Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Mülksüzler
This topic is about Mülksüzler
61 views
Grup Okumaları > Mülksüzler - Mayıs 2018 modern klasik okuması

Comments Showing 1-20 of 20 (20 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited Apr 30, 2018 11:59AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
Grubumuzun Mayıs ayında okuyacağı modern klasikler kategorisinde okuyacağı Ursula K. Le Guin' in Mülksüzler kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık Altın'da paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


message 2: by Orcun Ayata (new) - added it

Orcun Ayata Bu kitap Dostoyevski'nin Ecinniler'ine cevap olarak yazılmış. Acaba önce onu okumak daha mı iyi olurdu? Mülksüzler'i hep okumak istiyordum ama bilemedim şimdi :)


message 3: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3162 comments Mod
Orcun wrote: "Bu kitap Dostoyevski'nin Ecinniler'ine cevap olarak yazılmış. Acaba önce onu okumak daha mı iyi olurdu? Mülksüzler'i hep okumak istiyordum ama bilemedim şimdi :)"

Bunu duymamıştım daha önce. Sizin yorumunuz üzerine googleladım. Ecinniler'in İngilizceye " The Possessed" olarak tercüme edildiğini öğrenince aydınlanmaya başladım, LeGuin de kitabına "The Dispossessed" ismini vermiş. Gerçekten ilginçmiş.

Göndermeleri yakalamak için Ecinnileri önce okumak gerek diyenler var ama moderatör olarak sizi kitabı okumaya ikna etmem gerekiyor :) Tersi de mümkün değil mi acaba, Mülksüzleri okuyup sonra Ecinniler'deki göndermeleri yakalarsınız mesela :) Hem Ecinniler 900 bu 330 sayfa.


Nihan | 135 comments Ben de ilk kez duydum bilgi için teşekkür ederim, kesinlikle Ecinnileri de okumalıyız:)


message 5: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 630 comments Orcun wrote: "Bu kitap Dostoyevski'nin Ecinniler'ine cevap olarak yazılmış. Acaba önce onu okumak daha mı iyi olurdu? Mülksüzler'i hep okumak istiyordum ama bilemedim şimdi :)"

Ecinniler bence de kesinlikle okunması gereken bir roman Mülksüzler olmasa da:) İki roman arasında sıkı bir bağ yok esasen, Ecinniler de pek kolay lokma değildir diğer Dostoyevski romanlarına göre, vaktiniz darsa haberiniz olsun.


message 6: by Firdevs (last edited May 05, 2018 12:19AM) (new) - rated it 4 stars

Firdevs | 243 comments Ömere aynen katılıyorum, kesinlikle tavsiye ederim. Ecinniler Dostojevskinin Sibirya sürgünü sonrası yazdığı bir kitaptır. Anarşizm en iyi Ecinniler ve Zolanın Germinal kitabında anlatılır!


message 7: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3162 comments Mod
Josefina wrote: "Germinali ben devrimci bir kitap olarak tanimlardim. Ecinniler icin bir sey diyemem gerci. Tabii anarsiden ne anlasiliyor orasida önemli."

Otoritenin kaynağını sorgulamak olarak anlaşılabilir mi?

Bu arada Pessoa'nın Anarşist Banker isimli uzun öyküsü de güzeldi, tavsiye ederim.


Firdevs | 243 comments Josefina wrote: "Germinali ben devrimci bir kitap olarak tanimlardim. Ecinniler icin bir sey diyemem gerci. Tabii anarsiden ne anlasiliyor orasida önemli."

Evet doğrudur. Anarşişt olmak devrimci olmamak değildir. Yöntem farkı var sadece.
Devrimler genel olarak sanayi toplumlarında yapılmaya çalışılmıştır. Orada sömürülen işçiler ile sömüren bir sınıf var. Kavga bu iki sınıf arasında yapılıyor. Sovyetlerde böyle bir sanayi toplumu yok.


message 9: by İntellecta (last edited May 05, 2018 06:27AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
Hem Ecinnileri hemde Germinali iyice merak ettim şimdi:)))
Mülksüzlere bu sabah başladım...:))
Küskün kahve nasıl gidiyor?


message 10: by Firdevs (last edited May 05, 2018 06:30AM) (new) - rated it 4 stars

Firdevs | 243 comments Josefina wrote: "Mulksuzleri okumaya baslayalim en iyisi canlarim:)"

Başlayalım :-)))
İntel maşallah idam mahkumunu bitirmişsin:-)
Bende onu sona bırakmıştım fakat yorumun aklımı çeldi hemen okuyabilirim :-)


İntellecta | 1153 comments Mod
Çok iyi olur :)))

O zaman keyifli okumalar Firdevs:)


message 12: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3162 comments Mod
Josefina wrote: "Otoritenin kaynağını sorgulamak olarak anlaşılabilir mi? Anarsi ayri bir ideoloji.Otoritenin kaynagini soran genelde; mevcut sisteme karsi olan her turlu franksiyon yada örgut ,kurulus bana göre an..."


Tam tersi, bu tarz tartışmalar benim için çok faydalı oluyor. Mülksüzler ve anarşizm hakkında bir şeyler öğrendim sayenizde.


message 13: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3162 comments Mod
Firdevs wrote: "Josefina wrote: "Germinali ben devrimci bir kitap olarak tanimlardim. Ecinniler icin bir sey diyemem gerci. Tabii anarsiden ne anlasiliyor orasida önemli."

Evet doğrudur. Anarşişt olmak devrimci o..."


Rusya'da sanayileşmenin ilk adımlarının doğrudan devlet tarafından (19. yüzyılın sonlarında) atılmasının bir sonucu olmuş olabilir. Sanayi devriminin olduğu (17 ve 18. yüzyıldaki iki devrim) İngiltere'de ise asıl itici güç pazar ve girişimciler. Böyle olunca sınıflar arası gerilim olması ihtimali artıyor belki.


message 14: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3162 comments Mod
Josefina wrote: "Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni-Friedrich Engels okuruz bir ara grupla birlikte.(belki) Aslinda ben tartismaya Mulksuzleri okuduktan sonra devam etmeyi tercih ederim:)
Mulksuzlerin yaza..."


Bilimkurgu bir şeyler anlatmak için aslında çok iyi bir tür. Çizgi filmlerdeki karakterlerin kafasına tonlarca ağırlık düşmesine rağmen yaralanmaması gibi bilimkurguda da gerçek-ötesi (kuralların farklı olduğu) bir ortam yaratıp gerçek dünya üzerine gözlemlerini yansıtabiliyor başarılı yazarlar. Daha önce belki grupta da paylaşmıştım, Margaret Atwood bilimkurguyla aslında geleceğe dair bir kehanet yapmadıklarını söylediklerinin şimdiye dair olduğunu söylüyor.*

Mülksüzleri okumaya yeni başladık (grubu kastediyorum, ben biraz geriden geleceğim maalesef) ama baya tartışma oldu. Okunduktan sonra yazılacakları dört gözle bekliyorum :)

* "'I’m not a prophet,' she says. 'Let’s get rid of that idea right now. Prophecies are really about now. In science fiction it’s always about now. What else could it be about? There is no future. There are many possibilities, but we do not know which one we are going to have.' She is, however, 'sorry to have been so right'." Tüm röportajı şurada okumak isteyen olursa: https://www.theguardian.com/books/201...


message 15: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3162 comments Mod
LeGuin'in hayat hikayesini bakarken (Wikipedia'dan) onun da Atwood'a benzer bir yorum yaptığını gördüm bilimkurguya dair: "...anything at all can be said to happen [in the future] without fear of contradiction from a native. The future is a safe, sterile laboratory for trying out ideas in, a means of thinking about reality, a method"


message 16: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3162 comments Mod
Josefina wrote: "Haklisin Özgur, cizgi filmlerle bilim kurguyla da bir cok sey anlatilabiliniyor. LeGuin'in son yillarda okuyucusu sayisinda artis oldugunu dusunuyorum.Mulksuzlere bu aksam baslayacam caresiz;)
Dige..."


Bahsettiğiniz filmi duymuştum ama izlemedim, yapılacaklar listesine ekledim şimdi :)


Firdevs | 243 comments Hiç ilerlemiyor :-(


Nihan | 135 comments Firdevs wrote: "Hiç ilerlemiyor :-("

Ben sonunu merak ediyorum, bir noktaya varacak mı yoksa kitabın genelinde olduğu gibi olaylar havada mı kalacak acaba


Muhammed (ahyed) Bu mükemmel romanın tek eksiği bazı fizik ile ilgili terimleri anlamaya yetecek hehangi bir açıklama ya da dipnot olmamasıydı. Kitabı okumayı aksattırabiliyor öyle şeyler.


message 20: by İntellecta (last edited May 31, 2018 07:10AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
Mayıs Modern Klasikler okumamızı tamamlamak üzereyiz. Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Mülksüzler (other topics)

Authors mentioned in this topic

Ursula K. Le Guin (other topics)