Maciej Janiec's Reviews > When Genius Failed: The Rise and Fall of Long-Term Capital Management

When Genius Failed by Roger Lowenstein
Rate this book
Clear rating

by
2331058
's review
Jul 15, 2009

really liked it
Read in July, 2009

Po przeczytaniu książki można się zastanawiać, czy upadek LTCM w 1998 r. nie nauczył niczego Fed oraz instytucji finansowych w zakresie charakteru rozkładów na rynkach finansowych (rozkłady nie-gaussowskie) i związanego z tym występowania zjawisk rzadkich ("black swans"), zarządzania ryzykiem, stosowania lewaru czy wykorzystywania pozabilansowych instrumentów finansowych (derywatytyw)?

Dla przykładu, można znaleźć podobieństwo między stosowaną przez LTCM strategią gry na zmniejszanie się zmienności na rynkach finansowych, poprzez praktyczne odkupywanie zmienności od innych inwestorów, a działaniem AIG Financial Products, które wystawiało CDS-y zabezpieczające przed spadkiem wartości innych papierów wartościowych. Działania AIG FP doprowadziły do konieczności zasilenia AIG kwotą blisko 180 mld USD przez amerykański rząd.

O ile w 1998 "wystarczyło" zebrać kilkanaście banków, by dostaczyć niecałe 4 mld USD, by podtrzymać przy życiu osuwający się LTCM, o tyle w 2008 r., Fed musiał wpompować w system finansowy pare bilionów dolarów, przy czym skutki tego działania wciąż nie są pewne.

A tak na marginesie - czy we wrześniu 2008 r. pozwolono upaść Bear Stearns, gdyż ten dziesięć lat wcześniej odmówił udziału w konsorcjum obejmującym praktycznie całe Wall Street, które przejęło LTCM?
flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read When Genius Failed.
Sign In »

Reading Progress

05/15/2016 marked as: read

No comments have been added yet.