Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

141 views
Arşiv > Sait Faik Hikaye Armağanı Okumaları

Comments Showing 1-50 of 74 (74 new)    post a comment »
« previous 1

message 1: by Özgür (last edited Jul 13, 2018 05:35AM) (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Hiçbir masraftan kaçınmayarak yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda bir yenilikle daha karşınızdayız : )

Eylül ayı için Türk klasiği önerilerini alırken Baran "Haldun Taner, Oktay Akbal, Necati Cumalı, Talip Apaydın gibi isimleri günümüz okurunun okuması bambaşka bir güzellik" diyerek bu okumaların fitilini ateşledi, kendisine teşekkür ediyoruz.

1955-2018 arasında Sait Faik Hikaye Armağanı'nı almaya layık görülen kitapları okumayı hedefliyoruz. Toplamda 65 kitap ödül kazanmış. Hepsini okumak geniş bir zaman dilimi gerektirdiğinden hedeflerimizi mütevazı tuttuk. Ama okumaların mümkün olduğu kadar kapsayıcı olmasına gayret ettik.

Bu meydan okumada izleyebileceğiniz iki hedef var.
1- 1955-2018 arasındaki 10 yıllık dilimlerden birer kitap okumak
(1950'lerden 1 kitap, 60'lardan bir kitap, …) - Toplamda 7 kitap ediyor.
2- 1955-2018 arasındaki 10 yıllık dilimlerden bir kadın bir de erkek yazara ait ikişer kitap okumak (1950 ve 1960'lı yıllarda kadın yazarlardan ödül alan olmamış. O yüzden bu dönemlerde sadece erkek yazarlardan birer okuma yapabiliriz.) - Toplamda 12 kitap ediyor.

Kitapların listesine https://www.darussafaka.org/hakkimizd... dan ve https://www.goodreads.com/list/show/1... dan erişebilirsiniz (İkinci listeyi ben hazırladım ama bazı kitapları bulamadım. Ekleyerek listeyi tamamlarsanız ne güzel olur :)

Ben de bu kitapları okumak istiyorum ve diğer üyelere meydan okuyorum diyenler bu başlık altına aşağıdaki şekilde bir mesaj ekleyebilirler. Ayrıca grup ana sayfasındaki "Challenges" kısmına da bu meydan okumayı tanımladık. Buradan da hedefinizi belirterek katılımınızı perçinleyebilir ve ilerlemenizi takip edebilirsiniz.

"Aşağıdaki kitapları okuyorum/okudum:
1950'ler - Yazar ismi - Kitap ismi
1960'lar - Yazar ismi - Kitap ismi
1970'ler - Yazar ismi - Kitap ismi
…"

Okudukça tekrar mesaj yazarak listedeki boşlukları doldurup durumunuzu diğer üyelerle paylaşabilirsiniz. 13 Temmuz 2018 gününden itibaren okunan kitapları ekliyoruz sadece. Bakalım hedeflere kimler önce varacak : )

Keyifli okumalar

Not: Meydan okumanın kapsam ve işleyişine ilişkin soru ve önerilerinizi de iletebilirsiniz.


message 2: by Merube (new)

Merube | 480 comments grup challanges kısmına girince görülmüyor. orada da gözükmesi gerekmez mi? yoksa daha düşünce aşamasında olduğundan mı orada yer almıyor?


message 3: by İntellecta (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Hayırlı uğurlu olsun:)

Rekabet?
Provakasyon?
Hodri meydan?


message 4: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Belirttiğiniz kısma da hemen ekliyorum Merube.

Teşekkürler İntellecta.

Fatih de bana mesaj atarak karşılığı varken yabancı kelime kullanmak yerine konu başlığını şöyle açabileceğimizi iletti: "1. Meydan Okuma - Sait Faik Ödüllü Öykü Kitapları". Fatih'in yabancı kelime kullanma konusundaki hassasiyetine saygı duyuyorum ancak "meydan okuma" kelimesi kulağıma hoş gelmiyor. Siz ne dersiniz?


message 5: by Neslihan (new)

Neslihan (neslihan24) Sizin "challenge" kelimesini kullandığınızı görünce niçin "meydan okuma"yı kullanmamış ki Özgür Bey diye düşündüm ben.
"Meydan okuma" bana en iyi karşılık gibi geliyor.


message 6: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Fatih ve Neslihan'ın uyarı ve önerilerini dikkate alarak challenge yerine meydan okumayı kullanmaya başladık, iki üyemize de hassasiyet ve ilgileri için teşekkür ederim tekrar. Buna ilişkin yeni bir klasör tanımladık ve bu konu başlığındaki ilk girdide gerekli değişiklikleri yaptık.

Şimdi öykü severleri bu başlık altında ve grup ana sayfasındaki "challenges" kısmına yorum yazarak ve hedef belirleyerek okumalara katılmalarını bekliyoruz.


message 7: by Merube (new)

Merube | 480 comments bitiş tarihi de belirlenmiş sanırım. bitişi olmayan bir mücadele olsa daha iyi olmaz mıydı?
bir de onyıllara bölmek aslında değişik zaman dilimlerinden okuma yapılmasını ve böylece türk öykücülüğünün yıllar içinde değişimini gözler önüne sermesi açısından çok güzel bir düşünce. ancak takibi biraz zor. mücadelede raf adı yazmakta ve burada okunan kitaplara göre sayım yapılıyor anlaşılan. bunun yerine farklı yazarlardan en az şu kadar kitap gibi bir sınırlama mı getirilse? zira bazı onyıllardaki kitapları bulmak yeni baskıları olmadığından zor.


message 8: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Bitiş tarihi olmayan meydan okuma olur mu :))
Şaka bir yana sistemde bitiş tarihi girmek gerekiyor diye girdim. Gerekirse daha da uzatabiliriz.
Raf adı da yine Goodreads'in dayattığı bir husus. Ben yeni bir raf tanımladım, saitfaikarmagani isimli. Bir kitabı birden fazla rafa koyabildiğimiz için fazla sorun olacağını düşünmedim açıkçası.
Kitapları bulma konusu belirttiğiniz üzere biraz sorun olabilir. Ben bulabildiğim kitapları okumayı planlıyorum. Satın almak yerine kütüphaneden ödünç almayı tercih ediyorum zaten.


message 9: by Merube (new)

Merube | 480 comments raf adı girmek ve oradan direkt takip edilmesi güzel bir seçenek bence.
meramım şu ki, onyıllara bölme yerine farklı yazarlardan en az şu kadar kitap gibi bir seçeneğin daha kolay takip edilebileceğini düşünüyorum.
tabi siz de haklısınız farklı zaman dilimlerinden kitaplar okuma fikrinin bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi fevkalade artıları mevcut. ancak takibi zor sanki


message 10: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Kitaplara erişim dışında bir zorluk var mı?


message 11: by İntellecta (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Özgür wrote: "Kitaplara erişim dışında bir zorluk var mı?"

Emeğine sağlık Özgür!
bunaltıcı sıcak havalarda harcadığın zaman ve emeğin bilincindeyim! Bence artık seni daha fazla yormamız gerek:)

Denemeden bilemeyiz, zaten Zorluklar kendiliğinden ortaya çıkar!
Almanlarda en sevdiğim bir değim var!
"Yarın gidişecek yarayı bugünden kaşıma" :D

Herkese iyi pazarlar
Keyifli okumalar diliyorum!


message 12: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Emeklerin için teşekkür ederiz Özgür :)

Katılmayı çok istiyorum ama okumam gereken çok kitabım var listemde hangi birine yetişeyim :( Eğer listeyi azaltabilirsem katılacağım


message 13: by Firdevs (last edited Jul 15, 2018 04:06AM) (new)

Firdevs | 243 comments Teşekkürler Özgür! Armudun sapı üzümün çöpü derken teşekkür etmeyi unutuyoruz🙈

Bir kaç anlamadığım noktalar var:-((( anlayınca katılacağım geri durmam ondan..


message 14: by Merube (new)

Merube | 480 comments elinize ve emeğinize sağlık özgür. başka zorluk olarak addeden yok gördüğüm kadarıyla, bu durumda bu şekilde kalsın. hayırlı mücadeleler :)


message 15: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Teşekkürler İntellecta, Nihan, Firdevs ve Merube.

Challenge kapsamı grubun amacına tam olarak uymuyor olabilir (oldukça yeni kitaplar da var listede), ama hem eğlenceli olabileceğini hem de Baran'ın değindiği üzere önemli Türk öykücülerinin okunmasını özendireceğini düşündüm. Umarım biraz olsun bu amaca hizmet eder.


message 16: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments Çok iyi düşünmüşsünüz Özgür!
Katılanları görebilecekmiyiz peki?


message 17: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Challenge kısmına girince görülmüyor mu? https://www.goodreads.com/challenges/... sayfasından bir kişinin katıldığını görebiliyorum ben. Okudukça da bu başlığa yorum girerek paylaşmayı planlıyorum, okuyabilirsem tabi.


message 18: by Özgür (last edited Jul 18, 2018 04:57AM) (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Bugün kütüphane rafları arasında dolanırken şu kitaba rasgeldim: İnsanlar İçinde Bir İnsan (Sait Faik Hikâye Armağan Antolojisi. 1955-2007 arasında verilen ödülleri kapsıyor. Kendisi de 1983 yılında Sait Faik Hikaye Armağanını kazanmış olan Nursel Duruel tarafından hazırlanmış. Tüm kitapları okumaya vakti olmayanlara yazarlar ve öykülerine dair bir fikir verebilir.

Sabahattin Kudret Aksal'ın Gazoz Ağacı ve Diğer Öyküler kitabını okumaya başladım bu arada. Öykülerinde sade bir dil kullanmış yazar, sıradan insanların hikayelerini okumak isteyenlere tavsiye ederim. Ben çok keyif aldım şu ana kadar.


message 19: by Merube (new)

Merube | 480 comments Özgür wrote: "Bugün kütüphane rafları arasında dolanırken şu kitaba rasgeldim: İnsanlar İçinde Bir İnsan (Sait Faik Hikâye Armağan Antolojisi. 1955-2007 arasında verilen ödülleri kapsıyor. Kendis..."

yapıkredinin kitabevinde gördüm ben de, çok güzel düşünülmüş bir çalışma. paylaştığınız için teşekkürler özgür


message 20: by Özgür (last edited Jul 23, 2018 09:58AM) (new)

Özgür | 3161 comments Mod
1950'lerden Sabahattin Kudret Aksal'ın Gazoz Ağacı kitabını okudum.

Daha çok tercümelerinden tanıdığım Kamuran Şipal'in Elbiseciler Çarşısı kitabını okumayı planlıyorum 60'lardan.


message 21: by İntellecta (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Önce Ekmek -Orhan Kemal

Şehir insanının yaşama tutunma çabası, parasızlık, ekmek kavgası, kalabalık içindeki yalnızlık, önce çevreye sonra da kendine yabancılaşmak, çocukluğa özlem, daha iyi bir yaşam için çabalamak ve bu çabanın karşılığını alamamak. Ama tüm bu zorluklara rağmen, yaşama umudunu yitirmemek.

Ağlamanın, küfretmenin en samimi halleriyle anlatıldığı 17 kısa hikayeden oluşan bir eser "Önce Ekmek". Yazıldığı zamanın gerçekliğine, en çok da bu gerçekliğin acı yanına ayna tutan bu öyküler yaşama dair güçlü bir inanç aşılıyor.


message 22: by Özgür (last edited Aug 01, 2018 01:11PM) (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Kâmuran Şipal'in Elbiseciler Çarşısı kitabını okudum ikinci olarak. Kitabın orijinal baskısına erişmem mümkün olmadı. Allahtan yazarın bu kitabı dahil olmak üzere tüm öykülerini içeren Gece Lambalarının Işığında isimli kitabını bulabildim. Kamuran Şipal ismini daha çok cevirilerinden, özellikle Hesse'den yaptığı çevirilerden hatırlıyordum. Ödüllü bir öykü yazarı olduğunu bilmiyordum.

Kitapta dokuz öykü var. Aksal gibi Şipal de sıradan insanların sıradan hikayelerini anlatıyor. Yine aforizmalardan uzak sade bir dili var. Dokuz hikayenin üçünde dağılan evliliklerin başrolde olduğunu belirtmeliyim.

Sıra 1970'lerde. Sanırım Bilge Karasu ve Füruzan'ın kitaplarını okurum 1970'lerden.


message 23: by Merube (last edited Aug 07, 2018 08:24AM) (new)

Merube | 480 comments On İkiye Bir Var - Haldun Taner

1950lerden on ikiye bir var kitabını okudum.
1955 tarihinde bu ödülü kazanan iki kitaptan biri - diğeri de gazoz ağacı-

mizahi, akıcı ve yalın bir dille yazılmış hikayelerdi. zevkli bir okumaydı. hikayelerinde oldukça vurucu çıkarımlar da yapmış yazar.

kitapta 7 öykü var. öykülerden biri daha önce yazarın yaşasın demokrasi kitabında yer almış ancak sonrasında yazar tarafından bu kitaba alınmış.


message 24: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Bilge Karasu'yu okumaya başladım ve ilk öyküyü okudum. Aksal ve Şipal'e göre daha farklı bir dili var. Okuması daha fazla dikkat ve çaba istiyor. Aynı anda çok sayıda kitabı okumaya çalıştığım için de biraz yavaş gidiyor şimdilik.


message 25: by Merube (new)

Merube | 480 comments bilge karasu'nun 1971 tarihinde ödül kazanan kitabı birbiriyle bağlantılı 3 öyküden müteşekkil diye biliyorum. eğer öyleyse öyküden ziyade kısa roman tadı bırakır sanki. bu bakımda okuduğunuz kısma kadar nasıl sizce?


message 26: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Haklısınız Merube. Ben de kitabı okumaya başladıktan sonra belirttiğiniz hususu öğrendim. Kitapta Ada, Tepe ve Dutlar isimli üç hikaye var. İlk ikisi Bizans döneminde geçiyor, sonuncu hikaye ise 20.yüzyılda sanırım. İlk iki hikaye kitabın yüzde 90'ını oluşturuyor bu arada.

İlk hikayede 8.yüzyılda yaşanan ikonoklazma hareketinin başlamasıyla inancını sorgulayan bir keşişin hikayesi var. Yorumlardan okuduğum kadarıyla Karasu felsefe mezunu bir yazar ve birikimini metne yansıtıyor. Benim bu konudaki altyapım yetersiz olduğu için yazarın tartışmalarını ve göndermelerini tam olarak anladığımı söyleyemem. Önceki yorumda yazdığım üzere biraz dikkat isteyen bir metin ama sıkılmadan okudum.


message 27: by Merube (new)

Merube | 480 comments çok güzel anlatmışsınız Özgür, okunan kitaplar listesine katılması gerekenlerden olarak aklıma yazıyorum. okunacak kitap çok :)


message 28: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Merube wrote: "çok güzel anlatmışsınız Özgür, okunan kitaplar listesine katılması gerekenlerden olarak aklıma yazıyorum. okunacak kitap çok :)"

Teşekkür ederim Merube.


message 29: by İntellecta (last edited Sep 17, 2018 01:37PM) (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Elveda Alyoşa Oya Baydar'ın
1991 Sait Faik Hikaye Armağanını kazanan kitabı. Duraklar, Vedalar, Anımsamalar ve Brandenburg Kapısında Ölüm isimli dört bölüm altında toplanmış hikayelerden oluşuyor. Siyasi nedenlerle sürgünde olan birinin - uğruna savaştığı değerlerin yıkılışını gördüğü bir dönemde - çocukluğuna, ilk gençliğine, aşklarına, arkadaşlarına ve kendisine ilişkin değerlendirmelerine tanık oluyoruz. Baydar'ın askeri rejimden sonra yurt dışında geçirdiği 12 yıllık sürgün yaşamını yansıtan bu hikayeler tür olarak denemeleri de andırıyor. Yazar bazen öfkeli, bazen umutlu, bazen kederli, bazen de isyankar bir şekilde anılarını, izlenimlerini ve gözlemlerini okurlarıyla paylaşıyor.


message 30: by Merube (new)

Merube | 480 comments 1950'lerden 1955 - On İkiye Bir Var - Haldun Taner
1960'lardan 1969 - Önce Ekmek - Orhan Kemal
1980'lerden 1980- Yürekte Bukağı - Tomris Uyar
şimdiye kadar okuduklarım.

5 kişi katılmış -şimdilik- bu oyuna ve toplamda 60 kitap okunması hedeflenmiş. henüz 11 kitap (%18) okunmuş görünmekte, bakalım yıl sonuna doğru grupça hızlanabilecek miyiz?


message 31: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Kasım sonuna kadar biraz ara vermek durumunda kalacağım ben, sonradan tamamlayabilirim umarım. Olmadı biraz ileri bir tarihe öteleriz :)


message 32: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Intellecta hedefine ilk ulaşan oldu, tebrikler.


message 33: by İntellecta (last edited Sep 27, 2018 10:00AM) (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Özgür wrote: "Intellecta hedefine ilk ulaşan oldu, tebrikler."

Teşekkür ederim:))) darısı başınıza..
Okuduğum kitaplar
1. Orhan Kemal - Önce Ekmek
2. Yekta Kopan - Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri
3. Kâmuran Şipal - Elbiseciler Çarşısı
4. Oya Baydar - Elveda Alyoşa
5. Cemil Kavukçu - Uzak Noktalara Doğru
6. Ahmet Büke - Kumrunun Gördüğü
7. Sine Ergün - Bazen Hayat


message 34: by Merube (new)

Merube | 480 comments intellecta tebrikler, darısı hepimize :). en sevdiğiniz kitaplar hangileri oldu?


message 35: by Merube (new)

Merube | 480 comments intellecta tebrikler, darısı hepimize :). en sevdiğiniz kitaplar hangileri oldu?


message 36: by İntellecta (last edited Sep 27, 2018 11:32AM) (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Merube wrote: "intellecta tebrikler, darısı hepimize :). en sevdiğiniz kitaplar hangileri oldu?"

Teşekkür ederim,
Önce Ekmek, Aşk mutfağından Yalnızlık tarifleri, Elveda Alyoşa


message 37: by Merube (new)

Merube | 480 comments İntellecta wrote: "Merube wrote: "intellecta tebrikler, darısı hepimize :). en sevdiğiniz kitaplar hangileri oldu?"

Teşekkür ederim,
Önce Ekmek, Aşk mutfağından Yalnızlık tarifleri, Elveda Alyoşa"


teşekkür ederim. yekta kopan'ın kitabını uzun süredir bekletiyordum, beğendiğinize sevindim. başlamak için itici güç olur :)


message 38: by Merube (new)

Merube | 480 comments iyi günler. birşeyi sormadan edemeyeceğim, total challanges completed : 0 gözüküyor. 1 gözükmesi gerekmez miydi?


message 39: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Haklısınız. Neden öyle gözükmediğine ilişkin bir fikrim yok ama. Goodreads'teki ilgili gruplara sormaya çalışacağım.Belki bir sorun vardır, düzeltirler. Uyarınız için teşekkürler.


message 40: by Merube (new)

Merube | 480 comments Özgür wrote: "Haklısınız. Neden öyle gözükmediğine ilişkin bir fikrim yok ama. Goodreads'teki ilgili gruplara sormaya çalışacağım.Belki bir sorun vardır, düzeltirler. Uyarınız için teşekkürler."

ben teşekkür ederim ilginiz için. umarım düzelir


message 41: by İntellecta (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
55 kitap demişiz..
5 kişi katılmış. Kişi başı ortalama 11 kitap..
Ben kendime 7 kitap hedef koymuştum...hedefimi tamamladım fakat..11 olmadığı için ondan olabilirmi?


message 42: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
İntellecta wrote: "55 kitap demişiz..
5 kişi katılmış. Kişi başı ortalama 11 kitap..
Ben kendime 7 kitap hedef koymuştum...hedefimi tamamladım fakat..11 olmadığı için ondan olabilirmi?"


Olabilir. O zaman 4 kitap daha okuman gerekiyor :)


message 43: by İntellecta (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Özgür wrote: "İntellecta wrote: "55 kitap demişiz..
5 kişi katılmış. Kişi başı ortalama 11 kitap..
Ben kendime 7 kitap hedef koymuştum...hedefimi tamamladım fakat..11 olmadığı için ondan olabilirmi?"

Olabilir. ..."


hadi ya :) benimki sadece mantıklı teori üretmekti:)


message 44: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
İntellecta wrote: "Özgür wrote: "İntellecta wrote: "55 kitap demişiz..
5 kişi katılmış. Kişi başı ortalama 11 kitap..
Ben kendime 7 kitap hedef koymuştum...hedefimi tamamladım fakat..11 olmadığı için ondan olabilirmi..."


Benim önerim de gayet mantıklı bence, senin teorini test için :))


message 45: by İntellecta (last edited Nov 03, 2018 11:56AM) (new)

İntellecta | 1153 comments Mod
Özgür wrote: "İntellecta wrote: "Özgür wrote: "İntellecta wrote: "55 kitap demişiz..
5 kişi katılmış. Kişi başı ortalama 11 kitap..
Ben kendime 7 kitap hedef koymuştum...hedefimi tamamladım fakat..11 olmadığı iç..."


Bi başka öneride sen 15 okursan ben yine 7 de kalabilirim:D


message 46: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
İntellecta wrote: "Özgür wrote: "İntellecta wrote: "Özgür wrote: "İntellecta wrote: "55 kitap demişiz..
5 kişi katılmış. Kişi başı ortalama 11 kitap..
Ben kendime 7 kitap hedef koymuştum...hedefimi tamamladım fakat....."


Olabilir tabi :)) Bilim böyle ilerliyor sonuçta teori, test, yeni teori ...


message 47: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Merube wrote: "iyi günler. birşeyi sormadan edemeyeceğim, total challanges completed : 0 gözüküyor. 1 gözükmesi gerekmez miydi?"

Genel bir problem varmış bu konuda. Umarım bir çözüm sunarlar.


message 48: by Merube (new)

Merube | 480 comments Özgür wrote: "Merube wrote: "iyi günler. birşeyi sormadan edemeyeceğim, total challanges completed : 0 gözüküyor. 1 gözükmesi gerekmez miydi?"

Genel bir problem varmış bu konuda. Umarım bir çözüm sunarlar."


teşekkür ederim, en azından sorunun farkında olup ilgilenmeleri de güzel. dediğiniz gibi inşallah bir çözüme ulaşır.


message 49: by Merube (new)

Merube | 480 comments grubun ana sayfasında bulunan challanges yüzde kaç tamamlandığına ilişkin kısım kaldırılmış, tekrar eklenebilir mi?


message 50: by Özgür (new)

Özgür | 3161 comments Mod
Grup okumalarını biraz yukarı çekmek için kaldırdık. Challenge kısmı biraz fazla yer tutuyor.


« previous 1
back to top