Čtenářský klub Cz/Sk discussion

36 views

Comments Showing 1-6 of 6 (6 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Ahoj čtenáři!

Nastal čas introspekce: Proč čtete? Proč je to vaše vášeň? Co vám to dává? Jaká kniha je momentálně vaše oblíbená? Dokázali byste vybrat v té knize (který odstavec třeba) na vás nejvíc zapůsobil a jakým způsobem vás ovlivnil?

Děkuji Evě za návrh tématu a těším se na vaše odpovědi!


message 2: by Eva (new)

Eva | 39 comments Proč já čtu? Samozřejmě jsem nad tím přemýšlela, když se mě mé okolí na můj milovaný koníček dotazovalo. Moje nejoblíbenější odpověď byla, že mě to baví. Prostě mě to baví, celé ty roky a pořád. Člověk si může rozšiřovat portfolio a časem číst víc žánrů, zdokonalovat svou mysl v chápání různých forem textů a zpracovávání informací, hledání svých pevných postojů a třídění informací, chápat to jako prostředek k sebereflexi, zkrátka dál se v tom a tím rozvíjet. Možaná, že po čase se čtení stává zvládnutým uměním. Takovým, které mi pomohlo dostat se tam, kde teď jako člověk jsem. Prostě mě to pořád baví. Je to pro mě ta nejsmysluplnější odpověď.

Teď čtu knihu Srdce muže, sbírku příběhů psanou muži, kterou sestavil Pavel Michalik. Četla jsem i Ženské příběhy, sbírku příběhů psanou ženami, ale musím říct, že ty mužské na mě zapůsobily víc. V tuhle chvíli a v téhle mé aktuální životní situaci mi připadají mnohem víc inspirativní a nacházím v nich spoustu impulsů a odpovědi na témata, která řeším. Asi nejvíc mě zatím oslovil příběh nazvaný "Investice jako cesta k sobě". Hodně si všímám toho, jak má hromada slov posunutý nebo neskutečně zúžený význam a smysl, proto se stávají skoro nesrozumitelnými a jen obtížně se chápou a to má v praxi své důsledky. V tomhle příběhu pán posouvá a rozšiřuje význam slova "investice". Opravdu doporučuju, i holkám :-)


message 3: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já také čtu, protože mě to baví :) Ale proč mě to baví? Je to určitě namáhavější činnost než jiné druhy zábavy, ale výhody u mě jednoznačně převažují. Baví mě právě to, že je to aktivní mozková činnost, pasivnější druhy zábavy buď neudrží moji pozornost, nebo mi přijde, že plýtvám drahoceným časem.

Čtení je těžké zobecnit, různé knihy čtu z různých důvodů... Převážně to je způsob, jak poznat jiné světy. Některé jsou zcela vymyšlené (fantasy), jiné jsou mi jen vzdálené (cizí země) a pokaždé jde o poznání světa očima někoho jiného. Můžu si tak rozšiřovat obzory (non fiction i beletrie), přehodnocovat vlastní vnímání světa, procvičovat empatii. A někdy jde čistě o zábavu, způsob jak se odreagovat, uniknout. A zanedbatelné není ani sociální funkce (přece jen jsem v knižním klubu!), čtení mě spojuje s ostatními lidmi, nabízí témata k diskuzi.


message 4: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Je mi jasný, že tu mezi vámi nejsem nejmladší. Mám časově náročnou práci, na starosti dům, dvě malé děti, ženu, kolik asi myslíte, že mi denně nebo spíše týdně zbývá takového toho úplně volného času sám pro sebe? Z toho důvodu jsem si párkrát pokládal otázku, co v tom čase dělat, protože si ho musím hodně vážit. Víc běhat, chodit do posilovny? Číst? Koukat na filmy, seriály? Pařit hry na PS4? Lepit modely? Chodit do hospody? Na něco z toho se občas chvilka najde, ale pokud z toho chci pořádně něco mít, musím si vybrat favorita. A to jsou pro mě knížky. A proč? Na to se ptáte? Nevím, je to vlastně bez přemýšlení. "správně vidíme jen srdcem" ;-)


message 5: by Pepa (new)

Pepa | 12 comments Čtení je pro mě ta divná holka, kterou vedle vás posadí první školní den a nikdy vás nerozsadí. Občas jí rozumím, a to je pak všechno fajn, ale občas taky ne. Někdy mě dokáže hodně pobavit a nemůžu se od ní odtrhnout a jindy mě nudí tak moc že jí chvíli nechci vidět. Vždycky se k ní ale vrátím. Když je mi nejhůř, tak v ní marně hledám pomoc. Sama od sebe mi čas od času dává odpovědi na otázky, které jsem si nikdy nepoložil.
Tak to mám já. Sice jsem moc knížek nepřečetl, ale určitě to byl můj první koníček. Pevně věřím že bude i poslední. Je to láska na celý život na kterou pravidelně zapomínám.


message 6: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Pepa wrote: "Čtení je pro mě ta divná holka, kterou vedle vás posadí první školní den a nikdy vás nerozsadí. Občas jí rozumím, a to je pak všechno fajn, ale občas taky ne. Někdy mě dokáže hodně pobavit a nemůžu..."

Povedené přirovnání :D


back to top