Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Kuyucaklı Yusuf
This topic is about Kuyucaklı Yusuf
56 views
Grup Okumaları > Kuyucaklı Yusuf- Haziran 2018 Türk Klasiği okuması

Comments Showing 1-14 of 14 (14 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited May 31, 2018 04:41AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
Grubumuzun Haziran ayında okuyacağı Sabahattin Ali'in Kuyucaklı Yusuf isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


message 2: by İntellecta (last edited Jun 02, 2018 05:47AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
kitabı 2016 yılında okumuştum..

Ailesi öldürülen ve bir kaymakam tarafından evlatlık alınan Yusuf'un hikayesi. Romanda o dönemin köy ve kasaba yaşamının yanı sıra Batılılaşma ve yabancılaşma sorunu mükemmel aktarılmış. Köydeki zenginlerin bürokrasiyle işbirliği yaparak yarattıkları adaletsiz düzen ve bu düzene baş kaldıran Yusuf'un mücadelesi, bu mücadeledeki yalnızlığı ve iç dünyası akıcı bir üslupla anlatılmış. Yaşadığı döneme ışık tutan yazar güçlünün zayıfı nasıl ezebileceğini ve bu durumda zayıfın yapabileceği hiç bir şeyin olmadığını bütün gerçekçiliğiyle gözler önüne seriyor.


Özgür | 3157 comments Mod
Goodreads'e (GR) göre kitap ilk kez 1937 yılında yayımlanmış. Yine GR'de kitabın Arapça, Almanca ve (sanırım) Fransızca baskıları olduğu da görülüyor. Arapça baskısı en çok ilgi çeken olmuş tercümeler arasında görebildiğim kadarıyla, oldukça yakın bir tarihte yayımlanmış olmasına rağmen.

Kitap sinemaya da uyarlanmış. 1985 yapımı filmde başrollerde Talat Bulut, Ahmet Mekin, Engin İnal ve Derya Arbaş var. Filmi izlemek isteyenleri şuraya alalım.

Grupça okunan ikinci Sabahattin Ali kitabı olacak. İçimizdeki Şeytan'ı okuyamamıştım ama bu okumaya mümkün olduğu katılmaya çalışacağım. Grup üyelerinin büyük bir kısmı bu kitabı ya okumuş ya da okuma listesine almış görebildiğim kadarıyla. Daha önce okumuş olanlar da tartışmaya katkı verirlerse çok faydalı olur.


Özgür | 3157 comments Mod
Yazarın kitabın ikinci bölümünde yer verdiği Anadolu'da evliliğe bakış açısı ve Şahinde'yi tasviri hakkında görüşü olan var mı?


message 5: by Pınar (last edited Jun 10, 2018 05:39AM) (new) - rated it 4 stars

Pınar Kaya (timeywimeylady) | 46 comments Bu kitabın aslında üç cilt olarak planlandığını ama Sabahattin Ali'nin ölümü sebebiyle tek ciltte kaldığını okumuştum. İkinci kitap "Çineli Kübra"da Yusuf, eşkıya olacakmış. Üçüncü cilt hakkında ise kaynaklardan biri Yusuf'un şehre inişini, diğeri ise yörüklerin arasına karışmasını anlatacağını söylüyor. Ben okumadım ama görünüşe göre seri tamamlansa Yaşar Kemal'inkinden yıllar önce bir İnce Memed'imiz olabilirmiş.

Bilgiyi teyit etmek için araştırma yaparken Hürriyet'te şöyle bir paragrafla karşılaştım, paylaşmak isterim:

1937’de Yeni Kitapçı Yayınevi tarafından roman olarak basılır basılmaz mahkeme kararıyla toplatıldı. Sabahattin Ali, bir hafta önce doğan kızı Filiz’i doya doya sevemeden 7 Ekim 1937’de ‘halkı aile hayatı ve askerlikten soğutmak’ suçundan yargılandı. Bilirkişi raporları lehineydi. Böylece hem Sabahattin Ali hem de ‘Kuyucaklı Yusuf’ beraat etmiş oldu.

Özgür'ün sorusuna yanıt verebilecek kadar iyi hatırlamıyorum kitabı maalesef. :( Ama az önce bahsettiğim kesit, aile ve evliliğe dair kemikleşmiş bir bakış açısının var olduğuna kanıt gösterilebilir.

Ya da "aile hayatından soğutma" kısmıyla Muazzez ve annesinin yaşam tarzı kastedilmiş de olabilir, bilemedim.


message 6: by Özgür (last edited Jun 10, 2018 07:08AM) (new) - rated it 3 stars

Özgür | 3157 comments Mod
Pınar wrote: "Bu kitabın aslında üç cilt olarak planlandığını ama Sabahattin Ali'nin ölümü sebebiyle tek ciltte kaldığını okumuştum. İkinci kitap "Çineli Kübra"da Yusuf, eşkıya olacakmış. Üçüncü cilt hakkında is..."

Teşekkürler Pınar. Askerlikten soğutmaya ilişkin suçlamayı eksisozlukte görmüştüm ama aile hayatına dair bilgim yoktu. Bahsettiğim bölümde evliliği, özellikle belirli bir düzeyde eğitim görmüş erkeklerin biraz da yapılması gerektiğini düşündükleri için yaptıkları evlilikleri, erkeği 'öldüren' bir müessese olarak tanımlamış. Yani ben böyle anladım. Farklı yorumlar olabilir tabi.

Kitabın akıcı bir dili var. Sabahattin Ali dili çok iyi kullanıyor. Tasvirleri gözünüzde canlandirabiliyorsunuz mesela. Yine bazı sahneler çok etkileyici idi. Bu kitabı Kürk Mantolu Madonna ve okuduğum bazı hikayelerinden daha az ilgimi çekti ama. Belki hikayenin bazı parçaları sinema ve edebiyatta fazlasıyla işlendiği için.


message 7: by Özgür (last edited Jun 10, 2018 07:19AM) (new) - rated it 3 stars

Özgür | 3157 comments Mod
Bu arada paylaştığım film pek iyi değilmiş galiba. Vakit ayırmaya degmeyebilir.


Firdevs | 243 comments Nihayet bitti...
Ayıldım bayıldım diyemeyeceğim maalesef.
Türk filmi tadında. Okunsada olur okunmasada...
Şahsi düşüncem..


Ömer (omercinar) | 631 comments Firdevs wrote: "Nihayet bitti...
Ayıldım bayıldım diyemeyeceğim maalesef.
Türk filmi tadında. Okunsada olur okunmasada...
Şahsi düşüncem.."


Türk filmi tadı İnce Memed'te de var. O dönemki köy romanları furyası öyle galiba. Budala'ya yakın duran Kürk Mantolu Madonna, Ecinniler'e yakın duran İçimizdeki Şeytan, Gorki'ye yakın duran öyküler, farklı çizgilerde gibi geliyor insana.


İntellecta | 1153 comments Mod
Haziran okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


CENK TOLGA ÇIĞGIN (ciggin) | 33 comments Bu sene okumuş olduğum 32. kitaptı Kuyucaklı Yusuf. Öykü yazarı olarak bilinen Sabahattin Ali'nin 1937 yılında yayımlanan ilk romanı, tamamlanamamış bir üçlemenin ilk ve son kitabı Kuyucaklı Yusuf. 1903 senesinde, Aydın’ın Kuyucak Köyü’nde ailesi eşkıyalar tarafından öldürülen ve sonrasında Kaymakam Salahattin Bey tarafından evlatlık edinilen Yusuf’un hikayesini Sabahattin Ali’nin temiz ve akıcı diliyle okuyoruz Kuyucaklı Yusuf’ta. Farklı dönemlerde, farklı coğrafyalarda yaşamış, farklı isimlere ama aynı karaktere sahip insanların hikayesini okuyormuşum hissine kapıldığım çok oldu Sabahattin Ali’nin romanlarında, Yusuf ile Muazzez, Ömer ile Macide, Raif Efendi ile Maria Puder. Neden ana kadın karakterlerin hep “M” harfiyle başlayan isimlere sahip olduğunu merak ediyorum doğrusu, bu bir tesadüf mü yoksa bir tevafuk mu? Türk edebiyatı okuma listelerinin olmazsa olmazı, okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir küçük not, Yapı Kredi Yayınları Sabahattin Ali'nin üç romanını; Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna'yı birleştirerek tek kitapta topladı, muhtemelen bu baskı tek baskıların yerini alacak. Kütüphanenizde tek baskıların yer almasını istiyorsanız tükenmeden alın saklayın.


Merube | 480 comments "kadınlar üzerine bir konferans" başlıklı yazısında aslında evliliğe nasıl baktığını kendi diliyle özetlemiş yazar. evlilik karşıtı değil, bilakis evlilik kurumuna saygınlık kazandıran görüşleri mevcut. eşitlikten bahsediyor hem de o yıllarda. takdire şayan. bu arada kadın erkek evlilikte eşit varlıklar llmalı o zaman evlilik olur kafasına 1932de sahip. internette kadınlar üzerine bir konferans diye aratınca bazı bölümlerine ulaşılabilir. çakıcı'nın ilk kurşunu kitabında mevcut.


Merube | 480 comments http://kampussesver.com/sabahattin-al...

burada bir kısmı var, ayrıca ekşisözlükte de https://eksisozluk.com/cakicinin-ilk-...

benzer kısmı almışlar.

kadın almak vermek kafasına karşı çıkan görüşleri ve evlilik ile ilgili birinci ağızdan görüşlerine bu linklerden -en azından bir kısmına- ulaşılabilir


Özgür | 3157 comments Mod
Merube wrote: "http://kampussesver.com/sabahattin-al...

burada bir kısmı var, ayrıca ekşisözlükte de https://eksisozluk.com/cakicinin-ilk-...

benzer kısmı almışlar.

kadın almak vermek kafası..."


Teşekkürler Merube.


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Kuyucaklı Yusuf (other topics)

Authors mentioned in this topic

Sabahattin Ali (other topics)