reservoir cats discussion

Yedinci Gün
This topic is about Yedinci Gün
24 views
Yedinci Gün Üzerine

Comments Showing 1-16 of 16 (16 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Nurdan Emanet (nuremanet) | 7 comments Mod
İlk diskaşını ben oluşturayım o vakit. Yedinci Gün ile ilgili görüşleriniz neler? Benim gibi hoşnut kalmayan başkaları da var mıdır?


Merve Uzun | 5 comments Ben hem İhsan Oktay'ın masalsı dünyası, hem de bu kez daha fazla hissedilen gerçek dünya-göndermeler, sebebiyle sevdim aslında. Dili yine akıcı ve etkileyici. Kurgu daha çok gerçeğe dokunuyor, hoşuma gitti şahsen:)


Nurdan Emanet (nuremanet) | 7 comments Mod
Kitabın sonlarına doğru çok sıkıldım. Bazı yerlerde gereksiz ayrıntılı tasvirler, sonlarına doğru aceleye gelmiş bir bitiş var. İlk 80 sayfayı soluksuz, geri kalan kısmını da bir hafta zar zor okuyarak bitirdim.

Tabii ki bir İ.O. Anar kitabı olması sebebiyle ortalamanın üstü. Harika metaforlar kullanılmış, nereye gönderme yaptığını çaktığımda zevkten aklım başımdan gidiyor evet. Ama yine de sıkıldım işte. Okurken sı-kıl-dım.


Merve Uzun | 5 comments İkinci bölüm daha çok gerçek dünyaya gönderme ve eleştiri içerdiği için sıkıldığını tahmin ediyorum. Ancak birazcık daha tarihsel olaylara hatta politikaya dokunması bende bundan sonraki kitapları için daha fazla merak uyandırdı:)


Nurdan Emanet (nuremanet) | 7 comments Mod
hayır. gerçek dünyaya dair göndermeler çok iyiydi. beni sıkan onlar değil, gereksiz uzunluktaki tasvirlerdi.


Merve Uzun | 5 comments hmm bilemedim öyleyse:) aksine, bana diğer kitaplarına nazaran daha yalın geldi dili ve cümleleri daha kısa...


message 7: by Murat (last edited Sep 17, 2012 10:36AM) (new) - rated it 4 stars

Murat | 5 comments Gerçek dünyaya göndermeler İ.O.A'nın tüm kitaplarında var. Benim kanaatim, keşke politikaya dokunmasaydı da biz onu büyülü gerçekliğinde yaşasaydık. Çünkü İhsan Oktay bugüne dek çoğunlukla bir filmi, bir masalı yaşadığımız kitaplar sundu. Kaldı ki insanlıkla ilgili sorunları eleştirmek için politikaya dokundurmak gerekmez kanaatimce. Neyse, benim kitapta eksik bulduğum asıl nokta bu değildi. Bu sadece çok ufak bir beğenmeme sebebi olabilir. Çünkü İhsan Oktay'ın ağdalı dili bir kere en sevdiğim unsuru. Çünkü edebiyat aslında böyle yapılır. Yalın cümle kullanmak kolay. Buyrun İhsan Oktay gibi cümleler kurun. Herkes yapamıyor bunu. Eksik olan İhsan Oktay'ın ilk defa kurgusunu bağlayamamış olması. Daha önceki tüm kitaplarında hayranlıkla gördüğüm ve kitabı tekrar okuma isteği uyandıran, henüz ikinci üçüncü sayfalardan kitabın sonuna yapılan göndermeler burada yoktu. Nurdan'ın dediği gibi kitabın sonu apar topar bitirilmiş gibiydi. Sanki daha söyleyecek binlerce sözü vardı, sanki daha Oğul'un hikayesini okuyacak, Hayalet'in bu hikayede tam olarak nereye oturduğuna bakacaktık. İhsan Sait'in geleceğe gitme sebebini gördük ama bu sebebi bir yere bağlamadı. Kısacası çıktığı yolu yarıda terk etmiş İhsan Oktay. Benim kanaatim ya yazarken sıkıldı ve başka bir konuya merak saldı ya da İletişim yayınları hocam artık bitir diye baskı yaptı.

Velhasıl-ı kelam, Yedinci Gün politik göndermeleriyle beğenilip diğer İhsan Oktay kitaplarının üzerinde bir yer ediniyorsa bu hem İhsan Oktay'ın sanatına hakarettir hem de bizim edebiyat anlayışımızı sorgulamamıza sebep olmalıdır. Bence bu kitap Türk Edebiyatı ortalamasının üstünde olmakla birlikte İhsan Oktay'ın bugüne kadarki en kötü kitabı oldu. Oysa tüm bölümler Paşaoğlu'nun bölümleri gibi olsaydı en iyi kitabı olabilirdi.


Nurdan Emanet (nuremanet) | 7 comments Mod
Resmen yazmaya üşendiğim her şeyi yazmışsın Murat! Beni büyük zahmetten kurtardın.

Benim takıldığım ağdalı cümleler değil ayrıca, Oğul kısmındaki savaş bölümünde içime hafakanlar bastı ve olan biteni anladıktan sonra hikayenin devamında acayip süper şeyler bekliyorken bi acayip sonla karşılaşınca... olmadı yani. olmadı.

Neyse, başta da dediğim gibi İ.O. Anar kitabı olması hasebiyle ortalamanın üstü. Ama aceleye gelmiş. Hatta yazmaktan sıkılmış olabileceğini ben de düşündüm senin gibi Murat! Yayınevine "alın ülen bitti!" diye fırlattığını hayal ettiydim kitabı. Çünkü sonundaki kurgu, oluşturduğu karakterler (İdris Amil gibi) herkesle (okurla dahi) ve her şeyle dalga geçen, nihilist bir yazar profili çiziyordu.


Merve Uzun | 5 comments Sabah gazetelere göz atarken, kitap üzerine bir yazı okuyunca paylaşmak istedim:
http://haber.gazetevatan.com/evliya-c...


Merve Uzun | 5 comments Edebiyatın ağdalı dille yapılması gerektiği fikrine, genel olarak, katılmıyorum. Marifet, 'az sözcükle çok şey anlatabilmek' bence. Nacizane fikrimdir:)


Nurdan Emanet (nuremanet) | 7 comments Mod
"İhsan Oktay’ın okurlarına çeşitli tuzaklar kurduğunu, zekâ yarışmasına girdiğini ve “Bakalım ne kadar anlayacaksın?” diye kıs kıs güldüğünü görür gibiyim."

bu kısma katılıyorum. ama kitabın sonlarına doğru gülmekten sarhoş olmuş bence biraz.


Murat | 5 comments Az sözcükle yazılan hikayeden romandan ben dil anlamında hayır beklemem. Güzel bir roman ya da güzel bir hikaye olabilir, mühim bir noktaya parmak basmış olabilir. Çok sağlam politik eleştirileri bir cümleye sıkıştırabilir, insanlığı irdeleyebilir ama dile katkısı olmaz. Dil ne kadar gelişirse bu söylediklerimi yapmak da o kadar kolay ve yapılanların anlamı da o kadar güçlü olur. Bu da benim kanaatim :)


Murat | 5 comments Kitapla ilgili bayıldığım bir yeri belirtmek istedim bu arada. İhsan Oktay'ın, Abülhamit'in yatak odasından başlayıp İstanbul'u dolaştığı ve Paşaoğlu'nun yanına kadar bizi Yıldız yokuşundan Haydarpaşa'ya uçurduğu bölüm. Film izler gibi okudum bu bölümü. Sanki Abdülhamit'in İstanbul maketi üzerindeki sinek kovalayışını bir karganın gözlerinden izledim. Sonra oradan havalanıp avluya indim. Emirler yağdı, ulaklar koşturdu. Tekrar havalanıp polislerle birlikte yaşlı adamı kovaladık. O sırada bir ses geldi, tekrar havalanıp Haydarpaşa'ya uçtuk. Treni karşıladık. Trenden inen köylülerle yürüdük. Harika bir giriş değil mi sizce de?


message 14: by Azad (new)

Azad Zeydi | 2 comments okuyunca yazcam ben de söz. );

bugün bilgisayara indirdiydim bu grubun fotosunu. paylaşcağıdım face'de tag'liyecektim üzerine isimlerinizi. yine yaparım.


Nurdan Emanet (nuremanet) | 7 comments Mod
o zaman herkeşler okuyunca yazayım beğendiğim yerleri. spoylır olmasın.


message 16: by Azad (new)

Azad Zeydi | 2 comments Spoiler vardır diye okumamıştım ben


back to top