Čtenářský klub Cz/Sk discussion

53 views
Knihy - všeobecná diskuze > 16/3 Literatura faktu

Comments Showing 1-16 of 16 (16 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments V březnu se zaměříme na knihy trochu jiného rázu než obvykle - na naučnou literaturu, pravdivé příběhy, životopisy a všechny další žánry, které spadají pod non-fiction!


message 2: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Jak ono to tady vlastně funguje, že jsem tak smělý :-) Moc reakcí poslední měsíce tu není, ale přesto, oficiálně se každý měsíc čte něco z těch témat, která vymýšlíš? Nebo to jsou jenom témata, o kterých se povídá, náměty k diskuzi? Protože v minulosti zdá se se vybíraly konkrétní knížky, teď už to tak není.

A abych se tedy jenom neptal, v březnu jsem paralelně s rozečtenou fantasy knížkou pro zábavu začal číst jedno non-fiction, popostrčilo mě k tomu i tohle téma, většinou čtu aspoň dvě knížky výrazně odlišných témat zároveň, abych mohl sáhnout po tom, na co mám momentálně chuť a energii. Je to o stavu současné fyziky, kvantová fyzika, vesmír, atd., baví mě si o tom číst nějaké podrobnější knížky, i když ne zase žádné učebnice se složitými vzorci, apod.

Constructing Reality Quantum Theory and Particle Physics by John H. Marburger III


message 3: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Systém by měl fungovat tak, že se dohodneme na tématu (návrhy vždy ocením, pište je do diskuze "Návrhy na témata") a o něm diskutujeme - ideálně si ten měsíc přečteme knihu z tohoto žánru a navzájem si pak něco doporučíme. Jak sis však sám všiml, většinou se do diskuzí nikdo moc nehrne, tak se to snažím nechávat otevřené interpretaci - každý komentář se oceňuje! O konkrétních knihách jsme přestali hlasovt, protože je moc lidí nečetlo. Mysleli jsme si, že by účast mohla být větší, kdybychom lidi nenutili do čtení konkrétních knih, a tak jsme skončili u tohoto systému, který nakonec nebyl o moc úspěšnější. Ráda bych se aspoň jednou za čas vrátila k původnímu systému, ale nikdy jsme se nedostali k tomu, abychom vybrali knihy do ankety (návrhy pište na téma "Hlasování"). Udržuji to tady spíš ze zvyku, ale dokud aspoň sem tam někdo projeví zájem, stojí mi to za ten čas. Pokud bys měl nějaký nápad jak to tady vylepšit, určitě napiš, já nikdy netvrdila, že vím co dělám :)

Co se týče non-fiction, ráda si párkrát do roka přečtu i něco poučného, mám ráda Brysona (Bill Bryson), píše informativně, výstižně a zábavně. např: Krátká historie téměř všeho (A Short History of Nearly Everything. V listopadu jsem četla Social: Why Our Brains Are Wired to Connect, což byla fascinující kniha o výsledcích nejnovějších výzkumů v oblasti sociologie a neurologie (social neuroscience)

V lednu jsem četla Krásné zítřky (Behind the Beautiful Forevers: Life, Death, and Hope in a Mumbai Undercity), což je pravdivý příběh o životě v jednom slumu v Indii. Autorka se snaží představit reální obraz každodenních životů obyvatel slumů, naslouchat a porozumět jim, místo aby vymýšlela, jak je z bídy vytáhnout.


message 4: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Návrhy jsou pěkné a rozmanité, děláš to dobře. Mně šlo i o to, abych tady nereagoval a nepsal něco "proti pravidlům", abych si ujasnil, jak to vlastně funguje. Bohužel nás tady asi zase není tak moc, abychom dali do kupy nějaký opravdu fungující internetový klub, kdy budeme schopní každý měsíc nebo dva přečíst konkrétní knížku a pobavit se o ní v nějakém větším počtu. Sice jsem si to tak trochu představoval, ale větší svoboda se taky cení, já bych beztak se všemi svými povinnostmi v limitech číst nestíhal ;-)

Když se podívám na pár posledních desítek knížek, co jsem četl a hledám v nich non-fiction, tak naleznu všechno možné. Třeba běhání - jeden z mých velkých koníčků. Kdo se běhání věnuje, asi nemůže minout Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen, kde je krásně vyprávěné o vytrvalostním běhání v horách, je to trochu i jednostranná pocta barefoot obuvi, ale člověk na to musí koukat objektivně. Ohledně běhání jsem četl i O čem mluvím, když mluvím o běhání, běh tam hraje velkou roli, ale je to vlastně i o spisovatelství a hlavně stručný průlet životem Haruki Murakamiho. V této knížce mi byl sympatický, zkusím si v budoucnu doplnit mezeru a přečíst si od něho nějaký opravdický román, mám v plánu Norské dřevo, znáte? Můžete doporučit?

The Intelligent Investor - to je spíš zase taková sekce sebevzdělávání. O konzervativním obchodování s akciemi, apod.

Mám rád dobrou whisky, tak většinou každý rok zkoumám novinky v Malt Whisky Yearbook 2016 - přehled všech palíren, nových lahví, zajímavé články, apod. No to je asi tak úzce zaměřené, že tím nikoho moc nezaujmu :-)

No a pak mám rád historii. Teda ve škole jsem dějepis nesnášel, ale jak jsem z ní vypadnul, moc rád si o ní čtu. Poslední tři knížky ale nebyly žádné těžké čtení, spíš takové obrázkové náčrtky bitev apod., už se mi ty knížky válely doma několik let, tak jsem si řekl, že bych je měl taky přečíst, což jsem učinil na konci roku, kdy už jsem si splnil svoje předsevzetí v Goodreads Reading Challenge a měl jsem tedy "volno na blbiny", něco z toho bylo je určené spíš pro děti a mládež řekl bych.
Bitvy starověkého světa, Od Kadeše (1285 př. n. l.) po Katalaunská pole, 1916 Verdun a Somma a Významné bitvy v Čechách a na Moravě.

Tak to jsou moje poslední non-fiction, nic moc, přece jenom se asi radši ztrácím ve fantazii ;-)


message 5: by Veronika (new)

Veronika Steff | 78 comments Já jsem v poslední době četla několik vzpomínkových knížek na nějaké ošklivé události. Všechny mají silný příběh a člověk je chce dočíst už jen pro to, aby ten hnus měla hlavní postava co nejdřív za sebou (tak to aspoň připadá mně).

Dům v nebi Vzpomínky dívky, kterou unesli somálští teroristi. Relativně tlustá kniha, ale čte se jedním dechem. Od začátku člověk ví, že ji nakonec propustí a že to bude celkem trvat víc než rok, ale stejně jsem měla pocit, že jestli to nedočtu teď, tak bude trpět ještě déle. Jinak ti teroristi byli islamisti a myslím, že dobře popisuje motivace některých z nich (které většinou nejsou o nějaké touze po mučednické smrti a šíření islámu, ale prostě o tom, jak v Somálsku nakrmit rodinu).

Danser sur les ruines: Une jeunesse tchétchène česky Tanec na troskách (vyšlo u Joty) o dívce vyrůstající ve válkou zmítaném Čečensku. Kromě války z devadesátých let mluví i vysídlení (a dá se, myslím, říct i genocidě) Čečenců za Stalina a naznačuje i počátky konfliktu kdesi v osmnáctém století. Já o tomhle konfliktu téměř nic nevěděla a jsem ráda, že mě s ním tahle knížka seznámila. Opět zdůrazňuje, že pár klukům ruplo v bedně a stali se z nich teroristi, ale většina Čečenců jsou slušní lidé jako my.

Gaddafi's Harem: The Story of a Young Woman and the Abuses of Power in Libya česky Kořistí v Kaddáfího harému (vyšlo u No Limits) o dívce, kterou si v patnácti vybral Kaddáfí do svého harému a pravidelným znásilňováním jí zničil život. Nejhorší je pasáž, kdy od něj uteče do Paříže, ale neví, co si počít, tak se k němu vrátí zpátky. Druhá část knihy zachycuje výsledky pátrání novinářky po stopách spolupachatelů kolem harému i po dalších dívkách, které nechtějí vypovídat, protože to by jejich muslimská rodina nesnesla.


message 6: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments (omlouvám se za svou neúčast v posledních diskuzích, bohužel jsem se k tomu moc nedostala a v několika následujících měsících to bude asi ještě horší)

Na to Born to run jsem, myslím, už někdy narazila, když jsem se snažila najít nějaké tipy, jak začít běhat :D. Na střední jsem začala běhání docela nenávidět, ale v poslední době jsem si říkala, že bych svůj přístup k tomuhle sportu chtěla změnit. Jenže pak jsem si představila, jak vyrazím z domu a za deset minut se vrátím zpátky doufajíc, že můj pokus nikdo neviděl, a rozhodla jsem se radši pro kolo.

Náhodou, to s tou whiskey mě docela zaujalo :D. Ale asi by mi to moc nepomohlo. Já whiskey dělím na "chutná mi" vs. "nechutná mi". Z textu bych se moc nedozvěděla. Musela bych to ochutnat.

Ošklivým událostem se snažím vyhýbat. Já vím, že je důležité vědět, že se tyhle věci dějou, ale radši se soustředím na tu druhou stranu, na to že svět je úžasné místo plné úžasných lidí a věcí.

Celkově non-fiction moc nečtu. Alespoň teda ne ve formě knih. Hodně času ale trávím na wikipedii. Často narážím na věci, které mě zajímají, tak si o nich googlím víc informací. Třeba dneska jsem zjistila, že tymián je vlastně mateřídouška. Já vím, že to není nic světoborného, ale je to pěkná informace, která mi v hlavě spojila dvě věci, které jsem do teď měla oddělené.

Bratr občas poslouchá různé přednášky a podobné namluvené texty a chodí za mnou se zajímavostma. Já si vždycky řeknu, že si to taky pustím, ale snad nikdy jsem to neudělala. Přitom mě vždycky na ty texty nějak nalákal. Třeba v nějaké knize Carl Sagan vyprávěl příběh o vědci, který tvrdil, že cestuje časem. Byl tak přesvědčivý, že mu to začal věřit i jeho psychiatr, tak s tím radši přestal a psychiatrovi se omluvil.
Nebo další text o Alcibiadesovi, který hrál důležitou roli v antickém Řecku, i když často měnil strany.

Ještě v rámci goodreads awards jsem začala poslouchat audiobook Modern Romance. Mělo to úžasný začátek a autor rád vtipnými poznámkami komentoval, že si radši poslechnu audiobook, než abych si to sama přečetla. V knize šlo o zkoumání způsobu, jak probíhaly námluvy dříve a jak to chodí dneska. Bylo to zajímavé, ale tak v půlce mě to přestalo bavit. Autor sice tvrdil, že dělali výzkum po celém světě, ale asi tím myslel hlavně státy podobné USA, UK nebo Francii. Nakonec mě ten obsah ani moc nezajímal, ale třeba se k tomu ještě dostanu :)

Teď čtu hlavně všelijaké texty o procesních diagramech a jejich kvalitě, protože z toho musím poskládat svou bakalářskou práci (z velké části). K tomu pomalu přidávám i materiály na učení ke státnicím, což je pro mě trochu větší oříšek. Procesy mě baví, ale třeba takové operační systémy mi dávají zabrat. Proto se teď tady moc neobjevuju :/

Mám ráda zajímavosti. Především, když nejsou moc zkresleny - proto z televizních dokumentů sleduju snad jen ty o zvířatech a o jídle. V budoucnosti bych se ale chtěla dostat ke knihám různých vědců, především těch, kteří se zabývají vesmírem - na rozdíl od Morgana Freemana od nich očekávám, že mi o tématu řeknou něco nového, co není v každém druhém televizním dokumentu.


message 7: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Z těch "vesmírů" (teda pokud myslíš spíš kosmologii než astronomii) určitě doporučuju The Black Hole War: My Battle with Stephen Hawking to Make the World Safe for Quantum Mechanics. Je to pravda trošku náročnější čtení (tak není to Morgan Freeman, že ;-)), ale bez složitých vzorečků, atd., prostě je to ještě populárně naučné, ne učebnice. Susskind tam popisuje v podstatě desítky let trvající fyzikální spor s Hawkingem, na jehož pozadí krásně vysvětluje vesmír, černé díry, kvantovou fyziku, atd.

P.S.: Whisky doporučuju bez e (tedy skotskou, nikoliv irskou či americkou) a běhání doporučuju pomalu i s vkládanou chůzí a tudíž bez vracení se po deseti minutách a bude to oboje skvělé :-D Ale ne v tomto pořadí :-)


message 8: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Ta knížka zní moc dobře, určitě se na to podívám.

P.S.: Člověk se učí nové věci každý den. Nikdy jsem si nevšimla, že jsou dvě varianty psaní whisk(e)y a že to dělá velký rozdíl :) budu příště vědět! A tomu běhání dám ještě šanci.


message 9: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Seznam knih, které si chci přečíst se zase pěkně rozrostl, děkuji :)

Nedávno jsem četla The Elements of Eloquence: How to Turn the Perfect English Phrase, byla to velice zajímavá kniha o praktickém využití trop a figur v angličtině. Svým způsobem to mohlo připomínat učebnici, ale Forsyth je velice dobrý spisovatel, takže se to četlo dobře. Nevěděli byste o nějakém českém protějšku? Zaujalo mě to a chtěla bych blíž prozkoumat odlišnosti v češtině.


message 10: by Zuzana (new)

Zuzana (zuzana37) Za sebe můžu určitě doporučit Nebudu nenávidět, autor je Palestinec, žijící v pásmu Gazy, lékař, a popisuje, jak izraelsko-palestinský konflikt ničí život spoustě lidí, kteří nemají možnost a ani nechtějí žít mimo svůj domov. Kromě toho, že se musel jako malý kluk přestěhovat do totální bídy uprchlického tábora mu ještě během jedné z ofenzív spadla bomba na barák a zabila tři dcery. Opravdu silný příběh, který se navíc nestaví ani na jednu stranu konfliktu, což mi přijde úplně nejlepší.

Druhou knížkou, taky s lékářskou tematikou, je Tichý dech, Lékaři bez hranic jsou obdivuhodná organizace a ty příhody jsou někdy k neuvěření.

Born to run i O čem mluvím, když mluvím o běhání četla moje mamka, moc se jí to líbilo, ale narozdíl ode mě teda neběhá, tak nevím :-D

Díky za zajímavý tipy.


message 11: by Shotgun (new)

Shotgun (shotgun_tokugawa) | 7 comments Nebudu nenávidět mohu také s klidným srdcem doporučit.

Dále pak Chomejní, Sade a já od Abnousse Shalmani (vyšla teď před pár dny).


message 12: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Zuzka wrote: "Za sebe můžu určitě doporučit Nebudu nenávidět, autor je Palestinec, žijící v pásmu Gazy, lékař, a popisuje, jak izraelsko-palestinský konflikt ničí život spoustě lidí, kteří nemají..."

Nebudu nenávidět mě zaujalo a skutečně to byla velice zajímavá kniha, která mi zase trochu rozšířila obzory a nejspíš bych se k ní nedostala, kdybys ji nezmínila. Děkuju!


message 13: by Johana (new)

Johana Koutenská | 10 comments Zuzka wrote: "Za sebe můžu určitě doporučit Nebudu nenávidět, autor je Palestinec, žijící v pásmu Gazy, lékař, a popisuje, jak izraelsko-palestinský konflikt ničí život spoustě lidí, kteří nemají..."
Chomejní, Sade a já už mám skoro doma, je na cestě :) A moc se na ní těšim. A Nebudu nenávidět mě teď taky hodně zaujalo :) Díky!


message 14: by YEVA (new)

YEVA | 44 comments Za sebe mohu doporučit Já, Asimov od veterána science fiction Isaaca Asimova a pak Motýlka od Charriereho.


message 15: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Možná trochu pozdě, ale přece jen jsem nedávno oběvila kouzlo slovníků, mám jen mírné výčitky svědomí, že se o ně nehodlám dělit s ostatními návštěvníky knihovny, mám těď půjčené čtyři. Jednou z nich je Poetický slovník, který rozhodně doporučuji, vlastně česká obdoba již zmíněných Elements of Eloquence.

Také jsem dneska rozečetla Skeptikové a těšitelé od Umberta Eca, uvidíme jak mě to bude bavit.


message 16: by Péťa (new)

Péťa | 34 comments Tahle diskuze vypadá super, díky Illyrio, že jsi ji oživila. V poslední době jsem si řekla, že bych chtěla číst více non-fiction knížek.
Můžu doporučit Ticho od Susan Cainové. Jde o knihu zejména o introvertech a psychologickém pohledu na ně. Protkané výzkumy, příběhy i praktickými cvičeními :)
Dále mám v plánu Luciferův efekt od Zimbarda.
Mám taky rozečtenou knihu Atlas zemí, které neexistují. Je to vizuálně úžasně vyvedená kniha. Je o zemích, které nebyly oficiálně uznány. Vždy je k nim mapka, základní údaje a krátké povídání.


back to top