Türkçede İskandinav ve Nordik Edebiyatı discussion

99 views
İskandinav Edebiyatı Kitapları > Danimarka Edebiyatı

Comments Showing 1-5 of 5 (5 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Seda (last edited Jun 01, 2020 12:42PM) (new)

Seda (nekopaw) | 14 comments Mod
Carsten Jensen: 1952 Marstal, Danimarka doğumlu edebiyat eleştirmeni ve yazardır. İlk olarak Copenhagen Daily Politiken'da yazdığı politik köşe yazılarıyla tanınmıştır. Jensen, Danimarka'nın en prestijli edebiyat ödülü 'Biz Boğulanlar' kitabı ile kazanmıştır.

Biz Boğulanlar by Carsten Jensen İlk Taş by Carsten Jensen

Christian Jungersen: 1962 Kopenhag doğumlu yazardır. Çok satan ve birçok ödül kazanan pek çok roman yazmıştır.

İstisna by Christian Jungersen Kayboluyorsun by Christian Jungersen

Hans Christian Andersen: 1805-1875 yılları arasında yaşamış Danimarkalı masal, oyun, roman, şiir, gezi ve biyografi yazarıdır. Daha çok peri masallarıyla hatırlanan Andersen'in masalları 125 dile çevrilmiş ve kültürel olarak Batı'nın kollektif bilincini etkilemiştir. Ayrıca masalları birçok film, animasyon, bale ve oyuna da uyarlanmıştır.

Seçme Masallar by Hans Christian Andersen İstanbul'da İki İskandinav Seyyah by Knut Hamsun Kibritçi Kız by Hans Christian Andersen Küçük Deniz Kızı by Hans Christian Andersen
Parmak Kız Parmak Çocuk by Hans Christian Andersen Karlar Kraliçesi by Hans Christian Andersen Andersen'den Masallar by Hans Christian Andersen Çirkin Ördek by Hans Christian Andersen

Hans Kirk

Köle by Hans Kirk

Helle Helle: 1965 Nakskov doğumlu Danimarkalı yazardır. İlk kitabı 1993 yılında basılmıştır. Ödüllü yazarın roman ve kısa hikayeleri 18 dile çevrilmiştir.

Bu, Şimdiki Zaman Kipinde Yazılmalıydı by Helle Helle

Henrik Brun
Henrik Brun

Danimarkalı Yem by Henrik Brun

Henrik Pontoppidan
Henrik Pontoppidan

Gençlik Aşkı by Henrik Pontoppidan Şans Avcısı Per Cilt-1 by Henrik Pontoppidan Şans Avcısı Per Cilt-2 by Henrik Pontoppidan

Inger Christensen: 1935-2009 yılları arasında yaşayan yazar, sadece Danimarka'nın değil, Avrupa'nın da en ilgi çekici deneysel şairlerindendir. Şiirin dışında, oyun, roman ve deneme de yazmıştır.

Azorno by Inger Christensen Seçme Şiirler by Inger Christensen

Jakob Ejersbo: 1968 doğumlu Danimarkalı yazar 40 yaşında kansere yenik düşerek 2008 yılında aramızdan ayrılmıştır. 'Nordkraft' adlı kitabıyla 2003 yılında Altın Laurel Ödülü'nü kazanmıştır. Yazar, hastalığı sırasında Türkçeye de çevrilmiş olan Afrika üçlemesini bitirmeye çalışmış, kitaplar basıldıktan sonra çok ses getirmiştir.

Sürgün by Jakob Ejersbo (Afrika Üçlemesi #1) Devrim by Jakob Ejersbo (Afrika Üçlemesi #2) Özgürlük by Jakob Ejersbo (Afrika Üçlemesi #3)

Janne Teller: 1964 Kopenhag doğumlu Danimarkalı yazardır. Bir iktisat mezunu olarak Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlarda çalışmıştır. 1995 yılından itibaren tam zamanlı olarak yazmaya başlamıştır.

Ağaçtaki by Janne Teller

Johannes V. Jensen: Johannes Jensen, Hans Christian Andersen, Søren Kierkegaard ve Karen Blixen’le birlikte adı anılan dört büyük Danimarka yazarından biridir. Kralın düşüşü Jensen'in en önemli yapıtıdır. Yazar 1944 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır.

Kralın Düşüşü by Johannes V. Jensen

Jussi Adler-Olsen: 1950 Kopenhag doğumlu yazar, roman yazmaya 1990'lı yıllarda, yayıncılık, editörlük ve film besteciliği gibi mesleklerin ardından başlamıştır. 'Alfabethuset' adlı kitabıyla büyük bir çıkış yakalamıştır. Hücre ve Kafesteki Kadın romanları aynı kitap olup farklı yayınevlerinden, farklı isimlerle basılmıştır.

Hücre (Department Q, #1) by Jussi Adler-Olsen (Bölüm Q #1) Kafesteki Kadın  by Jussi Adler-Olsen (Bölüm Q #1) Kara Leke by Jussi Adler-Olsen (Bölüm Q #2)

Karen Blixen: 1885-1962 yılları arasında yaşayan Blixen, Isak Denisen takma adıyla yazan ve öyküleri ile tanınan bir yazardır. Kısa roman uzunluğundaki öykülerinde kuzey manzaraları, özellikle de deniz, gemi ve gemici temaları dikkat çekmektedir.

Ehrengard Küçük Bir Romans by Isak Dinesen Ölümsüz Öykü by Isak Dinesen Yedi Harika Hikâye by Isak Dinesen Yenilmez Köleciler by Isak Dinesen

Lene Kaaberbøl: 1960 Kopenhag doğumlu yazardır. Türkçeye 'Bavuldaki Çocuk' adıyla çevrilen romanı Agnete Friis ile birlikte yazmıştır.

Bavuldaki Çocuk by Agnete Friis

Peder Frederik Jensen

Danimarka Demiryolları by Peder Frederik Jensen

Peter Høeg: 1957 Kopenhag doğumlu Danimarkalı yazardır. Yazar olmadan önce balet, aktör ve denizci olarak çalışmıştır. 'Smilla ve Karlar' romanı ile uluslararası alanda tanınan bir yazar haline gelmiştir, roman bir milyondan fazla satmıştır.

Smilla ve Karlar by Peter Høeg Sınırdakiler by Peter Høeg Fil Bakıcılarının Çocukları by Peter Høeg

Søren Kierkegaard: 1813-1855 yılları arasında yaşayan filozof ve teologdur. Çalışmalarının çoğu Tanrı'ya olan inanç, Hristiyan kilise enstitüsü, Hristiyan teolojisi ve değerleri gibi temalarla ilgilenir. Kierkegaard, eserlerindeki anlamın keşfedilmesini okuyucuya bırakır. Akademisyenler, kendisini varoluşçu, post-modernist, hümanist, neo-ortodoks ve bireyci olarak yorumlamaktadırlar.

Aforizmalar by Søren Kierkegaard Baştan Çıkarıcının Günlüğü by Søren Kierkegaard Evliliğin Estetik Geçerliliği by Søren Kierkegaard Felsefe Parçaları ya da Bir Parça Felsefe by Søren Kierkegaard Günlüklerden ve Makalelerden Seçmeler by Søren Kierkegaard Hakikat Şaraptadır by Søren Kierkegaard
İroni Kavramı by Søren Kierkegaard Kaygı Kavramı by Søren Kierkegaard Kendinizi Sevmeyi Unutmayın - Aforizmalar by Søren Kierkegaard Kırdaki Zambak ve Gökteki Kuş by Søren Kierkegaard Meseller by Søren Kierkegaard Korku ve Titreme by Søren Kierkegaard Ölümcül Hastalık Umutsuzluk by Søren Kierkegaard


message 2: by Deniz (new)

Deniz Balcı (deniztema) | 1 comments Muhteşem bir liste, ellerinize emeğinize sağlık:)


message 4: by Tuna (new)

Tuna | 3 comments Cees Nooteboom Danimarkalı değil, yukarıda da belirtildiği gibi Lahey doğumlu bir Hollandalı'dır. Eserlerini de Hollandaca dilinde yazmıştır. Bu listeden kaldırmak doğru olacaktır. Eğer olur da bir Benelüks Yazını sayfası oluşturulursa kendisine orada yer verilebilir.


message 5: by Seda (new)

Seda (nekopaw) | 14 comments Mod
Bilgilendirme için çok teşekkürler. Ben de yazarın bir kitabını okuduğum halde neden Danimarka Edebiyatı'na dahil ettim hiçbir fikrim yok:) Gerekli düzeltme hemen yapılıyor.


back to top