Fateme Beygi's Reviews > زن در ریگ روان

زن در ریگ روان by Kōbō Abe
Rate this book
Clear rating

by
13113089
's review

really liked it
bookshelves: رمان

درسته طرحش خیلی برام نو و جذاب بود اما اون بخش توضیحات بسط داده شده راجع به مسائل مختلف از حشره شناسی،شن،رابطه جنسی و غیره داشت که آدم رو کلافه می کرد...
کتاب یه براعت استهلال هم داره چون اولش می گه که 7سال گذشته و مرد پیدا نشده اما خب نمی شه منکر تصویرپردازی و فضاسازی خوبش شد. نویسنده شن رو از ظریق توصیفاتش وارد حس مخاطب می کنه. دیگه بعد از اون شن رو حس می کنی.
یکی از جالب ترین موقعیت هایی بوده که یه نویسنده می تونه خلق کنه و درش رنج و تنهایی آدما رو نشون بده. اون تلاش سیزیف واری که مرد برای فرار انجام می ده. اون تنهایی زن و اهالی دورافتاده. اون تلاش سیزیف وار و عبث خود اهالی حتی که مدام شن ها رو جابه جا می کنن و این شن که نماد هر جبری می تونه باشه برشون حاکمه و مدام در تغییره و این اونان که باید خودشون رو باهاش وفق بدن و اون ها حتی مبارزه ای نمی کنن بلکه تسلیمن اما مرد چون تازه در این شرایط قرار گرفته مدام سر جنگ داره ولی وقتی می بینه که نتیجه ای حاصل نمی شه اون هم امیدش رو از دست می ده و کم کم تبدیل به همون انسان های تسلیم می شه که تا قبلش سرزنششون می کرد. بعد وقتی که آزاد هم می شه دیگه میلی به رفتن نداره میلی به پذرفتن این آزادی نداره.
دردناک ترین چیز همین خو کردن به زیر سلطه بودنه همین تسلیم جبر شدنه و بدتر از اون اینه که در راستای کمک به این جبر و سلطه تبدیل به نوکر بی جیره و مواجبش بشی و بخوای بقیه رو بیاری اسیر کنی برای حفظ این چیز.
بدون شک می تونم بگم این کتاب و موضوعش هیچ وقت از ذهنتون بیرون نمی ره. هیچ وقت.
29 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read زن در ریگ روان.
Sign In »

Reading Progress

Started Reading
May 23, 2013 – Finished Reading
June 12, 2013 – Shelved
June 13, 2013 –
page 73
30.93% "خیلی جذاب شده اصلا!خوشم اومد از این حالت معمایی اش :) ببینم بخش دوم چطور پیش می ره"
June 14, 2013 –
page 114
48.31% "با این که آخر فصل اول یکم جذاب شد الان توی بخش دوم باز هم از ریتم افتاد کلا یه راوی حراف داره که آدم رو خسته می کنه و اطلاعات غیرضروری می ده به آدم!"
June 15, 2013 –
page 160
67.8% "تموم شه هرچه زودتر :/"
July 18, 2014 – Shelved as: رمان

No comments have been added yet.