Turkish Reading Challenges discussion

Yedinci Gün
This topic is about Yedinci Gün
101 views
Tartışmalar - Discussions > Yedinci Gün ile ilgili tartışma

Comments (showing 1-18 of 18) (18 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
İhsan Oktay Anar'ın Yedinci Gün kitabı ile ilgili tartışmaya buradan başlayabilirsiniz.


message 2: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Okuma grubunda sanırım ilk ben bitirdim. Öncelikle kitap beklediğimden çok farklı başladı, çok farklı gelişti ve yine beklediğimden çok farklı bir şekilde sonlandı.

İhsan Oktay Anar severlerin kesinlikle okuması gereken, farklı bir düşünceye ve yazım tarzına sahip bir kitap.


Usuyitik Selamlar, kitabı ben de okudum. Geniş vakitlerde geniş geniş konuşuruz ama, şunu sorayım. Kitapta hemen her şey başka şeylere gönderme/ eleştiri olarak okunmaya çok müsait. Ancak şu başlarda kulede yaşayan, çocuk yiyen zengin adam neye tekabül ediyor, çözebildiniz mı acaba?


Mehlika Usuyitik wrote: "Selamlar, kitabı ben de okudum. Geniş vakitlerde geniş geniş konuşuruz ama, şunu sorayım. Kitapta hemen her şey başka şeylere gönderme/ eleştiri olarak okunmaya çok müsait. Ancak şu başlarda kulede..." öyle bakmamıştım hiç desem=) bu dokundurmalardan çıkardıklarını söylersen belki bunu da ben bulurum


Pinar (Fontis) | 3 comments Merhaba,
Kitabı bitirmeme çok az kaldı, ama bitirmeden de şunu diyebilirim, bu bence Ihsan Oktay Anar'ın şimdiye kadarki en iyi kitabı. Kurgunun iç içe geçmiş yapısı diğer kitaplarından çok daha akıcı.
Bundan sonraki yazdıklarım kitabı bitirmeyenlerin okumaması gereken kısımlar sanırım. (Grupta yeni olduğum için tartışma kısımlarının nasıl yürüdüğünü bilmiyorum, ama belki kitabı bitirmeden de birilerinin gözü takılır.)
Kuledeki vampir benzeri karakterle ilgili ilk düşündüğüm modern banka sistemine yada eski bankerlere bir göndermeydi. Çocukları borçluların zayıf noktası ya da savunmasız yanları olarak düşünebiliriz sanırım. Aslında bir yandan da, İ.O.Anar'ın kitaplarındaki her karakterin gönderme içeren bir anlamı da olmayabiliyor, bunu da unutmamak gerek.
Benim en sevdiğim kısım kesinlikle girişti, yani sivrisineğin maket üzerindeki yolculuğu ve iki zavallının boş yere ölümü. Bu bölümden okunabilecek çok şey olduğunu düşünüyorum ve fikirleri merak ediyorum. =)

Bir de gruptan haberdar ettiğiniz için teşekkürler!!


message 6: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Kitap ile ilgili çok fazla tartışma bulunmakta internet üstünde. Üç ana karakterin gerçek yaşamda kimler olduğundan tutun, satranç oyunun hatalı olmasına mors alfabesi ile bildirilen mesaja kadar.

Kitabın 155. sayfasında bulunan mors kodunun açılımı bu şekilde gösterilmekte.

Bunu gördükten sonra ben arapça olarak yazılmış cümlelerin de içeriklerini merak ettim aslında.

Kitap kesinlikle en azından 1-2 okumayı daha gerektiriyor.

Tez konusu bile olabilir:)


message 7: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Aramıza hoşgeldin Pınar, gruba ben davet ettim sanırım seni. Senin de belirttiğin gibi kesinlikle çok ince bir kitap, ve çok ince espriler ve ayrıntılar bulunmakta.

Kitap ile ilgili okumayanların öğrenmemesi gerektiğini düşündüğün birşey var ise aşağıdaki gibi spoiler arasına yazabilirsin, bu durumda bilgiyi sadece gerçekten okumak isteyen görebilir.

<spoiler>istediğin metin:)</spoiler>


Pinar (Fontis) | 3 comments Mors kodunun açılımı gerçekten ilginçmiş :) Kitapta ilgimi çeken kısımları biraz daha incelemek için aslında son sayfaları da bitirmeyi bekliyordum, kitap o kadar sürükleyici ki bazı detayların yanına yıldız koyup geçtim geri döneceğim diye. Mesela satranç oyunu da kesinlikle bunlardan biriydi.

Sanırım son sayfaları da bitirip yorumlara öyle devam etmeliyim :)

Ayrıca tez konusunda katılıyorum, hatta sadece üslup bile kesinlikle tez konusu olabilir.


message 9: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Kitabın son cümleleri şu şekilde bitiyor:) Spoiler sayılmayacağı için rahatlıkla yazabilirim.

"...bu kitabindaki kusurları, rastlayınca sevinip tatmin olsunlar diye onlara sadaka olarak verdi."


Pinar (Fontis) | 3 comments Tek kelimeyle muhteşem bir sonsöz :)


message 11: by Muge (new) - rated it 2 stars

Muge (MugeTC) Ben şimdiye kadar çıkan her kitabını okudum ama üzülerek söyleyeyim ki, ben tamamen aksi kanaatteyim-şimdiye kadar en sevmediğim kitabı bu-sivrisinek hikayesiyle gerçekten heyecanlı başladı ama sonrasında yordu beni.


message 12: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
müge tamamlayabildin mi kitabı. ılk başlarda ben de sıkılmıştım ama sonrasında heyecanlanmıştı kitap.


message 13: by Muge (new) - rated it 2 stars

Muge (MugeTC) Tabii ki tamamladim-diyorum ya, sadık okurlarındanımdır. Sonuna kadar da "herhalde ben birşeyleri kaçırdım" hissi hiç gitmedi . Şimdi beğenenlerin notlarını okuyunca paranoyam arttı! :)

Bakalım tartışma nasıl gelişecek...

Şimdi ne okuyorsunuz? Aralık'ta Türkiye'ye geldiğimde neler alacağımı bileyim! :)


message 14: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Kendi adıma;
Benim Adım Kırmızı şu anda okuduğum.
Grup adına;
Önümüzdeki ay Gölgesizler ve Bizim Büyük Çaresizliğimiz okunacak kesin olarak grup tarafından. Üçüncümüz ise henüz belli değil.


message 15: by Muge (new) - rated it 2 stars

Muge (MugeTC) Ben Benim Adım Kırmızı'yı çok sevmiştim-hatta Orhan Pamuk'un en sevdiğim kitabı diyebilirim. Üçüncünüz için Kinyas ve Kayra'ya oy verdim çünkü o elimde var. Viyana'da istenen kitap öyle kolay bulunmuyor. Selamlar.


Pinariki (pinarchan) | 210 comments cok yoruldum ben bu kitabi okurken. Hem cok sevdim hem de cok agir ilerledim. tatli yemeyi seven birine, madem tatli seviyorsun al bakalim baklava ustune serbet ustune kaymak ustune bal ustune pudra sekeri diye bol sekerli katmanlari ust uste ekleyip sunmak gibiydi. Kitabi okurken kafam karisti, bazen cok keyif aldim, guldum, huzunlendim bazen de gercekten IOA neden bu kadar abarttin dedim.
4 yildiz verdim ama verirken dusundum, 3 yildiz mi versem yoksa sirf yazari seviyorum diye torpil mi yaptim acaba dedim ve kendimiden emin olamadim resmen :)
kitabi sindirebilmek icin biraz daha zamana ihtiyacim var benim anlasilan. Ve belki bir kere daha okumaya da..


message 17: by Ugur, Challenge Generator (new) - rated it 5 stars

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
ben okuyalı 2 ay oldu ama elim hala yorum yazmaya varmıyor:)


message 18: by Sahin (last edited Apr 28, 2013 02:43PM) (new) - rated it 5 stars

Sahin | 34 comments Ihsan Oktay Anar'i sadece düsünde düslemeyen nacizane bir müptelasiyim ben de o nedenle okurken osmanlica ile harmanlanmis kisimlari anlamasamda, bir müzik dinler gibi okuyorum dönüp baktigimda hos bir tat birakiyor zihnimde. Bu tat ayni sekilde yedinci günde de buldum.
Kitabi okumamin üzerinden uzunca bir zaman gecmis olmasina ragmen, okunan kitaplar icin yorumlar yazilmiyor elestirisi üzerine ben de secilmis ve benim okudugum kitaplara daha düzenli yorum yazma karari aldim.
Kitap aslinda insan olmak icin gidilen bir yolu anlatiyor, derin bir tasavvuf harmanlamasi mevcut. Ihsan Sait'den Al-i Ihsan'a giden yol kolayca görülebilyor masalsi anlatimin icerisinde. Bu yol Ihsan Sait'in Prenses Döjira'ya kavusmak icin yaptiklari üzerinden anlatiliyor. Kitap bir cok laf kalabaligi yapiyor gibi geliyor ama bu kitap ne demeye calistigini acikca soylemiyor bence. Kitap icerisinde bir bulmaca gibi gizlenmis gondermelerin yakalanmasi tabiki kolay olmuyor, okurken acaba diyerek durup biraz arastirma yapmayi gerektiren kisimlar fazlaca mevcut. Okudugunu hemen anlamak isteyen okuyuculari fazlasiyla zorlayacak bir kitap oldugu süphe götürmüyor.
Aklima gelen ve su an kitabin sayfalarini kurcalarken bulabildiklerim arasinda, yedi uyurlar, günes dil teorisi, saatleri ayarlama enstitusu, balkan savaslari, birinci dunya savasi, ittihatcilar, masonlar, din ve bilim catismasi, Enver pasa, sarikamis felaketi ("Cunku ordu, bu harpte donarak olen binlerce askerin cesedini ancak yarim asir kadar sonar toplayip gomecekti Vatani ugruna yasayan birine kopek, yine vatani ugruna olene de kopek lesi muamelesi yapmak galiba bir devlet gelenegiydi"), Fransiz devrimi, sosyalist devrimi, Emile Zola var vurgular arasinda...
Aklimda kalan diger bir kac nokta cok ince yakalanmis.
1-) Erzurumlu Ibrahim Hakkinin Marifet Namesinin icine Paristen postalanmis bir ihtilal beyannamesi koyulmasi
2-) Kadinin erkegi sectigi cemiyet (“Erkegin kadini sectigi bir cemiyet batarken , kadinin erkegi sectigi bir cemiyet refaha eriyordu. Bunun dogrulugunu olcmek icin bedeni saiklerine gem vuramayan pasayi secen Padisahimiz’in memletetiyle, ayni pasayi secmeyen bazit bir kisin memleketini karsilastirmak kafiydi…” Aslinda, Puslu kitalar atlasinda oldugu gibi bu kitapdada önemli bir kadin karakter yok, bunun sebebi Anar'in diger kitaplari ile birlikte okundugu zaman anlasilabilecegi yonundeki inancim bu kitap ile daha da artti.
3-) Arab’i Ani’nin Tarihi Külhanisi
4-) Esrarengiz cihazlar, mühendis olamamin da getirdigi ilgi ile masalsi mekanizmalarin arasinda yol almami sagliyor ve hayal gücümün sinirlarini zorluyor. Birini özellike vurgulamadan gecmek kesinlikle olmayacak o da yapilan zeplin. Üzerindeki valve'ler ve bir coklari hakkindaki betimlemeler Kitabül Hiyel'i halen okumamis olmama kizmama neden oluyor...
Hatta zeplin yükselirken tüylerim diken diken oluyor ve ben de Prenses Döjira'yi hissediyorum satir aralarinda, tabi ihsan oktayin bu hayal gücünü kiskandigimi itiraf etmem gerekiyor... Su an kitap icerisinde o satirlari arayip bulurken tüylerim gene diken diken oluyor.."Bir süre sonra, cok ama cok yükseklerde zeplindeki, formulü ve imal sirri cok uzak bir gelecekten gonderilmis hidrojen hucrelerininm otomatik emniyet sübaplari acildi ve patlamamasi icin fazla gazi tahliye ettikten sonra edebiyete kadar kapandi" Ve buradaki gökelere olan mirac ve gelecekte diriltilmeyi bekleyen Ihsan Sait'in gelecege yolculugu...
5-) Ve tabiki bir de üslubu ve mizah anlayisi fazla söze gerek birakmiyor... ''kısrak gördöğü için dört seyis tarafından zor zaptedilen bir aygırın nazar diye mavi boncuk asılı malum uzvuna konmuş pembe ve narin bir kelebek''
6-) Kitap icerisindeki baba, ogul, hayalet bolumleri ve Ihsan Sait ve Ali Ihsan karakterlerdeki teslis inancina olan olan direkt ve indirekt gondermeler acikcasi okurken özellikle dikkatimi ceken kisimlar olmadi.
Son olarak Ihsan oktay anar ile ilk defa tanisiyor iseniz karakterleri canlandirmak, IOA'a asina olabilmek icin Puslu Kitalar Atlasi ve Kitab'ül Hiyel ile baslamanizi öneririm...


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Yedinci Gün (other topics)

Authors mentioned in this topic

İhsan Oktay Anar (other topics)