Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Sidarta
This topic is about Sidarta
91 views
Grup Okumaları > Sidarta- Ağustos 2018 Modern klasik okuması

Comments Showing 1-15 of 15 (15 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited Jul 30, 2018 01:27PM) (new) - added it

İntellecta | 1097 comments Mod
Grubumuzun Ağustos ayında Modern klasikler kategorisinde okuyacağı Hermann Hesse'nin - Sidarta isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Özgür | 2683 comments Mod
Yıllar önce okumuştum ilk defa bu kitabı. Fazla bir şey hatırladığımı söyleyemem ama ilk okuduğumda daha etkileyici gelmişti sanki.

Kitap ilk kez 1922 yılında yayımlanmış Goodreads'e (GR) göre. Hesse'nin en çok okunan kitabı galiba, GR'te 465 binden fazla kişi tarafından değerlendirilmiş (rating). Yine GR'e göre 1141 farklı baskısı var. (Firdevs'in "Özgür yine sayılara takılmış." dediğini duyar gibiyim : )

Şurada kitap esas alınarak yapılan bir müzikal üzerine 2014'te yazılan bir yazı var. Yazıda kitabın Birinci Dünya Savaşı sonrasında, uluslararası bir kriz ve geçiş döneminde yazıldığı belirtiliyor. Hesse'nin de kişisel ve sanatına dair bazı problemler yaşadığı ve bir arayış içinde olduğu bir dönemde yazdığı Sidarta'nın popüler eserlerden farklı olduğu (no development of rounded characters and no dramatic tension in its consciously sparse and focused depiction of a quest for “the essential thing” beyond the the physical world) da belirtiliyor. Kitap 1920-30'ların ardından 1960'larda ikinci defa popüler hale geliyor ve 1972'de sinemaya uyarlanıyor.

Kamuran Şipal'in çevirisi gayet iyi. Benim gibi Budizm, Taoizm ve Hinduizm konusunda bilgi eksikliği çekenler şuradaki sözlükten faydalanabilirler belki.


message 3: by Firdevs (last edited Aug 05, 2018 12:25PM) (new) - rated it 3 stars

Firdevs | 243 comments Sesim oraya kadar geldimi ya:-)
Sabah bu seferde harflere takmış demiştim :-)
Şaka bir yana güzel paylaşım olmuş teşekkürler!


Özgür | 2683 comments Mod
Firdevs wrote: "Sesim oraya kadar geldimi ya:-)
Sabah bu seferde harflere takmış demiştim :-)
Şaka bir yana güzel paylaşım olmuş teşekkürler!"


Sabah bir ara kulaklarım çınlamıştı, sebebi belli oldu :)
Rica ederim, ordan burdan topladığım bilgiler, umarım faydalı olmuştur.


message 5: by Merube (new) - added it

Merube | 356 comments https://www.goodreads.com/book/show/2...

2 dd ile yazımı daha çok tercih ediliyor sanki. siddharta mı sidharta mı?


Firdevs | 243 comments Merube wrote: "https://www.goodreads.com/book/show/2...

2 dd ile yazımı daha çok tercih ediliyor sanki. siddharta mı sidharta mı?"


Siddhartha diye biliyorum ben?


message 7: by Merube (new) - added it

Merube | 356 comments ben de öyle biliyordum, ama konu başlığımız ve de konu başlığınınlink verdiği kitap tek d ile olunca şüpheye düştüm. en azından can yayınlarında dd şeklinde


Firdevs | 243 comments Sanırım düzeltilebilir! Ömer aynı zamanda Librarian kesin bi çare bulur :-)


message 9: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 610 comments Grupta görünen Afa Yayınları basımında tek d olduğu için tek d gözüküyor, Can Yayınları'nda iki d var.


message 10: by İntellecta (new) - added it

İntellecta | 1097 comments Mod
Ağustos okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Özgür | 2683 comments Mod
Nigel Warburton Hermann Hesse'nin 1980'lerde Borges'le birlikte en çok okunan kurgu yazarları arasında olduğunu, bugünse daha az tanındığını belirterek romanlarını yeniden okuma zamanı olduğunu belirten bir twit atmış. Ayrıca, Hesse'nin İngilizce'ye yeni tercüme edilen biyografisine (Hesse: The Wanderer and His Shadow) ilişkin bir yazı paylaşmış. Şuradan erişebileceğiniz yazıda Hesse hakkında bazı ilginç bilgiler de var.


Tuncer Şengöz | 8 comments Çok yararlı oldu. Paylaşım için teşekkürler.


Özgür | 2683 comments Mod
Tuncer wrote: "Çok yararlı oldu. Paylaşım için teşekkürler."

Çok teşekkürler. Sizi grupta görmek çok güzel.


Muhammed (ahyed) grup okumasına biraz geç katıldım :D keşke daha önce okusaydım demeyeceğim, tam zamanında okumuşum sanırım. çünkü kitaba şu an ki ben ile şu an ki ruh haliyle bayıldım diyebilirim. özellikle son iki bölüm muazzamdı.


Merve | 17 comments Oldukça güzel bir kitap, Bozkırkurdu kanımca daha etkileyici olsa da Siddharta da oldukça güzel. Zen budizmi ve doğu mistizmi o dönem Almanya’da yaygın bir şekilde ele alınan konular.


back to top