Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Altıncı Koğuş
This topic is about Altıncı Koğuş
24 views
Grup Okumaları > Altıncı Koğuş - Temmuz 2018 Öykü Klasiği Okuması

Comments Showing 1-7 of 7 (7 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Özgür (last edited Jun 30, 2018 01:34PM) (new)

Özgür | 3153 comments Mod
Grubumuzun Temmuz ayında öykü klasikleri kategorisinde okuyacağı Anton Chekhov'un Altıncı Koğuş isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!

Not: Okuma sadece Altıncı Koğuş isimli (uzun) öyküyü kapsamaktadır. Sadece bu öyküyü içeren baskılar olduğu gibi yazarın öykülerinin derlendiği bazı basımlarda da bahsi geçen öykü yer almaktadır. Talep olursa bildiğim baskılara ilişkin bilgi paylaşabilirim.


message 2: by İntellecta (last edited Jul 04, 2018 10:51AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
Rusya'nın unutulmuş, kenarda köşede kalmış bir taşra kasabasında, bakımsız bir hastanede bir doktorla hasta arasında geçen felsefi diyaloglara şahit oluyorsunuz. Felsefe, sosyoloji ve psikoloji boyutları olan konuları sürükleyici bir üslupla, okuyucuyu yormadan anlatıyor Çehov. Kişiye kendini ve toplumu sorgulatan bu eseriyle çürüyen, daha duyarsız bir hale gelen ve yozlaşan bir toplumun analizini yapıyor ve dönemin Rusyasını ince ince eleştiriyor.

Birbirine oldukça zıt görüşleri savunan hasta ile doktor arasındaki diyaloglar okura birçok şeyi sorgulatıyor. Yazar ağır konulara rağmen sade bir dil kullanmış ve söylemek istediği her şeyi yalın ve akıcı bir şekilde okuyucuya aktarmış.

Bu kitabı ağır ağır sindire sindire okumanızı tavsiye eserim!

Hazır dünya kupası da gündemdeyken :)
Futbolcu Sergen Yalçın'ın
Dış görünüşüyle Anton Çehov a benzetildiğini biliyormuydunuz?


message 3: by Özgür (new)

Özgür | 3153 comments Mod
İntellecta wrote: "Rusya'nın unutulmuş, kenarda köşede kalmış bir taşra kasabasında, bakımsız bir hastanede bir doktorla hasta arasında geçen felsefi diyaloglara şahit oluyorsunuz. Felsefe, sosyoloji ve psikoloji boy..."

Baya benziyormuş gerçekten : )

https://twitter.com/sinasiyurtsever/s...


message 4: by Merube (last edited Jul 16, 2018 04:27AM) (new)

Merube | 480 comments iş kültürden modern klasikler serisinden 1. baskısını okuyorum.

spoiler içerir dikkat

altıncı koğuşta 5 kişi olduğu söyleniyor
1-kızıl bıyıklı orta sınıf temsilcisi
2- yahudi şapkacı
3- asilzade ivan
4 - felçli adam
5- şişko köylü
6- sarışın postaneci

acaba felçli adam ile şişko aynı kişi mi dedim ama özellikle felçli adam ve şişko köylü diye ayr ayrı belirtilmiş başka bir yerde.
çeviriden mi acaba?

bu söyleyeceğim pek mühim değil aslında ama yine de belirtmek isterim:
doktor için ilk başlarda çok çalışkan olduğundan söz edip, sonrasında artık öyle olmadığını anlatacağı yerlerde, cümle şöyle bitiyor .. ve her gün hastaneye gitti."
olumsuz bir şekilde cümlenin biteceği düşünülüyor ama tam zıttı "her gün gitti" deniyor.


message 5: by Zelal (new)

Zelal Ay (zelalay) Doyurucu bir kitap. Kısa ve sade olmasına rağmen dönemim rusyasına insanoğlunun yaşadığı şartlarla olgunlaştığına “Coğrafya kaderdir” sözünün anlamına yaptığı vurguyla ve sade akıcı diliyle konsantre bir rus edebiyatı klasiği. Doktor Andreyin ile ivan arasındaki konuşmalar en çok keyif aldığım bölümlerdi, keşke biraz daha uzun olsaydı. Bir başka pencereden bakmanın bir başka hayatı yaşamadan o hayatı yaşamanın zorluğuna ve insanın aslında buna hiç de hazır olmadığına yaptığı vurguyu sevdim. Yalnız ara sıra çeliştiğini hissettiğim ve konuyu anlamadığım noktalar oldu, başka bir çeviriden okumayı deneyeceğim.


message 6: by Merube (new)

Merube | 480 comments Zelal wrote: "Doyurucu bir kitap. Kısa ve sade olmasına rağmen dönemim rusyasına insanoğlunun yaşadığı şartlarla olgunlaştığına “Coğrafya kaderdir” sözünün anlamına yaptığı vurguyla ve sade akıcı diliyle konsant..."


siz de işkültür'ün çevirisinden mi okudunuz?


İntellecta | 1153 comments Mod
Temmuz okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Altıncı Koğuş (other topics)

Authors mentioned in this topic

Anton Chekhov (other topics)