Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

282 views
Soru / Cevap > Altını çizdiğimiz satırlar

Comments Showing 1-50 of 136 (136 new)    post a comment »
« previous 1 3

message 1: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Bu başlık altında okuduğunuz kitaplarda sizi etkileyen, altını çizdiğiniz ve o kitabın veya yazarın ismi geçtiğinde aklınıza ilk gelen alıntıları paylaşabilirsiniz.


message 2: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
"Duygusal olduğumu mu söylüyorsunuz? Antisosyal miyim? Ağaçları insanlara tercih etmemeli miyim? Bence ağacına ve insanına göre değişir."

Boğulmamak İçin, George Orwell (Sayfa 236)


message 3: by Özgür (last edited Mar 24, 2018 07:34AM) (new)

Özgür | 2907 comments Mod
“İnsanlarda edebiyat duygusu hiç yok. Bu yüzden bir edebiyat parçası hoşlarına gitse, hemen karmaşık nedenler aramaya koyuluyorlar. ‘İyi bir şiir olduğu için veya ilgimi çeken bir hikaye olduğu için, okurken kendimi unutup içindeki kişileri düşündüğüm için seviyorum’ diyeceklerine, içinde gerçek kırıntıları, semboller, olmayan neden-sonuç ilişkileri aramaya başlıyorlar. ‘Hikayenizi beğendik ama ne demek istediniz bu hikayeyle?’ diye soruyorlar. Cevap şu: Hiçbir şey demek istemedim. Anlatmak istediğim hikayenin kendisiydi. Hikayenin kendisi zaten kendi gerçeğidir, değil mi? Ama insanlar bunu kabul etmiyor. Yazarın gizli amaçları olduğuna inanıyorlar. İnsanlar her türlü edebi eserin arkasında bir tür ders arıyorlar.”

Yukarıdaki satırların altını ben çizmedim, Sayın Özlem Güzelharcan'ın Jorge Luis Borges'in Conversations isimli kitabı için yazdığı yorumdan (ç)aldım. Borges haklı sanırım, değil mi?


message 4: by Melek (new)

Melek Guler Ben sanırım kitaplarda altı çizilecek çok fazla satır olduğunda o kitaptan soğuyorum, hele ki yazarın derdi de kitabımdan alıntı yapılsın, cümleler paylaşılsın ise. Fakat birkaç satırı da okuduğum anda iz bırakanlar oluyor. Örnegin: "...bu sütunun içinde büyük, karanlık bir oda bulunduğu ve bu odada siyahi bir Arap yaşadığı rivayet edilir. Bunu da çocukların hepsi bilir. Birbirleriyle yarışırcasına uydurdukları hayalî hikayelerde bu Arap büyük rol oynar. Kime görünürde o insan ölür. Henüz hiçbir çocuk görmemiştir onu. Çünkü çocuklar ölmez..." Dirana Köprüsü, syf:17.
Bir de "Bir adam tanıdım kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi, her şeyi feda etti ona, dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile, ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu, insanların çoğu gibi canı sıkılıyordu. Böylece karmaşa ve dram dolu bir yaşam yaratmıştı kendine. Bir olayın olması gerek insan bağlantılarından çoğunun açıklaması işte bu. Bir olayın olması gerek, hatta aşksız bir köleliğin, hatta savaşın ya da ölümün bile. O halde yaşasın ölü gömme törenleri!" Albert Camus, Düşüş.


message 5: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments İnkarın, saptanması güç bir ihanet tarzı olduğunu biliyordum.

Okuyucu-Bernhard Schlink (sayfa61)


message 6: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Melek wrote: "Ben sanırım kitaplarda altı çizilecek çok fazla satır olduğunda o kitaptan soğuyorum, hele ki yazarın derdi de kitabımdan alıntı yapılsın, cümleler paylaşılsın ise. Fakat birkaç satırı da okuduğum ..."

Sanırım "aforizma kasanları" kastediyorsunuz. Haklısınız bu tarz yazarların cümleleri bazen fazlasıyla eğreti duruyor.

Rafik Schami'nin Dürüst Yalancısı aklımda "bu da başka bir öyküdür" ifadesiyle kalacak muhtemelen ama şu da dikkatimi çeken bir cümle olmuştu: "Kediler kendilerine verilen hiçbir emre uymazlar, üstelik de insanlarla olan üç bin yıllık tanışıklıklarına rağmen. Biz insanların öğreneceği ne de çok şey var!"


message 7: by Muhammed (new)

Muhammed (ahyed) Güneş, diz çökenlerden önce ayakta duranların üstünde parlar.

Parçalanma, Chinua Achebe


message 8: by Hakan (new)

Hakan Güler Gülümsedi. Sonraları, o gün sinirli sinirli, kesik kesik, sessiz sessiz, uzun uzun güldüğünü, gülüşünün alanı geçene dek sürdüğünü hatırlayacaktı.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, s132


message 9: by Gürkan (new)

Gürkan Metin | 6 comments ...Bolero' yu herkes bilir. On dört, on beş dakika boyunca aynı ritmi yineleyen, en sonunda yükselip zirveye ulaştığında bir anda kesili veren, ilk temsilinde yaşlı bir teyzenin "deli işi bu" diye feryat ettiği bir orkestra eseri. Bestecisi ne sormuşlar, başyapıtınız hangisi diye, "Bolero" demiş ardından hemen eklemiş, "ama içinde müzik yok"... "Ravel" Jean Echenoz".


message 10: by Cem (new)

Cem Altı çizilen satırlar kitabın içinde güzel; yoksa ordan çıkarılıp bir yerlere yazıldığında, “Aaa bak ne güzel, okusana” deyip de birine okuttuğumuzda, sosyal medyada basmakalıp bir şekilde paylaştığımızda, güzelliğini, derinliğini, anlamını kaybediyor. Yani demek istiyorum ki bu cümleler kitabın bütünlüğü içinde insanı etkiliyor; diğer türlü, sıradan insanların (evet, ayrımcılık yapıyorum!) ağzına sakız olmaktan öteye gidemiyor.


message 11: by Melek (new)

Melek Guler Özgür wrote: "Melek wrote: "Ben sanırım kitaplarda altı çizilecek çok fazla satır olduğunda o kitaptan soğuyorum, hele ki yazarın derdi de kitabımdan alıntı yapılsın, cümleler paylaşılsın ise. Fakat birkaç satır..."
Evet tam da o ifade maalesef


message 12: by Tugba (new)

Tugba Oz (mtugbaoz) | 96 comments “Affetmek bazen affettiğine yakın olmayı kaldıramaz.”

“Yazar, yakalanmayı hayal eden kaçaktır.”

“Hiçbir şey sabit değil, her şey hareket halinde evrende, şekillerin hepsi geçici duraklar.”

“Bu telefon bende garip bir melankoliye neden oldu, cahillikle, cesaretsizlikle mahvedilen bütün düşler gibi.”

Almodovar Teoremi - Antoni Casas Ros


message 13: by Firdevs (last edited Mar 26, 2018 10:00AM) (new)

Firdevs | 243 comments "İnsan ölümsüz olma hayalini yitirince ha birkaç saat, ha birkaç yıl beklemiş, aynı şey."

Duvar- Jean-Paul Sartre (Sayfa 30)


message 14: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Thomas Bernhard'ın Kiler - Bir Kaçış isimli otobiyografisinin ikinci kitabından: "İşlediğimiz işlemediğimiz tek -ya da belki birçok, kim bilir- suç yüzünden ömür boyu süren bir cezaya mahkûmuz. Yaşamayı biz seçmedik, kendimizi birdenbire burada bulduk ve o anda üstümüze sorumluluk yüklendi. Dayanıklılık kazandık, bizi artık hiçbir şey yıkamaz. Artık yaşama tutunmaya çalışmıyoruz, ama yine de onu kenara atıvermiyoruz. Söylemek istediğim buydu, ama söylemedim. Başımızı kaldırıp doğruyu ya da doğru görünen şeyi söylediğimize inanmak istediğimiz zamanlar oluyor, sonra başımızı tekrar eğiyoruz. Hepsi bu."


message 15: by Tugba (new)

Tugba Oz (mtugbaoz) | 96 comments “Sen yaz mısın ki gelip geçeceksin?”

Güzel Yaz-Cesare Pavese


message 16: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments "Kendi istemedi mi insanoğlu zorla mutlu edilemez ki."

Duvar- Jean-Paul Sartre (sayfa 104)


message 17: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
''yaralar vardır hayatta, ruhu cüzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar."

Kör baykuş-Sadegh Hedayat

Kitabın ilk cümlesi...


message 18: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments "Bu dünyada doğmuş her kadın onu bir kitap gibi okuyabilen, güçlü bir erkek ister."
Tespih ağacının gölgesinde-Harper Lee (Sayfa 45)


message 19: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments Josefina wrote: "Firdevs wrote: ""Bu dünyada doğmuş her kadın onu bir kitap gibi okuyabilen, güçlü bir erkek ister."
Tespih ağacının gölgesinde-Harper Lee (Sayfa 45)"
Acaba simdiki dönemde olsa ayni sekilde dusun..."


Çok iyi bir soru. :-)


message 20: by Hanife (last edited Apr 11, 2018 10:27PM) (new)

Hanife Mrl (goodreadscommahza) Jane Eyre'de şu paragrafın altı çizilmeli:
- “Kimilerinin acıması insanı aşağılar, Jane. Bu acımayı acıyanın yüzüne çarpmak ister insan. Ama bencil, taş yürekli kişilerin acımasıdır bu. Acımayla küçük görmenin bileşimidir gerçekte, bu yüzden de insanın ağırına gider. Senin acıman böyle değil, Jane. Şimdi yüzünde okunan, gözlerinden taşan, avucumun içinde elini kuş gibi titreten duygu bambaşka. Senin acıman bir ananın acımasına benziyor, ben de bunu alıp başıma koyuyorum.”


message 21: by Papatya (new)

Papatya ŞENOL | 2 comments "sen hiç gerçek duygularla okunmasına rağmen yanlış söylenen bir şarkı duymadın mı? neden bir insan sahte duygular yoluyla gerçek hisler besleyemesin?"

robert musil - "hayalperestler"


message 22: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
"Hiç kimsenin tamamen dürüst bir otobiyografi yazabileceğini sanmıyorum. Eminim hiç kimse böyle bir şeyi okumaya katlanamazdı: Geçmişim Şeytani Bir Nehirdi"
William S. Burroughs - İçerdeki Kedi


message 23: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
William S. Burroughs - İçerdeki Kedi'den bir alıntı daha: "Hayvan sevgisi gibi niteliksel değerleri niceliksel avantajla değiş tokuş etmeyi içeren bütün anlaşmalar sadece insanın yapabileceği en yanlış ve aşağılık şey olmakla kalmayıp, ayrıca aptalcadır da. Çünkü bunun size hiçbir faydası olmaz. Sizi siz yapan şeyi satmış olursunuz."


message 24: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Josefina wrote: "Özgür wrote: "William S. Burroughs - İçerdeki Kedi'den bir alıntı daha: "Hayvan sevgisi gibi niteliksel değerleri niceliksel avantajla değiş tokuş etmeyi içeren büt..."

Haklısınız Josefina, bazı cümleleri bağlamından koparınca anlaşılırlığı da azalıyor. Bu cümleden hemen önce de şöyle bir kısmı kopyalamışım mesela: "SS subaylarının üst kademelere çıkmaları için uygulanan Nazi Kabul törenlerinden biri de bir ay boyunca besleyip baktıkları bir kedinin gözünü çıkarmakmış. Bu uygulama merhamet zehrinin kökünü kurutmak ve eksiksiz bir Übermensch yaratmak üzere tasarlanmış. Burada çok sağlam bir sihirli varsayım söz konusu: Mevzu bahis kişi vahşi, iğrenç, insan-altı bir eylemde bulunarak üstinsan statüsüne ulaşıyor. Fas'ta büyücüler kendi dışkılarını yiyerek güç kazanırlar."

Ana alıntıya dönersek, insanoğlunun çevresindeki hemen her şeyi maddi değeri ve kendine olan faydasıyla değerlendirme eğiliminde olduğunu anlıyorum bu cümleden. Çevremizdeki canlılar (hayvanlar ve bitkiler özellikle) sadece bize olan faydaları (maddi ve bazen de manevi faydaları) kadar değerliler. Diğer tüm canlılar (Neandertaller gibi insanın en yakın akrabaları olduğu söylenen türler de dahil) çevresine uyum sağlayıp yaşamaya devam edebilmişken biz çevreyi kendimize uydurmayı tercih etmişiz. Bu adapte etme süreci de yine fayda ve değer tabanlı olmuş. Bir hayvan ırkının soyunun tükenmesi veya bir bitkinin yaşayabileceği ortamların yok edilmesi bu anlamda pek de umurumuzda olmamış. Geçen günlerde okuduğum Altıncı Yok Oluş kitabında da ilk kez bir canlı türünün dünyanın ve içinde yaşayanların geleceğini bu kadar yoğun bir şekilde etkileme gücüne sahip olmuş durumda olduğundan bahsediyordu. Burroughs'un bu sözü de bana bu çerçevede anlamlı gelmişti.


message 25: by Tugba (new)

Tugba Oz (mtugbaoz) | 96 comments “Biz her zaman yoksulduk ama hiçbir şeyimiz de eksik değildi.”

“Öğle yemeğinde gururunu yiyen akşama utancını yer.”

“Bir daha asla aşık olmayacağım. Aynı anda iki ruha sahip olmak gibi bir şey bu.”

Labirentindeki General - Gabriel Garcia Marquez


message 26: by Sitting Panda (new)

Sitting Panda | 6 comments "Sana bütün bunları kim öğretti, Doktor?" Yanıt anında geldi. "Acı çekmek."

Veba - Albert Camus


message 27: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
"Sen güzelliğin herşeyi fethettiği zamanlardasın ve ben hangi yanıma değsen o yandan ağlıyorum.."

Nar Ağacı- Nazan Bekiroğlu
Sayfa 393


message 28: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
“İnsanların yüzüne iyi bakın; acısı çok olanın, gülüşü güzel olur.” Fyodor Dostoyevski


message 29: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 615 comments İntellecta wrote: "“İnsanların yüzüne iyi bakın; acısı çok olanın, gülüşü güzel olur.” Fyodor Dostoyevski"

Dostoyevski'nin hangi kitabından acaba?


message 30: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Ömer wrote: "İntellecta wrote: "“İnsanların yüzüne iyi bakın; acısı çok olanın, gülüşü güzel olur.” Fyodor Dostoyevski"

Dostoyevski'nin hangi kitabından acaba?"


Bende bilmiyorum:) nette dolaşırken ünlü yazarlardan anlamlı sözler başlığında okumuştum...bilen varsa bende çok merak ediyorum. Ömer gruba hoşgeldiniz. Keyifli okumalar.


message 31: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
“bütün insanlar günü belirsiz bir ölüme mahkûmdurlar,”

Alıntı Şuradan: Hugo, Victor. “Bir İdam Mahkûmunun Son Günü.”
Sayfa 63


message 32: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
“Ne suç işledim ve topluma da nasıl bir suç işlettiriyorum böyle!”

Alıntı Şuradan: Hugo, Victor. “Bir İdam Mahkûmunun Son Günü.”
Sayfa 124


message 33: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
“Düşünmüyorum, biliyorum. Erkeğin istediği özgürlüktür. Kadının istediği mülkiyettir”
Ursula K. LeGuin. “Mülksüzler.” Sayfa. 48


message 34: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Uyku saati gelmişken Karel Čapek'in Sıradan Bir Cinayet isimli kitabındaki hikayelerin birinden uykuya dair bir kaç alıntı paylaşmak istedim.

"Uyku, dostum, sadece bedeni dinlendirmeye yaramaz; uyku bir arınma gibidir, geride kalan günü affetme eylemidir. Uyku kutsal bir hediyedir ve iyi bir uykudan sonraki ilk birkaç dakika boyunca ruh, bir çocuk kadar saf ve masumdur."

"uyku karanlık, derin sulara benzer; ve orada, bilmediğimiz ve bilmememiz gereken ne varsa akar gider. İçimizde birikmiş acayip katışıklıklar yüzeye çıkar ve kıyısı bulunmayan bilinçaltına doğru akar. Gaddarlığımız ve korkaklığımız, işlediğimiz acı verici, sıradan günahlar, aşağılayıcı deliliklerimiz ve yetersizliklerimiz, sevdiklerimizin gözlerinde gördüğümüz nefret ve yalan dolu bakışlar, tüm suçlarımız, hatta başkalarının bize karşı işledikleri suçlar, her şey farkındalığın ulaşamayacağı bir yere doğru sessizce uzaklaşır."

"Uyku merhamette sınır tanımaz. Hem bizi, hem bize karşı hata işlemiş olanları affeder."


message 35: by Osman (new)

Osman Said “Ancak bütün bunlar o kadar içiçe geçen ve değişen duygulardır ki biz kendimiz de bilemeyiz, herkesle karâbetimiz ve dünya ile dostluğumuz nerde biter, dünyadaki yalnızlığımız ve herkese yabancılığımız nerde başlar ?”
Abdülhak Şinasi Hisar - Fahim Bey ve Biz, s.126


message 36: by Muhammed (new)

Muhammed (ahyed) Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır, ya da hiçbir yerde değildir.

Ursula K. Le Guin - Mülksüzler


message 37: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Muhammed wrote: "Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır, ya da hiçbir yerde değildir.

Ursula K. Le Guin - Mülksüzler"


Bence kitabı özetleyen en güzel alıntı!


message 38: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Kütüphaneye yeni gelenler arasında Frédéric Gros'un Yürümenin Felsefesi isimli kitabını görünce ödünç aldım hemen arada bakarım diye. İlk bölümlerden birinde Nietzsche'den (Ecce Homo) aşağıdaki alıntıyı yapmış Gros: "Mümkün mertebe az oturmalı; açık havada yürürken doğmayan, şenliğine kasların da katılmadığı hiçbir düşünceye güvenmemeli. Önyargıların hepsi bağırsaklardan gelir. Daha evvel de söylediğim gibi, Kutsal Tine karşı işlenen esas günah yerinden kıpırdamamaktır"


message 39: by Muhammed (new)

Muhammed (ahyed) Kadınlar acı çekmek için yaratılmışlardı sanki; sürekli sevgi sözleri duyma  ihtiyaçları bundan kaynaklanıyordu belki.

Bukowski - Postane


message 40: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
“Utançsız olmayı isterdim. Utanmaz olmayı isterdim. Cahil olmayı isterdim. Böylece ne kadar cahil olduğumu bilmezdim.”

Alıntı Şuradan: Atwood, Margaret. “Damızlık Kızın Öyküsü.”


message 41: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
"Tempus edax, homo edacior*. Bana kalsa bunu şöyle tercüme ederdim: 'Zaman kördür, insansa ahmaktır.'”
Victor Hugo - Notre Dame'ın Kamburu

*Zaman silip süpürür, insan ondan da beterdir.


message 42: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Ray Bradbury'nin Resimli Adam kitabını okuyorum. Bradbury okuma listesi için yeni fikirler veriyor :)

" '… böylesine korkunç konuları işleyen kitaplar yüzyıl önce yok edildi. Böyle kitapları bulundurmak yasaklandı. Gördüklerin bu kitapların son kopyaları, kilit altındaki müze mahzenlerinde tarihi önemlerinden dolayı saklanmışlar.'
Smith eğilip tozlu kapaklardaki isimleri okudu: 'Gizem ve Hayal Gücü Hikâyeleri, yazarı Edgar Allan Poe. Drakula, yazarı Bram Stoker. Frankenstein, yazarı Mary Shelley. Yürek Burgusu, yazarı Henry James. Uykulu Kuytu Menkıbesi, yazarı Washington Irving. Rappaccini’nin Kızı, yazarı Nathaniel Hawthorne. Owl Creek Köprüsü’nde Bir Olay, yazarı Ambrose Bierce. Alice Harikalar Diyarında, yazarı Lewis Carroll. Söğütler, yazarı Algernon Blackwood. Oz Büyücüsü, yazarı L. Frank Baum. Innsmouth Üzerindeki Gölge, yazarı H. P. Lovecraft. Ve dahası! Walter de la Mare, Wakefield, Harvey, Wells, Asquith, Huxley. Tüm o yasaklı yazarlar. Cadılar bayramının ve Noel’in yasaklandığı yıl tüm kitapları yakılmıştı.' "


message 43: by Yusuf (last edited Jul 23, 2018 03:22PM) (new)

Yusuf Durmaz (yusufdurmaz) | 24 comments "En büyük fenalığım her an, en kızgın olduğum anlarda bile, aslında hiç de kötü ve lanet bir insan olmadığımı, yalnızca serçeleri ürkütecek kadar bir korku yaydığımı kendime utana sıkıla itiraf etmemdir." - Dostoyevski, Yeraltından Notlar


message 44: by Yusuf (new)

Yusuf Durmaz (yusufdurmaz) | 24 comments "Gereğinden fazla anlamak bir hastalıktır..."
"Çevremdeki herkesten daha akıllı olduğum için suçluydum."
"Asıl nedene ulaşamayınca hep vazgeçersiniz."
-Dostoyevski, Yeraltından Notlar


message 45: by Yusuf (new)

Yusuf Durmaz (yusufdurmaz) | 24 comments "İntikam almak isteyen ve kendini savunmayı bilen insanlar... kendilerini intikam duygusuna kaptırdıklarında bu duygu benliklerindeki her şeyi yok eder, içlerinde intikamdan başka bir şey kalmaz"

" 'İnsan hakkı olduğuna inandığı için intikam alır' derler. Öyleyse asıl sorumlu bulunmuştur: Adalet"

-Dostoyevski, Yeraltından Notlar


message 46: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
"Mektep, gençlik için daima ehemmiyetlidir. Her şeyden sarfınazar o yaşlarda ömrün en azaplı meselesi olan 'Ne olacağım?' sualini geciktirir." Ahmet Hamdi Tanpınar - Saatleri Ayarlama Enstitüsü


message 47: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Carlo Rovelli'nin Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders kitabını daha önce İngilizce baskısından okumuştum. Kütüphaneye Türkçe baskısının geldiğini görünce tekrar okumaya başladım. Adında belirtildiği üzere yedi kısa bölümden oluşan ve kolay okunan ince bir kitap (her şey ultra süper dahil 70 sayfa).

"Baştaki, 'Bana öyle geliyor ki,' ifadesine* dikkat edin: Darwin'in not defterlerinde türlerin evrimi gibi büyük bir düşünceyi sunarken kullandığı 'Sanırım' ifadesini ya da elektrik alanı gibi devrim yaratan bir düşünceyi sunduğu kitabında Faraday'ın 'tereddüt'ünü anımsatıyor. Deha tereddüt eder."

* Einstein'ın ışığın parçacıklardan oluştuğunu söylediği ve Nobel Ödülü aldığı çalışmasının giriş kısmında.


message 48: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments Tanser wrote: ""Güzel düşünülmüş yalana, üstü başı temiz nezakete insanlar muhtaçtır. İçtimai silah olan iftirayı, teselli olan dedikoduyu, kazanılmamış parayı kaldır, bütün müesseseler yıkılır."

Üç İstanbul - M..."


Güzelmiş!


message 49: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
"Akıllı olmanın avantajı şudur ki, insan istediğinde kendini aptal da yapabilir. Bunun tersiyse oldukça zordur."
Kurt Tucholsky


message 50: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Seneca'nın Ahlak Mektupları'ndan: "... hayatımızın en büyük bölümü kötü iş yapmakla, büyük bir bölümü hiçbir iş yapmamakla, tüm yaşamımız da yapmamız gerekenden başkasını yapmakla geçiyor." "Yanıldığımız bir nokta var: Sanıyoruz ki ölüm önümüzdedir; oysa ölümün büyük bir kısmı şimdiden geçip gitmiştir. Hayatımızın geride kalan kısmını ölüm eline geçirmiş. O halde, ..., sarıl bütün saatlerine: Bugününe el koyarsan, daha az bağlı kalacaksın yarına. Böyledir bu iş: Yaşamak ertelendi mi, hızla akar geçer."


« previous 1 3
back to top