Čtenářský klub Cz/Sk discussion

35 views
Knihy - všeobecná diskuze > 16/10 Nakupování knih

Comments Showing 1-9 of 9 (9 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Kupujete knihy často, nebo dáváte přednost knihovně? Co pro vás hraje rozhodující roli při koupě knihy? Souhlasíte s příslovím "Nesuď knihu podle obílky"? Kupujete knihy spíše impulzivně, nebo si o ní předem zjistíte všechno, co se dá bez spoilerů? Koupíte si knihu, kterou už jste sice četli, ale měli jste ji jen půjčenou a chcete ji vlastnit? Jaká je poslední kniha, kterou jste si koupili?


message 2: by Shotgun (new)

Shotgun (shotgun_tokugawa) | 7 comments Nesuď knihu podle obalu obecně funguje. Nakupuji / půjčuji si knihy podle toho, v jakém vyšli nakladatelství, edici, atd... A s tím hodně souvisí i grafická úroveň obálek. Mám rád Pecinovy obálky pro Host a jiná vydavatelství a tak nějak si říkám, že když nakladatelství svěří typografii a obálku uznávanému profesionálovi, tak asi i překladatelská a redaktorská práce bude poctivě a profesionálně odvedená a vydavatelství knize věří. Kdežto, když vidím obálku české detektivky od Moby (i když i ti se mírně evolučně zlepšují) s odfláknutou typografií a fotografií, o které tuším, že je to vzorek zdarma z fotobanky nebo max. některá z těch, co jsou za nejlevnější kredit, tak se obávám, že šetřili i na všem ostatním a ke knize mám nedůvěru.
Na druhou stranu Kingovy knihy mají příšerné obálky a přitom jsou napsané skvěle.


message 3: by Igor (new)

Igor | 1 comments Kupujem hlavne pouzite knihy, kedze po precitani ich zase posuvam dalej... cim plnia vacsi ucel ako u mna na policke ... Pri vybere (ak nepoznam autora) si pozrem strucny obsah a par recenzii, aj tak sa vsak stane, ze si zaobstaram dielo, ktore ma vobec nenadchne


message 4: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Jak už jsem tu asi párkrát psal, nemám na čtení moc času a navíc čtu pomalu, takže moje goodreads challenge na rok je tak těch 20 knih a to o moc nepřekonávám. Tudíž moje knihovna v pohodě unese, když si všechny knihy koupím a uložím do ní - nepůjčuju si tedy, neprodávám, nečtu ebooky. Ne, že bych to tak dělal v minulosti vždy a že by mě k tomu vedlo nějaké vnitřní přesvědčení, je mi to obecně vzato jedno, ale před pár roky jsem zjistil, že moje knihovna už zcela neodpovídá mým momentálním čtenářským zájmům, takže jsem to skoro vše vyklidil a teď právě dokupuju tím, co si rád vystavím jako ukázku mých současných preferencí.

No a právě proto, že toho zase tolik nepřečtu, tak si musím hodně vybírat, co vlastně číst budu (i když i teď už mám frontu tak na 3 roky dopředu), tzn. řeším nějaké zajímavé knihy, nositele cen, autory, kteří se mi líbili v minulosti, variabilitu v tom, co čtu, a mnoho dalšího. Obálka pro mě není důležitá, akorát když kupuju postupně třeba nějakou starší sérii, tak se samozřejmě snažím od stejného nakladatelství, aby to k sobě sedělo ;-) Taky spíš kupuju paperback než hardback, je to lehčí a levnější :-)

Knihu, co už jsem četl a nevlastnil jsem ji, si znovu nekupuju, dvakrát jsem skoro nic nečetl (už se to tu taky řešilo).

Poslední kniha, kterou jsem si koupil jsou vlastně dvě knihy. Kupoval jsem něco jiného pro ženu a zároveň jsem přiobjednal tyto dvě, protože jsem je právě měl ve své frontě. Dostanu se k ním ale asi příští rok nejdřív :-)
Norské dřevo - protože mě nezklamal tím, co jsem od něho četl předtím
Rozhoupaný dech - v rámci mé série držitelů Nobelovy ceny


message 5: by Eva (new)

Eva | 39 comments Svou "čtenářskou kariéru" jsem začínala na e-boocích a ty, co se mi líbily nejvíce, si teď dokupuji do své knihovničky, samozřejmě také kupuji další nově vycházející knihy. Koupě dávno vyšlých i nových dílů rozečtených sérií je samozřejmá.
Nevím úplně přesně, podle čeho si vybírám nové neznámé knihy. Někdy je to jménem oblíbeného autora, někdy uchvacující obálkou, zvoleným názvem knihy či série, někdy si zase přečtu anotaci, která mě navnadí, nebo o knize od někoho slyším a to, co o ní říká, se mi líbí.
Občas prohlížím stránky nakladatelství a něco mě prostě zaujme. Taky když jdu po ulici a vidím nějaký plakát v knihkupectví nebo brouzdám po netu a najdu reklamu na e-shopu či článek na blogu. Teď mi samozřejmě ještě doporučuje goodreads. O nové knihy ale víceméně zakopávám, ne že bych si jednou za čas řekla "Tak a teď vyberu nějaké nové knížky!" a jdu slídit se záměřem vyhledat to, co by se mi mohlo líbit, to fakt ne.
Co jsem kupovala naposledy? Musím mrknout do knihovny... hmm, asi to bude Nalezený milenec od Wardky, tyhle první díly jsou teď hrozně těžko k sehnání...


message 6: by Veronika (new)

Veronika Steff | 78 comments Knihy si kupuji velmi málo (do 5 ročně) a nemám z nich ani moc radost jako z dárků, nerada syslím jakékoliv věci (co vy a knihy-dárky?). Mám asi 3 důvody, proč si nějakou konkrétní knihu koupit:
1) Četla jsem ji půjčenou z knihovny a byla tak dobrá, že si ji musím koupit. To byl případ třeba Parfém bláznivého tance nebo Na co se to vlastně díváme? - 150 let moderního umění v cuku letu
2) Jako suvenýr z cest. Čtu v angličtině, němčině a ruštině, takže pokud navštívím zemi, kde se jedním z těchto jazyků mluví, vždy si najdu antikvariát a v něm aspoň jednu knížku, většinou úplně obyčejnou, neznámou, s hezkou obálkou. Němčina a ruština mi moc nejdou, takže většinou hledám knihy pro děti.
3) Knižní veletrh/beseda s autorem. Takhle jsem si v květnu koupila třeba Sofiin svět a nechala si ho podepsat.

V poslední době kupuji i e-booky, většinou české autory, mám u toho trochu pocit charity, že podpořím autora i nakladatelství a utvrdím je v tom, že vyydávat e-booky má smysl. Nikdy je ale nekupuju "do zásoby", nechci dát peníze za něco, k čemu se možná nikdy nedostanu. Poslední koupená kniha patří také do této kategorie, jde o Bábovky


message 7: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Já už knihu nekoupil drahnou dobu. To co jsem koupil mamince, stejně nečetla - ani se ji nedivte - je dost utahaná z práce, ale teď když je po operaci kolene, si doufám, že čas na knihu najde.


message 8: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já si většinu knih půjčuji z knihovny. Knihy si kupuji převážně jen když si nějakou nutně potřebuji přečíst, ale v češtině ještě nevyšla (především pokračování sérií). Pak si taky ráda koupím knihy, které jsou krásně ilustrované, protože vím, že mě po prvním přečtení hned neomrzí (mám ráda autory jako je Peter Sís a Shaun Tan) nebo poezie, která je po opakovaném čtení stejně lepší.

Další výjimkou pro mě byl nedávný knižní festival Tabook, který se konal u nás v Táboře. Měli tam dobré ceny, takže jsem se nezdráhala troch zariskovat a kupovala jsem jakoukoli knihu, která mě zvlášť zaujala. Navíc jsem věděla, že tím podporuji převážně malá česká nakladatelství (i když tam bylo i pár výborných zahraničních nakladatelství)

Knihu jako dárek oceňuji jen když si o ni sama předem řeknu. Na světě je příliš moc knih na to, abych je přečetla všechny, takže pokud to nebude kniha, kterou bych si zvlášť chtěla přečíst, neudělám to. Jelikož sama ráda čtu, ráda bych i dávala knihy jako dárky, dělám to však jenom u lidí, které dobře znám a o kterých vím, že to ocení (zejména mladší sestra, která si sice něco ráda přečte, ale moc si neumí knížky sama vybírat)


message 9: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Úplně bych zapomněla zmínit knihu (přesněji esej), která toto téma inspirovalo! Míním tím The Unknown Unknown: Bookshops and the Delight of Not Getting What You Wanted od britského lingvisty Marka Forsythe. Je to krátký humorný text na téma relevance knihkupectví v současnosti a přestože jsem tak úplně nesouhlasila se všemi argumenty, s pointou jsem se ztotožnit dokázala. Inspirovala mě k častější koupi knih a ktomu, abych v jejich výběru víc riskovala. Za zmínku určitě stojí i to, že argumentoval i pomocí Bohumila Hrabala a jeho Obsluhoval jsem anglického krále.


back to top