Turkish Reading Challenges discussion

Sis ve Gece
This topic is about Sis ve Gece
35 views
Tartışmalar - Discussions > Sis ve Gece ile ilgili tartışma

Comments Showing 1-4 of 4 (4 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 3 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Ahmet Ümit'in Sis ve Gece kitabı ile ilgili tartışmaya buradan başlayabilirsiniz.


Aysegul (adinccag) | 36 comments Ahmet Ümit'in anlatımı son derece akıcı. Kitapta yer alan tasvirlerin yanı sıra karakterler ile ilgili tespitleri, kitaptaki konuşmalardan yapılan çıkarımları da zekice bulduğumu söylemeliyim. Okuyucunun zekasını hafife almayan, yaptığı tespitleri gereksiz tekrardan kaçınan, üslup yönünden başarılı bir kitap Sis ve Gece.

Kitapla ilgili beğenmediğim tek nokta içerikle ilgili. Gerilimin üst düzeyde tutulması gereken polisiye bir romanda, kitabın son sayfalarına kadar sonuca giden fazla bir ipucu olmaması, fazla dikkatli olmayan okurların heyecanını kaybedip kitaptan kopmasına neden olabiliyor. Yazar sanki sayfa sayısını daha uzun olacak şekilde planlamış, daha sonra romanı kısaltmak için son 100 sayfada düğümü çözüvermiş gibi hissettim nedense. Yine de, kitap bittiğinde okuyucuda güzel bir tat bırakıyor. Sis ve Gece'yi polisiye roman okumak isteyen herkese tavsiye ediyorum.


Tugce Ceylan | 20 comments Polisiye okumayı sevmeme rağmen sanırım kitabın içine giremedim karakterler olaylar sanki biraz havada gibiydi. Bilmiyorum ne kadar bunu söyleme hakkına sahibim ama sanki polisiye türünde değilde ana karakteri istihbaratçı olan bir adamın çevresinde gelişen olaylar denebilir, çünkü polisiye denince okurken yorumlayabileceğin tahminler, çıkarımlar yapabileceğin bir kitap beklerken bu konuda oldukça sıkıntılıydı. Bunun yanı sıra dil yinede akıcı sıkmayan rahat okunabilen bir kitaptı ama bundan sonraki sayfada ne olacak heyecanı yoktu.

Birde filmi varmış kadro çok sağlam duruyor.En yakın zamanda onu da izlemek istiyorum.

Tam spoiler gibi değil ama kararsız kaldım.

(view spoiler)


Emrex | 128 comments Bu kitabı okuma sürecim çok dengesizdi. Kitaptan mı yoksa benden mi kaynaklanıyor bilemiyorum? Şöyle dengesizdi; kitabın ilk 90 sayfasını 2 hafta gibi bir süreçte okurken, kalan 170 sayfalık kısmı ise bir gün içinde bitirdim. Yani ben de içine girmekte zorlanmışım. Buna rağmen bir eşiği geçince aktı gitti kitap.

Anlatıcı kahramanın, çevresindeki karakterlerin neler düşündüğü/nasıl hissettiği/neden yaptığı üzerine tahlilleri çok başarılı. Bu gözlemlerde anlatıcı kahraman Sedat'a her seferinde hak veriyorsunuz.

Arka planda Türkiye'nin tam anlamıyla kanayan yarası terör ve buna bağlı olarak oluşan karşı terör (ya da devlet terörü) zıtlığı gösterilmiş. Bir yandan da (ne kadarı gerçek ne kadarı kurgu) bilinmez ama bir istihbarat örgütündeki iç çatışmalar gözler önüne seriliyor.

Polisiye olması hasebiyle, sadece terör değil birçok suçla da karşılaşıyorsunuz sayfalar ilerledikçe. Fuhuş sektöründen, emlakta dolandırıcılığa kadar geniş bir spektrumda İstanbul'un başka bir yüzünü görüyorsunuz.

Kahramanların roman sahnesine çıkışı, olaylara dahil oluşu (kurgudaki başarı) romanın akıcılığındaki en önemli etken bence.

Kitabın sonunu, okurken tahmin etmiştim ve beklediğim gibi çıktı. Daha farklı/şaşırtıcı bir sonla karşılaşsaydım daha mutlu olurdum ve 4 yerine 5 yıldız verebilirdim.


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Sis ve Gece (other topics)

Authors mentioned in this topic

Ahmet Ümit (other topics)