Čtenářský klub Cz/Sk discussion

50 views
Knihy - všeobecná diskuze > Filmové adaptace knih

Comments Showing 1-8 of 8 (8 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Ve chvíli, kdy nějakou knihu zfilmují, dozví se o ní mnoho nových lidí a mnozí z nich se rozhodnou knížku před shlédnutím filmu přečíst. Patříte mezi ně? Nebo je vám jedno, jestli uvidíte první film a až potom si přečtete knihu? Jaké jsou vaše oblíbené adaptace, a které jste naopak nemohli vystát? Co dělá dobrou knižní adaptaci? Doporučujete nějaké knižní adaptace, které mají brzo přijít do kin?


message 2: by Veronika (new)

Veronika Steff | 78 comments Skvělé téma k diskuzi!

Rozhodně patřím mezi ty, kteří nejdřív knihu přečtou a teprve potom kouknou na film. Zároveň pokud se dozvím, že kniha má filmovou adaptaci, většinou si ji pustím hned po přečtení, protože jsem zvědavá, jak knihu pochopil režisér (mluvím o novějších knihách, u klasiky mě to nezajímá, tam existuje filmů až moc). Navíc rychle zapomínám, takže po pár měsících už bych zase neměla s čím srovnávat.

Samozřejmě, že většinou jsem zklamaná, film často zdůrazní nějaké akční prvky a na plátno vůbec nepřenese atmosféru knihy. Z tohohle důvodu jsem se například rozhodla vůbec se nepodívat na Dárce, protože z popisu jsem pochopila, že z krásné knihy pro děti se stala laciná YA fantasmagorie.

Pamatuju si, že mě příjemně překvapila adaptace Zlodějky knih nebo Pí a jeho život, jak kniha tak film mají něco do sebe, i když se v mnohém liší. Z nedávné doby si vybavuju Atlas mraků nebo Kruh, obojí mě jako knížka moc nezaujalo a jako film to nedopadlo o nic lépe.

Nejznámější a nejdiskutovanější jsou určitě filmy podle Harryho Pottera a Pána Prstenů. Obojí mám ráda, myslím, že dobře fungují i bez znalosti knih a pokud člověk nějak nelpí na dějových podrobnostech, tak docela dobře vystihují i atmosféru knih. Hobbit už mi ale přišel jen jako roztahaná továrna (nebo žrout?) na peníze.


message 3: by Johana (new)

Johana Koutenská | 10 comments Já se teda většinou snažím nejdřív přečíst knihu a až potom kouknout na film. Ale pokud mě nějaký film nadchne a zjistím, že je i knížka tak si ji taky chci přečíst.
Jinak já mám nejradši Harryho Pottera i jako film i jako knížku. Oboje se mi líbí. Taky mám ráda některé adaptace knih Stephena Kinga, třeba Misery jsem nejdřív viděla jako film a potom jsem až četla knížku.


message 4: by Eva (new)

Eva | 39 comments Musím se přiznat, že když se ke mně dostane zpráva o tom, že mi zfilmují nějakou oblíbenou knihu, spíš se mi dělají osypky. Vím, že to musím brát tak, že ten film je knihou jen inspirovaný a že se tedy nemám tak rozrušovat, když ve filmu jde o něco úplně jiného, než bylo v knize psáno. Takže film po přečtené knize moc nemusím.
Na druhou stranu, pokud mě zaujme film a dozvím se, že má knižní předlohu, může mě to motivovat k jejímu přečtení. Na to se těším daleko víc, protože je mi jasné, že se dozvím víc, než se vešlo do dvou hodin.
A k těm povedeným adaptacím. Nejvíc se mi líbí asi Hunger Games a nevadí mi ani to, že si to o film natáhli. Fakt dobře vystihli atmosféru a hlavní myšlenku knih. Švédská verze Mužů, kteří nenávidí ženy je také dobrá. Filmy Harryho Pottera se mi taky líbí, ale s knihami si je nesmím moc spojovat, protože ve srovnání s nimi by neuspěly :-). A to nerozebírám Pána prstenů, Hobita, Jumpera, Eragona, Percyho nebo Divergenci. Jediná jistota je asi manga, ta je v knize i v televizi stejná :-D
Spíš by mě ale zajímalo, jak moc je životaschopné literární dílo sepsané na základě televizní nebo herní předlohy. Přemýšlím, jestli si mám přečíst Assassin's Creed, Ospalou díru nebo Nevermore. Nemáte s tím někdo zkušenosti?


message 5: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Námi aktuálně čtená knížka Osamělost prvočísel je mimochodem také zfilmovaná: https://www.csfd.cz/film/287123-osame...
Ale nevypadá to na příliš povedené zpracování, já vynechávám, času je málo.


message 6: by Barbora (new)

Barbora Stonova | 1 comments Já se většinou těším na zfilmovanou verzi mé oblíbené knížky. Jsem opravdu velký milovník knih a pokud třeba vidím nejdříve film (který se mi líbil) a pak terpve zjistím, že je podle knihy tak si většinou tu knihu přečtu. Takhle jsem se třeba dostala ke spisovatelce Mojesové, kterou jsem před zhlídnutím filmu Než jsem tě poznala, vůbec neznala. A teď už mám od ní doma všechny knihy a každá se mi líbila a netrpělivě čekám kdy bude v čestině další.

Jinak já teda nedám dopustit na Harryho Pottera. Tu série miluji už snad od prvního filmu který jsem viděla. A knížky znám nazpamět. Samozřejmě mě třeba dějově zklamal film Vězeň z Azkabanu, protože vlastně (promě to nejdůležitelší) že Dvanácterák je James Potter v celém filmu nezaznělo. Což mě velmi zklamalo protože to je můj nejoblíbenější díl.

Úplně mě zklamal filmový Eragon. Ta kniha je úžásná a tím, že ten film tak moc pokazili, se ani celá série nedotočila.


message 7: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Eragon je opravdu jako film naprostá troska :( Upřímně mě dost zklamala i adaptace Hobita, bylo to moc roztahané.

Já jsem poslední dobou moc knižních adaptací neviděla, naposled asi několik Shakespearovek - a snad všechny mě mile překvapily. Ale je pravda, že Shakespear byl psaný pro jeviště, tak se vizuálně dobře zpracovává, text tím ožije :) Konkrétně to byl Večer tříkrálovský, 1996, Trevor Nunn; Sen noci svatojánské, 1999, Michael Hoffman
a The Tempest (Bouře) 2010, Julie Taymor


message 8: by Michal (new)

Michal (mishan) | 62 comments Filmové adaptace moc nemusím.
Největší zklamání byly filmy Harry Potter. Tam dokonce daly scény, které nemohl pochopit člověk, který knihy nečetl.
Pán Prstenu byl zbytečně dějově změněný a u Hobita jsem chtěl doporučit režisérovi základní seminář o fyzice. To byla prostě blbina.
Letopisy Narnie hodně příjemně překvapily.
S nechutí se chystám kouknout na Nesbova Sněhuláka.
Pozitivní je, že jsem se takto dostal ke knihám, které by mě jinak minuly. Příklad je ještě nevydaný film Mortal Engines od Philipa Reevea.

Posledních pár let mě už otravují samé adaptace postapo YA. Např. Hunger Games, Maze runner, Divergence...
Pátou vlnu už v romantické scéně nevydržela ani přítelkyně :-)
Až natočí takové filmy jako Až budou viset (Joe Abercrombie), budu šťastný. Jsou tam stejně drsné masakry, ale obejde se to bez scén, ze kterých se o mě pokouší cukrovka.

Úplně jsem se rozhořčil :-)
Naopak seriálové adaptace jsou povětšinou perfektní. Je tam mnohem více prostoru pro vykreslení atmosféry a postav. Z pěkné knihy se tak nestane jen tupý akční film.
Walking Dead - Ok, to je sice komiks, ale asi nejlepší, co jsem četl.
Expanse - sci-fi, které jede (zatím 2 série) podle knih.
První 4 série Game of Thrones (zbytek sérií je odpad). Asi si začnu kousat nehty z netrpělivého očekávání 6. knihy.
Altered Carbon - ten jsem viděl jako seriál, na knihy se chystám.


back to top