Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

İçimizdeki Şeytan
This topic is about İçimizdeki Şeytan
65 views
Grup Okumaları > İçimizdeki Şeytan - Mayıs 2018 Türk klasiği okuması

Comments Showing 1-15 of 15 (15 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by İntellecta (last edited Apr 30, 2018 11:29AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
Grubumuzun Mayıs ayında okuyacağı Sabahattin Ali' in İçimizdeki Şeytan isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


message 2: by Nihan (last edited May 07, 2018 08:21AM) (new) - rated it 3 stars

Nihan | 135 comments Sabahattin Ali gerek dünya görüşü olsun gerekse edebi kişiliği açısından hepimizin saygı duyduğu biri.

Gelin görün ki ben İçimizdeki Şeytan kitabının karakterlerine bir türlü ısınamadım. Ömer olsun Macide olsun ikisine ve ilişkilerine uzak kaldım. Belki de akraba evliliği olduğu için. Ben hayata dair görüşlerimi bir kitabı okurken köşeye koyamıyorum. Örneğin Vedat Türkali'nin Tek Başına adlı romanında erkek karakter 50 kadın karakter 18-20 yaşlarında olduğu için yarım bırakmıştım. Ben de böyle biriyim:)


Iyi okumalar:)


Ömer (omercinar) | 631 comments Nihan E. wrote: "Eveet arkadaşlar herkese merhaba. Türk klasikleri bölümü moderatörü olarak ilk kitabımın bir türlü içine giremediğim bir hikaye olmasını istemezdim ama seçim sizin tabi :))

Sabahattin Ali gerek dü..."


Al benden de o kadar:) Sabahattin Ali'nin úç romanını da ayrı ayrı kendi aralarında birinci sıraya koyan okuyucuları var, İçimizdeki Şeytan'ın da seveni çok. Kürk Mantolu Madonna tüm popülerliğine rağmen ben de yeri ayrı oldu, gerçi daha gençken yirmili yaşlarımın başında okumuş olmamın payı olabilir:) Tartışmayı ben de sabırsızlıkla bekliyorum.


message 4: by Nihan (last edited May 06, 2018 01:14PM) (new) - rated it 3 stars

Nihan | 135 comments Ömer wrote: "Nihan E. wrote: "Eveet arkadaşlar herkese merhaba. Türk klasikleri bölümü moderatörü olarak ilk kitabımın bir türlü içine giremediğim bir hikaye olmasını istemezdim ama seçim sizin tabi :))

Sabaha..."


Kitabın sayfasına baktım bizim gibi düşünenler yok değil. Aslında bence bu başlıkta Türkiye'de özellikle klasikler kategorisine girmiş romanlarda,

1) Yaşlı adam-genç kadın (18-20 yaş) ilişkisi
2) Akraba evliliği

hikaye neden bu maddelerin üzerine kurulu oluyor sizce? Bunu da tartışabiliriz.

Bir örnek daha vereyim. Zülfü Livaneli'nin Kardeşimin Hikayesi adlı kitabında 1. madde vakası vardı.


message 5: by İntellecta (last edited May 06, 2018 11:05PM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1153 comments Mod
70 inci sayfadayım..kitap hakkında daha fikir yürütmek için çok erken benim açımdan. Okuduğum kadarıyla sayfa 21 de Ömer ile Macidenin karşılaştığı sahnede. Emine teyze Macidenin Ömer'in annesinin büyük dayısının torunu olduğunu söylüyordu..
Yani birinci derece akraba değiller...
:))


message 6: by Özgür (new) - added it

Özgür | 3155 comments Mod
Sabahattin Ali okuyoruz ve Mayıs ayındayız, yazarın Mayıs şiirinden bir parça paylaşmakta beis yoktur umarım:
"Mayıs, ayların gülüdür,
taze bir çiçek dalıdır,
İçerim ateş doludur;
Mayıs‘ta gönlüm delidir."


Seda Üzülerek söylüyorum, içim kıyıldı. Sanırım Sabahattin Ali’nin kişiliğine duyduğumuz sevgiden dolayı romancılığını biraz abartıyoruz. Kuyucaklı Yusuf’u henüz okumadım ama Kürk Mantolu Madonna’nın da hayranı değilim. Ama hatırladığım kadarıyla öyküleri romanlarından daha iyiydi, en azından benim için. Bitmesine az kaldı kitabın, bitirince neden sevmediğimi daha detaylı yazmak istiyorum fırsatım olursa.
Herkese iyi okumalar!


İntellecta | 1153 comments Mod
İçimizdeki Şeytan cumhuriyetin ilk yıllarının Türkiye'sindeki toplumsal ve siyasal sorunları çok iyi tahlil etmiş bir Türk edebiyatı klasiği. Bir hakikat arayışının içinde kaybolup bir yere ulaşamayınca herşeyi içindeki şeytana bağlayan bir "aşk adam"ı ile 1940'ların gözde ideolojisi olan faşizme gönül vermiş kişilerin psikolojik çözümlemelerle dolu öyküleri, çelişkileri ve iç hesaplaşmalarını olağanüstü bir dille anlatmış Sabahattin Ali. Kesinlikle okunmalı…


Ömer (omercinar) | 631 comments İçimizdeki Şeytan’ı ilk duyduğumda adaşım bir karakter okuyacağımin mutlu olmuştum. Sabahattin Ali’ye has cümleler yine etkileyici. Ancak kurgu için aynı şeyi söylemeyeceğim. Yazarın bu kadar tesadüflere yaslanması, orta bölümlerde siyasi hırslarına kapılması finale geldiğimde bir boşluk hissi yarattı. Daha sonra birkaç eleştirmenden de benzer eleştirileri okudum. Ama kesinlikle günümüz romanlarından daha iyi bir dili var.


Orcun Ayata Gerçekten çok güzeldi. Kürk Mantolu Madonna'yla benzerlikleri bir yana, daha da güzeldi bence felsefik altyapısından dolayı. Almak isteyene karakterler aracılığıyla fikirlerini, düşündüklerini ve sorularını aktarıyor Sebahattin Ali bu kitabıyla.

Son zamanlarda zaten düşünmeme sebep olan bir ikilemi bu kitap ile daha da düşünmeye başladım. Cevabı da yok aslında. Soru şu ki; "Bunu yapmayı canım istiyor ama ben istemiyorum." dediğimiz noktada bahsettiğimiz 'canımız' nedir? Bir illüzyon mu? Yoksa içimizdeki çatışma mı? İçimizdeki Şeytan'da bunu kitap boyunca kitabın adından da anlayacağımız üzere bir şeytan olarak yorumluyor Ömer karakteri. Ama kitabın sonunda o da aslında bu şeytanın kendisiyle bir göbek bağı olduğunu fark ediyor.

Bu soruyu yeni tanıştığım bir arkadaş ortamında yönelttiğimde çok güzel bir yanıt aldım. Keşke kendi fikrim olsaydı dediğim nadide fikirlerden biri. Dedi ki, ya 'kendimiz' dediğimiz şey illüzyonsa? Yani aslında 'içimizdeki' diye niteleyip bizden uzaklaştırdığımız şey aslında kendimizsek? Eğer böyleyse insan dediğimiz varlık sandığımızdan da kötü olmaz mı? Bir çoğumuzun içinden dünyanın en saçma şeyleri geçiyor da biz onları bastırmıyor muyuz? Kötü diye nitelendirdiğimiz insanlar aslında bu illüzyonu daha az yaşayan insanlar olamaz mı? Ya da hazcılar? Bütün benliğimizin, bütün kavramlarımızın aslında ufak bir et parçasının içerisinde bulunduğunu düşündüğümüzde bu sorular daha da bir anlam kazanıyor. Ya kendimizi bulmak iyi bir şey değilse?

Anlaşılan Sebahattin Ali de bu soruların cevabını bulamamış. Ancak sorup, çeşitli yanıtlar aramakla yetinmiş. İyilik ve kötülük sorunsalına da şu şekilde cevap vermiş;

İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir. Bende bu fena cevher fazla miktarda mevcutmuş. Belki herkeste var... Fakat insan olan onu söküp atmasını, yahut boğmasını biliyor...

Bu cümlelerden bile Sebahattin Ali'nin de kafasının kadercilik ile mantık arasında gidip geldiğini, ya da en azından bize öyle gösterdiğini görebiliyoruz. Zaten bütün hepsine cevap verseydi bir anlamı da kalmazdı.

Diğer kitaplarını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.


message 11: by Merube (new) - added it

Merube | 480 comments ahlakın temeli hakkındaki çalışmaları güzel bir şekilde özetleyen bir belgesel: https://m.youtube.com/watch?v=RPMMdqQ...


Orcun Ayata Merube wrote: "ahlakın temeli hakkındaki çalışmaları güzel bir şekilde özetleyen bir belgesel: https://m.youtube.com/watch?v=RPMMdqQ..."

Direkt olarak alakası olmasa da yukarıda anlattığım fikrimi geliştirmeme oldukça katkıda bulundu. Teşekkürler.


İntellecta | 1153 comments Mod
Harika paylaşım, teşekkürler Merube!


Ahmet | 13 comments "Dünyayı bizim kayınbirader gibi adamlar istila etmiş... Benim gibi bir acizin debelenmesi fayda verir mi? Beş çocukla bir karıyı süründürmeye ne hakkım var... Sen şimdi bu sözlerinle benim kararımı takviye ettin... Sana teşekkür borçluyum evlat... Bana dünyanın hakikaten suratına tükürülmeye bile değmez olduğunu ve bu dünyada suratına tükürülmeyecek bir tek, ama bir tek insan bile bulunmadığını ispat ettin. Böyle biri mevcut olsa o sen olurdun ve şimdi buraya gelinceye kadar içimde bir şüphe vardı. Şu kainatta belki bir de iyi taraf vardır, fakat görmek bize nasip olmuyor diyor ve seni düşünüyordum. Bir daha teşekkür ederim. Beni boş hayallerle avunmaktan, yaptığıma pişman olmaktan kurtardın."

Sıkıldığım yerler olsa da genel itibariyle çok beğendim. Kitaptaki sorgulamaların birçoğunu bir süredir ben de yapıyor ve sanırım aynı sonuçları çıkarıyorum.


İntellecta | 1153 comments Mod
Bir okumamızın daha sonuna geldik :). Grup okumalarına katılarak kitabı okuyan ve/veya tartışmalara katılarak kitap ve yazar hakkında görüş ve yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Tartışma başlığı açık kalacak, yorum eklemeye devam edebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

İçimizdeki Şeytan (other topics)

Authors mentioned in this topic

Sabahattin Ali (other topics)