Goodreads Türkiye Kütüphanecileri discussion

171 views
GOODREADS'E DERGİ EKLEMEK

Comments Showing 1-5 of 5 (5 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by HsynBuendia (new)

HsynBuendia | 2 comments Değerli arkadaşlar amacı kitap paylaşımı olan bir siteye neden dergi eklemesi yapılıyor. Bu konuda bir başlık var mı bilemedim, ben bulamadım.
Bu konu ecnebi arkadaşlar tarafından da farklı ülke gruplarında tartışılmış. Ben goodreads'e dergi eklenmesini uygun bulmuyorum. Amacı kitap paylaşımı olan bir siteye neden dergi eklemesi yapılır ki. Biraz haddimi aşarak ve niyet okuyarak dergi eklemenin istatistik artırma adına yapıldığı kanaatindeyim. Sizler ne dersiniz.


message 2: by Burak (new)

Burak | 1 comments Pek çok vasıfsız kitaptan daha dolu dergiler var, istatistik artıracak çok vasıfsız kitaplar da var, naçizane ben dergi eklenmesinde bir beis görmüyorum. Platformun adı "goodreads" ise okumak ve paylaşmanın her türlüsü olmalı


message 3: by İlkim (new)

İlkim (lkmsrl) | 1592 comments Mod
Bu listeye göre: https://www.goodreads.com/help/show/1... sitenin kendisi de kitap olarak kabul ediyor. [periodicals without ISBNs but substantially similar to books (e.g., perfectbound literary magazines)]


message 4: by Memed (new)

Memed Koz (koridor) | 80 comments Kitap niteliğinde olabilecek, Türk Dili adlı dergi gibi niteliğe sahip dergilerin eklenmesinde bence de sakınca yok.
Cogito, Kitap-lık gibi dergiler kitap niteliğindeki süreli yayınlar.
Fakat umarım ipin ucu kaçmaz ve OT, Bavul gibi vasfı ve hatta paylaştıklarının doğruluğu bile tartışılır türdeki dergiler eklenmez.


message 5: by HsynBuendia (new)

HsynBuendia | 2 comments NON-BOOK ITEMS
The following is a list of items that should not be added to the database:

* Magazines
* Zines
* Individual comics (unless they have an ISBN or ASIN (Kindle only))
* Shorts:
***Short stories only published in an anthology or magazine
***Deleted scenes
***Extras only published at the back of a specific book edition
***Stories only available via subscription to a newsletter, or via a website that requires registration
***Incomplete and in progress works (this is different from "forthcoming" works, which are considered completed but as yet unpublished)

Bu alıntı "goodreds"ten. Bir kitabın nitelikli olup olmadığı tartışılabilir ancak kitap okumayı yalnızca entellektüel bir eylem olara nitelenemez. Birçok kitabı eğlenmek için okuyoruz, okumayı sevdiğimiz için okuyoruz. Bu sebeple goodreads kitapların ekleneceği bir platform olup nitelikli diye dergi eklenebileceğini savunmak yersiz diye düşünüyorum.


back to top