Čtenářský klub Cz/Sk discussion

24 views
Knihy - všeobecná diskuze > 15/12 Vánoce

Comments Showing 1-3 of 3 (3 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Konec roku se už blíží, těšíte se Vánece, nebo se vám pomyšlení na ně hnusí? Už kupujete dárky, nebo to necháváte na poslední chvíli? Budete kupovat knihy, nebo je sami budete očekávat? Čtete před Vánocema vánoční nebo zimní knihy, abyste se dostali do správné nálady? Doporučili byste něco?

Všem (předčasně) přeji krásné svátky!


message 2: by Martina (last edited Dec 04, 2015 11:36AM) (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Vánoce nemám ráda.
Je to období, během kterého nemůžete jít o víkendu do obchodu, aniž byste si ztrojnásobili dobu nákupu (započítávám zde stání v kolonách, hledání parkoviště, kličkování mezi lidmi, čekání u kasy a podobné nepříjemnosti).
Všude lidé a městské části vyvěšují kýčovité ozdoby, které vskutku vypadají děsně (a někdy i připomínají Whispering eye - viz Obchodní centrum Černý most). Jedinou výjimkou, kterou můžu zmínit je stromek před Národní technickou knihovnou v Dejvicích. Nechtělo se mi stát frontu, tak ještě nevím, jak vypadá uvnitř, ale z venku se mi líbí. Bohužel pak člověk přijde na Vítězné náměstí, kde je každý strom hala bala zaházen "vánočními světly" a jsme zase zpátky v kýčovitém.
Nemám ráda koledy. Čím blíž je 24. prosinec, tím těžší je tomu uniknout. Vyhrávají to snad všechny obchody (kromě těch, kde se prodavači vzbouří, že jim z toho už příliš hrabe), všechny rádia a i z televizí to leze. Je to vlezlejší než Kryštof a skoro stejně otravné.
Taky nemám ráda, když pracně louskám ořechy a druhý den přijdu ze školy připravená dělat těsto a zjistím, že během dne těch naloupaných ořechů nějak záhadně ubylo.
Bohužel už ani pohádky mě moc nebaví.

Samozřejmě jsem ráda, že jsou prázdniny. Nemůžu si zase moc stěžovat, že naše ateistická společnost využívá "křesťanských" svátků k tomu, aby si užila trochu víc volna. Což mi připomíná, že mě dost pobavilo, když nám teď přidali další křesťanský svátek mezi státní svátky.
Pečení mě docela baví, u manuální práce si vždycky dobře odpočinu, navíc se u toho člověk může vybít i kreativně. Bohužel pak člověk z toho cukroví hezky kyne :D. Naštěstí je před koncem roku v Praze týden sportu zdarma, takže se to dá trochu vyvážit.
Kreativní vybití umožňuje i zdobení stromku. Už loni jsem se rozhodla dát na něj pomeranče a grepy a vypadalo to moc dobře, tak to plánuji i na letošní stromeček. Možná přidám i popcornový řetěz, ale nejsem si jistá, jestli se mi to líbí a jestli by mě bavilo to dávat dohromady, takže asi zůstanu jen u ovoce.
Když se člověk nenechá unést (či zhnusit) tím vším kýčem okolo, tak se Vánoce dají i v klidu přežít.
Samozřejmě tenhle čas také využívám na to, abych dohnala všechny semestrálky a zápočty, takže letošní Vánoce budou plné programování :D.

Dárky nemám a nevím, jestli budu mít. Ještě jsme se doma nedohodli, jak to budeme řešit, ale zatím je nejpodporovanější názor, že každý dostane jeden dárek. Chci si ale koupit sypaný čaj, tak se možná někomu nějaký i objeví pod stromkem. O dárcích Vánoce nejsou, ale když už člověk zdobí ten stromek, tak by pod ním mělo něco být. I kdyby to měl být jenom obrázek.

Nechci vypadat jako úplný Grinch, ale každý by si měl uvědomit, co pro ně Vánoce znamenají. Většina lidí si z nich odnáší jenom stres a prázdnou peněženku, aniž by si stihli uvědomit, že se mají zastavit a odpočinou si. Pro mě jsou Vánoce čas, kdy se můžu uvolnit a načerpat sílu před zkouškovým obdobím.

Vánoční tématika mě v knihách nijak nebere. Jako kulisa mi to nevadí, a jako jeden z hlavních motivů se to dá taky přečíst, ale nemůžu říct, že by mě to lákalo. Čtu si to, na co mám zrovna náladu a "náladu na Vánoce" nemám snad nikdy - a kdyby, tak si tu atmosféru vytvářím pečením a zdobením stromku.


Přeji vám všem, ať tohle období v klidu a bez stresu přežijete a ať jsou vaše svátku opravdu o tom, co je pro vás důležité :)


message 3: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já mám Vánoce ráda,i když je pravda, že výzdoba nemusí být vždy zrovna vkusná a vánoční písně můžou lést na nervy, ale většinou mi nedělá problém to ignorovat.

Mám ráda očekávání prázdnin a v druhé polovině prosince mýmám (narozdíl od Martiny) vánoční náladu. Tu jsem se letos pokusila podtrhnout dvěmi kratšími klasickými příběhy, Dickinsovou Vánoční koledou a Andrsenovou Sněhovou krílovnou.

Vánoce sice nejsou o dárcích, ale přesto mě baví přemýšlet o tom, co bych mohla dát rodině i přátelům, tak aby se jim to skutečně líbilo, ale přitom abych ani příliš nepřekročila svůj rozpočet. Letos mám dojem, že jsem se s většinou dárků trefila. Na druhou stranu i já jsem spokojená s dárky, které jsem dostala, většina z nichž jsou knihy. Prázdniny jsem tedy mohla strávit pohodlně s knihou v ruce ve společnosti svých blízských a odpočívat.

Všam přeji Šťastný nový rok a omlouvám se, že jsem nenapsala dřív!


back to top