Turkish Reading Challenges discussion

Sinek Isırıklarının Müellifi
This topic is about Sinek Isırıklarının Müellifi
113 views
Tartışmalar - Discussions > Sinek Isırıklarının Müellifi ile ilgili tartışma

Comments Showing 1-30 of 30 (30 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 3 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Barış Bıçakçı'ın Sinek Isırıklarının Müellifi kitabı ile ilgili tartışmaya buradan başlayabilirsiniz.


rosshalde | 157 comments Aralık ve ocak ayı grup seçimlerini pas geçmiş oldum ama şubatta döndüm tekrar. Aldım kitabı ama okumadım henüz, bakalım :)


message 3: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 3 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
rosshalde wrote: "Aralık ve ocak ayı grup seçimlerini pas geçmiş oldum ama şubatta döndüm tekrar. Aldım kitabı ama okumadım henüz, bakalım :)"

Yorumunu bekliyoruz rosshalde buraya da:)


rosshalde | 157 comments Okudum ve beğendim. Genelde aforizma ağırlıklı eserleri pek sevmem o yüzden 5 yıldız yerine 4 yıldız vermeyi tercih ettim. Kitapla ilgili fikirlerimi yazdım şuraya;

http://www.goodreads.com/review/show/...

Sizden gelecek yorumları da bekliyorum merakla :)


message 5: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 3 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Elimde olmayan ama okuma listemde olan bir kitap. Genel yorumların da iyi olduğunu görüyorum.


Tugce Ceylan | 20 comments Hoş, samimi, akıcı bir kitaptı. Arada bir sağda solda birşeyler karalayan herkesin özellikle okuması gerek bence yazmakla ilgili hoş bakış açıları var. Ayrıca sayesinde Ezginin Günlüğü'nün gözden kaçırdığım bir albümünü bulup dinlememe vesile olması da ayrı bir artı benim için :)


Usuyitik merhabalar, benim yorumum da şurada:
http://www.goodreads.com/review/show/...


Gulen | 265 comments Ben beğenmedim kitabı, eh işte diyebiliyorum ancak. Belki de üstüste benzer kitaplar okumaktandır ama karakter ile bir türlü kendimi bağlayamadım ve beni sıktı. Bu yazım türü ile ilgili değil; Cemil gibi kitap karakterleri ile ilgili. Bir de son zamanlarda özellikle grubun gazı ile okuduğum Türk romanlarındaki evli erkeklerin eşlerini aldatma ve buna da bir kulp bulma çabaları (yalnızlık, yeniden aşık olma isteği vb.) beni Türk erkek yazarlardan da soğutmaya başladı söyleyeyim..Ben kitapların yazım şeklinden çok içeriği ile ilgilenip; açık ve bariz şekilde Feminist point of view ile okuduğumdan bazı erkek karakterleri kaldıramıyorum. Cemil ve şürekası (İlhan gibi) da bu kaldıramadığım karakterlerdendi.


rosshalde | 157 comments Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin geçmişe, gençliğine olan özlemi vurgulaması açısından değerlendirmiştim. Yani aldatmanın birlikte olduğun kişiyle değilde kişinin kendi geçmişine duyduğu özlemden kaynaklandığını vurguluyor diye yorumladım ben. Bir nevi olgunun sebeplerini irdeliyor gibi kendisinden çok sanki. Ya da ben fazla pozitifim. :)


Gulen | 265 comments rosshalde wrote: "Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin geçmişe, gençliğine olan özlemi vurgulaması açısından değerlendirmiştim. Yani aldatmanın birlikte..."

işte ben ise bunları bir kulp olarak görmekten kendimi alamıyorum; sonuçta aldatan orta yaşlı erkeklere sor hele bir de kalem yalamış edebi kişiler ise, bu tarz şeylere dem vururlar. ben de kaldıramıyorum bunu napayım:) ama dediğim gibi üstüste geldi bir de bu aralar eahh yeter dedim.


rosshalde | 157 comments Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin geçmişe, gençliğine olan özlemi vurgulaması açısından değerlendirmiştim. Yani a..."

Ben de böyle durumlara yer veren kitapları okuduğum zamanlarda acaba bir bana mı batıyor diye düşünüp kendimi ekstra empatiye zorluyordum, iyi oldu yalnız olmadığımı bilmek. Zaten bana epik roman lazım fazla dingin romanları okuyunca bir süre sonra salaklaşıyorum biraz. Şansıma grup okumaları da hep biraz depresif bu ara sanki. :) Ama yinede ben bu yazarın Ankara'yı anlatmasını sevdim nedense. Ankara gibi gri bir şehre ancak böyle bunalım bir anlatım gider zaten :)


Gulen | 265 comments rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin geçmişe, gençliğine olan özlemi vurgulaması açısından değerlendir..."

(view spoiler)


Serkan | 13 comments Gülen feminist point of view'la okuyorsan YA'ları hiç okuyamaman lazım bence. Ordaki kızlar beni benden alıyor salaklıklarıyla ve kendilerini aşağılatma biçimleriyle.

Ama aldatmanın bahanesi olmaz, ona katılıyorum. Şu kadına şiddet davalarında bahaneler oluyor ya hafifletici sebep olarak kullanılan, onun gibi birşey.


Tugce Ceylan | 20 comments Gülen'e karakterler konusunda katılmıyorum, erkek karakterler kendileri için meşrulaştırırken aldatmayı eşleri için aaa bu olmaz bunu yapamazlar demiyor sonuçta bu bence çiftler arasında konuşulmalı tabu haline getirip kesinlikle aldatmalı şunu yapmamalı dersek eğer ilişkide dürüstlüğün kalmadığını arkadan daha çok şey yaşanacaktır. Bu arada yanlış anlaşılmasın aldatmanın aldatılmanın arkasında durduğum yok ama konu insani duygular olunca kesin kıstaslar olmamalı.


rosshalde | 157 comments Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin geçmişe, gençliğine olan özlemi vurgulaması açı..."

(view spoiler)


Gulen | 265 comments Serkan wrote: "Gülen feminist point of view'la okuyorsan YA'ları hiç okuyamaman lazım bence. Ordaki kızlar beni benden alıyor salaklıklarıyla ve kendilerini aşağılatma biçimleriyle.

Ama aldatmanın bahanesi olma..."


İlk olarak sevgili Serkan, her ne kadar YA'cı bir imaj çizsem de belli sayıda okuduğum YAlarda pek de dediğin gibi kız görmedim açıkcası. Gece Evi serisi denen neden başladığımı bilmediğim o salak seride bile genç kadın karakterler oldukça güçlü aslında


message 17: by Gulen (last edited Feb 25, 2013 02:16AM) (new) - rated it 2 stars

Gulen | 265 comments rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin geçmişe, gençliğine olan özlemi v..."

Bu arada Ross, Sean penn'in this must be the place filmini izlemeni de tavsiye ederim, benzer bir hikaye


Serkan | 13 comments Gulen wrote: "İlk olarak sevgili Serkan, her ne kadar YA'cı bir imaj çizsem de belli sayıda okuduğum YAlarda pek de dediğin gibi kız görmedim açıkcası. Gece Evi serisi denen neden başladığımı bilmediğim o salak seride bile genç kadın karakterler oldukça güçlü aslında

Twilight mesela?
-Benden uzak dur bella. Tehlikeliyim.

-Olmaz yakışıklı vampircim, çok şerefsiz bir tipsin kan içiyosun ama, ama dur bakayım kasların güzel, seni seviyorum galiba, seni düzeltebilirim ben!

- Benden uzak dur bella.

- Hayır hayır, kendimi senin için feda edeceğim. Oyy o ne kaslar öyle.


Gulen | 265 comments Ben Twilight okumadım ki:)


rosshalde | 157 comments Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin geçmişe, gençli..."

Sen ona benzettiğini söyleyince not ettim zaten, merak ettim bugün yarın izleyeceğim.


Gulen | 265 comments dediğim gibi YAcı bir imaj çizsem de okuduklarım sayılıdır


message 22: by Gulen (last edited Feb 25, 2013 02:26AM) (new) - rated it 2 stars

Gulen | 265 comments rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Gulen wrote: "rosshalde wrote: "Okurken bu aldatma olayları bana da batıyor açıkçası ama ben daha çok bu konuya değinmesini kişinin g..."

izle izle sonra onu da konuşuruz


Serkan | 13 comments tamam şimdi anlaşıldı neden YA okuyabildiğin. Twilight'ı okusan bırakırdın zaten. Fifty shades twilight'ın fan fiction'ı olarak başlamış düşün yani :)

Neyse konuyu dağıtmayayım.


Gulen | 265 comments Dağıtmayalım evet ama ben fifty shades'de okumadım mesela:) benim okuduklarım daha iyi şeyler övünmek gibi olmasın..sen de bu kadar konuşmanın ardından oku bu kitabı artık (sinek ısırıkları...)


message 25: by Nuri (last edited Feb 25, 2013 03:42AM) (new) - rated it 3 stars

Nuri | 58 comments Bu kitabı ben de pek beğenmemiştim. Benim için sorun Cemil karakteri, başka bir yaşama özlem, aldatma fikri falan değildi de mesela gayet bunaltılı,kasvetli bir dönem olan evde oturup editörden haber beklediği dönemi okurken 1 gram içim sıkılmadı. Kitapta iyi olan birşeye hiç sevinmedim, kötü olan hiçbirşeye üzülmedim. Hiçbirşey hissetmeden öylece okuyup bitirdim.

Diğer yandan Barış Bıçakçı'nın, Cemil'in evde hayali editörle yaptığı monologlar aracılığıyla kendi fikirlerini söylemesini sevdim.

Bu Barış Bıçakçı'nın okuduğum 2.kitabıydı. İkisi de benim için okurken akıcı, dilini beğendiğim ama bitrdikten sonra bir daha hiç aklıma gelmeyecek kitaplardı. Yazımını beğendim, yeni kitabı çıksa gider alır ve okurum, ama beklentilerimi ufaltarak.


Emrex | 128 comments çok merak ettim bu kitabı, vaktini geçirdim. tuu.. bana :D yakın zamanda okurum.


Gulen | 265 comments Emre wrote: "çok merak ettim bu kitabı, vaktini geçirdim. tuu.. bana :D yakın zamanda okurum."

Aslında vaktini pek geçirmemişsin :) Daha 2 gün var şubatın bitmesine. 166 sayfa kitap zaten hemen okunuyor, bir kaç saatte bitirirsin.


Emrex | 128 comments Çok zorlama satırlar, sayfalar var. Kitabın birçok bölümü doğallıktan uzak bence, zorlamayla yazılmış gibi. Okurken tam olarak böyle şeyler hissettim. Bu yüzden çok fazla sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Yine de akıcı, okunulabilir bir kitap.
Bunu nasıl sağlıyor bilemiyorum. Belki de bölümlemenin çok sık olması, akıcılığın sebebidir. (166 sayfalık bir roman, 58 bölümden oluşuyor.)

Nazlı'yı sevdim ve daha çok merak ettim. En çok da Cemil'in editörle olan konuşmalarını beğendim.

Arkadaşlarıma okumaları için önereceğim bir kitap değil.


message 29: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 3 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Gecikmeli de olsa grup okumaları kapsamında bu kitabı okudum. Kitap ile ilgili yorumuma buradan ulaşabilirsiniz.

Kitaba ilk başladığımda ana karakterden ve ilk baştaki olaydan çok daha fazla şey beklemiştim ancak sonlanması ile konunun ortalarda kaldığını düşünüyorum.


Oğuzhan (oguzhan) | 2 comments Bir kitabın güzel olması için akıcı olmasına gerek olmadığının en güzel örneklerinden birisi bu kitap. başarılı ama tek oturuşta 40 sayfadan fazla okuyamadım.


back to top