Lietuva / Lithuania discussion

Clair de Femme
This topic is about Clair de Femme
88 views
Virtualus knygų klubas > Romain Gary „Moters šviesa“ - 2014 m. vasario mėn. knyga

Comments Showing 1-15 of 15 (15 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Gabrielė (new)

Gabrielė (apwohalyptica) | 43 comments Romain Gary (tikrasis vardas – Roman Kacew) (1914-1980) gimė Vilniuje, nors kai kurie šaltiniai teigia, kad tai įvyko Maskvoje. Jo tėvas buvo rusas, motina — prancūzė. Būdamas keturiolikos, jis išvyko į Prancūziją, kur vėliau mokėsi teisės. Antrojo pasaulinio karo metu tarnavo Laisvosiose Prancūzijos Pajėgose. Buvo pilotu, kariavo Europoje ir Šiaurės Afrikoje. Karui pasibaigus 20 metų dirbo Prancūzijos diplomatinėse tarnybose — tarp visų kitų pareigybių jam teko dirbti ir konsulu Los Andžele (1956-1960). Gyveno Pietų Afrikoje, vėliau persikraustė į Paryžių.

Romain Gary rašė angliškai ir prancūziškai. Jo pagrindiniai pseudonimai — Émile Ajar ir Fosco Sinibaldi. Savo pirmąjį kūrinėlį — L`Education Europeene (Forest of Anger) išleido būdamas 31-ių. Jo filmas Les Oiseaux Vont Mourir au Perou buvo uždraustas Kino Kontrolės Komisijos.

1979 metais perdozavusi barbitūratų mirė jo buvusi žmona, Jean Seberg. Jos kūną rado mašinoje. Savaitę iki šio įvykio ji išėjo iš savo namų. Anksčiau ji buvo žadėjusi nusižudyti. Netrukus po šio įvykio, 1980 metų gruodžio 2-ją, Paryžiuje nusišovė ir pats Gary.

***********************************************************

...jeigu vieną gražią dieną aš liausiuosi mylėjęs, vadinasi, praradau plaučius. Jūs - čia, moters šviesa spindi, ir nelaimė liaujasi buvusi gyvenimo duotybe. Dabar penkta ryto, viskas tikriausiai baigėsi, nebeliko akmens ant akmens, ir tai reiškia tik viena, - reikia statyti. Po to, kai esi visiškai sugriautas, stoja akimirka, kai viskas tampa tarsi nepaliesta.

Romane „Moters šviesa“ (1977) du brandaus amžiaus žmonės susitinka, regis, visai atsitiktinai, tik tam, kad vėl išsiskirtų. „Moteris, vyras – laimingas susiėjimas, ir atsitiktinumo nebelieka.“ Juos suveda netektis – kiekvieno jų mylima antroji pusė ant nebūties slenksčio. Tačiau „įsivaizduoti, kad viskas baigta, nes praradai tą vienintelę, kurią mylėjai, – vadinasi, nemylėti“.

***********************************************************

Balsavimo rezultatai:


(paspaudus pasididina)

Įdomaus skaitymo! :)


Efka (3fka) | 395 comments Na štai, "Moters šviesa" jau išjungta ir nebešviečia, galima pasidalinti ir mintimis.

Žiūrint grynai iš techninės pusės, knyga beveik nepriekaištinga: puikiai, sklandžiai ir lengvai parašyta, graži, turtinga kalba (manau, nemažai nuopelnų už tai reikia atiduoti ir vertėjui), nėra ištęstų ar nesavalaikių dialogų, gal tik momentais vidiniai monologai šiek tiek prailgę, bet čia gal tik man taip, aš nemėgstu sąmonės srauto. Iš pradžių atrodžiusi banali istorija vėliau įgauna naujų atspalvių, tikrieji įvykiai skleidžiasi pamažu - gan rizikingas sprendimas, mat nors siužeto vingis man patiko, pirmi keli puslapiai, kol galvojau kad tai tebus dar viena banali istorija, beveik privedė iki knygos numetimo.

Toliau šnekant apie pozityvumus, itin patiko Mišelio, pagrindinio herojaus, humoro jausmas: kandus, išpuoselėtas, momentais netgi ciniškas. Vertinu tokį humorą, todėl kai kurie momentai knygoje vertė ne tik šyptelti, bet net ir susijuokti.

Deja, buvo ir trūkumų, ir labiausiai man kritęs į akį trūkumas buvo būtent knygos veikėjai - visi, ne tik pagrindiniai. Nežinau, gal aš kažko nesupratau ir pagrindinis autoriaus tikslas ir buvo nutapyti tokius atsitiktinius eilinius žmonės, kurie tau nei velnio nerūpi, ir tau nesvarbu ar jiems bus gerai, ar blogai, ar jie mirs ar laimės loterijoje ir gyvens ilgai ir laimingai. Jei taip, tada jam puikiai pavyko - nei vienas knygos personažas man nesukėlė jokių jausmų ar minčių, buvau visiškai abejingas tiek jiems, tiek jų istorijoms. Beje, apsirikau. Vienam personažui nebuvau abejingas: kažkokia kibirkštėlė jausmo vistik kilo skaitant apie Mato Groso galą.

Beje, šnekant apie Mato Groso ir jo šeimininką, priešpaskutinė scena, viešbučio kambaryje, buvo tobulai absurdiškai juokinga. Taip ir matau viešbučio kambaryje, klykiant kambarinei, prie šeimininko lavono trenksmingai grojant pasadobliui šokančius ružavą pudelį ir šimpanzę. Dievaži, jei kas būtų davęs paskaityti vien šią ištrauką, tikrai galvočiau, kad skaitau kokį epizodą iš "Baimės ir neapykantos Las Vegase" ar kokį kitą narkotinį kvaitulį.

Apibendrinant, kadangi knyga pernelyg nesužavėjo (gal labiau tinka "nesukėlė jausmų", mat aš emocinis skaitytojas, man iš knygos reikia arba emocijos, arba pagrindo leistis į fantazavimą) , ilgai galvojau, ar ją įvertinčiau kaip "it was ok" ar kaip "liked it", bet ši scena viešbutyje, kartu su į pabaigą vis labiau ryškėjančiu humoru mane papirko, todėl bus trys žvaigždės ir "liked it".


Justė | 574 comments Mod
Oho, Efka, koks Tu greitas :) aš dar nepradėjau, bet labai nekantrauju, labai daug tikiuosi iš šio autoriaus, nes jo biografija tikrai įspūdinga, o dar tai daro įspūdį, kad toks garsus žmogus kažkiek susijęs ir su Lietuva, taigi lūkesčiai itin dideli. Po Tavo pasisakymo nerimauju, kad gali tekti nusivilti, bet juk kiekvienas kitaip priimame knygas...


Efka (3fka) | 395 comments Žinoma, kiekvienam savo. Plius, kaip jau sakiau, ji tikrai nėra bloga. O aš greitas dėl to, kad jinai neįtikėtinai trumpa, tik 116 psl. - dviejų pietų rezultatas :) (taip, aš dievinu skaityt valgydamas - ir, priešingai populiariajai nuomonei, proto dar nepravalgiau. Tikiuosi...)


Rolanda Rimkevičienė (rolandar) | 190 comments Aš dabar tikriausiai tuose puslapiuose, kur ir Efka norėjo knygą numesti, o dar darbai užpuolė, tai aš tik į ją pašnairuoju ir neprisiverčiu :) Na bet, nedidelė knyga, tikiuosi prisiversiu ir pasikeis nuomonė beskaitant.


Jurgita Grybauskaite | 11 comments Radau gražų ir įdomų įrašą apie Romain Gary gyvenimo istoriją:
http://www.zaidziameparyziu.lt/ilgas-...


message 7: by Jurgita (last edited Feb 12, 2014 02:42AM) (new) - rated it 2 stars

Jurgita Grybauskaite | 11 comments Perskaičiau knygą per du vakarus. Tikrai nedidukė, skaitėsi lengvai. Kupina gražių citatų. Bet vis tiek nepasakyčiau, kad knyga labai sužavėjo, kad labai rekomenduočiau ją skaityti.
Mane šiek tiek erzino tas Moters sudievinimas, fanatiškas požiūris į Meilę - lyg ir nepastebint konkrečios Moteris, konkretaus Žmogaus, Meilės konkrečiam žmogui...

O beje, apie Romain Gary Vilniau Knygų Mugėje bus rodomas dokumentinis filmas (šeštadienį, vasario 22 d., 18 val.):

"Ieškant Romain Gary"
Režisieriai Olivier Mille, André Asséo, dokumentinis, 1997, 52‘, Prancūzija, prancūzų k., angl., liet.
subt. | Prancūzų institutas Lietuvoje | Baltos lankos

Romainą Gary gyvenimo kelionė nuveda nuo gimtojo Vilniaus iki Big Suro paplūdimio, kuriuo prasideda
ir baigiasi vienas įsimintiniausių rašytojo kūrinių – autobiografinis romanas „Aušros pažadas“. Filme
leidėjų, rašytojų ir Romainui Gary artimų žmonių liudijimai priešpriešinami paties rašytojo
pasakojimams. Akcentuojama tapatybės problema ir nuolatinė kaita Romaino Gary gyvenime bei
kūryboje.


Efka (3fka) | 395 comments Yes, man irgi labai smarkiai nepatiko tas perdėtas moters kaip kažkokios tobulybės ir gyvenimo prasmės ir visatos centro pateikimas.


Rolanda Rimkevičienė (rolandar) | 190 comments Šiaip ne taip baigiau. O mėnesio pradžioje galvojau - nedidelė knygelė, greitai sutvarkysiu. Nieko panašaus. Tai visiškai "ne mano". Skaičiau tik, kad perskaityti. Negaliu sakyt, buvo gražių minčių, buvo kas pralinksmino, buvo kas privertė palinksėti ir pritarti autoriui. Bet antrą kartą neskaityčiau, o tikriausiai ir nelabai rekomenduočiau.


Justė | 574 comments Mod
Daviau šiai knygai 4 balus. Knyga man patiko. Tiesa, pirmi puslapiai žavėjo rašymo stiliumi, maniera, siužetas įtraukė tik gerokai vėliau, gal netgi tik įpusėjus knygą. Ta meilė moteriai ir man atrodė ganėtinai neįtikinama. Bet paaiškėjus galutinėms detalėms, mirties prieskoniui šioje meilės istorijoje, viskas pasirodė gana realu. Netekus artimo žmogaus visi jausmai "išsiplečia" iki maksimumo. Neabejoju, kad norėsiu perskaityt kitas R. Gary knygas, rašytojas išties vertas visų liaupsių ir apdovanojimų. Kam prie širdies gyvenimiška filosofija, manau, knyga patiks, rekomenduoju.


Jurgita Grybauskaite | 11 comments Nors man ši knyga patiko neypatingai, bet užkabino labiau pasidomėti autoriumi, kuris buvo įdomi, sudėtinga asmenybė, ir paskaityti kitas jo knygas.
Dabar įpusėjau "Aušros pažadą" - ši patinka labai labai.


Vitalija|Vivija Books | 82 comments "Aušros pažadas" yra tobula knyga :) Tai viena iš tų knygų, kurią perskaitęs niekada nepamirši :) Artimiausiuose planuose pas mane "Dangaus šaknys" arba "Aitvarai"


Skaistė | 258 comments Įdomi knyga. Atrodo tokia lyriška, meniška, graži, subtili, trapi, karti ir saldi, grubi ir švelni, lengva ir sunki, kelianti klausimus, o kartais ir šypseną. Manau puikus skaitinys vasario menėsiui


Justė | 574 comments Mod
Džiaugiuosi, kad simboliškai paminėjome ir mes šio autoriaus "100-metį":

http://www.kulturpolis.lt/knygos/roma...


"Po renginio Klaipėdoje svečiai dar spėjo trumpai padiskutuoti su auditorija. Viena mergina klausė, nuo ko reikėtų pradėti pažintį su R. Gary kūryba. A. Morange patarė iš pradžių atsiversti „Aušros pažadą“, tuomet – „Aitvarus“, vėliau – „R. Gary gyvenimą ir mirtį“. Tai tik pradžia, mat prieš akis laukia dar ne vienas pavadinimas. Ko vertas vien „Gyvenimas dar prieš akis“, laikomas populiariausia XX a. Prancūzijos knyga."

Nors pažintį pradėjome nuo "Moters šviesos", tikiu, kad tai tebuvo tik pažinties pradžia su R. Gary.


Vitalija|Vivija Books | 82 comments Labai smagu, kad ir Klaipėda nepamiršo šio rašytojo jubiliejaus :) Mano pažintis su šiuo rašytoju dar tęsis labai ilgai :) Jo knygos laukia akimirkos kada bus perskaitytos :)


back to top