Čtenářský klub Cz/Sk discussion

101 views
Nový čtenářský klub > Čtenářský klub 2017

Comments Showing 1-47 of 47 (47 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Martin (last edited Mar 06, 2017 08:43AM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Rozhodli jsme se, že zkusíme obnovit myšlenku společného čtení vybrané knihy, o které si potom můžeme podrobněji popovídat. Uvidíme, s jakým se to setká zájmem, jestli to bude fungovat. Předběžný plán je zatím následující:

1) Nejprve sem můžete navrhnout knížku (původní termín zde uvedený změněn), kterou byste chtěli, abychom všichni přečetli. Nejlépe s odkazem na její goodreads stránku a krátkým zdůvodněním, proč navrhujete právě ji. Ano, je to hodně času, ale ne všichni jsou zde aktivní, tak než se to vše probere a každý zjistí, že se něco děje, ať to nikdo neprošvihne. Kniha musí být v češtině či do češtiny přeložená, ať nikoho neomezujeme, ale číst ji můžete v jakémkoliv jazyce.

2) Podle celkového zájmu, jestli nás vůbec bude dost (i když ne každý účastník musí navrhnout knížku), potom dáme cca 14 dní na hlasování. Uvidíme, kolik toho bude, buď si každý sestaví žebříček priorit nebo označí rovnocenně všechny knihy, které je ochoten si přečíst. Tím bude větší šance vybrat něco přijatelného pro většinu.

3) Začneme shánět vybranou knihu a vlastně i tedy začne běžet čas na čtení, během kterého nebudeme spoilerovat, ale můžeme slastně vzdychat či sdílet, na jaké jsme stránce :-) Času musí být hodně kvůli pomalejším čtenářům (mně :-P), rozhodneme se podle počtu stránek.

4) Probereme knížku ze všech stran, snad nás pár bude :-)

Jdete do toho? ;-)


message 2: by Veronika (new)

Veronika Steff | 78 comments Skvělý nápad, rozhodně se zúčastním!
Je hrozně těžké vybrat knížku, protože, když se chci zúčastnit, tak bych ji neměla mít přečtenou, ale pak zase nevím, jestli bude stát za to. Obecně jsem spíš pro to navrhovat relativně nové knihy, protože je menší šance, že je už většina četla. A taky člověk není tolik ovlivněn jinými názory, protože na novou knihu jich ještě tolik není. Kromě toho bych preferovala české/slovenské autory, když už jsme ten československý klub.
Takže navrhnu knihy dvě, jednu jsem četla a přijde mi dobrá/zvláštní, a druhou, na kterou se chystám:
1) Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
2) Zbabělci


message 3: by Martin (last edited Feb 17, 2017 05:11AM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments No super, tak aspoň čtyři už to vypadá budeme :-)
Já si naběhl sám sobě. Měl jsem žhavého kandidáta na skvělou fantasy knihu, kteoru už mám dokonce doma v angličtině, ale zjistil jsem, že v češtině je vyprodaná :-( Další kandidáti v mém seznamu mají buď moc stránek, nebo je to přímo vícedílná série, což vám načínat nechci, nebo je to tak nové či neznámé, že to ještě ani do češtiny není přeložené, a tak dále, achach, se mi to zkomplikovalo, možnosti prořídly... :-)
Tak tedy nakonec to vezmu z druhé strany mé čtecí fronty. A nabídnu také dvě knihy, jednu takovou klasiku a jedno fantasy, podobně to má vlastně Veronika. Ale víc než dvě radši nikdo nenabízejte, ať se v tom neztratíme.

Norské dřevo by Haruki Murakami Norské dřevo - Koukal jsem, že to jde zcela bez problémů sehnat, je to klasika, ale já to ještě nečetl. Hrozí, že pár z vás ano. Vybírám vzhledem k všeobecné oblibě Murakamiho, bez vlastních zkušeností (četl jsem od něj jen něco o běhání).

Princ bláznů (Válka Červené královny, #1) by Mark Lawrence Princ bláznů - Chtěl jsem zvolit nějaké takové pěkné klasické fantasy staré školy, ale méně znamé, jenže z důvodů výše uvedených nakonec volím úplně jiný druh. Také jsem nečetl, ale četl jsem od Lawrence trilogii The Broken Empire (Roztříštěná říše) a ta se mi líbila. Je to fantasy s rychlým spádem, drsnými hrdiny, zařazuje se to jako antihrdinské fantasy, protože hlavní postava není určitě roztomilý chlapeček, co koná dobro. Tahle nová série bude asi podobná, v češtině vyšlo teprve loni. Je to sice na díly, ale předchozí trilogie byla kdykoliv skončitelná.


message 4: by Illyria (last edited Feb 18, 2017 02:51AM) (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Chtěla jsem navrhnout nějaké fantasy, ale nenapadalo mě nic zvlášť výrazného z toho, co jsem ještě nečetla. Jinak mě napadlo jen Chvála oportunismu, jelikož to je psané česky a zaujalo mě, že to je vyprávěno z pohledu budovy (Černínského paláce). Netuším ale, jestli to stojí za přečtení. Každopádně už tu padlo dost dobrých návrhů, takže místo navrhování knihy rovnou seřadím své preference:

1. Norské dřevo - tak jako tak jsem to plánovala tohle jaro přečíst
2. Tulák
3. Čarotepec
4. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
5. Hra věží
6. Půlměsíčný trůn
7. Princ bláznů
8. Zbabělci

Rozhodování je těžké, všechno zní super!


message 5: by Eva (last edited Feb 17, 2017 01:00PM) (new)

Eva | 39 comments Já navrhnu dvě knihy z žánru fantasy, které mám na seznamu budoucího čtení. Jsou to Hra věží od Daniela O'Malleyho a Čarotepec od Blakea Charltona, tip na obě ke mně došel s dobrým doporučením.
Hra věží (The Checquy Files, #1) by Daniel O'Malley Hra věží je první díl série, ovšem od člověka, který ji četl, vím, že první díl je uzavřený, takže je možné jej číst jako samostatný román. Problém je jen s pořízením - najít se dá hlavně v antikvariátech (je z roku 2012).
Čarotepec (Čarotepec, #1) by Blake Charlton Čarotepec je také první díl, tentokrát z trilogie. Jednotlivé díly na sebe navazují, ale každý je o jiné postavě. U nás vyšel v roce 2015, takže je stále k dostání.

Jinak mě zaujal Princ bláznů a Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender.


message 6: by Sam (last edited Feb 17, 2017 03:14PM) (new)

Sam | 20 comments Jak jsem koukala do svého to-read seznamu, tak bych tam vybrala dost knih i na celý rok, ale nakonec jsem z toho vybrala dvě, které si chci už dlouho přečíst:
Půlměsíční trůn (Půlměsíční království, #1) by Saladin Ahmed Půlměsíční trůn - Tahle kniha mě zaujala, protože je to taková cizokrajná fantasy - ráda si totiž přečtu něco nového a neokoukaného. U nás vyšla v roce 2013 a měla by být k dostání snad v každém knihkupectví. Myslím, že by to měla být trilogie, ale jelikož autor pořád pracuje na druhém díle, tak nevím jestli se u nás pokračování někdy dočkáme.
Tulák (Tulák, #1) by Peter Newman Tulák - Tohle je trochu drsnější fantasy, která se mi zdá dost čtená a přitom jsou na ni dost rozporuplné názory. Proto bych si ji ráda přečetla a udělala si na ni vlastní názor. Je to první díl plánované trilogie u níž doufám, že u nás vyjde celá. Kniha vyšla minulý rok a měla by být snadno k dostání.

Prince bláznů už jsem četla a dost se mi líbil. Trochu se to prolíná s prvním dílem Roztříštěné říše, ale myslím, že neznalost předchozí série děj neovlivní. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender jsem ještě nečetla a rozhodně jsem pro její přečtení.


message 7: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Já se hodlám zúčastnit, ale bohužel mě zatím nenapadá vlastní nominace - knížky, které bych chtěla přečíst spadají do žánru "lit rpg" a nenarazila jsem zatím na žádnou, která by byla česky. Pokusím se něco najít, případně se alespoň přidám k hlasování :)


message 8: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Tak nakonec jsem si přece jen vzpomněla na knížku (sérii), kterou se už dlouho chystám přečíst, a to jest Nekromant Johannes Cabal.


message 9: by Martin (last edited Mar 06, 2017 08:47AM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Zdá se, že jsem ten termín do 20. 3. přestřelil až moc, myslel jsem, že se občas někdo ještě ozve častěji, anebo že třeba víc lidí se tady objeví začátkem měsíce, když se otevírá nové diskuzní téma. Jinými slovy myslím, že už můžeme začít hlasovat. Je nás pár, takže bych to asi udělal formou žebříčku klidně rovnou sem do diskuze, já to spočítám "ručně" v Excelu a je to. Jestli dobře koukám, knih je 10 (po dalším doplnění 12, ale víc už nepřijímáme). Hlasujte prosím pro všechny, první dostane 12 bodů, druhá 11 bodů, atd. Je možné umístit i více knih rovnocenně, například dáte tři první knihy na 1.-3. místo, každá dostane průměr, tedy 11 bodů. Pak pokračujete normálně 4. místem za 9 bodů, apod.

Sepsal jsem to s odkazy pro přehledné zopakování, v pořadí v jakém jsme knihy nominovali, vybíráme tedy z těchto knih:

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender by Leslye Walton
Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
Leslye Walton

Zbabělci by Josef Škvorecký
Zbabělci
Josef Škvorecký

Norské dřevo by Haruki Murakami
Norské dřevo
Haruki Murakami

Princ bláznů (Válka Červené královny, #1) by Mark Lawrence
Princ bláznů
Mark Lawrence

Chvála oportunismu by Marek Toman
Chvála oportunismu
Marek Toman

Hra věží (The Checquy Files, #1) by Daniel O'Malley
Hra věží
Daniel O'Malley

Čarotepec (Čarotepec, #1) by Blake Charlton
Čarotepec
Blake Charlton

Půlměsíční trůn (Půlměsíční království, #1) by Saladin Ahmed
Půlměsíční trůn
Saladin Ahmed

Tulák (Tulák, #1) by Peter Newman
Tulák
Peter Newman

Nekromant Johannes Cabal (Johannes Cabal #1) by Jonathan L. Howard
Nekromant Johannes Cabal
Jonathan L. Howard

Hodina po půlnoci by Hana Marie Körnerová
Hodina po půlnoci
Hana Marie Körnerová

Nitranská brána smrti (Hříšní lidé Království českého #21) by Vlastimil Vondruška
Nitranská brána smrti
Vlastimil Vondruška


message 10: by Martin (last edited Mar 06, 2017 12:59PM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments A tady můj žebříček:
1. Norské dřevo (moje vlastní nominace, spolu se Zbabělci vlastně jediná nefantastická literatura v nabídce (později přibyly další nominace))
2. Princ bláznů (jestli to bude stejné jako Trnový princ, tak to přečtu jedním dechem, nadržuju jí, protože jsem ji vybral a mám ji už doma :-P)
3. Čarotepec (to vypadá lákavě, fantasy dle mého gusta)
4. Tulák (v žánrech se píše fantasy i sci-fi, nerad míchám, leč recenze jsou hodně pozitivní, s chutí do toho)
5. Půlměsíční trůn (zajímavá, odrazuje mě tak akorát, že trilogie ještě není dopsaná, po zkušenostech tipu G.R.R.Martin a Patrick Rothfuss se mi chce číst už jenom to, co je hotové)
6. Hra věží (příležitost najít si cestu k urban fantasy)
7. Nekromant Johannes Cabal (steam punk já ne, ale zase to beru jako možnost rozšířit si obzory)
8. Nitranská brána smrti (dobrý tip, Vondruška mě láká, ale radši bych si to přečetl postupně, i když to asi nenavazuje)
9. Chvála oportunismu (bojím se to riskovat, protože hodnocení je k dispozici tady i třeba na databazeknih minimum)
10. Hodina po půlnoci (bohužel u nominace nebylo moc napsáno, jeví se mi to spíš romantika pro ženy)
11. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender (kategorie Young Adult se zatím trochu obávám :-))
12. Zbabělci (už jsem četl)


message 11: by Illyria (last edited Mar 06, 2017 08:55AM) (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments 1. Norské dřevo
2. Tulák
3. Čarotepec
4. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
5. Hra věží
6. Půlměsíčný trůn
7. Princ bláznů
8. Nitranská brána smrti
9. Nekromant Johannes Cabal
10. Chvála oportunismu (Souhlasím, že by to mohlo být riskantní)
11. Zbabělci
12. Hodina po půlnoci

(nové nominace doplněny)


message 12: by Iwik (new)

Iwik Pásková | 5 comments Za sebe bych mohla nominovat tuto knihu:
Hodina po půlnoci by Hana Marie Körnerová Hodina po půlnoci
Nitranská brána smrti (Hříšní lidé Království českého #21) by Vlastimil Vondruška Nitranská brána smrti


message 13: by Sam (last edited Mar 06, 2017 08:32AM) (new)

Sam | 20 comments 1. Tulák
2. Půlměsíční trůn
3. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
4. Hra věží (četla jsem, ale už je to dýl a vážně se mi to líbilo, takže si dám klidně re-reading)
5. Nekromant Johannes Cabal
6.-7. Čarotepec, Princ bláznů (četla jsem loni a líbilo se)
8. Norské dřevo
9.-10. Zbabělci, Nitranská brána smrti
11.-12. Hodina po půlnoci, Chvála oportunismu


message 14: by Martin (last edited Mar 06, 2017 01:01PM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Illyria - super nápad s tou hromadnou poštou! Snad zájemci přibydou.

Průběžné výsledky zde: https://goo.gl/koH3bU

Ještě tam přidávám teda ty dvě nové knihy. A poprosím Illyriu a sebe :-), aby je doplnili do svého žebříčku.

Jinak už nominace nepřijímáme, protože bychom se z toho zbláznili přidávat furt další místa a předělávat žebříčky :-) Pokud máte zajímavé tipy na přečtení, nechte si to do dalšího kola, pokud se to ujme, rádi budeme hromadné čtení opakovat pravidelně.


message 15: by hisgamingmajesty (new)

hisgamingmajesty | 19 comments Za sebe bych nominoval tyto knihy:

1. Isaac Asimov - Já, Asimov
2. Robert Anson Heinlein - Měsíc je drsná milenka
3. Affinity Konar - Mischling.


message 16: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Asi jsem se nevyjádřil zcela jasně :-D


message 17: by Ales (new)

Ales Ahoj, dobrý napad. Já se chystám třeba na tyhle dvě:

1. Jiří Hájíček - Zloději zelených koní Zloději zelených koní

2. Gregory David Roberts - Shantaram Shantaram


message 18: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Ano, je to tak, určitě jsem se nevyjádřil zcela jasně :-) Nebo je to tady spíš nečtenářský klub :-D Myslím, že se brzy organizačně zhroutím :-D :-) ;-)


message 19: by Eva (new)

Eva | 39 comments Můj žebříček (zahrnuje 12 knih):
1. Tulák
2. Hra věží
3. - 4. Princ bláznů, Čarotepec
5. Nekromant Johannes Cabal
6. Půlměsíční trůn
7. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
8. Nitranská brána smrti
9. Chvála oportunismu
10. Hodina po půlnoci
11. - 12. Zbabělci, Norské dřevo
Třeba by se ty po uzávěrce nominované knihy mohly sčítat na to další případné kolo?


message 20: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Tak favorité se nám už rýsují. Kdo se chce zúčastnit, prosím hlasujte, ať vybereme něco, co vyhovuje většině lidí.

Ohledně těch pozdních nominací - ano, jak říkáš, můžeme je třeba schovávat na příště, pokud ty knížky nominující do té doby nepřečtou a nebudou to chtít sami změnit. Když se nám ten čtenářský kroužek tentokrát ujme, tak pak asi o nominace a účastníky nouze nebude.


message 21: by Martina (last edited Mar 07, 2017 11:01AM) (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Nejspíš se o tom lidé dozvěděli až z té hromadné zprávy. Příště to tak budem muset udělat rovnou. Taky bych možná to hodnocení příště udělala tak, že každý dostane N bodů a rozdělí je mezi N knih podle svých priorit. Některé knihy by pak mohly z žebříčku vypadnout, aby nebyl tak dlouhý.

Tady můj žebříček:

1. Nekromant Johannes Cabal
2. Norské dřevo
3. Zbabělci
4. Hra věží
5. Princ bláznů
6. Nitranská brána smrti
7.-10. {
Chvála oportunismu
Půlměsíční trůn
Tulák
Čarotepec
}
11.-12. {
Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
Hodina po půlnoci
}


message 22: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Žebříček aktualizován, zase se to trochu promíchalo vepředu, to je napínavé :-) https://goo.gl/koH3bU

Ano, s tím rozdělením počtu mě něco takového taky napadlo, určitě to bude shůdnější varianta, pokud by nás bylo ještě víc než teď. Takový kompromis mezi volbou jenom jedné a řazením všeho. Nebo třeba vybrat jenom pět nejlepších popořadě nebo pět nejlepších rovnocenně, apod., protože pak zase někdo nahrne všechno do jedné, kdyby měl tu možnost, aby mu vyšla, a když mu chudákovi stejně nevyjde, tak by musel třeba číst něco, co vůbec nechce. Kdežto když to nasype mezi pět, tak víc ovlivní, že se tam dostane něco, co mu aspoň trochu vyhovuje. Jestli mému statistickému filozofování rozumíte ;-)

Jinak hezké závorkování, leknul jsem se, že už je zase ráno a jsem v práci a programuju ;-)


message 23: by Veronika (new)

Veronika 1. Zbabělci
2. Norské dřevo
3. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
4. Nekromant Johannes Cabal
5. Čarotepec
6. Hra věží
7. Chvála oportunismu
8. Hodina po půlnoci
9. Půlměsíční trůn
10. - 12. Tulák, Princ bláznů, Nitranská brána smrti


message 24: by Veronika (new)

Veronika Steff | 78 comments Tak už mám pocit, že nominace se ustálily, můžu hlasovat.
1. Zbabělci
2. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender (už jsem četla)
3. Chvála oportunismu
4. Norské dřevo (už jsem četla)
5. Nekromant Johannes Cabal (už jsem četla)
6. Hra věží
7.-12.Čarotepec, Hodina po půlnoci, Půlměsíční trůn, Tulák, Princ bláznů, Nitranská brána smrti

Knihy na pozici 7. - 12. ode mě můžou dostat klidně 0 bodů, moc se mi do nic nechce, ale když nějakou zvolíme, tak ji asi přečtu.


message 25: by Lexi (new)

Lexi Určitě se zúčastním, ale výběr knih nechám na Vás. :D


message 26: by Péťa (new)

Péťa | 34 comments Je to skvělý nápad! Jak často máte v plánu tohle dělat? Asi bych se ještě tentokrát nezapojila, ale ráda bych příště. :) Příjdou zase hromadné zprávy? Bylo by to fajn ;)


message 27: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Péťa wrote: "Je to skvělý nápad! Jak často máte v plánu tohle dělat? Asi bych se ještě tentokrát nezapojila, ale ráda bych příště. :) Příjdou zase hromadné zprávy? Bylo by to fajn ;)"

Vypadá to, že by se to mohlo uchytit, takže další kola určitě budou, ale jejich podobu budeme ladit podle průběhu toho prvního. Hromadné zprávy jsou ale určitě na programu :)

Martin wrote: "Jinak hezké závorkování, leknul jsem se, že už je zase ráno a jsem v práci a programuju ;-)"
Za to se omlouvám :D To už je u mě asi taková menší deformace. Programovala jsem zrovna domácí úlohu. Alespoň jsem za každou nominaci nenapsala středník. Nejhorší je, když si píšu něco na papír a chci si k tomu napsat komentář, tak vůbec nepřemýšlím a píšu // (dělám v C++).


message 28: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Tak jsem to tipnul správně :-) Taky dělám v cpp. Jsme trochu deformovaní, ale v jádru dobří lidé :-P


message 29: by Michaela (new)

Michaela (parvitas) | 7 comments Tiež som sa dozvedela len zo správy info o hlasovaní. :)

Môj rebríček je nasledovný:
1. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
2. Čarotepec
3. Nekromant
4. Půlměsíční trůn
5. Princ bláznů
6. Hodina po půlnoci
7. Hra věží
8. Norské drěvo
9. Chvála oportunismu
10. Nitranská brána smrti
11. Zbabělci
12. Tulák


message 30: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Jak to vypadá s výběrem?


message 31: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Mrkni na ten odkaz, co jsem vkládal. Do konce měsíce se hlasuje.


message 32: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Tak je tu duben, tudíž končíme hlasování. Bylo to těsné, v podstatě s každým hlasujícím se měnilo pořadí na předních příčkách, nakonec jsme vybrali na čtení Norské dřevo (Haruki Murakami).

Kolik času si dáme na obstarání knihy a její přečtení? Minimálně dva měsíce bych prosil, klidně víc, pokud je potřeba, ale to asi bude bohatě stačit, ne? Nebo jaké jsou zkušenosti z dřívějška?

Nepošlete zase nějaký hromadný mail?

"V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Román vyšel japonsky r. 1987, byl přeložen do 36 jazyků a celkově se ho prodalo přes 9 milionů výtisků."


message 33: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Tak jak hodnotíte znovuzrození čtenářského klubu? Zájem vyjádřilo dost lidí, ale nevím, kolik jich nakonec opravdu četlo, snad se každý nechtěl zúčastnit leda s tou svojí nominovanou knížkou ;-) Ale zdálo se mi, že tak deset lidí možná čte, nicméně ve výsledku s nějakým názorem přispěli (zatím) lidé čtyři. Budeme v tom ještě někdy pokračovat? Má cenu další kolo?


message 34: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Já myslím, že to má cenu. Příště to akorát musíme lépe ohlásit. Myslím, že se zapojilo víc lidí, než normálně. Já bych to Norské dřevo sama nikdy neotevřela. Takhle jsem si mohla dokázat, že to asi není nic pro mě :D


message 35: by Veronika (new)

Veronika Já si taky myslím, že to má cenu, když se zopakuje to hromadné rozesílání zpráv, to mi přišlo opravdu dobrý. Momentálně mám ve škole něco jako státnice, takže knihy jdou teď bohužel trochu mimo mě, ale pak přispěju s výsledným názorem taky =))


message 36: by Martin (last edited Jun 26, 2017 02:05AM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments OK, já tedy jsem pochopitelně taky pro pokračování, ale zaroveň doufám, že lidí snad bude přibývat, jinak by to pro mě smysl nemělo. Je fakt, že se sem spousta členů podívala až po té hromadné poště, ale taky je fakt, že v tu dobu se knížka teprve vybírala, takže přidat se mohli, i když už třeba nemohli nominovat tu svoji. Já tak nějak předpokládal, že kdo je opravdu aktivní a čte a goodreads využívá, tak se sem aspoň jednou za měsíc podívá a ta diskuze mu neunikne. A ti ostatní, jak to na mě působí, na to stejně zase brzy zapomněli. Ale budu optimista a rád se nechám překvapit do budoucna, vytrvejme! :-D

Nechávám na adminech, kdy bude další kolo a jakým způsobem se to tentokrát zorganizuje. Kdyby bylo potřeba zase sčítat hlasy nebo tak něco, tak jsem k dispozici.


message 37: by Eva (new)

Eva | 39 comments Já bych si další kolo dala. Začátky bývají obtížnější, a vzhledem k tomu mi první kolo připadá úspěšné. Sice jsme nečetli ani jednoho z mých favoritů, ale nakonec to nedopadlo špatně - můj názor. Jen teď budu mít problém s nominacemi do druhého kola, moc mě toho nenapadá... :-D


message 38: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já bych taky ráda pokračovala!

nominace - do 31. červenece (začátkem měsíce rozpošlu hromadnou zprávu)

hlasování - od 1. srpna do 30. srpna

čas na obstarání a přečtení - září, říjen

diskuze - listopad

Příjemné čtení :D


message 39: by Anežka (new)

Anežka | 4 comments Navrhuji trošku z jiného kýble, než byly minulé výběry, Wellsovu Válku světů, protože je to něco co každý zná, ale málokdo četl.


message 40: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Anežka wrote: "Navrhuji trošku z jiného kýble, než byly minulé výběry, Wellsovu Válku světů, protože je to něco co každý zná, ale málokdo četl."

Skvělý návrh! Jen to prosím přispěj sem: https://www.goodreads.com/topic/show/... , ať máme všechny nominace na jednom místě.


message 41: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Zkusím popřemýšlet o tom hlasování, ale v závislosti na výsledném poctu nominaci bych možná každému dala X hlasů, ať si je rozdělí, jak chtějí, případně s nějakým omezením (max Y hlasů pro jednu knihu/rozdělit mezi minimálně Z knih...)


message 42: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Jo, taky jsem si říkal, že něco takového bude potřeba. Aby to bylo spravedlivé a vyšlo něco všeobecně přijatelného, jeden člověk to nemohl moc zmanipulovat, apod.


message 43: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Co kdybychom knihy rozdělili do čtyř kategorií:

Oblíbená - 3 body - max 1 kniha
Chci si přečíst - 2 body
Přečtu si - 1 bod
Nepřečtu si - 0 bodů

V první kategorii může každý vybrat jen jednu, ostatní kategorie nejsou početně omezené. Knihu s největším počtem bodů si přečteme společně.

Výhodou tohoto systému je, že nikdo neovlivní hlasování příliš výrazně a přitom pořád zohledňuje individuální preference.


message 44: by Kaga (new)

Kaga (lilianyerk) Technická otázka (pardon, jestli tu něco takového už padlo): jak staré knihy můžeme nominovat? Je to omezeno na knihy, které vyšly v posledních několika letech, nebo na tom vůbec nezáleží?


message 45: by Martin (last edited Jul 06, 2017 03:29AM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Vůbec na tom nezáleží, ovšem měla by to být knížka, co si každý může bez problémů obstarat v obchodě a v knihovně a v češtině.

Ohledně těch bodů - jo asi jo, něco takovýho by mělo fungovat. Nějaký ty bodíky k rozdělení bez možnosti velké manipulace.


message 46: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Tak zatím máme v přidružené diskuzi 10 návrhů, to jsem myslel, že toho bude trochu víc (i minule bylo 12). Nicméně vybírat se tam dá a ono asi lepší, když toho nebude příliš, abychom se v tom neztratili. Hodně pak hlavně musí být čtenářů :-)

Termín ukončení nominací je na spadnutí. Takže jak to uděláme? Mám to počítat já zase?

A jak budeme teda bodovat? Není těch knih zase tak moc a ani čtenářů asi nebudou tisíce, takže bych to udělal hodně jednoduše a s omezením kvůli tomu velkému ovlivnění ze strany jednoho hlasujícího. Co zkombinovat návrhy od Illyrie a Martiny dohoromady následovně?
Každý bude mít k dispozici třeba 7 bodů a může je rozdělit mezi knížky tak, že každé přiřadi 0, 1 nebo 2 body (tzn. může dát například sedmi knihám po bodu, nebo třeba třem po dvou a jedné bod). Není povinné rozdělit všech 7 bodů. Co vy na to?


message 47: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Martin wrote: "Tak zatím máme v přidružené diskuzi 10 návrhů, to jsem myslel, že toho bude trochu víc (i minule bylo 12). Nicméně vybírat se tam dá a ono asi lepší, když toho nebude příliš, abychom se v tom neztr..."

Uděláme to tak, jak říkáš, Martine. Uzavřu hlasování, založím novou diskuzi a rozpošlu newsletter.


back to top