Turkish Reading Challenges discussion

Dünya Ağrısı
This topic is about Dünya Ağrısı
51 views
Tartışmalar - Discussions > Dünya Ağrısı ile ilgili tartışma

Comments Showing 1-4 of 4 (4 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Ayfer Tunç'un Dünya Ağrısı kitabı ile ilgili tartışmaya buradan başlayabilirsiniz.


Bayflower | 2 comments http://mabelard.blogspot.com.tr/2014/...

Ayfer Tunç bu toplumun en hassas olduğu, en çok bilinen ayrımcılık örneklerinden birini kitabına taşırken, muhtemelen insanların kulaktan dolma bilgilerle çizdiği zihinsel sınırlarının darlığını işaret ediyor. Önyargılarla oluşturulmuş bir tabu'yu sessizce ve bir suçlu gösterme, birilerini mimleme derdinden uzak yaklaşımla deşiyor.


Bayflower | 2 comments http://mabelard.blogspot.com.tr/2014/...

Dünya'nın Ağrısı Bitmez

Ayfer Tunç; Can Yayınlarından çıkan kitabı "Dünya Ağrısı"ında bir yandan adı sanı bilinmeyen bir şehre sıkışmış sıradan insanların hayatlarını “taşra” imgesinde somutlaştırarak anlatırken diğer yandan da yaşadığımız toplumun en hassas olduğu, en çok bilinen ayrımcılık örneklerinden birini kitabına taşımış.


message 4: by Murat (last edited Apr 29, 2014 06:41AM) (new) - rated it 3 stars

Murat Sahin Ocal (sahin) | 19 comments Ayfer Tunç, taşranın, altında hiçbir şeyin olmadığını düşündüğümüz göğünün altında fırtınalar estiriyor. Fırtına eserken insanlar savruluyor ancak dünyada yaprak kıpırdamıyor. Taşra hayatı olanca yavaşlığı, toprağına kadar sinmiş isteksizliği ve heyecansızlığı ile tortulanıyor. Bu kıpırtısızlık içinde bireysel yaşamların dinamiğinin, büyük kentlerdeki oynak zemin ve ışıltılı ortamlarda yaşananlardan çok da farklı olmadığını görüyoruz.

'Taşra,' yaşanan mekanın insan zihninde tortulanmasıyla oluşuyor, o tortunun derinliği ile ölçülüyor. Baba oğul ilişkisi, ensest, ayrımcılık, aşk, ileri yaşta aşk, sevdiğine razı olmak gibi çok çeşitli ve birinden diğerine geçerken yazarı zorlamayan konularda geziniyorsunuz.

Yüzeyde geçen bir roman. Ama yüzeysellik hissi vermiyor. 'Derin' romanların çoğunda, sığ bir suyun dibinde gezindiğinizi fark edebilirsiniz. Dünya Ağrısı'nda, basit durumların ve duyguların köpürtüldüğü hikayelerin aksine, ağır durumlar, duygular teskin edilerek ehlileştirilmiş. Yaratıcı yazma durumlarının heyecanına kapılamadan başarılı bir şekilde işlenmiş. Kutlamak, okumak lazım. Ellere gönüllere sağlık.
(Üç yıldız. Beş yıldız Proust'un Nabokov'un, Coetzee'nin...)


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Dünya Ağrısı (other topics)

Authors mentioned in this topic

Ayfer Tunç (other topics)