Čtenářský klub Cz/Sk discussion

Magický průvodce městem pod pahorkem
37 views
Přečtené knihy > Magický průvodce městem pod pahorkem - Pasi Ilmari Jääskeläinen

Comments Showing 1-15 of 15 (15 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Illyria (illyriab) | 385 comments Tímto zahajuji diskuzi o nejnovější knize vybrané naším Československým čtenářským klubem! Tentokrát se vrhneme na autora současné finské literatury, Pasi Ilmari Jääskeläinena a na jeho Magického průvodce městem pod pahorkem.

Jak se vám četla? Jaká postava se vám líbila nejvíc? A co vás nejvíc zklamalo? Pokud jste četli i jiné knihy od Jääskeläinena, porovnejte je (ale vyhněte se spoilerům na ně)!

Těším se na vaše příspěvky!

Pokud jste Magického průvodce městem pod pahorkem ještě nečetli, tak se do toho rychle pusťte a pak se vraťte a podělte se s námi o své myšlenky na ní! Do té doby je vám k dispozici diskuze bez spoilerů: https://www.goodreads.com/topic/show/...


Illyria (illyriab) | 385 comments Začnu diskuzi se svými prvními dojmy z četby:

- prvních 100 stránek jsem se nudila, prvně mě to chytlo až když jako děti začaly prozkoumávat podzemní chodby (+- kapitola 21)
- dál to bylo docela čtivé, ale i tak mě příběh sám příliš nenadchl - asi nejsem filmový typ :P
- finská jména mě mátla, ale to je spíš moje chyba než nedostatek knihy
- vůbec mě nebavily fiktivní díla Kertty
- víc se mi líbil konec končící na Facebook, já jsem ale v knize měla ten 2. konec. Už jsem se setkala s knihy s vícery konci, ale vždy byly všechny variace obsaženy ve všech vydáních. Fakt, že existují 2 knihy s alternativními konci a čtenář neví jakou má, dokud si ji nepřečte, mě fascinuje! Na druhou stranu ale nevím, jestli ty alternativní konce příběhu něco přidávaly.

Závěr: Určitě to byla velice zajímavá četba a jinak bych se k tomu téměř určitě nedostala, tak jsem ráda, že jseme si to vybrali. Převážně se mi kniha líbila, ale zas ne tolik, jak jsem doufala.


Michal (mishan) | 62 comments Ze startu docela vtipné, asi aby autor udržel čtenáře u jinak nezajímavého děje.
Kolem 20% knihy (čtu na Kindlu) se vtípky vytratily.
Popisy snů mě fakt vzaly. Zvlášť divný byl ten, který se odehrával v obchodě s deštníky: Stříkající mléko z prsou, moře vytékající z tapety, mořské pany..
Sny se později taky vytratily, i když jsem měl chvilku podezření, že se Olimu zdá všechno. Resp. že si vymýšlí, protože mu umřel syn a pak mu utekla žena. Byl tam náznak, že zapomněl koupit kruh a plavky a následně syn zmizel...
Pak nastoupila čistě dějová část, která mě už moc nebavila. Když autor vysypal celou zápletku kolem únosu ženy a dítěte, vytratilo se veškeré napětí a už jsem jen čekal na konec. Jediná neznámá byla, jak Karri drží pod krkem Blomroosy.
Závěr s Facebookem o dost lepší. Tady nechápu proč to autor dělá. Neví jak zakončit knihu, tak nechá čtenáře vybrat? To se mi moc nelíbí.


Veronika Steff | 78 comments Koukam, ze tu mame dva nazory. Michal reprezentuje ten "podivnovsky", Illyria (a ja se pridavam) ten vic dejovy. Musim rict, ze kdyz jsem Magickeho pruvodce docetla, tak jsem si porad rikala, pro koho to autor psal, protoze zatim obe skupiny se schoduji, ze je kniha moc nenadchla. Jsem zvedava, jestli mezi nami bude nekdo, kdo bude mezi dvema skupinami a bude se mu kniha libit po vsech strankach.

Jinak ja mela pocit, ze jsem tu knihu pochopila az docela na konci. Ze jsou dva typy lidi/zpusoby, jak zit zivot, tedy facebookovy a filmovy. Ten facebookovy je takovy obycejnejsi, snazi se kazdemu zavdecit, nevyvolavat konflikty nebo je tak nejak dusit pod slunickovou nalepkou. Ten filmovy je afektovanejsi, silenejsi, s vice extremy. Ja jsem ale urcite facebookovy typ a kniha byla mozna spis pro filmove ctenare. Jenze ctou oni vubec?

Mela jsem v knize facebookovy konec a ten se mi libil vic. Stejne jako Illyriu i me ten zpusob dvou koncu a clovek nevi, ktery ma, fascinuje.


Illyria (illyriab) | 385 comments Když už se zmiňovaly deštníky (ten sen dost možná byl nejdivnější částí celé knihy), mě retrospektivně leží na myli, proč se ze začátku pořád mluvilo o deštnících. Já pořád čekala kam všechny ty okaté narážky povedou - a ono nic, jako by se na ně po polovině zapomělo.

Taky by mě zajímalo, kdo byl cílovou skupinou... Kosmas Jääskeläinena představuje takto: "Romanopisec a autor povídek proslul zejména v oblasti sci-fi a fantasy a vyhrál řadu žánrových ocenění (cena Kuvastaja, udělovaná Finskou tolkienovskou společností, cena Atorax)." a i když jsem nečetla od něho nic jiného a na Průvodci ještě specifikují "s návykovým koktejlem magického realismu, detektivky, hororu a fantasy", tak tam teda toho fantasy a hororu moc nevidím.


Péťa | 34 comments Já asi tedy jsem filmový typ. Mně se kniha líbila po všech stránkách. Magický realismus je na čtení a oblíbení náročný, ale nějak se k němu pomalu dostávám.
V knize mě asi nejvíce bavily pasáže prozkoumávání chodeb, ale i úryvky Kerttiny knihy a vývoj postavy Olliho.
Dva konce knize přidaly ještě něco navíc. Myslím, že je autor fakt nepsal kvůli tomu, že by nevěděl jak knihu ukončit, ale proto aby každý čtenář našel ten konec, který mu bude do příběhu lépe zapadat.
Nemohu říct, že bych si vyloženě oblíbila nějakou postavu, k dalšímu čtení mě přitahovala hlavně atmosféra této knihy. Byla často velmi dobře vylíčná, ať už letní slunečné dny nebo temné chodby.
Knihu určitě doporučím dál :)


Michal (mishan) | 62 comments Zápletka s deštníky: Veškeré zapomenuté deštníky odnosil ten Olliho ztracený pes. jednou tam byla zmínka, že viděl psa jak utíká s jeho deštníkem pryč. Nakonec byla hora s deštníky v podzemí u vily, u té hrušně s alternativními životy.
To byla taky scéna s perfektní atmosférou.

Taky jsem od autora nečetl nic jiného a asi ani nebudu. Špetka hororu byla v tunelech. Magický realismus je docela oxymoron, asi bych potřeboval vysvětlení :-) . Fantasy a detektivku tam taky moc nevidím.

Dva konce mi přijdou divné. Kdyby chtěl, aby si každý vybral konec, mohl spíše napsat gamebook. Ale budiž, i já si vybral ten "lepší".
Tak mě napadá, že by mohlo být zajímavé nějaký gamebook hodit jako společnou četbu. To by diskuze nad dějem nabrala úplně jiný rozměr. :-D


message 8: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Dělá se to ještě? Já si pamatuju, jak jsem prožíval Lone Wolfa a pak nějaký ty od Livingstona, jó, to byly časy, to už je let, to ti pěkně děkuju za připomenutí, si snad z nostalgie koupím celý Kai a Magnakai, tenkrát v knihovně jim některý chyběly :-D


message 9: by Michal (last edited Apr 06, 2018 01:45AM) (new) - rated it 3 stars

Michal (mishan) | 62 comments Martin wrote: "Dělá se to ještě? Já si pamatuju, jak jsem prožíval Lone Wolfa a pak nějaký ty od Livingstona, jó, to byly časy, to už je let, to ti pěkně děkuju za připomenutí, si snad z nostalgie koupím celý Kai..."

Na Lone Wolfa se chystám znovu. Je nové vydání, vyšlo najevo, že původní české bylo ořezané zhruba na polovinu. Např. jediný správný postup, jak dohrát Oheň na vodě. Pokud Ti nevadí angličtina tak je dokonce verze na Kindle ke stažení zdarma (oficiálně).

Omlouvám se za post, který není k Průvodci.


message 10: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Taky se omlouvám za off topic ;-)
Díky, mrknu na to, je fakt, že v době ebooků a počítačových her už asi nové klasické gamebooky moc smyslu nedávají, resp. se zpracovávají a hlavně hrají jinak. Tohle si ale zopáknu rád. Angličtina mi nevadí, naopak ji preferuju, takže na to mrknu.
Pokud si dobře vzpomínám, četl jsem od Devera nějakou verzi Lone Wolfa i jako klasickou knížku.
Konec off topic ;-)


Veronika Steff | 78 comments Hura, takze existuji lide, kterym se knizka libi cela, diky, Peto.

Jinak ja od autora cetla Literarni spolek Laury Snezne. Atmosferou i dejem prisel dost podobny, takze se mi taky moc nelibil, ale asi byl ctivejsi a bylo v nem mene "slepych" motivu (k nim tady radim treba prave destniky, sny...). Navic to bylo o tom, kde autori literatury hledaji inspiraci a to mi prislo asi zajimavejsi.


Illyria (illyriab) | 385 comments Michal wrote: "Zápletka s deštníky: Veškeré zapomenuté deštníky odnosil ten Olliho ztracený pes. jednou tam byla zmínka, že viděl psa jak utíká s jeho deštníkem pryč. Nakonec byla hora s deštníky v podzemí u vily..."

To mi nějak úplně uniklo, ale přiznávám, že jsem při čtení ne vždy věnovala textu svou plnou pozornost... Je to ale fascinující detail, teď mám chuť se k té části vrátit :)

Magický realismus je literární směr, ve kterém se prolíná reálná skutečnost s iluzivními prvky (sny, halucinace, mýty). Často je spojován s rozmachem tohoto žánru v Latinské Americe v druhé polovině dvacátého století, a to především s knihou Sto roků samoty od Gabriela Garcíi Márqueze, která je považována za stěžejní dílo magického realismu. Za předchůdce žánru může být považován Michail Bulgakov (Mistr a Markétka). Na rozdíl od fantasy je obtížné rozlišit fantastické a reálné motivy, pracuje se s absurditou. Vřele doporučuji, je pozoruhodné jak věrně vystihují podstatu své doby pomocí magických motivů. (trochu rozšířená definice z Wikipedie :)

A díky za inspiraci s gamebooky: https://www.goodreads.com/topic/show/...


message 13: by Rina (new) - rated it 4 stars

Rina | 4 comments Přidávám se k těm, kterým se líbil Facebookový konec, ten filmový byl zkrátka moc filmový. :-) Spíš takový, jaký by si vysnila Kerttu.
Jinak se mi celá kniha líbila, i když jak v čem. Třeba ty sny. Ze začátku mě celkem zaujaly (už jenom tím, že tam byly), ale potom mi přišly úplně šílené. I když v tom to asi spočívá. Celé to bylo tak šílené a divné, že ani pořádně nevím, jak to uchopit. I ten zvrat s Kerttu a Karrim. Čekala jsem všechno možné, ale tohle?
Nejvíc mě zaujalo asi dětství Olliho i celé Tourulské pětky a ten koncept V-částic a filmový způsob života. Ale spíš jen jako styl života samotné Kerttu, ne jako ten trend, který se z toho stal.
Celkově se mi Magický průvodce docela líbil, asi i tím, jak je zvláštní. Určitě ale tenhle typ knih nebudu vyhledávat nějak často. Možná si však někdy přečtu Lauru Sněžnou.


message 14: by Pepa (new) - rated it 2 stars

Pepa | 12 comments Kniha se mi spíš nelíbila. Přišlo mi, že první čtvrtinu se mi autor snaží vnutit že podvádět je vlastně v pořádku a naprosto ok. Když od toho začal upouštět byla místy i celkem poutavá. Bohužel jsem však nepochopil co jsou to V-částice, nepochopil jsm význam snů a co mě asi nejvíc zarazilo a možná i zklamalo byl filmový konec, který mi tam paradoxně pasoval víc. Konečně se totiž z mého pohledu poněkud zbabělý Olli zachoval jako hrdina a pokusil se svou nově nabytou lásku zachránit. Odměnou za to byla smrt jeho a celé jeho rodiny. Co tím chtěl autor říci?


Michal (mishan) | 62 comments Pepa wrote: "Kniha se mi spíš nelíbila. Přišlo mi, že první čtvrtinu se mi autor snaží vnutit že podvádět je vlastně v pořádku a naprosto ok. Když od toho začal upouštět byla místy i celkem poutavá. Bohužel jse..."
Koukám, že se nikdo neměl k tomu Ti to objasnit. Asi proto, že je to docela abstraktní. V-částice bych připodobnil ke slunečnímu záření. Kam září je světlo a můžeme vnímat okolí očima. Analogicky V-záření vnímáme všemi smysly jako atmosféru daného místa. Pocity z těchto míst, byly v knize hodně rozebrané.
Jinak o tom, že by se autor snažil obhájit podvádění mi nepřišlo. Nakonec musel podvádět pod nátlakem.


back to top