Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Damızlık Kızın Öyküsü
This topic is about Damızlık Kızın Öyküsü
60 views
Grup Okumaları > Damızlık Kızın Öyküsü - Haziran 2018 Modern Klasik okuması

Comments Showing 1-10 of 10 (10 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

İntellecta | 1153 comments Mod
Grubumuzun Haziran ayında okuyacağı modern klasikler kategorisinde Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık Altın'da paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Nihan | 135 comments Ben kitabı okuyup yorumlamıştım, başlayacak arkadaşlara bir fikir vermesi açısından şuraya linki bırakayım:

https://www.goodreads.com/review/show...


İntellecta | 1153 comments Mod
Nihan E. wrote: "Ben kitabı okuyup yorumlamıştım, başlayacak arkadaşlara bir fikir vermesi açısından şuraya linki bırakayım:

https://www.goodreads.com/review/show..."


Teşekkürler Nihan:)))


Özgür | 3144 comments Mod
Ben de bu kitabı okumuş olanlar arasındayım. Geçen sene okumuştum. Etkileyici bir hikaye.

Nihan'a yorumunu paylaştığı için teşekkür ederim ben de. Yorumunun özellikle "bu hikaye neden bir distopya olsun" kısmı çok önemli bence. Okuduğumuzda gerçek olma ihtimalinin canımızı sıktığı pek çok hikaye bir sürü kişi için aslında gerçeğin ta kendisi maalesef. Daha önce bu grupta da paylaştığım bir ropörtajında Atwood da bir kahin olmadığını ve geleceği değil "şimdi"yi yazdığını söylüyor zaten.


Nihan | 135 comments Kitabın bana hissettirdiklerini yazarın da doğrulamasına sevindim:)


message 6: by İntellecta (last edited Jun 02, 2018 04:45PM) (new) - rated it 3 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
Kitabın 112. sayfasına geldim. Atwood'un daha önce başka bir kitabını (Kedi Gözü) okumuş ve anlatım tarzını beğenmiştim. Kitabı okuyan arkadaşların olumlu yorumları nedeniyle beklentim biraz yüksek olabilir ama şimdiye kadar aradığımı bulamadım açıkçası. Okuduğum yorumlardan kitabın bir kadın olarak içimi acıtacağını ve kitabı salya sümük eşliğinde okuyacağımı düşünmüştüm (gerçi grip nedeniyle salya sümük kısmı gerçek oldu kısmen :) kitap şimdilik beni tam yakalayamadı . Bazı kısımlar gereğinden fazla uzatılmış ve yüzeysel bir şekilde geçiştirilmiş sanki. Pozitif olarak ise karakterler, giysiler ve mekanlara ilişkin tasvirlerin çok detaylı olduğunu belirtmeliyim, hepsini gözümde canlandırabiliyorum."
Dediğim gibi bu yorumum sadece 112 sayfaya kadar geçerli...


Özlem (birpenceredolusudunya) | 4 comments Diziyi izlediğim için kitabı okumayı erteliyordum sürekli ama keşke önce kitabı okusaydım diyorum şimdi. Çok ürkütücü, etkileyici ve gerçekçi bir distopyaydı bence. Gilead'daki tüm kadınlar için çok üzüldüm. Onlara sunulan seçenekler öyle iğrenç ki ben kitabın dünyasında bir karakter olsam neyi seçerdim diye düşündüm okurken sık sık ve midem bulandı. Kitabın sonunda önce biraz hayal kırıklığına uğradım çünkü Offred'in sonunu çok merak ediyordum. Sanırım yazar kitabın sonunu okuyucunun umuduna bırakmış. Benim Offred için hep bir umudum vardı, o yüzden kaçıp kurtulmuş ve geride kalan damızlık kızları da kurtarmış olduğuna inanmak istiyorum.


Nomen (nomenestomen) | 4 comments Soğuk savaş dönemi distopyaları özellikle ilgimi çektiğinden daha önce bu kitabı okumuş ve pek beğenmiştim. Atwood'un incelikli anlatım tarzı, karakterlerin iç dünyalarını anlatmadaki mahareti ve Türkçe'ye çevrilirken- ahengini kaybeden- kelime oyunlarının gücü yadsınamaz. Ama kitabın asıl gücü; yaratımında pek çok toplumda hala uygulanmakta olan, kadını ötekileştirip nesne haline getiren uygulamalardan esin almış ve bu uygulamaları Gilead bünyesinde toplamış olması. Bu açıdan bakarsak biraz da diken üzerinde okunan huzursuzluk yaratan bir kitap.
Okuduğumuz bir kahramanlık hikayesi değil varolma hikayesi. Gilead'da başka damızlık kızlar, 2. sınıf hiçbir şeyi hak etmeyen erkekler, ölüm adalarında çalıştırılan sistem dışına itilmişler var. Offred'in sonunun ne olduğunun bence önemi yok. O, benliğini yok etmek isteyenlere direndi ve "varım" dedi. Kesinlikle birinci sınıf bir distopya finali.


İntellecta | 1153 comments Mod
Haziran okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Muhammed (ahyed) Büyük beklentimin altında olan özellikle ilk 100-150 sayfası boğucu gereksiz ayrıntılarla dolu kitap. Neyseki sonradan toparladı. Ama yine de hayal kırıklığı maalesef.


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Damızlık Kızın Öyküsü (other topics)

Authors mentioned in this topic

Margaret Atwood (other topics)