Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

96 views
Soru / Cevap > Klasikleri neden okuyoruz?

Comments Showing 1-12 of 12 (12 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Özgür (new)

Özgür | 2687 comments Mod
Grubun temel amacı klasikleri birlikte okumak ve tartışmak bildiğiniz üzere. Bu amaç cümlesindeki belki de en muğlak kelime "klasik". Bir kitabın klasik olup olmadığını belirlemek için bazı kriterler öne sürülebilir; zamana direnmesi, türünün özelliklerini belirleyici olması, özgünlüğü, evrensel olarak sahiplenilmesi gibi. Bu kriterlerden bazılarını objektif olarak değerlendirmek mümkünken (yeni baskılarının yapılması, farklı dillere çevrilmesi gibi) bazıları hakkında her okurun düşüncesi farklı olabilir.

Italo Calvino, mesela, klasikleri şöyle tanımlamış: *
"1. Klasikler, insanların, hiçbir zaman 'Okuyorum' demedikleri, genellikle 'Yeniden okuyorum' dedikleri kitaplardır.
2. Klasikler, öyle kitaplardır ki, onları okumuş ve sevmiş olanlar için alabildiğine değerli bir deneyim oluştururlar; ama, en çok tadını çıkaracakları duruma geldiklerinde okuma fırsatını saklı tutanlar için de aynı ölçüde zengin bir deneyim olarak beklerler.
3. Klasikler, hem imgelemimize unutulmaz bir biçimde yerleşerek, hem de belleğimizin kıvrımları arasına bireysel ya da ortaklaşa bilinçdışı kılığında gizlenerek, belirli bir etki yaratan kitaplardır.
4. Klasik, ilk okumada verdiği keşif duygusunu her yeniden okumada veren kitaptır.
5. Klasik, ilk kez okuduğumuz zaman bile, daha önce okuduğumuz bir şeyi yeniden okuduğumuz duygusunu veren kitaptır.
6. Klasik, okurlarına söyleyeceklerinin tümünü hiçbir zaman tüketmemiş olan kitaptır.
7. Klasikler, bize, bizden önceki okumaların izlerini taşıyarak ve içinden geçtikleri kültür ya da kültürlerde (ya da yalnızca diller ve alışkılarda) bıraktıkları izleri arkalarından sürükleyerek gelen kitaplardır.
8. Klasik, çevresinde durmadan eleştirel söylemden oluşan bir toz bulutuna yol açan, ama her seferinde bu toz taneciklerini silkip atan yapıttır.
9. Klasikler, ne denli kulaktan dolma bilgilerle bildiğimizi sanırsak, gerçekten okuduğumuzda o denli özgün, umulmadık ve yeniliklerle dolu bulduğumuz kitaplardır.
10. Klasik, giderek tüm evrenle eşdeğer bir niteliğe, eski çağların tılsımlarıyla aynı düzeye erişen bir kitaba verilen addır.
11. 'Sizin' klasik yazarınız, kayıtsız kalamadığınız ve onunla ilişkiniz, dahası ona karşı çıkışınız içerisinde kendinizi tanımlamanıza yardımcı olan yazardır.
12. Klasik, öteki klasiklerden önce gelen yapıttır; ama daha önce başka klasikleri okumuş olanlar, onun klasik yapıtların soyağacındaki yerini hemen anlarlar.
13. Klasik, günümüzün sorunlarını, klasiklerin de onsuz edemediği bir artalan gürültüsüne indirgeyen yapıttır.
14. Klasik, kendisiyle hiç uyuşmayan bir şimdi hüküm sürerken bile, bir artalan gürültüsü olarak sürüp giden bir yapıttır."

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce hangi kitaplar klasik kapsamında değerlendirilmelidir? Klasikler neden okunur? Grupta okunacak kitapların genel olarak hangi özellikleri taşıması gerekir?

* http://kitap.radikal.com.tr/makale/ha... adresinden kısaltılarak alınmıştır.


message 2: by İntellecta (last edited Mar 29, 2018 11:45PM) (new)

İntellecta | 1100 comments Mod
Italo Calvino söylenecek ne varsa söylemiş zaten:)

Benim için Klasik. Yıllar önce okuduğum bir kitabı yıllar sonrada tekrar okuma gereği duymuşsam, okuduğumda aynı TADI almışsam, hatta daha da fazlasını, işte o dur:)
Misal 1984- Gerorge Orwell de öyle olmuştu ...


message 3: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Hem genel olarak içinde bulunduğumuz dünya üzerine hem de kendi yaşadıkları dönemlere dair muazzam gözlemleri olduğu için en çok. Klasikleri okurken tarih öğreniyoruz. Biz şanslıyız ama günümüzde bizim çocuklarımıza şimdiki zamanı tanıtacak ve ileride klasik denebilecek yazar yok gibi. Büşra Küçük filan var bizde :D


message 4: by Özgür (new)

Özgür | 2687 comments Mod
Josefina wrote: "Ilk klasigimi sanirim 13 yada 12 yasimda okudum. Stendhal dan Kırmızı ve Siyah di. Bunu klasik okumam gerektiginden degil de (cunku klasikler le ilgili pek detayli bilgim yoktu). Yani bundan 50 sen..."

Tekrar tekrar okunmakla eskimeyen (hem birey hem de toplum açısından) eserler diyebilir miyiz o zaman klasikler için? İntellecta'nın da belirttiği üzere her okuduğumuzda geçen sefer görmediğimiz cümlelerle (veya görsek böyle bu seferki gibi anlamadığımız cümlelerle) karşılaştığımız eserler.


message 5: by Özgür (new)

Özgür | 2687 comments Mod
Nihan E. wrote: "Hem genel olarak içinde bulunduğumuz dünya üzerine hem de kendi yaşadıkları dönemlere dair muazzam gözlemleri olduğu için en çok. Klasikleri okurken tarih öğreniyoruz. Biz şanslıyız ama günümüzde b..."

Sanırım içinde olduğumuz zamanı geçmişten ayıran en önemli farklılıklardan biri değişimin hızı. Yapılan gözlemlerin geçerlilik süresi kısalıyor ve yazarlar da hızlı tüketime uygun eserler vermeyi tercih ediyorlar belki.


message 6: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Hem genel olarak içinde bulunduğumuz dünya üzerine hem de kendi yaşadıkları dönemlere dair muazzam gözlemleri olduğu için en çok. Klasikleri okurken tarih öğreniyoruz. Biz şanslıyı..."

Tüketim toplumu kendi tarihini de mi tüketiyor yoksa? Siyaset gündemi bile o kadar hızlı gelişiyor ki uzun uzun bir konu tartışılamıyor ya da sosyal medya mesela twitter üzerinden konuşmak yeterli geliyor insanlara.

İnsanlar artık çok yüzeysel bu sebeple bir daha hiçbir zaman "Suç ve Ceza" benzeri bir klasik yazılmayacak.
Kesin konuşmayayım diyorum ama görünen köy kılavuz istemez.

Mesela Jane Austen gibi bir yazar asla çıkmayacak bir daha. Üzücü bir durum. Ben kitaplarımı ileride çocuklarima miras birakmak için saklayacağım:)


message 7: by Özgür (new)

Özgür | 2687 comments Mod
Nihan E. wrote: "Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Hem genel olarak içinde bulunduğumuz dünya üzerine hem de kendi yaşadıkları dönemlere dair muazzam gözlemleri olduğu için en çok. Klasikleri okurken tarih öğreniyoruz..."

Yazdıklarınızdan klasiklerin bir niteliğinin de "benzerlerinin bir daha yazılamayacak olması" gibi bir çıkarımda bulunabilir miyiz?


message 8: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Hem genel olarak içinde bulunduğumuz dünya üzerine hem de kendi yaşadıkları dönemlere dair muazzam gözlemleri olduğu için en çok. Klasikleri okurken ..."

Sanırım bulunabiliriz. Derinlik ve nitelik açısından son yirmi yılda desek mesela bundan yüzyıllar sonra klasik sayılacak bir eser var mı sizce?


message 9: by Özgür (new)

Özgür | 2687 comments Mod
Nihan E. wrote: "Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Hem genel olarak içinde bulunduğumuz dünya üzerine hem de kendi yaşadıkları dönemlere dair muazzam gözlemleri olduğu için en çok. Klasi..."

Literatüre çok hakim olmadığım için kesin bir şey söylemem mümkün değil ama belirttiğiniz üzere son zamanlarda üretilen eserlerin "klasik" niteliğini kazanma ihtimali daha düşük denebilir. Bu sonuçta eserlerin niteliğinin etkisi olduğu gibi insanlığın bilgi üretim hızının çok artması da önemli bir faktör galiba. Daha önce söylenmemiş bir şey söylemek gittikçe zorlaşıyor kanımca. İnsan doğası (ki geçen zaman içinde fazla değiştiğinden şüpheliyim) hakkında o kadar çok şey yazılmış ki incelenmedik yönü kalmamış sanki. Tabi bizi şaşırtacak şekilde yazılmış, aklımıza hiç gelmeyen, kimsenin görmediği konuları işleyen eserlerle karşılaşabiliyoruz hala.


message 10: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 610 comments Klasiklerin yüzyıllar öncesinden gelip okuyucusuna hala bir etki bırakabilmesi önemli. Ne mutlu önyargılara bakmadan onları iyi çevirilerden tanımış klasik okuyucusuna.


message 11: by Özgür (last edited Oct 27, 2018 06:33AM) (new)

Özgür | 2687 comments Mod
Beyin ve duygular arasındaki ilişkiye dair bir röportajda romanlara ilişkin bir kısma rastladım. "Romanları neden okuyoruz" sorusuna bir cevap gibi de düşünülebilir belki.

"The other thing to say about novels in general is that they are all about emotions: If they are not about something that moves us then we stop reading them. It does take a long time to tell a story. You have to get intimate with the character, you have to get inside of their heads. Novels teach us about empathy. You empathise with the characters, you see that what they’re telling you is something you could perhaps learn from. It’s probably the only way that I can learn what it’s like to be a woman. It’s the only way I can know what it was like to live in other times."

Çok az düzenlenmiş Google tercümesi şöyle: "Genel olarak romanlar hakkında söylenecek diğer bir şey de hepsinin duygularla ilgili olduğudur: Bizi harekete geçirecek bir şeyle ilgili değilse, okumayı bırakırız. Bir hikaye anlatmak uzun zaman alıyor. Karakterle samimi olmalısın, kafalarının içine girmelisin. Romanlar bize empatiyi öğretir. Karakterlere empati duyarsınız, size söylediklerinin, belki de öğrenebileceğiniz bir şey olduğunu görüyorsunuz. Kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenebilmemin tek yolu bu muhtemelen. Başka zamanlarda yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bilmemin tek yolu bu."


message 12: by Ersan (new)

Ersan (ersankocabiyik) | 7 comments Ben yeni bakış açıları edinmek ve hayal gücümü kamçılamak için okuyorum daha çok. Bu yüzden de bilim kurgu daha çok çekiyor beni.
Bir tek hayatı yaşayabiliriz ama bir çok hayatı okuyarak canlandırabiliriz zihnimizde. Tam olarak deneyimlemek denemez buna ama yukarıda da yazıldığı gibi empati yapmaya iter bizi ve karakterin neyi neden yaptığını anlayabiliriz, kısmen de olsa onun duygusuna girebiliriz.


back to top