Amir 's Reviews > علیه تفسیر

علیه تفسیر by Susan Sontag
Rate this book
Clear rating

by
3130616
's review

really liked it
bookshelves: essays-and-critics, criticism

دو کلمه راجع‌به اسی
قبلا چندباری نوشتم که چقدر قالب اسی رو دوست دارم. دلایلش هر چی باشه مطمئنا مهم‌ترینش به این برمی‌گرده که یه اسی خوب نیاز داره به یه اسی‌نویس جالب. هیچ تضمینی وجود نداره که نویسنده‌ی یه مقاله‌ی آکادمیک درخشان یه آدم دوست‌داشتنی باشه. اما خاصیت اسی خوب اینه که نیاز داره نویسنده‌ش بازیگوش‌تر و سر به هواتر و بانمک‌تر از یه مقاله‌نویس و باهوش‌تر و عمیق‌تر و تیزبین‌تر از یه ستون‌نویس باشه. طبیعتا توی اسی نباید دنبال افکار و آرای اصیل (به فرض این‌که آرای اصیلی وجود داشته باشن) گشت. اما بعید هست که یه اسی خوب رو خوند و بعد از تموم شدنش فکر خوندن چند تا کتاب یا دیدن چند تا فیلم خوب رو نداشت. اسی‌نویسی کار چندان آسونی نیست، به شدت با سبک زندگی نویسنده‌ش گره خورده و همه‌ی جوانب زندگی نویسنده‌ش می‌تونه ماده‌ی خام باشه واسه یه دریچه‌ی جدید برای موضوع متن. برای همین باید قدر اسی‌نویس‌های خوب رو دونست. بین نمونه‌های ایرانی اسی‌نویس‌های موفق "احمد اخوت" و متن‌های بی‌نظیرش توی مجله‌ی "سینما و ادبیات" اون‌قدر برام جذابیت داره که در حال حاضر تنها کسی هست که به معنی واقعی کلمه منتظر خوندن متن بعدیشم
.

و اما علیه تفسیر
اگه شما هم علاقه‌ی وافری دارید به زمزمه کردن جمله‌ی "گور بار نظریه‌ی مرگ مولف" سوزان سونتاگ هم یکی از همین آدم‌های دوست‌داشتنی میشه براتون. علیه تفسیر مجموعه‌ی متونی هست که سوزان سونتاگ بین سال‌های 1962 تا 1965 در مواجهه با دنیای مدرن پیش روش قلمی کرده. کتابی که توش هم از ادبیات حرف زده، هم از نمایش و رابطه‌ش با ادبیات نمایشی، هم از سینما و هم از هنرهای تجسمی. تنها حلقه‌ی وصل این اسی‌ها شاید نگاه فرمالیستی نویسنده به این پدیده‌ها باشه که وجه تئوریکش رو توی اولین متن کتاب بسط داده.
اما فارغ از این مساله وقتی این مجموعه رو می‌خونی [حتی بخش‌های مربوط به تحلیل اجرای خاص یک گروه نمایشی از یه نمایشنامه و مقایسه‌ی اون با اجراهای دیگه که مخاطبین اصلیش خواننده‌های هم‌عصر نویسنده هستن] دنیایی جلوت ترسیم میشه که دوس داری بیشتر بشناسیش. برای درک بهتر این متن‌ها شاید نیاز باشه که با ارجاعات بی‌پایانش خصوصیتی داشته باشی. اما این مساله اون‌قدر حاد نیست که این متن رو به یه متن صرفا وابسته به متن اصلی تبدیل کنه و همین قابلیت، کتاب رو برای یه مخاطب غیرمتخصص به یه اثر خوندنی تبدیل می‌کنه؛ کتابی که میشه بعدها بارها و بارها بهش برگشت
.

آخر کار
دوست دارم همون‌جوری که تو استتوس‌ها شروعش کردم همون‌جوری هم تموم کنم:

نویسنده‌ای که خوب بو می‌کشه+ مترجمی که کتاب رو فهمیده+ طراحی جلد و عطف و پشت جلد بی‌نظیر+ قطع کتاب در اندازه‌ی مناسب+ جنس کاغذ عالی [و نه لزوما با کیفیت]+ از همه مهم‌تر کتاب بوی خوب داره
=
این یه کتاب خالی نیست، یه شاهکار "تولید" هست
ماشااله به نشر بیدگل
59 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read علیه تفسیر.
Sign In »

Quotes Amir Liked

Susan Sontag
“نویسندگان بزرگ یا شوهرند یا معشوق. برخی نویسندگان فضایل استوار یک شوهر را به ما عرضه می‌کنند: قابل اتکا، فهیم، سخی، برازنده. در سوی دیگر نویسندگانی قرار دارند که در آن‌ها قابلیت‌های یک معشوق را ستایش می‌کنیم، قابلیت‌هایی که از طبیعت و مزاج برمی‌آیند تا فضیلت اخلاقی. زن‌ها به شکلی عجیب ویژگی‌هایی چون بی‌ثباتی، خودخواهی، غیرقابل‌اتکا بودن، و خشونت را که در مورد شوهر هرگز با آن‌ها کنار نمی‌آیند در معشوق خود می‌پذیرند، به شرط آن‌که در عوض نوعی هیجان و فوران احساسی شدید را تجربه کنند. به همین سیاق، خوانندگان نیز با فهم‌ناپذیری، وسواسی بودن، حقایق دردناک، دروغ، یا دستور زبان بد کنار می‌آیند-اگر در عوض نویسنده امکان چشیدن عواطفی کمیاب و احساساتی خطرناک را در اختیارشان قرار دهد. و همان‌طور که در زندگی وجود شوهر و معشوق هر دو ضروری است، در هنر نیز چنین است. باعث تاسف است که ناگزیر باشیم میان آن‌ها دست به انتخاب بزنیم
.”
Susan Sontag, Against Interpretation and Other Essays


Reading Progress

September 1, 2015 – Started Reading
September 1, 2015 – Shelved
September 1, 2015 –
page 15
3.44% "نویسنده‌ای که خوب بو می‌کشه+ مترجمی که کتاب رو فهمیده+ طراحی جلد و عطف و پشت جلد بی‌نظیر+ قطع کتاب در اندازه‌ی مناسب+ جنس کاغذ عالی [و نه لزوما با کیفیت]+ از همه مهم‌تر کتاب بوی خوب داره\n =\n این یه کتاب خالی نیست، یه شاهکار "تولید" هست \n ماشااله به نشر بیدگل"
September 1, 2015 –
page 15
3.44% "نویسنده‌ای که خوب بو می‌کشه+ مترجمی که کتاب رو فهمیده+ طراحی جلد و عطف و پشت جلد بی‌نظیر+ قطع کتاب در اندازه‌ی مناسب+ جنس کاغذ عالی [و نه لزوما با کیفیت]+ از همه مهم‌تر کتاب بوی خوب داره\n =\n این یه کتاب خالی نیست، یه شاهکار "تولید" هست \n ماشااله به نشر بیدگل"
September 2, 2015 –
page 31
7.11% "مسئله‌ی تفسیر در زمانه‌ی ما حتی از این نیز پیچیده‌تر است. چرا که عطش معاصر برای پروژه‌ی تفسیر عموما بر خلاف گذشته برآمده از وفاداری به متنی مسئله‌دار نیست، بلکه ناشی از تهاجمی آشکار و خوارشماری صریح نمودهای ظاهری است\n ."
September 3, 2015 –
page 36
8.26% "در فرهنگی که معضل کلاسیک آن رشد بیمارگون عقلانیت به قیمت سستی گرفتن انرژی و قابلیت حسانی است، تفسیر در واقع در حکم انتقام عقل از هنر است\n ."
September 4, 2015 –
page 36
8.26% "فاصله‌گیری از تفسیر را می‌توان به طور مشخص یکی از خصیصه‌های نقاشی مدرن به شمار آورد. نقاشی انتزاعی تلاشی است برای آن‌که، به معنای متعارف اصطلاح، کاری بدون محتوا داشته باشیم؛ و از آن‌جا که محتوایی در کار نیست، تفسیری هم در کار نخواهد بود\n ."
September 4, 2015 –
page 41
9.4% "تفسیر تجربه‌ی ادراکی اثر هنری را بدیهی فرض می‌کند، و کار خود را از آن‌جا، ادامه می‌دهد. اما حالا نمی‌توان این مسئله را بدیهی فرض کرد. کافی است به انبوهگی محض آثار هنری‌ای بیندیشیم که در دسترس هر یک ما قرار دارند، و به طعم‌ها، بوها، و دیدنی‌های محیط شهری که حواس‌مان را بمباران می‌کنند افزوده می‌شوند. فرهنگ ما فرهنگی مبتنی بر زیاده‌کاری و تولید مازاد است؛ و نتیجه‌ی آن کند شدن فزاینده‌ی حساسیت تجربه‌ی حسی ماست\n ."
September 4, 2015 –
page 41
9.4% "ما به جای معناشناسی به اروتیک هنر نیازمندیم\n ."
September 6, 2015 –
page 49
11.24% "بدون تردید در فرهنگی که هنر را لزوما بافایده می‌خواهد (به ویژه‌ی فایده‌ی اخلاقی)، و زیر ضرورت بی‌حاصل تفکیک هنر متعالی از اشکال هنری‌ای که ما را سرگرم می‌کنند کمر خم کرده است، غرابت‌های هنری سبک‌پردازی‌شده لذت قابل دفاع و ارزش‌مندی در اختیارمان می‌گذارد\n ."
September 6, 2015 –
page 51
11.7% "دست‌کم از زمان دیدرو به این سو، سنت اصلی نقد در تمامی هنرها، با توسل به معیارهای آشکارا ناهماهنگی چون واقع‌نمایی و درستی اخلاقی، در عمل با اثر هنری به عنوان گزاره‌ای که در قالب یک اثر هنری مطرح شده است برخورد می‌کند\n ."
September 6, 2015 –
page 52
11.93% "طبیعتا آثار هنری (استثنا مهم موسیقی به کنار) با جهان واقعی در ارتباط‌اند-با دانسته‌های ما، تجارب ما، ارزش‌های ما. آثار هنری اطلاعات و ارزش‌گذاری‌هایی [در مورد جهان] دارند. اما وجه ممیزه‌ی آن‌ها ایجاد دانش مفهومی نیست، بلکه ایجاد چیزی چون نوعی برانگیختگی است، پدیده‌ای که با نوعی حس تعهد در ارتباط است، با قضاوتی که در موقعیتی هم‌چون سحرزدگی یا احساس عبودیت شکل می‌گیرد\n ."
September 6, 2015 –
page 52
11.93% "هنر با اخلاقیات مرتبط است. یکی از چیزهایی که این ارتباط را نشان می‌دهد توانایی هنر در ایجاد لذت اخلاقی است؛ اما لذت اخلاقی خاص هنر همان لذت تایید و تکذیب برخی رفتارها نیست. لذت اخلاقی هنر، و همین‌طور خدمت اخلاقی‌ای که هنر به انجام می‌رساند، در ارضا هوشمندانه‌ی آگاهی ماست\n ..."
September 7, 2015 –
page 62
14.22% "تمامی آنچه گفتیم، نهایتا ما را به این جمله‌ی معروف نیچه در زایش تراژدی بازمی‌گرداند: «هنر تقلید طبیعت نیست بلکه مکمل متافیزیکی آن است، چیزی که در کنار آن برافراشته می‌شود تا بر آن غلبه کند\n ."
September 7, 2015 –
page 62
14.22% "ارتگا و حتی رب‌گریه هنوز نتوانسته‌اند خود را از افسون مفهوم «محتوا» رها کنند. زیرا احساس می‌کنند برای محدود کردن محتوای انسانی هنر، و کنار زدن ایدئولوژی‌های آزمایش‌شده‌ای از قبیل اومانیسم یا واقع‌گرایی سوسیالیستی که هنر را به خدمت انگاره‌ای اخلاقی یا اجتماعی درمی‌آورند، لازم است کارکرد هنر را نادیده بگیرند یا محدود کنند\n ."
September 10, 2015 –
page 89
20.41% "قهرمانان فرهنگی تمدن بورژوایی لیبرال، ضدلیبرال و ضدبورژوا هستند\n ."
September 13, 2015 –
page 157
36.01%
September 15, 2015 –
page 190
43.58% "در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که تراژدی یک فرم هنری نیست، بلکه شکلی از تاریخ است"
September 25, 2015 –
page 270
61.93%
October 3, 2015 –
page 330
75.69%
October 24, 2015 – Shelved as: essays-and-critics
October 24, 2015 – Shelved as: criticism
October 24, 2015 – Finished Reading

Comments Showing 1-9 of 9 (9 new)

dateDown arrow    newest »

message 1: by Ali (new) - rated it 5 stars

Ali گفتم برم از رو امیر تقلب کنم ببینم چی می خونه دیدم دقیفا داری کتابی رو می خونی که من دنبالشم، جالب اینکه تو شهرکتاب نیاورده بودش و کمی بهم برخورد :))


Amir Ali wrote: "گفتم برم از رو امیر تقلب کنم ببینم چی می خونه دیدم دقیفا داری کتابی رو می خونی که من دنبالشم، جالب اینکه تو شهرکتاب نیاورده بودش و کمی بهم برخورد :))"

میاد علی جون میاد. خودمم از شهر کتاب میردوماد! گرفتم
:]


message 3: by Elham (new) - added it

Elham عبارت "شاهکار تولید" خیلی جالب بود. کم پیش میاد یه کتاب همه جوره مورد پسند "خواننده" واقع بشه.

و ریوویو به اندازه کافی شاهکار بود که کتاب به لیست "تو - ریدها" اضافه شود.

مرسی امیر!


Amir حتما برو سراغش
:)


message 5: by Fatemeh (new) - added it

Fatemeh sherafati want to read :)


Amir Fatemeh wrote: "want to read :)"

حتماااا
:)


message 7: by Syd (new) - added it

Syd Amir این کتاب رو دیده بودم ولی بخاطر دور بودن از موضوعش بی خیال خوندنش شدم با این ریویو شما مشتاق شدم بخونمش :)


Amir Syd wrote: "این کتاب رو دیده بودم ولی بخاطر دور بودن از موضوعش بی خیال خوندنش شدم با این ریویو شما مشتاق شدم بخونمش :)"

وقت کردی حتما بخون
:)


Niousha كتاب هاي ديگر نقد، از انتشارات بيدگل رو كه توي گودريدز هست دارين دوستان؟ من بخش اعظمشون رو هرچي سرچ مي كنم نيست!


back to top