Turkish Reading Challenges discussion

105 views
Genel - General > Türkçe (Turkish) or English (İngilizce)

Comments Showing 1-21 of 21 (21 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Ugur, Challenge Generator (last edited Sep 09, 2012 10:39AM) (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Bir süredir bu grubun dilinin ne olması gerektiği konusunda düşüncelerim vardı. İngilizce veya Türkçe hangisinin öncelikli dil olması konusunda kararsızdım.

Bugün Martı, niye İngilizce yazdığımı genelin Türkçe bilenlerde oluştuğunu söyledi.

Bu sebeple bu tartışmayı ve oylamayı açmak istedim.

For some time I have been thinking which language will be better for this group. English or Turkish.

Today Martı has send me a message why I'm writing in English.

So i want to start this discussion and poll.


message 2: by Özlem (new)

Özlem Güzelharcan (martiuctu) | 54 comments Türkçe okunan kitaplar, Türklerden oluşan topluluk.. Konuşulan dil de Türkçe olsun diyorum ve oyumu bu yönde kullanıyorum.

Türkçe bilmeyen arkadaşlar gruba dahil olurlarsa onlar da İngilizce yazarlar, konuşuruz ya da biz hem İngilizce hem de Türkçe yazarız, sorun olmaz.

Sevgiler


message 3: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Su ana kadar oylama cok buyuk farkla turkce olarak ilerlemekte.

Kurulustaki ilk amacim ingilizceyi on planda tutarak uluslararasi bir grup olusturabilmekti, ancak bu da asil gruba katkisi olacak olan yani turkceyi tercih eden toplulugu arka plana atarak grubun degerini kaybetmesine sebep olacakti.

Oncelikli dilde turkce olarak devam ederek, yine de ingilizceyi destekleyerek ilerlememiz cok daha iyi olacak sanirim

Bir de ingilizceye cevrilmis kitap sayisini cok olmadigini dusundugumuzde zaten elimizi kolumuzu baglamis olacaktik.

Tartisma klasorlerinin icine bir tane english gibi bir klasor acarak, ingilizce tartismalari orada tutarak hem de ingiliceye cevrilmis kitaplarin listesini tutarak, tartismalarini yaparak da ilerleyebiliriz.

Hatta almanca, fransizca... Seklinde de gidebiliriz.

Umarim tum bu degisiklikler grubun daha aktif daha verimli kullanilmasi ile sonuclanir.

Grubun temel amaci hem klasiklesmis turk edebiyatina ait kitaplari unutmayarak okumak tartismak hem de yeni eserlere destek olmak ve yenilerin sansini cogaltmak.


message 4: by rosshalde (new)

rosshalde | 157 comments Using English would be helpfull for foreign readers who are wanted to learn more think about Turkish literature. Because of this I use my vote for english.


message 5: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Oylama şu an için 87.5% oranında Türkçe olarak gitmekte.

Ayın 16 sında bitiririz demiştik ancak grubun bir önceki oylamasındaki sayıdan 3 tane daha fazla oy şimdiden kullanılmış. Muhtemelen bu oranlarda devam edecek gibi.


message 6: by rosshalde (new)

rosshalde | 157 comments ama yine de ingilizce yazılabilecek bazı başlıkların olmasına kimse itiraz etmez diye düşünüyorum.


message 7: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Ben de düşünmüyorum. Zaten buradaki tartışma aslında temel dil ne olsun. Ben yukarıda yazdığım gibi, English veya (Other languages) gibi bir genel başlık altında bu tür kitap reviewleri vs. herşeyin toplanabileceğini düşünüyorum.

Örneğin ingilizce çevrisi olan bir kitabın yorumlarını oraya ekleyebiliriz.

Rosshalde buradaki en önemli konumuz aktif kullanıcılar. Senin gibi aktif kullanıcılar olduktan sonra hiç bir sıkıntımız olmayacaktır.


message 8: by rosshalde (new)

rosshalde | 157 comments Elimden geldiğince aktif olmaya devam edeceğim ben.:) Zaten benim ingilizce olmasını istemememin sebebi türkçe bilmeyenlerin konu dışında kalmasını istemememdi. Böyle bir sorun da olmayacakmış gibi görünüyor anladığım kadarıyla:)


message 9: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Senin açmış olduğun The_Best_Turkish_Books_Which_are_Translated_to_English listesi de İngilizce tartışmasının altına ekleyeceklerimiz için güzel bir referans olabilir.


message 10: by rosshalde (new)

rosshalde | 157 comments Aslında çok güzel olur. Ben o listeyi açıp kitap ekleyerek sadece bir başlangıç yaptım. Eminim eklenecek çok kitap vardır. Devamının geleceğini düşünerek açmıştım. Ne kadar çok kişi oy verip kitap eklerse, liste o kadar faydalı olur diye düşünüyorum.


message 11: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
En guzeli de o listeye eklenebilecek onlarca kitabin her sene cevrilmesi olur.

Bizim de istanbul un sokaklarinda, anadolunun ucre koselerrinde gecen hikayelerimizin romanlarimizin artmasi


message 12: by Kamer (new)

Kamer (kamerkarakus) | 15 comments Okuduğumuz kitaplar Türkçe olacağı için her ne kadar daha "worldwide" olma imkanını bir kenara bırakmak anlamına da gelse Türkçe.

Kitapların dili Türkçe; bu sebep okuyan kişi de Türkçe bilecek.


message 13: by rosshalde (new)

rosshalde | 157 comments Aramızda türkçe yeterli olmayan ancak kitapların çevirilerini okuyan arkadaşlarımız da var. Burada esas olay kitabı okuduğumuz dilin türkçe olması değil, yazarın kitabı yazarken kullandığı dilin türkçe olması, yani türk edebiyatına dahil olması diye düşünüyorum.


message 14: by Kamer (new)

Kamer (kamerkarakus) | 15 comments rosshalde wrote: "Aramızda türkçe yeterli olmayan ancak kitapların çevirilerini okuyan arkadaşlarımız da var. Burada esas olay kitabı okuduğumuz dilin türkçe olması değil, yazarın kitabı yazarken kullandığı dilin tü..."

Çevrilmiş kitapları katmamıştım açıkçası.
Çok küçük bir azınlık olsa da hak vermeli. O zaman bu kitapların İngilizce versiyonunu okuyanlar Türkçe yazamayacağı için İngilizce kullanır, olur biter :)


message 15: by rosshalde (last edited Sep 15, 2012 12:07PM) (new)

rosshalde | 157 comments Kamer wrote: "rosshalde wrote: "Aramızda türkçe yeterli olmayan ancak kitapların çevirilerini okuyan arkadaşlarımız da var. Burada esas olay kitabı okuduğumuz dilin türkçe olması değil, yazarın kitabı yazarken k..."

ben de ondan bahsediyordum zaten, yani aynı şeyi söylüyoruz aslında :)


message 16: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Evet yine dönüp dolaşım aynı kanıya varmışız sanırım:)
Grupta aktif olabilecek ekibin %99 u Türkçeyi anadil olarak konuşmakta ve bu kitapları Türkçe olarak okuyacaklar. Genel takibin bu sebeple Türkçe olarak devam etmesi iyi olabilir.
Ancak Türk edebiyatına ait çeviri kitaplarımızda bulunmakta, bu konuda da desteğimizi sürdürebilmek için İngilizce (diğerleri de olabilir) konusunda da desteğimizi sürdürmeliyiz.
Keşke daha çok kitabımız İngilizce ye çevrilmiş olsa ve uluslararası düzeyde kitaplarımız çok daha fazla okunsa.

1001 kitap listesine giren çıkan toplam 1300 kadar kitap bulunmakta, bunların içinde 1 tane bile Türk edebiyatı ile ilgili kitap bulunmamakta bu gerçekten çok acı.


message 17: by Nergis Balta (new)

Nergis Balta | 1 comments Benim tercihim Türkçe, sanırım grubu takip eden çoğunluk da Türk bu yüzden daha faydalı olabileceğini düşünüyorum :)


message 18: by Hasan (new)

Hasan I would vote English, as my Turkish is only elementary. However, I am interested in finding books on Turkic/Turkish history written by Turkish authors, but translated to English. I am yet to read one so would be interested in the best ones out there - if available.


message 19: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) Grubumuzun ismi İngilizce. Rus Edebiyatı için açılan bölüme katıldım geçen gün, onlar bu işi yürütüyor. Bizde çoğunluk Türkçe yazıyor gerçi ama İngilizce bir bölüm açılabilir belki hem ne kadar talep var zamanla görülebilir.

Our group's name is English. I joined Russian Literature yesterday which is English. Our members write Turkish mostly, it can be an English part maybe and we'll see how many people demand it.


message 20: by Tûba (new)

Tûba (tubalinka) | 38 comments Bana kalırsa bir şekilde 'iletişim' olsun da ister Türkçe olsun ister İngilizce ister Almanca.Benim derdim Türkçe'yi katleden zatlardan yana.Lütfen biraz daha dikkat.Bunca kitabı boşuna okumuyorsunuz.

Teşekkürler-Thanks-Danke schön-Obrigada-Gracias-Merci-დიდი მადლობა-ви благодариме-спасибо


message 21: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Actually we have a section for english language users.

http://www.goodreads.com/topic/show/1...


back to top