Luboš's Reviews > Kniha o mužství

Kniha o mužství by Steve Biddulph

bookshelves: philosophy, parenting, non-fiction

Nic asi nevystihne knihu lépe než samotný text na přebalu:

„Musím vás varovat (a usmívám se při tom), že čtení této knihy nezůstane bez následků. Muži, kteří ji čtou, se často spontánně rozpláčou. Někdy všeho nechají a vydají se za svými rodiči a sourozenci, s nimiž už se nestýkali. Někteří opustí zaměstnání, které je ničí, a dokonce se vzdají i vysokých výdělků. Po dlouhé době znovu začnou brát své ženy něžně za ruku. Ve sprše si zpívají. Jejich děti je začínají mít rády.“

---------citace----------
ruské přísloví: dokud jste se nepoprali, nejste skuteční přátelé

Je nesmyslné živit, šatit a draze vzdělávat dítě, které pak bude zabito, skončí na drogách nebo ve vězení jen proto, že jste byli zaneprázdněni, než abyste je mohli doprovázet na nesnadné cestě k mužství.

Právě tehdy, když vám připadá, že si dítě zaslouží vaši lásku nejméně, ji potřebuje nejvíce. Kim Payne: Simplicity Parenting

Pět pravd o mužství
1. Jednou zemřeš.
2. Život je těžký
3. Nejsi tak důležitý
4. Ve tvém životě nejde o tebe.
5. Konečný výsledek nemáš ve svých rukou.

Opravdu solidní muž musí mít některé ze starých mužských kvalit. Musí mít srdce A TAKÉ páteř.

Je to (masturbace) dlouhodobý koníček, který ovšem nikdo neuvádí v dotaznících.

Když je chlapci čtrnáct let, jeho hladina testosteronu prudce stoupne - je o osm procent výš než v deseti letech. Čtrnáctiletý je schopen pohádat se i s dopravní značkou.

Ve starých kulturách dostávali chlapci od mužů dlouhý a intenzivní výcvik. I kdyby dnešní muži věděli, jak na to, jsou příliš zaneprázdněni, než aby se takovému výcviku svých synů mohli dostatečně věnovat. Výsledkem jsou fotbalisté, kteří se chovají jako idioti, opilí klackové, kteří se potloukají po ulicích, mladíci, kteří znásilňují nebo zabíjejí.. nejčastěji však prostě muži, kteří nevědí, jak žít.

Být mužem je samo o sobě tím nejvýznamnějším rizikovým faktorem.

Zatímco církev nás uvrhla do neštěstí odsouzením sexu jako něčeho hříšného, nové náboženství konzumu sex povyšuje na nutnost. Billboardy se sexuální tématikou a reklamy na nás útočí ze všech stran. Nejrozšířenějším dnešním obrazem , umístěným zpravidla dvacet metrů vysoko, aby na něj všichni viděli, je dospívající dívka v sexuální póze. V mužích tyto obrazy vyvolávají frustraci a rozmrzelost, v ženách naopak pocit nejistoty, protože nevypadají stejně dobře. Těžko říci, zda toto veřejné vystavování erotických obrazů někoho někoho činí šťastným.

Jak to vyjádřil Gore Vidal, ze sexuální revoluce se stal sexuální cirkus.

Mladí muži mívají sklon k domýšlivosti. Jejich optimismus je okouzlující, ale mělký - protože ještě nikdy nebyl prověřen.

Buďme k sobě zcela upřímní: někteří lidé nemají na výběr. Mají mizernou a špatně placenou práci a s tím, co za ni dostanou, sotva vyjdou. Takových lidí však není mnoho a vy k nim pravděpodobně nepatříte. Jste vzdělaní a sečtělí, takže si můžete vybírat.

...lidé neočekávali od práce, že jim poskytne základní životní kontext a smysl. Když měli svůj kostelík a pěvecký sbor a mohli se těšit na víkendové tancovačky, bylo snesitelné i rubání uhlí kilometr pod zemským povrchem.

Jste-li bohatí, a přitom máte málo času na skutečný život, asi jste se spletli...

Lovcům a sběračům stačily k zajištěný potravy, oděvu a přístřeší nanejvýš dvě až tři hodiny denně. Znali jsme svůj svět, měli jsme kulturu a příběhy, byli jsme tvořiví a uměli milovat. Dvanáctileté dítě dokázalo poznat stovku rostlin, které byly pro něj užitečné, vědělo, kdy a kde rostou a jak se zpracovávají. Po většinu času jsme se učili a věnovali se kulturním a náboženským aktivitám.

Je alarmující vidět rodiče, jak své malé děti trápí výukovými kartičkami a nutí je přibírat si nepovinné předměty, jako by rozevírali poupě, aby se dříve rozvinulo.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Kniha o mužství.

Finished Reading
January 8, 2013 – Shelved