Čtenářský klub Cz/Sk discussion

26 views
Knihy - všeobecná diskuze > 17/2 Povídky

Comments Showing 1-10 of 10 (10 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Čtete výhradně romány, nebo si občas taky rádi přečtete něco kratšího? Nebo povídkám dokonce dáváte přednost? Máte oblíbenou povídku? Četli jste poslední dobou nějakou zvlávšť dobrou sbírku povídek? Dáváte přednost "standalone" povídkám, nebo si spíše přečtete povídku vztahující se k větší sérii?


message 2: by Ondřej (last edited Feb 03, 2017 11:12PM) (new)

Ondřej Chmelík (koffein) Uff, to je spousta otázek :) Ok, takže: a) obojí, b) ne, c) ano, spousty, d) ano Ilustrovaná žena, e) obojí


message 3: by Eva (new)

Eva | 39 comments Čtu hlavně romány a knižní série, takže povídky, které si také ráda přečtu, se vztahují k nim. Čtu je hlavně proto, abych se dozvěděla něco nového o postavách z mých oblíbených knih, případně abych se mohla vrhnout na nějaké ty drobky odhalující dění dalších dílů :-D
Přečetla jsem ale také povídkovou sbírku Já, robot, která se mi moc líbila. Hodně dobrá je také sbírka Gaiin štít: Příběhy železného druida, nebo se mi líbila povídka Magic Gifts - na Attika nebo Kate má u mě máloco :-)


message 4: by Johana (new)

Johana Koutenská | 10 comments Čtu spíš romány nebo celkově delší knihy, ale proti povídám nic nemám a ráda si je přečtu pokud mě zaujmou. Oblíbené mám Směšné lásky. Ráda čtu povídky od Kinga.


message 5: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Čtu hlavně romány, ale výjimečně se dostanu i k povídkám. Ne, že bych si přečetl nějakou samostatně, ale spíš to je nějaký výběr povídek daného autora, apod. V poslední době jsem se k nim dostal hodně při čtení nositelů různých cen (Nobelovka, Man Booker) a přiznám se, že jsem moc oslněn nebyl, nic tedy nebudu doporučovat. Pak jsem četl konečně Zaklínače, čekal jsem víc, asi ty romány budou lepší.
Co bych si rád přečetl, je tahle knížka: Rogues. Znáte někdo, stojí to za to? Zatím mě odrazuje počet stránek, ale láká mě to hlavně kvůli Rothfussovi a Martinovi.


hisgamingmajesty | 19 comments Povídky čtu hlavně sci-fi, fantasy a horor v XB-1ce.


message 7: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já se taky k povídkám nejčastěji dostanu, když je to sbírka vztahující se k sérii, kterou mám ráda. Dávají autorovi větší možnost experimentovat se světem který stvořil, aniž by to nezbytně muselo dokonale zapadat do hlavní série.

Docela ráda bych si ale přečetla i víc sbírek, které vznikly kolaborací více auorů. Můžou tak vzniknout velice zajímavá kombinace a zároveň to je dobrý způsob, jak objevit nové spisovatele, jejichž styl vám vyhovuje. Musí se ale jednat o kvalitní výběr spisovatelů - nějaká doporučení? Z toho co jsem četla mě napadá jen sbírka zimních milostných příběhů My True Love Gave to Me: Twelve Holiday Stories, ale to je asi trochu mimo pro většinu z vás : )


message 8: by Veronika (last edited Feb 14, 2017 02:34AM) (new)

Veronika Steff | 78 comments Taky nejsem moc povídkový typ. Nedávno jsem četla Bábovky, které se mi líbí svým stylem, že postupně propojují příběhy mnoha postav (akorát v tomhle případě byl propletenec nakonec tak nepřehledný, že mě to ve výsledku moc nebavilo). Vzpomínky, co neuletí staví na podobném principu a jsou mnohem povedenější.

Můj největší problém s výbory povídek je, že si za týden nepamatuji, o čem byly. Je jich moc najednou, jsou si většinou docela podobné, takže nakonec mi zůstane v hlavě tak maximálně jedna nebo dvě povídky. Když občas čtu nějakou povídku v novinách (ihned.cz), tak mi zase přijde moc krátká a schematická.

Když bych měla pár autorů vybrat, tak rozhodně Ondřej Neff, Vonnegut Kurt nebo Dora Čechova.


message 9: by Honza (new)

Honza | 4 comments Velmi se mi líbí povídky Jana Balabána. A kratší povídky si někdy píšu sám pro sebe:
http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2...


message 10: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Na podzim jsem četla sbírku povídek Edgara Allana Poea a stejně jako Veronice mi povídky postupem času začaly splývat. Možná by bývalo bylo lepší, kdybych je nečetla jednu za druhou jako román, ale prokládala jednotlivé povídky mezi ostatní knihy, které jsem čatla. Zase ale nechci mít jednu knihu rozečtenou půl roku, nejspíš by mě omrzela.

Každopádně děkuji za doporučení Vzpomínek, co neultí, moc se mi líbily. Ta nepatrná vzájemná propojenost jim dodala na čtivosti a myslím, že mi nebudou tak moc splývat. Tématika i lyričnost povídek mě oslovovaly. Ráda bych četla víc českých autorů, ale málokdy to skutečně udělám... Na Andronikovou si ale určitě čas udělám!


back to top