Čtenářský klub Cz/Sk discussion

45 views

Comments Showing 1-21 of 21 (21 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Nedokážu uvěřit, že jsme zatím ještě nerozebírali téma sci-fi. Tento měsíc to tedy napravíme.

Čtete hodně sci-fi? Jaké jsou vaše oblíbené sci-fi knihy? Jak důležité je pro vás slovo "science" v scinence fiction? Který autor podle vás nejlépe vystihl pravděpodobnou budoucnoct technologie a lidstva?

Všem přeju krásné léto!


message 2: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Tradičně zahájím, tentokrát snad fakt jen stručně :-)

Čtete hodně sci-fi?
V poměru k tomu, kolik toho celkem přečtu, čtu sci-fi hodně. I když jsem stále spíš na fantasy.

Jaké jsou vaše oblíbené sci-fi knihy?
Už jsem to někde psal, že momentálně projíždím Ursulu K. Le Guinovou, zrovna teď čtu The Dispossessed. Jedna z mých oblíbených knih z let dávno minulých je pak třeba klasika: Duna

Jak důležité je pro vás slovo "science" v scinence fiction?
Hlavně jsem rád, když ta vědecká část dává v rámci žánru smysl, když to nejsou vysloveně blbosti. Může tam být všechno možného vymyšleného a nad představitelný rámec současného stavu techniky, ale když pak někdo telefonuje z černé díry, apod., tak to trpím.
A obecně mám rád takovou tu klasickou sci-fi z vesmíru a neznámých planet, než nějaký kyberpunk, steampunk, postapokalyptickou Zemi á la Mad Max, apod.

Který autor podle vás nejlépe vystihl pravděpodobnou budoucnoct technologie a lidstva?
Uvidíme :-)


message 3: by Veronika (new)

Veronika Steff | 78 comments Jsem celkem sci-fi fanoušek, ale na rozdíl od Martina mě nejvíc baví právě postapokalyptická nebo spíš antiutopická země. Z toho soudku mě asi nejvíc ovlivnil This Perfect Day, kde počítač rozhoduje, co bude kdo dělat a zároveň bere v potaz i "rebelanskou" část lidstva. Tak nějak si představuju, že by to jednou opravdu mohlo dopadnout. Jinak klasika je Brave New World.
Moje nejoblíbenější knížka vůbec je Stopařův průvodce Galaxií, který ani nemusím představovat.
Oblíbila jsem si sci-fi povídky, hlavně Ondřeje Neffa, Asimova nebo i méně známé, třeba Bláznivý vesmír


message 4: by Johana (new)

Johana Koutenská | 10 comments Science fiction mám ráda. Mě hodně baví série s Honor Harrington. A hodně ráda mám českého autora Jířího Kulhánka :)


message 6: by Johana (new)

Johana Koutenská | 10 comments Stopařova průvodce si chci přečíst :) Těším se na něj..


message 7: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Já se k němu dostal až v hodně "pokročilém věku", poslouchal jsem 3 díly v autě jako anglickou audioknihu a líbilo.
Jinak většina z toho co psal Aleš, to je ono, to jsou ty klasiky, to poctivé sci-fi co můžu. Fountains of Paradise byla zrovna jedna z knížek co restartovala moji zálibu v čtení před asi dvěma roky, tedy donutila mě si na něj najít aspoň nějakou tu půlhodinu denně :-/


message 8: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já dávám přednost fantasy, přesto však čas od času přečtu i nějaké sci-fi. Hodně se mi líbilo Illuminae a mezi mé oblíbené patří i Čapkův R.U.R..

Nedávno jsem pak taky četla William Shakespeare's Star Wars: Verily, A New Hope a i když nevím jestli bych to tak úplně zařadila mezi sci-fi, byla to výborná knížka!

Četla jsem jen první díl Stopařova průvodce a i když to místy bylo na můj vkus až moc padlé na hlavu, chápu proč to je tak populární série.


message 9: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Já miluju knihy klasiků jako Aldiss - NONSTOP a Raye Bradburyho - 451 stupňů Fahrenheita a taktéž Heinleina - Cizinec v cizí zemi.


message 10: by Eva (last edited Oct 05, 2016 12:12PM) (new)

Eva | 39 comments Ze sci-fi jsem četla Enderovu hru (Enderova hra) a Já, robot (Já, robot) od Asimova. Pak mám tendenci řadit žánr dystopie jako podžánr sci-fi, z tohoto soudku jsem těch knížek přečetla víc. Jinak jsem fantasta. Opravdové sci-fi se mi do ruky dostane spíš vzácně.


message 11: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Fahrenheit 451 se mi taky moc líbilo! Enderovu hru jsem taky četla, ale musím říct, že mě to zvlášť nezaujalo. Mám dojem, že jsem viděla filmovou adaptaci I, Robot, knižní předlohu jsem ale nečetla. Zní však zajímavě, děkuji za doporučení!


message 12: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Enderova hra jako kniha je fajn, nový film s Fordem jsem neviděl - nemůžu soudit.


message 13: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Má tady někdo tip na military sci-fi či space operu?


message 14: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Čte tady někdo povídky od Charlese Strosse? Já ho miluju.


message 15: by Eva (new)

Eva | 39 comments YEVA wrote: "Má tady někdo tip na military sci-fi či space operu?"

Co vím, tak Brokilon vydává edici, která se jmenuje "Evropská space opera".
http://www.brokilon.cz/cs/pages/2/vyd...


message 16: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments YEVA wrote: "Má tady někdo tip na military sci-fi či space operu?"

Zkoušel jsi Old Man's War? Kdysi jsem to poslouchala při sekání trávy :D nakonec jsem to nedoposlouchala, protože jsem tuto svou povinnost přenesla na někoho jiného, ale mohlo by to spadat do military.


message 17: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Martina wrote: "YEVA wrote: "Má tady někdo tip na military sci-fi či space operu?"

Zkoušel jsi Old Man's War? Kdysi jsem to poslouchala při sekání trávy :D nakonec jsem to nedoposlouchala, protože js..."


Válku starého muže jsem četl. Spíš bych chtěl nějakou podobnou knihu jako Hvězdná pěchota.


message 18: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments YEVA wrote: "Čte tady někdo povídky od Charlese Strosse? Já ho miluju." Doporučil bys něco konkrétního? Nic jsem od něho nečetla a space opera není zrovna žánr, se kterým bych měla hodně zkušeností, ale šanci bych tomu dát mohla. Člověk dopředu nikdy neví :)


message 19: by Ondřej (new)

Ondřej Chmelík (koffein) Při vší úctě k dinosaurům SF (Asimov, Clarke, Herbert, ...) jejich nástupcům (Aldiss, Dick, ...) nebo i mladším autorům (Simmons, Bacigalupi, ...) je pro mě vrcholem SF literatury už mnoho let stále stejná trojka: bratři Strugačtí, Ray Bradbury a Stanislaw Lem. Možná paradoxně autoři, u kterých ani tak moc nejde o to SF :)


message 20: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Illyria wrote: "YEVA wrote: "Čte tady někdo povídky od Charlese Strosse? Já ho miluju." Doporučil bys něco konkrétního? Nic jsem od něho nečetla a space opera není zrovna žánr, se kterým bych měla hodně zkušeností..."

Stross je docela náročné čtení, já zatím od něj četl jen povídky a chtěl bych se vrhnout na Archívy hrůzy. V XB-1ce vyšla jeho novela Equoid.


message 21: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Vyjmenujte TOP 10 sci-fi/fantasy autorů, které milujete!

Za mne rozhodně: ISAAC ASIMOV, ROBERT ANSON HEINLEIN, BRIAN W. ALDISS, RAY BRADBURY, ALFRED BESTER, DAVID WEBER, CHARLES STROSS, MIKE RESNICK, MICHAEL SWANWICK, TED CHIANG.


back to top