Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Kör Baykuş
This topic is about Kör Baykuş
89 views
Grup Okumaları > Kör Baykuş - Nisan 2018 modern klasik okuması

Comments Showing 1-19 of 19 (19 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Özgür (last edited Apr 01, 2018 10:08AM) (new) - added it

Özgür | 2779 comments Mod
Grubumuzun Nisan ayında okuyacağı Sadegh Hedayat'in Kör Baykuş isimli kitabına ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlıkta paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


message 2: by İntellecta (last edited Apr 02, 2018 07:16AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1113 comments Mod
Josephine benimde yazardan ilk kitabım.

Zaman ve mekan belli değil,
Dili akıcı fakat kesinlikle hafif bir kitap değil. Okuken her cümlesini sindirmek gerekiyor. Ben büyük bir hayranlıkla okuyorum..


Firdevs | 243 comments Dağılan, çözülen bir kitleydim ben. Sanki ben hep böyleydim, böyle de kalacağım: acayip, biçimsiz bir karışım.. (Sayfa 70)

Kitabın dili müthiş..Neredeyse her ikinci cümlenin altı çizilesi!


Nihan | 135 comments Paris'te havagazı olan bir apartman dairesi aramış, bulmuş ve bulduktan sonra havagazıyla kendini öldürmüş.

Bazı insanlar gerçekten intihar ile doğuyor sanırım. Herkes hayatının bir döneminde kuyunun dibini görüyor ama bazıları çıkmayı başarıyor, bazıları için vakit tamam oluyor. Üzücü


message 5: by İntellecta (last edited Apr 03, 2018 08:05AM) (new) - rated it 4 stars

İntellecta | 1113 comments Mod
Mühendislik, mimarlık, ve diş teknisyenliği okumuş.
Ama hiç birinden mezun olmamış..yazarlık ve çevirmenlik yapmış.

Guy de Maupassant, Anton Tschechow, Rainer Maria Rilke, Edgar Allan Poe, Arthur Schnitzler, Gaston Sarreau, Jean-Paul Sartre ve Franz Kafka.

Bu yazarların Kitaplarından Fasça'ya çevirmiş..


Nihan | 135 comments Ben Edgar Allan Poe ile benzerlik görüyorum, aklıma direkt o gelmişti. Tipi de benziyor :D


İntellecta | 1113 comments Mod
Dimi :)) Nihan tekrar karşılaştırdım ikisini bıyıklar aynı :D

Ben Nisan ayı okumalarını bitirdim..
Nolcak şimdi..:))


Nihan | 135 comments Çok hızlısınız :)) Bunun bir artısı tartışmalara en başından katılmanız olabilir:)


Nihan | 135 comments Ben şimdiye kadar okuduğum kadarıyla bir kadına olan aşkından mı bahsediyor yoksa tamamen kendi iç hesaplaşması ve karanlığından mı karar veremedim. Bitince göreceğim bakalım.


message 10: by Firdevs (last edited Apr 03, 2018 08:32AM) (new) - rated it 4 stars

Firdevs | 243 comments İntel maşallah :-) Allah başka keder vermesin inşallah:-)

Gece geç saate kadar biraz okudum. Sabah uyandım dudağım uçuklamış.
Bugün daha elime almadım..

"Gökte herkesin bir yıldızı olduğu doğruysa, benimki çok uzakta, karanlık ve pek önemsiz bir şey olmalıdır. Belki de benim hiç yıldızım yok!" (sayfa64)


message 11: by Özgür (new) - added it

Özgür | 2779 comments Mod
Henüz kitaba başlayamadım (biraz yoğun geçiyor son günler) ama ilk cümlesinden kalitesi (doğru kelime olmayabilir) belli oluyor. Tartışmalar da bunu gösteriyor zaten.

Iraj Bashiri (Kör Baykuş'u İngilizceye çevirmiş) Hidayeti'in hayatını Kör Baykuş'tan önce ve sonra olarak ikiye ayırmış.* Yani Hidayet için de dönüm noktası gibi sanırım bu eser.


* "Our examination of Hedayat's fiction shows that the author's life can be divided into two distinct periods. One, before The Blind Owl, though it begins with an attempt at self-destruction, is a hopeful and constructive period. During this time, Hedayat produces some of the most memorable characters in Persian fiction. Characters like Haji Murad, Don Juan of Karaj, and Dash Akol uniquely portray Iran's transition from a traditional society into a brave new 20th century Iran. The other, his post-Owl period, is one in which he is cognizant of his own inherent inadequacies, inadequacies that he shares with the rest of humanity, superhuman inadequacies that he cannot overcome. To subdue his frustration he takes to drinking and drugs. Often he becomes depressed; to soothe his nerves he writes abusive pieces addressing issues that he had addressed earlier but had failed to influence."


İntellecta | 1113 comments Mod
Kitap yarıdan sonra şekilleniyor...

"Çünkü benim için hiç önemi yok, inanmış inanmamış başkaları. Lakin tek korkum: Yarın ölebilirim kendimi tanıyamadan."
(S.15)


İntellecta | 1113 comments Mod
"Tek tesellim, ölümden sonra hiçlik ümidiydi; orada tekrar yaşamak düşüncesi içime korku salıyor, beni hasta ediyordu. Ben ki henüz yaşadığım dünyaya bile alışamamışım, bir başka dünya neyime yarardı benim? Bana göre değildi bu dünya; bir avuç yüzsüz, dilenci, bilgiç, kabadayı, vicdansız, açgözlü içindi; onlar için kurulmuştu bu dünya." (sayfa69)


Firdevs | 243 comments @ josephine@ intellecta
Kitap hakkında yazdığınız yorumlar müthiş..
Ellerinize sağlık!


İntellecta | 1113 comments Mod
Firdevs wrote: "@ josephine@ intellecta
Kitap hakkında yazdığınız yorumlar müthiş..
Ellerinize sağlık!"


Teşekkürler:))


Özlem (birpenceredolusudunya) | 4 comments Kitap benim için çok zor ilerledi. Aslında dili ağır değildi ama sanırım çok depresif bir kitap olduğu için, bilemedim. Ölümden bahsederken kullandığı kelimeler, cümleler çok etkileyiciydi. Kitabı bitirdikten sonra yazarın intihar ettiğini öğrendiğimde daha anlamlı geldi, belki o kısımları tekrar okurum. Genel olarak güzel ama kolay okunabilecek bir kitap değil.


Hanife Mrl (goodreadscommahza) "Kendimi bütün ruhumla unutmanın uykusuna bırakmak istiyordum. Unutmam mümkün olsaydı, unutmak sürekli olsaydı, gözlerim kapansaydı da azar azar uykunun ötesine, mutlak hiçliğe gömülebilseydim, varlığımı artık hissedemez olacağım noktaya varsaydım, bir mürekkep damlasında, bir musiki ahenginde ya da renkli bir ışında erir giderdim ve sonunda dalgalar ve şekiller öyle büyürlerdi ki, hissedilemezin içinde silinir, yok olurlardı. O zaman dileğime kavuşurdum." Yazarin bu cümlesine bayildim. Unutmak isteme eylemi ancak böyle ifade edilirdi sanirim.


Orcun Ayata İlk defa İranlı bir yazarın kitabını okudum sanırım sayenizde. Bu duyguları, hisleri öyle özlemişim ki. Tüm duyguların olduğu gibi bunalımın da bu kadar yoğun işlenmiş olmasını. Galiba bu doğunun ruhunda var. Ama ne yazık ki yeteri kadar anlayabildiğimi bile düşünmüyorum. Tekrardan okumak istiyorum. Ya da başka kitaplarını okuyacağım.


İntellecta | 1113 comments Mod
Grupla ilk okumamızda İran ve Rus edebiyatından çok önemli iki yazarın kitaplarını okuduk ve tartıştık. Ben inanılmaz keyif aldım. Katkıda bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Mayıs ayı okumalarında tekrar buluşmak üzere.


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Kör Baykuş (other topics)

Authors mentioned in this topic

Sadegh Hedayat (other topics)