Book's Calling Club discussion

Stručná historie času
This topic is about Stručná historie času
73 views
Červnový book club > Dojmy z knihy Stručná historie času

Comments Showing 1-6 of 6 (6 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Book's Calling (bookscalling) | 30 comments Mod
Začínáme novou knihu.


message 2: by Libor (new)

Libor Pokorný | 9 comments Jsem hrozně rád, že jsem tuhle knížku četl, už také před delší dobou. Vystoupil jsem tím trochu z komfortní zóny beletrie a vyzkoušel něco jiného.

Pokud to ale čtenář myslí s předkládaným tématem a jeho porozuměním vážně, i tak ho čeká docela náročná četba. Přestože se Hawking snaží předkládat vše srozumitelně a určitě zjednodušeně, pro laika se jedná pořád o dost velkou hlavolamku.

Přesto se to ale přelouskat dá. Vzhledem k žánru si opatrně troufnu popsat knihu jako čtivou.

Na druhou stranu, těm, co se číst teprve chystají, asi doporučím. Pokud to myslíte vážně, čtěte v klidu, možná i s poznámkovým blokem, třibte si myšlenky. Já to vzal povrchněji, víc konzumně a dnes bych už toho k tématu z hlavy moc nevytáhl.


Katarina | 12 comments Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst už dlouho, tak jsem ráda, že jsem se k tomu díky Knižnímu klubu konečně dokopala.

Je pravda, že jsem doufala, že to bude trochu více "jednoduché" - v prostřední části knihy (u atomů a částic) jsem se trochu ztrácela, ale ze začátku a konce knihy jsem byla nadšená. Kromě vyloženě odborných témat z oblasti fyziky jsou v knize i naťuknuté filozofické problémy a odbočky do minulosti (Einsten, Newton, Galilei), které mě mile překvapily.


message 4: by Jan (new) - rated it 4 stars

Jan (52knih) | 6 comments Hawking měl skvělý smysl pro humor a u některých jeho průpovídek jsem se smál jak u humoristických knížek. A má parádní dar vysvětlovat složité věci relativně jednoduše – byť jsem měl dojem, že se uprostřed knihy trochu zapomněl/rozvášnil (nebo to prostě jen byla náročná látka), protože jsem se trochu ztrácel.

Navíc jsem Stručnou historii času četl v angličtině, v posledním aktualizovaném vydání (pokud vím, od českého vydání se liší jen apendixem, kde jsou shrnuty aktuální poznatky k některým věcem v originále knihy) – docela oříšek, ale vzhledem k tomu, že jsem to přežil ve zdraví, je to jen další důkaz jeho schopnosti snadného vysvětlování.

A když už jsem u fyziky, plynule jsem navázal Marcusem Chownem a knihou Kvantová teorie nikoho nezabije a vesele si rozšiřuju obzory toho, o čem vím, že o tom moc nevím.


Book's Calling (bookscalling) | 30 comments Mod
Online book club není vždy procházka literárním sadem. Někteří z nás to poznali už u Paní Dallowayové. Jak jste si možná všimli, do online book clubu vybírám známé knihy prověřené časem a taky střídám pohlaví spisovatelů. Přiznávám, že Stephenu Hawkingovi „účast“ zajistila skutečnost, že letos v 76 letech zemřel — jinak bych si vybral někoho jiného. Stručná historie času je kniha o vesmíru pro laiky, ale přesto mi přišla poněkud komplikovaná, žádná pohodová četba. Ze začátku se mi zdálo, že všemu budu rozumět, bohužel postupně obsah nabíral na složitosti, a i když se autor snažil o jednoduchost, téma vesmíru zkrátka nejde popsat jako odpočinkový román na víkend. Dost věcí jsem se dozvěděl, ale přesto jich spousta zůstává zahalená. Nakonec mi to vlastně ani nevadí, nepotřebuju znát všechno a všemu rozumět. Když ale člověk čte o vesmíru, najednou mu běžné denní záležitosti přijdou naprosto banální. Ještě bych rád upozornil na životopisy, které jsou na konci a dozvídáme se z nich dost zajímavé podrobnosti o třech významných fyzicích. Stručnou historii času jsem poslouchal jako audioknihu, namluvil ji Filip Švarc — a to se mu dost povedlo! Teď už se ale těším na zářijovou knihu Palomino, bude to jistě o něco jednodušší.


Kateřina Řepková (vlastofka) Tak jsem v noci doposlouchala. Pro mě příjemná záležitost, nakazila mě svoji radostí z objevivání. Jasně, člověk rozhodně nepochopí všechno, ale musí namáhat mozkové závity a po přečtení si připadá o něco vzdělanější a v tomhle prípadně asi i pokornější - moje problémy mi teď připadají v porovnání s otázkami o vzniku vesmíru hrozně nicotný ;) :)

Laik si asi nejvíc vezme z první třetiny knihy. Líbilo se mi jak autor vysvětloval, jak ve vědě nic neni dogma a jak zítřejší experiment může vyvrátit dneska uznávaný "fakt". Na druhou stranu i vědci jsou jen lidé a i takoví velikáni jako Newton a Einstain se svoje výsledky svého bádáni snažili přispusobit svému vidění světa, připadně víře v boha. A jak se i teď většinou nová teorie nejdřív zavrhuje (černé díry, relativita), než vědecká obec zase zkousne, že jejich objevy už neplatí... popis jak chudákům všechno rozsekala teorie neurčitosti mě skoro rozesmál.

Jak se člověk dostane k kvantové fyzice a kvarkům, je to trochu psycho, ale i tak legrace, když se snaží si to představovat.

No a v poslední části o vzniku vesmíru mě moc potěšilo, že jsem díky ní konečně pochopila, proč se Země točí kolem vlastní osy ❤️

Za mě super potrava pro mozek. Na Palomu se netěšim 😃


back to top