Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

765 views
Grup hakkında > Grup okumaları ve genel kurallar hakkında

Comments Showing 1-17 of 17 (17 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Özgür (last edited Feb 04, 2019 02:49AM) (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Güncellenmiş (4 Şubat 2018 itibarıyla) grup kuralları aşağıda yer almaktadır:

1. Bu grubun temel amacı klasikleri birlikte okumak ve tartışmaktır. Grup “public” nitelikte olup isteyen her Goodreads kullanıcısının gruba üye olarak tartışmalara katkı sağlaması mümkündür. Tartışma başlıkları moderatörler tarafından açılır ve yönetilir.

2. Bir eserin “klasik” olup olmadığına karar vermek zor (ve bizim haddimizi aşan) bir iş olmakla birlikte zamana direnen (yayımlanmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen yeni baskıları yapılan, okurların ilgisini çekmeye ve onları etkilemeye devam eden), türünün temel özelliklerini en iyi şekilde temsil etmekle birlikte özgün değeri olan ve yayımlandığı coğrafya dışındaki okurlara da seslenen kitapları klasik sayabiliriz. Italo Calvino’nun klasik tanımına şuradan erişebilirsiniz.

3. Grup kapsamında aşağıda belirtilen kategorilerde her ay birer kitap ve "Ayın Yazarı" olarak belirlenen bir yazarın eserlerinden okuma yapılacaktır.
- Eski klasikler (1900 yılından önce yayımlanmış)
- Modern klasikler (1900-1999 yılları arasında yayımlanmış)
- Türk klasikleri (Türkçe yazılmış ve 1999 yılı sonuna kadar yayımlanmış klasik eserler)
- Ayın yazarı (Klasikleşmiş eserler vermiş ve 1950’den önce doğmuş)

4. Grupta okunacak kitap ve yazarlar aşağıda belirtilen şekilde belirlenir:
a) Moderatörler tarafından açılacak tartışma konuları (discussions) altında 10 gün süreyle iki ay sonra okunacak kitaplar ve ayın yazarı için üyelerin önerileri alınır (Ör. Ağustos ayı önerileri Haziran ayında alınır), her kategoride en çok desteklenen beş öneri beş gün süreyle üyelerin oylarına sunulur. Bir önerinin toplam puanı aldığı destek sayısının üç katı ile aldığı oy sayısının toplamına eşittir (Toplam puan=Destek sayısı*3+Oy sayısı). Toplam puanı en yüksek olan öneri okuma olarak belirlenir. Birden çok önerinin toplam puanının aynı olması durumunda öneri aşamasında en çok destek alan, desteklerin de eşit olması durumunda önce önerilen kitap/yazar grup okuması olarak belirlenir.
b) Öneri başlıkları açılırken belirli bir tema (bilimkurgu, savaş gibi), zaman periyodu (18 inci yüzyıl, 1960'lar gibi), yazar veya ülkeye ait klasiklerin önerilmesi talep edilebilir.
c) Bir kategoriye öneri gelmemesi durumunda okunacak kitap/yazar kategorinin moderatörü tarafından seçilir.
d) Bir kategoride 500 sayfayı aşan bir kitabın seçilmesi durumunda okuma iki aya (1000 sayfayı aşması durumunda üç aya vs.) yayılarak yapılır ve okumanın devam ettiği aylar için ilgili kategoride öneri alınmaz.

5. Grup okuması için yapılacak önerilerde ve oylamada aşağıdaki hususların gözetilmesi beklenmektedir:
a) Üyelerin grupla birlikte okumayı öngördükleri kitapları ve eserlerinden okuma yapmayı düşündükleri yazarları önermeleri beklenmektedir.
b) Zorunluluk olmamakla birlikte üyelerin önerdikleri kitap veya yazar oylama neticesinde grup okuması olarak belirlenirse kitaba veya yazara ilişkin tartışmayı da yönlendirmeleri beklenmektedir.
c) Her üye bir kategoride ya bir öneride bulunabilir ya da bir öneriyi destekleyebilir. Bir öneriyi desteklemek isteyen üye ilgili tartışma başlığına “A önerisini destekliyorum” anlamına gelen bir yorum eklemelidir.
d) Üyelerin bir kitabı veya yazarı neden önerdiklerine dair çok kısa bir açıklama yapmaları diğer üyeleri bilgilendirme açısından faydalı olabilir.
e) Okumalarda çeşitlilik sağlanması açısından bir kategoride son altı ay içinde bir kitabı okunmuş bir yazara ait bir kitap aynı kategoride önerilemez.
f) Bir üye önerisini başka bir üye tarafından desteklenmediği sürece geri çekebilir veya değiştirebilir. Bir üye tarafından desteklenen bir öneri geri çekilemez veya değiştirilemez.
g) Bir öneriye verilen destek çekilebilir ve başka bir öneriye verilebilir. Ancak bunun moderatörlerce izlenebilmesi için “Desteğimi A önerisinden çekiyorum ve B önerisine veriyorum” gibi bir yorumla belirtilmesi gereklidir. Bir öneriye verilen destek çekilmeden başka bir öneriye destek verilemez.
h) Öneri süreci sonunda her kategoride en fazla desteklenen beş öneri oya sunulur.
i) Bir kategoride bir yazarın sadece bir kitabı oylamaya sunulacaktır. Aynı yazara ait birden fazla öneri olması durumunda ilk destek alan öneri oylamaya sunulmaya aday olabilecektir. Geçerli görülmeyen önerinin sahibi önerisini değiştirebileceği gibi geri çekip başka bir öneriyi destekleyebilir.
j) Bir yazarın farklı kitapları farklı kategorilerde önerilebilir ve yeterince desteklenmesi durumunda oylamaya sunulabilir. Aynı kitabın farklı kategorilerde önerilmesi durumunda ise ilk destek alan öneri geçerli sayılacaktır.
k) Grupta daha önce okunmuş kitaplar önerilmemelidir. Grup olarak okunmuş (veya okunmasına karar verilmiş) kitapların listesine Grup kitaplığından ve ilgili tartışma başlığından erişebilirsiniz.
l) Üyelerin rahatlıkla erişebilecekleri ve edinebilecekleri (piyasada baskısı bulunan) kitapların önerilmesine özen gösterilmelidir.
m) Grup kurallarına veya kategoriye uymayan öneriler oylamaya dahil edilmez.

6. Grup üyeleri öneriler, oylamalar, seçilen kitaplar ve yazarlar ile okumalar hakkında mesajla bilgilendirilir.

7. Grupta herhangi bir yayınevi veya yazarın reklam ve tanıtımı yapılmamaktadır. Birden fazla yayınevi tarafından basılmış kitaplarda üyeler istediği baskıyı okuyabilirler. Grup sayfasındaki kitap fotoğrafları moderatörler tarafından bir reklam veya tanıtım amacı gözetilmeden rasgele seçilmektedir.

8. Grubun her yaştan okurlara hitap ettiğini dikkate alarak kullanılan dile özen gösterilmesi gerekmektedir (bkz: https://www.goodreads.com/group/moder...). Grubun güncel tartışmaların uzağında tutulması amaçlanmakta olup herhangi bir kişiye veya gruba (sosyal, siyasi, etnik, mesleki vs.) yapılan sert ve kırıcı yorumlar ile reklam amaçlı girdiler silinecektir. Ayrıca okunmakta olan kitaplarla ilgili "spoiler" içeren yorumlara "SPOILER" ibaresinin eklenmesi diğer okurların okuma keyfinin kaçırılmaması için uygun olacaktır.


message 2: by Argos (new)

Argos Girişimleri için Intellecta ve Ozgür’ü içtenlikle kutluyorum. Moderatörlük zor zenaat :) Kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Faik Çelik (Argos)


message 3: by İntellecta (last edited Mar 18, 2018 07:05AM) (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Argos wrote: "Girişimleri için Intellecta ve Ozgür’ü içtenlikle kutluyorum. Moderatörlük zor zenaat :) Kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Faik Çelik (Argos)"

Teşekkürler, hep birlikte keyifli okumalar olucak inşallah..
Iyi pazarlar


message 4: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Josefina wrote: "anladigima göre nisan ayi kitaplari secilmis. Köpek kalbini okumustum simdi tekrar sizle birlikte okumam mi gerekiyor? Ayrica hangi kitaba baslayacagiz önceden. Calismalarinizda basarilar diliyorum..."

Teşekkürler Pina, sizlerin katkılarıyla güzel bir grup olma yolunda ilerliyoruz.
Okumalar konusunda haklısınız. Grup kurulduğunda Nisan ayına az bir süre kaldığı için öneri ve oylama sürecini yapmadık. İntellecta'yla birlikte Köpek Kalbi ve Kör Baykuş'u Nisan ayı okumaları olarak belirledik. Kitapları grupla birlikte okumak zorunda değilsiniz tabi ki, ama okumaya ve/veya tartışmalara katılımınızdan mutlu oluruz.
Okumaları eş zamanlı yapmayı planlıyoruz. Gruptaki tüm kategorileri takip edenler olabileceği gibi sadece bazılarına katılanlar da olabilir. Her üyenin okuma alışkanlıkları da farklı olduğundan (aynı anda çok sayıda kitabı okuyanlar var mesela) kimseyi kısıtlamak istemedik.


message 5: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Tekrar teşekkürler. Nisan ayı için sadece iki kategoride kitap belirledik. İlk ayı grup işleyişi için bir deneme süreci olarak düşündük. Sonraki aylarda belirttiğiniz kategorilerde de okumalar olacak.


message 6: by Melek (new)

Melek Guler Nisan ayı için seçilmiş olan iki kitabı da halihazırda okumuş olduğumdan sadece fikir ve tartışma noktasında yer alabileceğim, her ikisi de kendi alanında güzel secim olmuş


message 7: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Melek wrote: "Nisan ayı için seçilmiş olan iki kitabı da halihazırda okumuş olduğumdan sadece fikir ve tartışma noktasında yer alabileceğim, her ikisi de kendi alanında güzel secim olmuş"

Teşekkürler Melek, hem beğeniniz hem de katkı vereceğiniz için. Goodreads'teki Türkiye menşeli gruplarda tartışmalar çok dinamik değil maalesef. Umuyoruz ki sizlerin katkısıyla bu grupta daha fazla tartışma ortamı yaratılır.


message 8: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Grup kurallarını güncelledik. İlk mesajda son halini görebilirsiniz. 5. maddedeki değişiklikler önemli. Öneri sürecini revize etmiş olduk böylelikle.


message 9: by CENK TOLGA (new)

CENK TOLGA ÇIĞGIN (ciggin) | 33 comments öneri/seçim kriterleri çok karışık olmuş :)


message 10: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
CENK wrote: "öneri/seçim kriterleri çok karışık olmuş :)"

Haklısınız Cenk, eskisine göre biraz daha karışık. O yüzden çok açık bir şekilde yazmaya çalıştık. Öneriniz varsa tartışabiliriz (yazımı kastediyorum özellikle).


message 11: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Kurallara oylamada eşitlik olması durumunda izlenecek yöntemi ekledik.

"Oylamada birden çok kitabın aynı sayıda oy alması durumunda öneri aşamasında en çok destek alan, desteklerin de eşit olması durumunda önce önerilen kitap grup okuması olarak belirlenir."


message 12: by Özgür (last edited Sep 13, 2018 12:42PM) (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Öyküler kategorisi "öykü ve novellalar" olarak genişletildi. Bu kategoriye özel olarak öneriler için sayfa sınırı (130 sayfa) konuldu. Sayfa sınırı hususunda çelişki olması durumunda (sayfa sınırının çok az aşılması veya farklı yayınevleri arasında uyumsuzluk olması gibi durumlar) da moderatör karar verecek.


message 13: by Merube (new)

Merube | 421 comments sayfa sınırı sadece novellalar için geçerli sanırım, değil mi? zira bazı öykü kitapları çok daha kalın. örneği fakir baykurt'un can parası - 246 sayfa. örnekler daha da çoğaltılabilir.


message 14: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Belirttiğiniz gibi Merube. Romanlarla novellaları ayırt etmek için 130 sayfa sınırı sadece novellalara özgü.


message 15: by Merube (new)

Merube | 421 comments açıklama için teşekkürler. novelların eklenmesi çok güzel olmuş, ellerinize emeğinize sağlık.


message 16: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Biz de öneriniz ve güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz Merube.


message 17: by Özgür (new)

Özgür | 2909 comments Mod
Grup kurallarını güncelledik. Yenilikleri şuradan okuyabilirsiniz. Kuralların güncel hali yukarıda zaten 🔝


back to top