Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Frankenstein: The 1818 Text
This topic is about Frankenstein
49 views
Grup Okumaları > Frankenstein - Ağustos 2018 Eski klasik okuması

Comments Showing 1-18 of 18 (18 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited Jul 30, 2018 01:30PM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1140 comments Mod
Grubumuzun Ağustos ayında Eski klasikler kategorisinde okuyacağı Mary Wollstonecraft Shelley'nin Frankenstein isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


message 2: by Ömer (new) - added it

Ömer (omercinar) | 615 comments Shelley'nin filmi de çıktı. İzleyen var mı?


İntellecta | 1140 comments Mod
Ömer wrote: "Shelley'nin filmi de çıktı. İzleyen var mı?"

Almanya'da daha çıkmadı.. Aralık'ta çıkacakmış..


message 4: by Ömer (new) - added it

Ömer (omercinar) | 615 comments Kitabın 1818 ve 1831 olmak üzere iki farklı baskısı var. Küçük yaşta yazdığı için büyüyünce değişiklikler yapıyor, önsözünde de çok değiştirmedim diyip insanları yanıltıyor biraz. İletişim Yayınları ilk baskıyı dikkate alırken diğer yayınevleri diğer baskıda karar kılmış genelde.


Özgür | 2916 comments Mod
İki (hatta üç diye aklımda kalmış) baskısı olduğunu biliyordum ama baskılar arasında fark olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler Ömer.

Bu yıl ilk basımının 200 üncü yılı olduğu için yoğun ilgi görüyor, hem Frankenstein hem de Shelley.
Şurada etkinlikleri paylaşıyorlar: https://frankenreads.org/
Şurada da kitabı grafiklerle anlatmışlar (SPOILER): https://www.theguardian.com/books/gal...


Seda Yeni yapımı bilmiyorum ama ken russell’ın bir filmi vardı gothic diye, Mary shelley’nin frankenstein’ı nasıl yazmaya karar verdiğiyle ilgili bir film kabaca. Herkese hitap etmeyebilir, ancak gotik edebiyat, korku sineması sevenler için cevher niteliğinde bir yapımdı.


message 7: by Ömer (new) - added it

Ömer (omercinar) | 615 comments Yeni çıkan filmi bugün izleyeceğim. Peşine de kitabı okumayı düşünüyorum. Genç yaşta nasıl yazdığını merak ettiğim için İletişim baskısını aldım. Kitabın Petersburg'da başlıyor olması oradan yeni döndüğüm için bana sürpriz oldu:)


İntellecta | 1140 comments Mod
Ömer wrote: "Yeni çıkan filmi bugün izleyeceğim. Peşine de kitabı okumayı düşünüyorum. Genç yaşta nasıl yazdığını merak ettiğim için İletişim baskısını aldım. Kitabın Petersburg'da başlıyor olması oradan yeni d..."

Filmi beğendinmi Ömer?


message 9: by Ömer (new) - added it

Ömer (omercinar) | 615 comments Ömer wrote: "Yeni çıkan filmi bugün izleyeceğim. Peşine de kitabı okumayı düşünüyorum. Genç yaşta nasıl yazdığını merak ettiğim için İletişim baskısını aldım. Kitabın Petersburg'da başlıyor olması oradan yeni d..."

Epey beğendim. Kitaba geçmeden yazılma süreci ve motivasyonu hakkında bilgi sahibi olmak istiyordum. Tam da istediğim gibiydi. Canavar ya da bilim kurgu romanından ibaret olmadığını görebiliyorsun. Ki bizde canavarın ismi sanan bile çok kişi var Frankenstein'ı. Edebiyatla, yazmakla ilgilenen herkese tavsiye ederim Mary Shelley'i.


İntellecta | 1140 comments Mod
Ömer wrote: "Ömer wrote: "Yeni çıkan filmi bugün izleyeceğim. Peşine de kitabı okumayı düşünüyorum. Genç yaşta nasıl yazdığını merak ettiğim için İletişim baskısını aldım. Kitabın Petersburg'da başlıyor olması ..."

Nasıl gidiyor kitap? Bende bugün başlamayı planlıyorum okumaya...


message 11: by Ömer (new) - added it

Ömer (omercinar) | 615 comments İntellecta wrote: "Ömer wrote: "Ömer wrote: "Yeni çıkan filmi bugün izleyeceğim. Peşine de kitabı okumayı düşünüyorum. Genç yaşta nasıl yazdığını merak ettiğim için İletişim baskısını aldım. Kitabın Petersburg'da baş..."

Kadın çok birikimli yaşına göre. İster istemez aynı yaştaki lise son öğrencilerimle karşılaştırıyorum, fark büyük. Kayıp Cennet'e, İlahi Komedya'ya, Genç Werther'e falan hakim. Teknik özgün. Anlatıcının yazdıklarını okuyoruz hep, bir anda Frankenstein giriyor araya ama anlatıcıya anlattığı hikayenin aklında kaldığı halini okuyoruz. Bu çözümü çok iyi bulmuş mesela yazar. Gerisi bilinen gotik bir hikaye. Canavarın yalnızlığında yazarın kendi yalnızlığını da görmek mümkün. Yine de taraf tutmak zor karakterler arasında. Üzücü bir roman.


message 12: by Ömer (last edited Aug 09, 2018 11:42AM) (new) - added it

Ömer (omercinar) | 615 comments Lolita karakterinin esin kaynaklarından birinin Frankenstein'daki canavar olma ihtimali epey yüksek gözüküyor. (İki ifrit) Bu da Nabokov'daki Shelley izleri hakkında bir yazı:

http://www.yigityavuz.com/index.php?l...


İntellecta | 1140 comments Mod
Tatilimin ikinci durağı Lozan dan sonra Cenevre'den herkese kucak dolusu selamlar ..
Villa Diodati yani Mary Shelley nin Frankenstein kurgusuna ilham aldığı evi görünce..kitabı daha okumadığım halde çok etkilendim..

Tatildeyken aktif olmasamda göz ucuyla harika paylaşımlarınızı okuyorum.. :)))

Bol Kitaplı günler..
Şimdilik hoşçakalın..


İntellecta | 1140 comments Mod
Kitap okurken başka kitaplara yapılan atıflar da dikkatimi çeker. Bu kitapta bahsedilenler :

Johann Wolfgang von Goethe - Genç Werther'in Acıları
John Milton - Kayıp Cennet
Plutarch - Paralel Hayatlar: Theseus - Romulus S. 159

“Kimseye bağlı olmadığım gibi, kimseyle ilgim de yoktu. 'Çıkış yolum serbestti' ve ölümüme yas tutacak kimsem yoktu. Görünümüm iğrenç, cüssem devasaydı. Neydi bunların anlamı? Ben kimdim? Ben neydim? Nereden gelmiştim? Kaderim neydi?”
S. 161


message 15: by Ömer (new) - added it

Ömer (omercinar) | 615 comments Metinlerarası ilişkilerden çok iyi yararlanıyor gerçekten. Karakterlere üzülseniz de tam olarak hak da veremiyorsunuz, ikilemde birakmaktan hoşlanıyor galiba okuru.


İntellecta | 1140 comments Mod
Ağustos okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Özgür | 2916 comments Mod
Kitap hakkında İngiltere Kraliyet Bilimler Akademisi'nde (Royal Society) 2017 yılında yapılan bir panelin kaydı: https://www.youtube.com/watch?v=q8JxI...


İntellecta | 1140 comments Mod
duyguslice wrote: "Kitabı yeni okudum, oldukça da beğendim. İçeriği zengin ve hissettirdikleri dolu dolu. Okumayanlar için ne olur ne olmaz düşüncesiyle yazacaklarımı spoiler ile daralttım.


Duygusal zeka yönünden d..."


Çok güzel değerlendirme olmuş! Elinize sağlık! Paylaştığınız için teşekkürler.


back to top