Čtenářský klub Cz/Sk discussion

Pálenka (Prózy z Banátu)
This topic is about Pálenka
49 views
Přečtené knihy > Pálenka - Matěj Hořava

Comments Showing 1-12 of 12 (12 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Illyria (illyriab) | 385 comments Dlouho očekávaná diskuze k další spoečné četbě je tu! Jak se vám Pálenka líbila, co říkáte na autorův styl? Oslovily vás některé povídky víc než jiné? Které a proč?


Veronika Steff | 78 comments Tolik ctenaru a zatim zadny komentar? Jsou vsichni na dovolene v datove pousti? Dobre, tak ja tedy zacnu.

Puvodne jsem si myslela, ze pujde o normalni pribeh ucitele, ktery utika pred minulosti,necekala jsem tolik lyriky. Komentare naznacovaly, ze to bude jinak a ja ke knize po chvilce pristupovala spis jako ke sbirce basni.

Jenze pak me vlastne dost obtezoval ten dej, ktery obcas vystrcil ruzky. Z tech par naznaku jsem ho ale moc nepochopila. Podpalil tu telocvicnu? Vyspal se s bavorskou kamaradkou a ma s ni dite? A co se stalo v Brne?

Kdyby se autor rozhodl pro jedno nebo druhe (pribeh nebo lyriku), asi bych si to uzila. Takhle jsem ponekud zmatena.


Illyria (illyriab) | 385 comments Dělalo mi problém se na to soustředit věnovat tomu pozornost, kterou si kniha zasluhovala, jsem poslední dobou poněkud roztěkaná. Když už se mi to ale někdy povedlo, daná povídka se mi líbila, autor umí krásně lyricky vystihnout krátký okamžik! Melancholické, ale s vzdorovitou radostí z života.

Mě nepřišlo, že by tam děje bylo příliš, ale asi jsem o tom tak nehloubala jak Veronika, jen jsem se nechala unášet proudem emocí (nebo přejížděla očima po řádcích aniž bych vnímala, co čtu :( ) S Bavorskou kamarádkou dítě myslím určitě nemá, rozhozený z toho polibku byl proto, že si vztah obou kamarádů idealizoval - oni měli tu bezmeznou harmonickou lásku po které on tak toužil - a když zjistil, že ona není šťastná, začal ztrácet víru, že láska po které touží je vůbec možná.


Michal (mishan) | 62 comments Datová poušť na 4 dny je úžasná věc, doporučuji vyzkoušet. ;-)

Ke knize. Forma krátkých povídek mi vyhovovala. Autor ve mě dokázal navodit pocity, které prožívala hlavní postava. Tady ovšem klady knihy končí. Hlavní postava této knihy je absolutně nesnesitelná. Veškeré problémy řeší útěkem, pak se s tím není schopný vyrovnat a utápí se v žalu. Bavorská kamarádka je toho příkladem. Když ho postaví do nepříjemné situace, tak je prostě škrtne ze seznamu. Hotovo. Když už toho bylo na něj moc, tak utekl i z Banátu.
Srab a ubožák.


Veronika Steff | 78 comments Jsem si jista, ze autor by ocenil privlastky jako srab a ubozak o hlavni postave, protoze kniha je pry dost autobiograficka :-D Nicmene souhlasim, hlavni hrdina mi taky prisel jako slaboch. Hlavne kdyz uz zdrhnul, tak v tom Banatu mohl aspon na necem pracovat, nekam se posunout, ale mne prislo, ze se v tom akorat dal placa.


Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Veronika už psala o sbírce básní, tak jsem knížku asi bral. Působila na mě jako jakási báseň v próze, víc než soustředit se na děj mi tady přišlo důležité nechat na sebe působit ten proud pocitů, atmosféry, dojmů, obrazů, zvukomalebnosti... To sice není styl literatury, který běžně vyhledávám, ale výjimečně se hodí, takže jsem rád, že jsem opět díky čtenářskému klubu zavítal do neprozkoumaných krajin.

Co jsem dělal špatně je fakt, že jsem knížku přečetl dost rychle. Věřím, že její pravá síla je v pomalém čtení, rozjímání, snad i opakovaném čtení. Ale na to nějak nemám sílu a nervy. Občas jsem se tedy v tom proudu obrazů tam ztratil a nějak "vypnul", že části knihy mi odpluly aniž bych je vlastně pořádně vnímal, nebo jak to mám říct. Ale když jsem zase zapnul, bylo to pěkné poetické. Někdy jsem vypínal jak kdybych poslouchal proud nějaké příjemné relaxační hudby, někdy mě to zase naopak spíš nudilo, že jsem nebyl správně naladěn na styl knížky. Nějaký celkový propojovací hlavní děj mi asi vlastně ostudně unikl, jak tak přemýšlím, byl-li tam.

Když pak člověk nad nějakou povídkou trochu zapřemýšlí, má před sebou často hodně těžkého materiálu. Vím, že mě hodně "zasáhla", můžu-li to tak říct, povídka s matkou a její dcerou v nějakém tom domově důchodců, nebo co to bylo. Obě už velmi staré, spolu, těžko říct, která je vlastně která. Den má svůj pomalý neměnný rytmus. Jak ten život v této fázi vnímají, jak berou jedna druhou, povídají si o něčem, jak je v budoucnu zasáhne smrt jedné z nich?

Jestli je postava srab nebudu hodnotit právě díky mé neúplné soustředěnosti během čtení jako celku (Illyria píše to samé - nevím, jestli jsi byla roztěkaná, podle mě to ta knížka navozuje sama, chce mnohem víc soustředění a přemýšlení než klasický příběh, ač se to může na první pohled jevit naopak), každopádně hlavní postava může být klidně protivný psychopatický vrah snídající koťátka ;-), ale to nemá vliv na kvalitu knihy jako takové, právě to navození pocitů, které proživá, ať už jsou ostudné nebo chvályhodné, je to pravé umění. A to se tady myslím skvěle zdařilo.

Čili knížka zaujala. Zaslouží si víc pozornosti, než jsem ji věnoval. Nic podobného vyhledávat zatím nebudu, protože to není úplně čtení pro mě, ale není to tím, že by byla špatná. Ukončím to tím, co jsem si hodněkrát při čtení říkal - takovéhle pocity, navození atmosféry, plynutí myšlenek - mnohem radši bych něco takového sám psal, než po někom jiném četl :-)


Péťa | 34 comments Také tedy navrácena z datové poušti se podělím o dojmy.
Kniha mě štvala a zároveň ta lyrika byla krásná. Štvala mě právě tím již zmíněným. Odevzdaností a pasivitou učitele, který není schopný se posunout a stále se jenom utápí a schválně trápí minulostí.
Musím ale uznat, že s lyrikou autor pracoval kouzelně. A možná právě proto, že psal smutně a tklivě to bylo tak zasahující a umělecký krásné.
Právě proto, že ve mně tahle kniha dokázala vyvolat tolik emocí jsem ji hodnotím 5 hvězdičkami. Protože to je přesně to, co od knihy očekávám.


Illyria (illyriab) | 385 comments Všem děkuji za přečtení knihy a krásné komentáře, vždycky je ráda čtu, ale tentokrát jsou obzvlášť zajímavé! Myslím, že Pálenka byla nakonec velice dobře vybraná kniha - krátká, krásná, neobvyklá, je o čem diskutovat! A možná se ještě někdo připojí :)

Souhlasím, že hlavní hrdina nebyl sympatický ani dobrý člověk - ale stejně jako Martin si nemyslím, že to má vliv na to, jestli je to dobrá kniha. Možná je pak jen méně příjemná na čtení.


Ronja | 3 comments Add očekávání: Nevím proč, ale knížku jsem otevírala s přesvědčením, že jdu číst zápisky z venkova, skoro až venkovskou prózu v olbrachtovském stylu – asi mi ty české vesničky v Banátu evokovaly podobně zapadlý kout s českou kulturou jako je Podkarpatská Rus. (Předem jsem o knize absolutně nic nezjišťovala, k tomuto směřování očekávání mě navedl samotný titul.)

Kniha však hned zpočátku jasně nastolila, co očekávat, takže mě překvapuje, že někdo v tom celou dobu hledal nějakou výraznou dějovou linii. Já sama se přikláním k pojetí „básně v próze“, i když za ni samozřejmě Pálenka označit nejde; moc se mi ale líbí barvitost obrazů, sugesce a schopnost živě nastolit náladu a přenést ji na čtenáře (u mě to fungovalo).

Pro mě to byla právě nálada knihy, co mě k ní tak přitahovalo. Já nevím, jestli má cenu se pouštět do diskuze o charakteru vypravěče, životní cesty lidí jsou různé a o právu odsoudit něco, co člověk nezažil, se toho jindy a jinde nadiskutovalo mnoho. Já hrdinu částečně chápu a soucítím s ním, kdo nezažil bohunické sídliště, neví, jakou depku může přivodit :D (nadsázka)
Nejvíc mě oslovila povídka Sestře, přišlo mi, že v ní autor vyjádřil velký problém naší doby – mluvíme často, ale o banalitách, děláme jaký máme super život, jak jsme hrozně veselí, ale mnohdy je ta realita trošku jiná. Často ta důležitá, niterná témata jsou tabuizovaná, stydíme se za ně, bojíme se je vyslovit…a to je právě skvělý kontrast této knihy a jejího přijetí částí čtenářů – vypravěč se rozhodne prolomit toto mlčení a vydá v knize všanc své nitro (vezmeme-li v úvahu, že je to autobiografie, je to o to silnější) je však nepochopen a možná si říká, že příště by bylo lepší zase mlčet…


Michal (mishan) | 62 comments Tak za mého dětství vypadaly všechny sídliště katastrofálně a já i většina mých kamarádů to přežila bez následků (nebo si je neuvědomujeme) :-D
Nemyslím si, že bych dílo nepochopil, jen mi nebyla sympatická hlavní postava.
Autor mlčet nebude a ani bych to nechtěl. Kniha vyvolala různé reakce (aspoň tady) a tím vyvolala diskuzi, která je zajímavější než ta u Průvodce.
No... ale pokud je to částečně autobiografické, tak si by po mé recenzi sbalil kufry a odjel zase na konec světa...


Veronika Konečně jsem se k Pálence dostala i já. Musím říct, že se mi kniha moc líbila, protože po delší době jsem se dokázala vžít do hlavní postavy/autora. Po celou dobu čtení jsem se nechala unášet svými pocity, které ve mně vyvolávaly jednotlivé útržky z jeho života a bylo to příjemné čtení i přesto, že to bylo kolikrát velmi smutné. Kniha otevírá spoustu témat a vedla mě často k zamyšlení ještě po konci kapitol.
Pro mě to byla jednoznačně nejlepší kniha, co jsme zatím společně četli. Myslela jsem si, že mě ty krátké kapitoly nebudou bavit, ale bylo to naopak. Autor mě mile překvapil a jeho styl psaní mi sedl. Bylo to opravdu takové poetické.
Myslím si, že je mimo jiné na celé knize hezky vidět, že můžeme utíkat, kam chceme, ale vlastním myšlenkám stejně neunikneme. Taky je to jedna z mála knih, kde mi k něčemu byla její anotace.


message 12: by Pepa (new) - rated it 4 stars

Pepa | 12 comments Zapomněl jsem se podělit o svůj názor! Hned napravím. Knížka byla super. Jsem také dítě sídlišť, všechno to bylo hrozný, ale ve výsledku si nemůžu stěžovat, jelikož si nevybavuji žádný ani podobně strašný zážitek jako byl ten autorův. Četlo se to celé skvěle, opravdu se mi kniha "roztekla" mezi prsty (A nezkoušejte někdo naznačit že tomu snad pomohla délka!). Když jsem se blížil ke konci, skoro jsem si říkal že by měla být delší. Po zavření jsem si to ale už nemyslel. Autor toho řekl přesně tolik, kolik měl.


back to top