Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

44 views
Grup Okumaları > Saatleri Ayarlama Enstitüsü -Ağustos 2018 Türk klasiği okuması

Comments Showing 1-15 of 15 (15 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited Jul 30, 2018 01:25PM) (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Grubumuzun Ağustos ayında Türk klasikleri kategorisinde okuyacağı Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


message 2: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Kitap kuraklığı yaşadığım bir dönemi bu güzide eser ile aşacağımı temenni ederek başlıyorum


message 3: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 615 comments Ekşi Sözlük'te şöyle bir başlık açılmış, çok güldüm:
https://eksisozluk.com/saatleri-ayarl...

Daha önce başka bir Tanpınar kitabı okumuşsanız ya da bir alıntısına denk gelmişseniz bu kitabı üslup olarak çok farklıdır, büyük bir kara mizah örneğidir, kendinizi ona göre hazırlayın:)


message 4: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments Ömer wrote: "Ekşi Sözlük'te şöyle bir başlık açılmış, çok güldüm:
https://eksisozluk.com/saatleri-ayarl...

Daha önce başka bir Tanpınar kitabı okumuşsanız ya da bir al..."


Ömer çok iyiymiş:-) bende çok güldüm...


message 5: by Özgür (new)

Özgür | 2915 comments Mod
İlk okuduğumda başlangıç kısmı biraz sıkıcı gelmişti nedense, diline alıştıkça ve olaylar ilerledikçe fikrim değişmişti. Dün gece yatmadan önce ilk sayfalarına göz gezdirdim. Ömer'in belirttiği üzere kara mizahın doruklarında bir eser olduğunun işaretlerini ilk sayfalarında veriyormuş. Tekrar okumak çok keyifli olacak.


message 6: by Firdevs (last edited Aug 08, 2018 03:07AM) (new)

Firdevs | 243 comments Bende tam aksine başlangıç kısmını çok beğenmiştim:-)


message 7: by Özgür (new)

Özgür | 2915 comments Mod
Firdevs wrote: "Bende tam aksine başlangıçını çok beğenmiştim:-)"

Dün okumaya başladım. Bu kez çok keyif aldım ilk kısımlarından. Hem şekil hem de içerik olarak erişilmesi güç bir seviyede.


message 8: by Gözde (new)

Gözde (ice_queen) | 349 comments Ben de ilk sayfalardan alisamayanlardanim, belki de bu yasta, bu gozle bir daha bakmak iyi olabilir. Tabii Mo Yan bu sene yakami birakirsa :)


message 9: by Özgür (new)

Özgür | 2915 comments Mod
Kitabın girişindeki beyite öyle bir göz atıp ne dediğini anlamadan geçmiştim. Biraz önce ne anlama geliyormu diye bir bakayım deyip googleladım.

Keçecizade İzzet Molla'ya ait olan beyit şöyle:
"Bi-hakkı Hazret-i Mecnun izâle eyleye Hak!
Ser'imde derd-i hıred'den biraz eser kaldı."

Günümüz Türkçesiyle açıklamasını şöyle vermiş saatleriayarlamaenstitusubaskani: "Deliler Sultanı'nın yüzüsuyu hürmetine Hak'tan şifa diliyorum; zira akıl belasından tamamiyle kurtulabilmiş değilim."

Şurada da benzer bir şekilde açıklanmış: "Başımda akıl derdinden hala biraz eser var. Onu da Hakk teâlâ Hazret-i Mecnûn'un hakkı için izale eder, kaldırır da cünûn ikliminde rahata ererim."


message 10: by Özgür (new)

Özgür | 2915 comments Mod
SPOILER

Okuma çok keyifli bir şekilde devam ediyor. Enstitünün hikayesi başlayana kadar Hayri İrdal'in hayatını etkileyen olay, mekan ve karakterlerin hemen hepsinden ayrı birer roman çıkabilirmiş.

İspritizma Cemiyetindeki aşk trafiği ilginizi çekti mi? Matmazel Afroditi Semih Bey'e, Sabriye Hanım Cemal Bey'e, Cemal Bey ve Semih Bey ise Nevzat Hanım'a aşıklar. Ayrıca, Nevzat Hanım ile intihar eden Zeynep Hanım'ın kocası arasında gizli aşk olduğundan bahsediliyor, bir de Murat var Nevzat Hanım'la birlikte yaşayan (!), Hayri İrdal'in Cemal Bey'in hanımı Selma Hanım'a duyduğu ilgi de var tabi.


message 11: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 615 comments Hatırlıyorum bubölümleri. Tanpınar'dan pek beklenmedik hareketler:) Çok merak ediyorum bu romanı kimlerden etkilenerek yazdı. Diğer eserlerindeki etkilenmeler çok belli mesela.


message 12: by Özgür (new)

Özgür | 2915 comments Mod
Ömer wrote: "Hatırlıyorum bubölümleri. Tanpınar'dan pek beklenmedik hareketler:) Çok merak ediyorum bu romanı kimlerden etkilenerek yazdı. Diğer eserlerindeki etkilenmeler çok belli mesela."

Tanpınar'dan bu kitap dışında Beş Şehir'i okumuştum uzun yıllar önce. Diğer kitaplarını okuma fırsatım olursa etkilenmeleri size danışırım. Belirttiğiniz üzere bu kitapta da göndermeler varsa öğrenmek çok keyifli olabilir :)


message 13: by Özgür (new)

Özgür | 2915 comments Mod
Romanda göndermeler varsa aşağıdaki kısımda geçen romancılarla kimi kastediyor acaba? Tahmininiz var mı?

"Voltaire’e veya Faust’a benziyorsanız kabahat benim mi? Yahut benzetiyorlarsa… Onlar da bizim bir şeylerimiz olmasını istiyorlar. Elli senede bir medeniyete bütün tarihiyle yetişmek kolay mı? İşin içine elbette biraz mübalâğa girecek! Nasıl filân romancımızı Balzac’a öbürünü Zola’ya benzettilerse, sizi de başkalarına pekâlâ benzetirler."


message 14: by İntellecta (last edited Aug 29, 2018 09:24AM) (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
A.H. Tanpınar "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" romanında yeni ve modern arasındaki geçişi, devrimlerin toplumsal ve bürokratik tabandaki çıkmazlarını ve Türk toplumunun Modernleşme sürecinde yaşadığı krizin derlemesini gözlemlemiş ve eserinde sembolize etmiş. Burada bürokratik sistemin bir canavar gibi idari sistemi ele geçirişi ve siyasetin buna ilgisiz kalışı gözler önüne serilir.
Tanpınar Türk toplumunun içinde bulunduğu toplumsal, kültürel krizi Hayri İrdal ve Halit Ayarcı gibi sembol karekterler üzerinden güçlü bir kara mizah ve ironik bir dille okuruna yansıtıyor..


message 15: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Ağustos okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Saatleri Ayarlama Enstitüsü (other topics)

Authors mentioned in this topic

Ahmet Hamdi Tanpınar (other topics)