Петър Стойков's Reviews > The Carnivore Code: Unlocking the Secrets to Optimal Health by Returning to Our Ancestral Diet

The Carnivore Code by Paul Saladino

it was ok

Диетата, при която ядеш само месо и нищо друго добива все по-широка популярност в последните 2-3 години. Самата тя е интересна защото противно на това което ни казваха всички лекари, диетолози и изследователи занимаващи се с храненето и здравето, човек не умира от скорбут или всякаквите там други недостатъчности, с които ни плашеха, ако не си яде зеленчуците и плодовете, нито пък умира от запек без фибри.

Също така, освен че не умират, доста хора с много тежки автоимунни заболявания се повлияват добре от тая диета - явно е, че съдържащите се в разнообразните растителни храни многобройни ... вещества понякога имат свойството да дразнят имунната ни система повече, отколкото е нужно.

Пол Саладино е решил да поспечели някой и друг долар от модерната диета и да напише книга за нея. Само че както често става в подобни случаи, книгата е повече общи приказки и разтягане на локуми - защото все още няма никакви изследвания на тая диета.

Да, ясно е, че в по-голямата част от еволюционната история на хоминидите (различните видове първобитни хора) те са били ловци и са се хранели основно с животинска храна. Да, животинската храна е богата на всякакви полезни вещества много повече от растителната и много от тях са жизненоважни за доброто физическо и душевно здраве. Да, прекаляването с въглехидрати и особено рафинирани такива (захар, бяло брашно), както и и рафинирани растителни масла са основната причина за почти всички "заболявания на цивилизацията" - диабет, сърдечносъдови, алцхаймер, рак.

И тия неща Саладино надълго и нашироко ги разказва и преразказва - същите неща, които ги има във всяка книга за палео диетата. Изследванията, които цитира и фактите, които казва са верни, но те не означават непременно, или даже не навеждат сериозно на мисълта, че всякаква растителна храна е вредна и трябва да се яде само животинска.

Авторът подбира да цитира изследвания, които му харесват и ги използва за да добавя от себе си наизуст изсмукани от пръстите всеобхватни заключения, с които скърпва книга, чиято основна идея е че всички трябва да ядем само животински продукти. Аз ям по кило месо на ден и пак смятам че Саладино е въздух под налягане.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read The Carnivore Code.

November 9, 2020 – Started Reading
November 9, 2020 – Shelved