
Yazar sistemin insanları baskı altına sokan ve kölelik düzenine uymaya zorlayan çalışma şekillerini dikte ettiğini belirterek, tembellik üzerine farklı noktalara dikkat çekiyor.
Tembelliğe aşağılayıcı gözle bakılmasının yanlışlıklarını dile getiren eserde tembelliğin bir varoluş gerekliliği olduğunun altı çiziliyor.
Kapitalist sistemin yaşamaya zorunlu kıldığı hayata sistem dışından bakmayı başaran bir eser.


İntellecta | 1113 comments Mod
Ağustos okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


back to top