Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Utopia
This topic is about Utopia
57 views
Grup Okumaları > Utopia - Temmuz 2018 Eski Klasik Okuması

Comments Showing 1-10 of 10 (10 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Özgür | 3144 comments Mod
Grubumuzun Temmuz ayında Eski klasikler kategorisinde okuyacağı Thomas More'un Utopia isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Özgür | 3144 comments Mod
Kitabı İş Bankası Yayınları baskısından okuyorum. More tarafından yazılan kısmı okudum. Mina Urgan'ın yazdığı inceleme kısmına (ki kitabın yaklaşık yüzde 60'ını oluşturuyor bu kısım) geldim. Şimdiye kadar okumamış olduğuma hayıflandığım bir kitap oldu. Urgan'ın analiziyle hem yazar hem de kitabı daha iyi anlayabilirim umarım.


Özgür | 3144 comments Mod
500 yıl önce böyle bir eser yazılmış olması çok şaşırtıcı.

Mina Urgan'ın incelemesi de çok detaylı, kitabı yeniden okumuş oluyorsunuz. More'u biraz fazla övüyor denebilir belki. Grubun bu ayki diğer okuması Cesur Yeni Dünya da Urgan'ın incelediği kitaplar arasında.


İntellecta | 1153 comments Mod
Ütopya 8. Henry döneminde Thomas More tarafından tasarlanmış bir kitap. Söz konusu esere konu olan Ütopya savaşın, suçun, ve adaletsizliğin olmadığı hayali bir adadır. Burada özel mülkiyete yer yoktur. Hatta insanlar alışmasınlar diye oturdukları konutlar belli süreler sonra değiştirilmektedir. Orwellin 1984'ünde olduğu gibi herkes herkesi gözetler. Özel alan bulunmadığından, herşey her zaman açıkta, göz önünde ve gözetim altındadır. Özel alanın ortadan kalkması gizliliğin, özelliğin, otonomun yok olmasının da nedenidir Ütopya toplumunda.
Ütopya Thomas More'un ideal bir dünya tasavvurundan çok sapmış olarak değerlendirdiği Avrupa medeniyetini bir eleştirisi olarak da görülebilir. More, İngiltere kralına karşı ifade edemediği eleştirilerini Ütopyalıların düşsel yaşamını anlatarak yapmıştır! Ilginç olan 16. yüzyılda bir yazarın ütopyası olan bir durumun 20. yüzyılda bir başka yazarın distopyası haline gelmesidir.


İntellecta | 1153 comments Mod
Temmuz okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Merube | 480 comments işbankası yayınlarından okuduğum bir kitap oldu, ancak kitabın mina urgan tarafından incelemesini içeren -daha önce adam yayınları tarafından yayınlanmış- bölümünü okurken, kitabın tam metin olmadığını farkettim.

spoiler
kadın ve erkek evlenmeden tamamen soyunup birbirlerine bakmaları konusundaki kısmın olmadığını urgan'ın incelemesini okurken gördüm. ayrıca urgan da belirtmiş bunu, ne yazık ki tam metin değilmiş kaynak metnimiz diye. başka ne gibi kısımlar yok acaba bilgisi olan var mı?


Özgür | 3144 comments Mod
Ben de sizin gibi incelemeyi okurken çevirinin tam olmadığını öğrendim. Hangi kısımların eksik olduğunu bilmiyorum ama Alfa Yayınlarının baskısı doğrudan Latince aslından tercüme edilmiş. Kütüphanede olduğum için biraz önce kontrol ettim sizin belirttiğiniz kısım yer alıyor mesela. Bir kez de Alfa Yayınlarından okumayı düşünüyorum, ileriki bir tarihte tabi.


Merube | 480 comments alfa yayınları'nın tam metni çevirdiğini de bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim. ilerleyen zamanlarda ben de tekrar -bu sefer tam metin- okumayı planlıyorum. tam metin olmamasına üzüldüm, üstelik çevrilmeyen bir kısmın bu kadar tartışmalı olması - yeni atlantis kitabında bacon tarafından gönderme dahi yapılması- daha da üzdü doğrusu. tam metne bakmak lazım. alfa yayınları dışında başka tam metin çeviren yayınevi biliyor musunuz? bu sefer ince eleyip sık dokuyorum :).


message 9: by CENK TOLGA (last edited May 11, 2019 07:09AM) (new) - rated it 3 stars

CENK TOLGA ÇIĞGIN (ciggin) | 33 comments Ben de İş Bankası Kültür Yayınları’ından okumuştum. Sayenizde tam metin okumadığımı öğrenmiş oldum :/ Grubun en güzel yönü bu sanırım, okuduğunuz kitaplar hakkında gözünüzden kaçan noktaları bu sayede yakalama fırsatı buluyorsunuz :) Bu vesileyle ben de ALFA yayınlarının baskısına göz atacağım. Mina Urgan’ın notları sayesinde Thomas More ve 8. Henry dönemine ilişkin detaylı bilgiler edinebiliyor ve kitabın kaleme alındığı atmosferin kitabın teşekkülündeki etkisini daha iyi kavrayabiliyorsunuz. Özellikle okuduğum kitapların yazarları ve dönemleri hakkında tamamlayıcı bilgileri edinmeyi seven bir okur olarak benim için son derece doyurucu bir kaynak sunulduğunu söyleyebilirim. Kitabın ana bölümü ise hem içerik yönünden hem de kendinden sonra gelen ütopya/distopya ekolüne öncülük etmiş olmasından dolayı tartışılmaz bir değere sahip. Ütopya/distopya edebiyatına ait eserleri okumayı sevdiğim için İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Ütopya Edebiyatı” kitabında yer alan kitap listesini tamamlamak arzusundayım. Ayrıca kitaptan esinlenmeyle Erasmus’un “Deliliğe Övgü” kitabını da okuma listeme aldım, kim bilir ne zaman sıra gelir. Umarım hepsini okumayı başarabilirim. Romalıların dediği gibi “sanat uzun, hayat kısa”.


Merube | 480 comments delilğe övgü de benim de listemde birçok diğer kitapla birlikte :)

ütopya edebiyatı kitabında yer alan listede hangi kitaplar var?


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Utopia (other topics)

Authors mentioned in this topic

Thomas More (other topics)