Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

389 views
Grup hakkında > Gruba ilişkin öneri, övgü ve eleştiriler

Comments Showing 1-50 of 157 (157 new)    post a comment »
« previous 1 3 4

message 1: by İntellecta (last edited Mar 17, 2018 03:56AM) (new)

İntellecta | 1113 comments Mod
Gruba ilişkin tüm öneri, övgü ve tabi eleştirilerinizi bu konu altında paylaşabilirsiniz. Grubun ismi dahil olmak üzere gelen tüm öneri ve eleştirilerinizi birlikte değerlendirerek hatalarımızı düzeltmeye ve seviyeli bir tartışma ortamını birlikte hayata geçirmeye çalışacağız.


message 2: by Firdevs (new)

Firdevs | 243 comments Sayfa sayısı en az 500 ve 100 yılın üstünde olması gerek gibi sınırlamalar beni hangi okuma listesine önereceğime zorluyor.
Neden bu kadar rakamlara taktınız? :-)

https://www.goodreads.com/book/show/2...

Sayfa sayısını göremiyorum? Bu kitabı nereye önereceğim?


message 3: by İntellecta (last edited Mar 18, 2018 03:50AM) (new)

İntellecta | 1113 comments Mod
Firdevs wrote: "Sayfa sayısı en az 500 ve 100 yılın üstünde olması gerek gibi sınırlamalar beni hangi okuma listesine önereceğime zorluyor.
Neden bu kadar rakamlara taktınız? :-)

https://www.goodreads.com/book/s..."


Haklısın. Rakamlar ve sınırlamalar bazen can sıkıcı olabiliyor. Amacımız mümkün olduğunca belirgin kategoriler oluşturarak farklı ilgi alanları olan okurları bir araya getirebilmek.

Sorununa gelince, normalde her kitap için sayfa sayısı kitap tanıtımının hemen altında belirtiliyor, .https://www.goodreads.com/book/show/2..... da olduğu gibi. Ancak bu edisyonda eksik kalmış. Diğer edisyonlar 500 sayfanın üzerinde olduğu için uzun okumalar en uygun yer olur önermek için. Oylamada başarılar..


message 4: by Fatih (new)

Fatih Dönmez (fatihdonmez) Bence sayfa sayısına ek olarak güncel bir okuma listesi de olmalı. 2018 yılında yazılmış ya da uzun yıllar sonra 2018'de yeniden yayınlanmış kitapları kapsayan bir şey?

Bir de Türk Edebiyatı ayrımı göremedim. Bu da bence eksiklik.


message 5: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Fatih wrote: "Bence sayfa sayısına ek olarak güncel bir okuma listesi de olmalı. 2018 yılında yazılmış ya da uzun yıllar sonra 2018'de yeniden yayınlanmış kitapları kapsayan bir şey?

Bir de Türk Edebiyatı ayrım..."


Gruba hoş geldiniz Fatih. Önerileriniz için teşekkürler.

Önceden bir okuma listesi belirlemek yerine klasikleşmiş eserler arasından üyelerimizin önerileriyle devamlı güncellenen bir okuma takvimi izlemeyi düşündük.

Şu anda da klasik olduğunu düşündüğünüz eserleri oylama için önerebilirsiniz, ileride belirli aylar için belirli ülkeler seçilebilir tabi.

Sayfa sınırlamasını ise üyelerin üzerine fazla yük yüklenmemesi ve daha çok kitaba zaman ayırabilmelerine yönelik olarak düşünmüştük.


message 6: by Cem (new)

Cem | 2 comments Gogol’un “Ölü Canlar” romanını öneriyorum...


message 7: by İntellecta (new)

İntellecta | 1113 comments Mod
Cem wrote: "Gogol’un “Ölü Canlar” romanını öneriyorum..."

Cem bey öneriniz icin tesekkürler!
oylamaya sunabilmemiz icin gerekli basligin altinda paylasmanizi rica ederiz.
simdiden oylamada basarilar.


message 8: by CENK TOLGA (new)

CENK TOLGA ÇIĞGIN (ciggin) | 33 comments Merhaba Arkadaşlar, iki önerim olacak, kısa tutmaya çalışacağım, malumunuz zaman değerli.

-- Öncelikle Türk Edebiyatından az eser önerildiğini gördüm, Türk klasiklerinin de öneriler arasında yer almasını arzu ederim. Notos'un Türk Klasikleri listesi referans alınabilir. Bunun için ilgili alanlarda önerilerimi yapacağım.

-- Tolstoy, Dostoyevski, Marquez gibi yazarların eserlerinde ise kronolojik sıraya göre okuma yapılmasının yazarın gelişim sürecine tanık olmak açısından daha güzel bir tat bırakacağını düşünüyorum. Aynı şekilde bu hususta da önerilerimi ilgili alanlara yapacağım.


message 9: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
CENK wrote: "Merhaba Arkadaşlar, iki önerim olacak, kısa tutmaya çalışacağım, malumunuz zaman değerli.

-- Öncelikle Türk Edebiyatından az eser önerildiğini gördüm, Türk klasiklerinin de öneriler arasında yer a..."


Teşekkürler Cenk. Önerilerinizi bekliyoruz.


message 10: by Argos (new)

Argos Sayın Moderatörler,
Birol Paşa isimli arkadaşımın “Tutunamayanlar” hakkındaki geniş değerlendirmesi hakkında karşılıklı yorumlarda bulunduk. Ancak F.M.Dördüncü isimli bir okur (!) da yoruma farklı bir şekilde katıldı. Lütfen okuyun ve F.M.Dördüncü’nün bu grupta kalmasının etik olup olmadığını değerlendirin. Dostluk ve esenlikle....
Faik Çelik (Argos)


message 11: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Argos wrote: "Sayın Moderatörler,
Birol Paşa isimli arkadaşımın “Tutunamayanlar” hakkındaki geniş değerlendirmesi hakkında karşılıklı yorumlarda bulunduk. Ancak F.M.Dördüncü isimli bir okur (!) da yoruma farklı ..."


Merhaba Faik Bey,
Hassasiyetinizi anlıyoruz ve takdir ediyoruz. Ancak üyeleri sadece grup kurallarına göre ve grupta yaptıkları yorumlara dayanarak değerlendirebiliriz. Umarım yapılan yorum bir şekilde düzeltilir.
Sağlıcakla kalın


message 12: by Argos (new)

Argos Değerli Moderatör Özgür,
mekanik cevabınız için sağolun, bana şahsen yazan ve empati yaparak cevap veren diğer moderatör sevgili Intellecta’ya teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım, moderatörler grup kurallarını uygulamanın yanı sıra grup kalitesini yükseltmek en azından düşürmemek zorundadırlar diye biliyorum sevgili Özgür kardeşim ( böyle hitap etme hakkını kendimde görüyorum çünkü 64 yaşındayım), kalın sağlıcakla....


message 13: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Argos wrote: "Değerli Moderatör Özgür,
mekanik cevabınız için sağolun, bana şahsen yazan ve empati yaparak cevap veren diğer moderatör sevgili Intellecta’ya teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım, moderatör..."


Bana kardeşim demenizden mutluluk duydum.
Size cevaben yazdığım yorum mekanik tonu nedeniyle sizi üzdüyse özür dilerim, daha uygun bir şekilde kaleme almalıydım.
Göstermiş olduğunuz hassasiyeti ve gruba verdiğiniz önemi anlıyorum. Ancak gruba üye olan herkesin daha önce yazdıkları veya grup dışında yaptıklarını takip etme ve bunlara göre değerlendirme hem mümkün değil hem de işleyiş açısından doğru değil. Yorumumda da bunları aktarmaya çalışmıştım ancak doğru kelimelerle ifade edemedim sanırım. Yanlış anlaşılmaya mahal verdiysem tekrar özür dilerim.


message 14: by CENK TOLGA (new)

CENK TOLGA ÇIĞGIN (ciggin) | 33 comments Merhaba Arkadaşlar, oylamaya ve okunacak kitap sayılarına ilişkin bir kaç önerim olacak :) Mayıs ayı anketlerine baktığımızda şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

-- Victor Hugo - Bir İdam Mahkûmunun Son Günü %19,3
-- Ursula K. Le Guin - Mülksüzler %11,9
-- Carson McCullers - Küskün Kahvenin Türküsü %18,9

-- Sabahattin Ali - İçimizdeki Şeytan %35,8
(moderatörler tarafından belirlenen 5 kitap arasından seçildi)

-- Victor Hugo - Notre Dame'ın Kamburu %61,1
(ilk oylamada Victor Hugo - Notre Dame'ın Kamburu %12,7 ve Haruki Murakami - Sahilde Kafka %12,7 ile eşit oy aldılar ve sonrasında iki kitap arasında yapılan oylamada Notre Dame'ın Kamburu %61,1 oy aldı)

Görüldüğü üzere en çok oy alan kitap okuma listesine alınmasına rağmen küçük bir azınlığın oyuyla seçilmiş oluyor :) Bunun yerine Notre Dame'ın Kamburu kitabının seçiminde yapıldığı gibi, okuma listesine eklenecek kitabın en çok oy alan 3-4 kitabın iki kademeli bir seçim ile oylamaya sunulması ile belirlenmesi daha geniş bir kitle tarafından benimsenmesini sağlayacağını düşünüyorum. Kitap önerilerinin toplanması için 10 gün, 1. oylama için için 5 gün ve 2. oylama için yine 5 gün sürenin yeterli olacağını düşünüyorum. Moderatörler açısından bir miktar iş yükü getireceğinin farkındayım :)

Ayrıca gurupta okuma listesine eklenen kitap sayısının da çok olduğunu düşünüyorum :) Eğer bu grup dışında kendi okuma listem olmasaydı kitapları okumak için yeterli zamanım olabilirdi ancak hem kendi listemi hem de grup okuma listesini okumak konusunda endişeliyim :) Okuma listesine eklenecek kitap sayısının düşürülmesi taraftarıyım.

Ayrıca grupta bulunan +200 arkadaşımızın ve ileride gruba dahil olacak yeni arkadaşlarımızın sayesinde aynı kitabın okuması durumunda https://www.goodreads.com/book/most_r... adresinde takip edebileceğiniz ülkemizdeki haftalık en çok okunan kitap sıralamasını değiştirebileceğimizi ümit ediyorum :)


message 15: by Özgür (last edited Apr 25, 2018 01:21AM) (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Önerileriniz ve katkınız için teşekkürler Cenk.
Öncelikle en çok okunanlar listesinde küçük de olsa etkimizi göstermeye başladık sanırım, Kör Baykuş'un listede üst sıralarda olmasında grup üyelerinin de katkısı olsa gerek :)
Aylık kitap (ve kategori) sayısının fazla olmasının nedeni çeşitliliği artırarak tüm üyelere hitap etmek. Bir kategorimizi değiştirip Türk klasikleri için bir kategori oluşturduk gelen öneriler doğrultusunda mesela. Her kategori ve her kitap tüm üyelerin okuma keyfine hitap etmeyebilir.
Öneri ve oylamaya dair hususlar bizim de dikkatimizi çekti. Tek kitap önerme hakkı verilmesi (ve kurallarda olmakla birlikte bu ay uygulamadığımız bir yazardan bir öneri yapılması) kuralı öneri sayısına yönelikti ve belirli ölçüde beklenen etkiyi yarattı. Belirttiğinize benzer yeni yöntemleri de tartıştık. Grubun biraz daha oturması ve üyelerin kurallara alışkanlık kazanmalarını takiben bazı yeni kuralları ve oylama yöntemlerini gündeme getirebiliriz. Şunu da belirtmek isterim ki, bence asıl önemli nokta birlikte okuma, paylaşma ve seviyeli tartışma kültürüne katkıda bulunmak. Gruptaki ortak deneyim arttıkça bu yöndeki paylaşım ve katkıların da artacağını umuyorum.


message 16: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Kitap sayısı düşürülmesin 1 ay için yeterli bence :)


message 17: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Josefina wrote: "Özgür wrote: "Önerileriniz ve katkınız için teşekkürler Cenk.
Öncelikle en çok okunanlar listesinde küçük de olsa etkimizi göstermeye başladık sanırım, Kör Baykuş'un listede üst sıralarda olmasında..."


Teşekkürler Josefina. Sizlerin de katkısıyla grubun mümkün olduğunca düzenli bir şekilde işlemesini sağlamaya çalışıyoruz. Uyarınız için de teşekkür ederim, grupta yapılacak (önemli) değişikliklere üyelerin katılımıyla karar vermek gerekir belirttiğiniz üzere. Tekrar vurgulamakta sakınca olmaz sanırım, amacımız birlikte okuma ve tartışma ortamı yaratmak, kurallar ve kategoriler sadece birer araç.


message 18: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Josefina wrote: "Nihan E. wrote: "Kitap sayısı düşürülmesin 1 ay için yeterli bence :)"

bence de oldukca yerinde kitap secimleri hem sayi olarak, kisalik uzunluk olarak da ,klasikleri icinde aldigi yere göre de ol..."


Kesinlikle katılıyorum, genellikle sayfa sayısı zorlamıyor seçilen kitaplarda


message 19: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Nihan E. wrote: "Josefina wrote: "Nihan E. wrote: "Kitap sayısı düşürülmesin 1 ay için yeterli bence :)"

bence de oldukca yerinde kitap secimleri hem sayi olarak, kisalik uzunluk olarak da ,klasikleri icinde aldig..."


Teşekkürler Nihan. Kitap sayısını azaltma konusunda ben de sizinle aynı fikirdeyim. 500'den fazla sayfası olan kitapları birden çok aya bölerek okumayı öngörüyoruz zaten.


message 20: by İntellecta (last edited Apr 25, 2018 02:48PM) (new)

İntellecta | 1113 comments Mod
Ben Almanyada olduğum için maalesef Türkiye istatistiklerine faydalı olamıyorum...

Josefina içinde aynısı geçerli...


message 21: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 611 comments Grup çok iyi düşünülmüş. Tebrikler!


message 22: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Ömer wrote: "Grup çok iyi düşünülmüş. Tebrikler!"

Teşekkürler Ömer. Gruba hoş geldiniz.


message 23: by Seda (new)

Seda Merhaba, gelecek aylar için önerilen kitaplar arasında Nihan arkadaşımızın kurgu-dışı kitap önerisinde bulunması oldukça aklımı çeldi. Acaba opsiyonel olarak kurgu-dışı kategorisi eklemeyi de düşünmez misiniz? Grubun amacının öncelikli olarak edebiyat klasiklerini kapsadığının farkındayım, ancak klasikleşmiş birçok kurmaca dışı eserin de hem sosyal bilimler çerçevesi içerisinde edebiyat algısını genişletmesi hem de edebi bir hazzı olduğundan (misal Komünist Manifesto) okunması faydalı olabilir. Opsiyonel dedim, zira belki bu kategori kimi üyelerce gereksiz bulunacak ya da kitap sayısı artacağı için takip etmede zorluk yaratacaktır. Bilemiyorum. Ama şahsen kurgu-dışı kategorisinin düşüncesi bile beni heyecanlandırdı şu an. Sizler ne düşünürsünüz bu konuda?


message 24: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Özgür ile bu konuyu Dm'den görüşmüştük ve sadece roman tarzı kitaplar önerilecek diye bir kural olmadığı için benim sunduklarıma onay vermişti. Açıkçası ben çok isterim keşke kadın hakları, ideolojiler, felsefe tartışalım. Ben bir de şiir kategorisi mi olsa diye sormuştum hatta. Zamanla olabilecek şeyler diye umut ediyorum:)


message 25: by Seda (last edited May 08, 2018 02:37PM) (new)

Seda Nihan E. wrote: "Özgür ile bu konuyu Dm'den görüşmüştük ve sadece roman tarzı kitaplar önerilecek diye bir kural olmadığı için benim sunduklarıma onay vermişti. Açıkçası ben çok isterim keşke kadın hakları, ideoloj..."

Umarım daha fazla destek gelir (:


message 26: by Orhan (new)

Orhan İnaltekin (fortunato) | 11 comments Ben de açıkçası kurgu-dışı bölümünün olmasından yanayım, eski klasik ve modern klasik öneri ile okumaları kurgu eserleri kapsarsa daha iyi olacak fikrindeyim, ek bir opsiyonla da kurgu-dışı da açıkta kalmaz böylelikle. Şöyle de bir örnek vereyim, tamamen örnek teşkil etmesi açısından olduğu için yanlış anlaşılmasın lütfen, temmuz modern klasik önerilerinde şu an için öne çıkan Hapishanenin Doğuşu -ki gerçekten çok ilgimi çekiyor ve kesinle okumak istiyorum- diğer kurgu eserlerin arasında sırıtıyor. Bu ay oylar kurgu-dışına gitti gibi bir durum olmamalı bence, standart belirlemede belki bu da önemli faktör olabilir, çünkü bir oluşumun sağkalımını belirlemede katılım kadar standartlar da önemli. Öneri olarak değerlendirilmesi açısından benim de şahsi görüşüm budur, grup sayesinde uzun zamandır okuma eyleminde attığım geri adım zincirimi kırmış oldum, müteşekkirim.


message 27: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta ile konuşmuştuk. Sonra da grubumuzun aktif üyelerinden biri olan Josefina Wagner bana kurgudışı kitaplar için de kategori açmamız yönünde bir mesaj göndermişti. Nihan da kurallardaki açığı görüp bir öneride bulundu ve Seda da pası iyi değerlendirip tartışmayı gündeme getirdi :)

Açıkçası kurgudışı kitaplarla ilgili çekincem olduğu için karşı çıkmıştım bir kategori açılmasına. Hem kuruluş aşamasında İntellecta'ya hem de sonrasında Josefina'ya özellikle siyasi ve ideolojik konularda tartışmalar (müzakere değil de münakaşa anlamında) çıkmasından çekindiğimi belirtmiştim. Görüşlerimizi savunma konusunda çok tutkulu olabiliyoruz (Akdenizlilere özgü bir özellik belki). Bu da diğer üyelerin değer yargılarını incitecek yorumlar yapmamıza neden olabiliyor. Kurgu eserlerde de benzer şekilde siyasi ve ideolojik tartışmalar çıkabileceğini kabul ediyorum ama kurgudışı eserlerde hem seçim hem de okuma sürecinde daha fazla olumsuzluk yaşanması ihtimali olduğuna dair bir çekincem vardı. Genel olarak Goodreads kullanıcılarının özel olarak da grubumuz üyelerinin internetin genel kullanıcılarından çok daha duyarlı olduğunu bilmeme rağmen bu çekincemi ortaya koyarak İntellecta ve Josefina'nın taleplerine karşı durmuştum.

Ama artık önünde durulamaz bir talep olunca (gerçi İntellecta ve Josefina'yı da sayarsanız toplam 5 kişi oluyor, hala karşı durabilir miyim acaba :) İntellecta'yla tekrar müzakere ettik. Lafı çok uzattım galiba. Kısacası kurgudışı klasikler için bir kategori açacağız en kısa zamanda.


message 28: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 611 comments Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta ile konuşmuştuk. Sonra da grubumuzun aktif ..."


Bahsi geçen kurgudışı kitaplar klasikleşmiş, yayın tarihi eski kitaplarla sınırlandırılabilecekse olabilir, öteki türlü grubun amacından çıkılmış olur.


message 29: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Bence bir kitap sitesinde ideolojiler bilgi alıp verme çerçevesinde sakince konuşulabilir (mi acaba) deneyip görelim :)

Mesela bizim düşüncemizin tamamen zıttı ve bizi deli eden cümle görürsek kavgaya girmeme adına çekimser kalabiliriz.

Bir de benim önerdiğim kitapları okumak isteyen kişilerin benimle tamamen zıt düşeceğini sanmıyorum :)

Başlığı bekliyoruz efendim :)))


message 30: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Ömer wrote: "Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta ile konuşmuştuk. Sonra da gru..."


90lı yıllar ile sınırlı olacak büyük ihtimal, tartışmaktan bu kadar korkmayın yav :))


message 31: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Ömer wrote: "Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta ile konuşmuştuk. Sonra da gru..."


Haklısınız Ömer. Klasik bir eser olması ilk kriterimiz olacak.

Şunu da belirtmek isterim, okuma yükünün artacağı endişesi vardı. Üyelerimiz tüm kategorileri takip etmek zorunda değiller tabi ama yine de Seda'nın belirttiği gibi opsiyonel olabilir bu kategori.


message 32: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 611 comments Nihan E. wrote: "Ömer wrote: "Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta ile konuşmuştuk...."


Tartışmak değil, kurgudışının kapsamı çok büyük, kişisel gelişim gibi mesela:)


message 33: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Ömer wrote: "Nihan E. wrote: "Ömer wrote: "Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta..."


Kişisel gelişim de olabilir tabi ki, kapsamı geniş olması daha güzel. Ben şiir kategorisi de istiyorum. Okunacak çok kitap var :D


message 34: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Kesinlikle haklısınız. Belki her ay bir tema (kadın hakları, çevre, yoksulluk gibi) ya da alan seçilebilir (iktisat, sosyoloji, felsefe gibi). Kişisel gelişimden uzak durmaya çalışırız :))


message 35: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Nihan E. wrote: "Ömer wrote: "Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta ile konuşmuştuk...."


Müzakere değil de münakaşadan korkuyorum açıkçası. Tamamen gönüllü olarak kurulmuş bu ortamın birilerinin kırılmasına neden olmasını istemiyorum.

İki aylık bir gruba fazla gelir şimdi 6 kategori, şiiri sonra müzakare edelim Nihan :)

Kişisel gelişim konusuna ise çok sıcak bakmıyorum. Yani Savaş Sanatı veya Prens gibi eserleri kast ediyorsanız tabi olur. Ama sonra sağlık ve diyet konulu kitapları önerenler olursa karışmam :)


message 36: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Ömer wrote: "Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta..."


Özgür wrote: "Nihan E. wrote: "Ömer wrote: "Özgür wrote: "Öncelikle Orhan'a teşekkür ediyorum. Grup amacına ulaşıyor sanırım :)

Kurgudışı kitaplar konusu daha önce de gündeme gelmişti. Grubu kurarken İntellecta..."


Doğru şimdi diyet tartışmayalım burada :)

Saygı çerçevesinde güzel kitaplar okuyup güzel tartışmalar gerçekleştireceğimize inanıyorum


message 37: by Seda (new)

Seda Evet lütfen kurgudışı denilince sağlık ve diyet konulu kitap önerileri gelmesin, bunu düşünmemiştim. Aklımdan geçen daha ziyade eski klasikleşmiş metinler ve 20. yy klasikleriydi. Mesela yarın bir gün bir tragedya okunsa veya Shakespeare’den bir oyun okunsa, şayet Aristoteles’ten Poetika’yı okumuşsak bu eserleri daha donanımlı okuyup değerlendirebiliriz. Kaldı ki genel olarak bu klasiklerin de okunması kültürel birikim açısından faydalı. 20. yy klasikleri ise modern edebiyatı okumada bize çok farklı bir perspektif açar. Mesela İki Şehrin Hikayesi’ni Foucault’nun Hapishanenin Doğuşu’nda ortaya koyduğu tezlerin ışığında değerlendirirsek bambaşka bir haz alırız.
Tartışmanın kontrolden çıkabileceği konusundaki endişelerinizde çok haklısınız, bu konuda biraz kültürsüz bir milletiz ne yazık ki.
İtiraf edeyim bu kısmı düşünmemiştim. Ama her ay belli bir tema çerçevesinde opsiyonel okumalar yapılabilir. Tartışmanın kontrolden çıkmaması adına, en azından başlangıç aşamasında daha halim selim metinler okunması çözüm olabilir. Örneğin bir ay feminist okuma yapılacaksa ilk etapta radikal feminist metinler okumak yerine daha kolay anlaşılır ve kapsayıcı metinler hem konudan sapmamayı hem de tartışmanın belli bir odakta kalmasını sağlayabilir. (mesela judith butler okumak yerine bell hooks’tan feminizm herkes içindir okumak gibi). Baktık ki oluyor, böyle böyle üstüne konarak ilerlenebilir bile, yine istek doğrusunda tabii.
Önemli bulduğum bir kritere daha değinmek istiyorum, eğer böyle bir kategori açılacaksa kesinlikle bazı şeylerin altı çizilmeli:
Saygı sevgi çerçevesi içinde tartışamayan arkadaşlar susmasını ya da tartışmasını öğrenmeli, hakaret vs gibi durumlar olursa (olmayacağını umuyorum ama yine de yazayım :) bunun bir yaptırımı olmalı, uzaklaştırma vs.
Çok uzattım sanırım, özür dilerim (:


message 38: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Seda arkadaş tam içimden geçenleri yazıyor ya muhteşem :) Dediği her şeye katılıyor ve +1 diyorum :)


message 39: by Seda (new)

Seda Son bir şey daha ekleyebilir miyim? (:
Tartışmanın kontrolden çıkması riski her zaman var. Bu ay Bir İdam Mahkumunun Son Günü’nü okurken düşündüm bunu çok, bugün bile Türkiye’de bazılarınca şiddetle istenen ve desteklenen bir konu ölüm cezası. Ama biz şu an grupça zamanının çook ötesinden idam cezasının, suça bakılmaksızın ne kadar insanlık dışı bir kavram olduğunu savunan bir metni okuyoruz. Nihan’ın da dediği gibi, tartışmaktan bu kadar korkmamalıyız belki. Okumak da başlı başına politik bir eylem çünkü.


message 40: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Benden de +1 :)

Çok önemli noktalara değinmişsiniz Seda. Birazcık iktisat hariç sosyal bilimlerde bilgi dağarcığı çok geniş olmayan biri olarak tartışmalardan faydalanacağımı düşünüyorum.

Belki tema seçimi için bir ön oylama yapılabilir. Sonra da o alandaki önde gelen klasikler arasında bir seçim yaparız.


message 41: by Seda (new)

Seda Ben de iktisatta sıfırı çekiyorum, bakın ne güzel oldu böyle ((:


message 42: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Seda wrote: "Ben de iktisatta sıfırı çekiyorum, bakın ne güzel oldu böyle ((:"

Birazcık derken çok samimiyim, yarım doktor candan eder, benim bilgime güvenmeyin :)

Kurgu eserler de belirttiğiniz gibi bir mesaj (siyasi, ideolojik, kültürel, vs.) içerebilir tabi. Ama belki de doğrudan ifade edilmediği, yoruma daha fazla açık olduğu için münakaşa çıkma olasılığı daha düşük. Yoksa diyet kitabı okurken de olumsuzluklar yaşanabilir :)


message 43: by Orhan (new)

Orhan İnaltekin (fortunato) | 11 comments Başta Seda olmak üzere herkesin fikrine katılıyorum. (Bolca +1) Ek olarak, çatışma çıkması ihtimalini ben de gayet olası buluyorum; ama şöyle de bir şey var, bazen “düz” okuma ve hatta tartışmanın yetersiz kaldığı yerde daha tutkulu bir ortam mucizeler yaratabilir. Temel ilke saygı olduğu sürece hayli hararetli tartışmaların da grubun amacını saptırmaktan ziyade daha eğitici ve yöneltici olacağını düşünüyorum. Şimdilik her şey yeni filizleniyor, yorumlar bile henüz çok sığ, beğeniler ifade edilirken temellendirilmiyor henüz ya da belki temellendirilmede ciddi eksiklikler var. (=kuram, yol, yordam, eleştiri yani genel hatlarıyla kurgu-dışı okuma ihtiyacı) Sonuçta hepimiz edebiyat alanında değiliz ama seviyeli bir okur olarak bu temeli kurmada sorumluluk almak zorundayız. Sevgiler.


message 44: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Size katılıyorum Orhan. Aklımda Namık Kemal'e ait diye kalmış ama Ekşisözlük'te Ziya Paşa'ya ait olabileceği de belirtilen bir söz var: "Barika-i hakikat müsademe-i efkardan çıkar". Yani fikirlerin çarpışmasından hakikat güneşi doğar. Yine ekşisözlük'te bir yazar da şu rivayeti paylaşmış: "Efendim denilir ki dönemin fikir hareketleri üzerine hararetli nutukların atıldığı bir dost meclisinde bulunan muhterem zevattan biri; “müsademe-i efkârdan barika-i hakikat çıkar.” diyerek fikir çatışmalarının tabi olduğunu, bunun hakikatin ortaya çıkmasını sağlayacağına tebarüz etmiştir. bunun üzerine orada bulunanlardan refik halit ise itiraz ederek; “yok, yok!” demiş, “bizde bu çatışmalardan ya kurşun çıkıyor, ya da sürgün!” :)
Benim vurgulamak istediğim husus da tam bu, müzakereler münakaşaya dönmesin. Belki biraz fazla titiz davranıyor olabilirim. Sizleri bu hususla meşgul ettiysem özür dilerim.


message 45: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
O zaman kurgudışı klasiklerde tema ve kitaplar nasıl belirlenmeli sizce? Ne düşünüyorsunuz bu konuda?


message 46: by Seda (new)

Seda Öneri+oylama? Yine aynı sistemi denesek? Çok mu karmaşık olur acaba?


message 47: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Kategori dışı bölüm açalım isteyen istediği kitabı önersin bence. Her ay felsefe mi siyaset vb. mi okuyalım diye de oylama yaparsak iş uzar sanki. Benim fikrim böyle :)


message 48: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Kurgudışı için tema daha önemli olduğu için aklıma takıldı. Roman veya öykü okurken tema yine önemli ama çok ilgisiz olmadığı sürece hemen herkes okuyabiliyor kitapları keyif alarak. Ama kurgu dışı eserlerde uzmanlık ve ilgi alanları çok daha önemli olabiliyor. Mesela, Tüfek, Mikrop ve Çelik 1997'de yazılmasına rağmen kalkınma konusunda neredeyse bir klasik haline gelmiş bir kitap ama felsefe veya feminizm okumak isteyen biri için çok sıkıcı olabilir. Ya da Adam Smith'in Milletlerin Zenginliği. Dikkat ederseniz örneklerimi bile ekonomiden verebildim :)


message 49: by Nihan (new)

Nihan | 135 comments Ama herkes istediği kitaba oy verecek zaten, çoğunluğun ilgi alanına girmiyorsa seçilmez


message 50: by Özgür (new)

Özgür | 2768 comments Mod
Nihan E. wrote: "Ama herkes istediği kitaba oy verecek zaten, çoğunluğun ilgi alanına girmiyorsa seçilmez"

Haklısınız Nihan, ama kurgu eserlerde oy vermese bile seçildiği için roman ve öyküleri okuyan sayısı kurgudışına göre daha yüksek olabilir.


« previous 1 3 4
back to top