Tiina's Reviews > Antidieet. Söö tunde järgi ja sulle jääb alles sinu raha, heaolu ja õnn

Antidieet. Söö tunde järgi ja sulle jääb alles sinu raha, hea... by Christy Harrison
Rate this book
Clear rating

by
28696394
's review

it was amazing

Jään selle raamatu üle tükiks ajaks mõtlema ja uurin intuitiivse söömise kohta rohkem.

Suurem osa oli äärmiselt põnev ajalugu sellest, kuidas arenes välja dieedikultuur ning mõjutas negatiivselt seadusandlust ja meditsiinilisi uuringuid. Näiteks sõna "morbid obesity" võttis kasutusele üks arst, kelle kogu praksis põhines kaaluvähenduslõikustel.

Viimase 150 aasta jooksul on suuremas kehas inimesi kehvemaks peetud ning neis süütunnet tekitatatud, millel on tunduvalt hullemad tagajärjed kui ülekaalul. Ka pidev kaalutõus ja -langus mõjutab inimese keha ning põhjustab kohutavaid tervisehädasid võrreldes nendega, kel on kogu aeg olnud sama kaal (hoolimata KMI-st). KMI, muide, loodi Belgia astronoomi poolt kasutades Euroopa päritolu meeste keskmiseid kaale... ja seda niisama statistilise eksperimendi jaoks. Nüüd hinnatakse selle järgi kõiki maailma inimesi, hoolimata päritolust ja soost.

Fakt, mida enamik teavad on see, et dieetidel ei ole pikaajalist toimet, mistõttu on tänapäeval aina enam kuulda "tervislikest" eluviisidest/paastudest, mitte dieetidest. Kuigi see tervislik eluviis, nt, suunab inimesi toituma kalorihulgast, mis on väiksem kui kohutavate tagajärgedega näljutamiseksperiment. Ühesõnaga, püüan end parandada ja loobun vestlustest "hea" ja "halva" toidu üle. Piirid paika.

Jah, autor on klassikaliselt sale, kuid toitumishäired ei ole naljaasi ja nende all kannatavad nii väiksemad kui ka suuremad inimesed. Ehk tasuks keskenduda endale, mitte muretseda n-ö paksuse epideemia pärast. Ja mõelda ka sellele, kuidas ise toitumisele mõtleme ning kas ehk on täna ilmselgeid söömishäire sümptomeid. Nt kas piirame söömist ja siis sööme korraga liiga palju? Pole midagi teha, et meid on õpetatud viltu vaatama suurema kehakaaluga inimestele. Nt kui oleks võimalik, et saaksid teha kõike, mida aga tahad kehaliste piiranguteta, siis kas tahaksid siiski kaalu kaotada? Mind pani igatahes mõtlema, miks on vaja ka keha suurust muuta, kui kaal ei mõjuta liikumist ega tervist. Suurem kehakaal ei ole tingimata halb asi. Aeg mõtlemist muuta ja elada oma elu.

Suurema osa kuulasin ingliskeelset audioraamatut, aga ka eestikeelne väljaanne oli hea ja tõlge tugev.
5 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Antidieet. Söö tunde järgi ja sulle jääb alles sinu raha, heaolu ja õnn.
Sign In »

Reading Progress

October 29, 2020 – Started Reading
October 29, 2020 – Shelved
November 28, 2020 – Finished Reading

No comments have been added yet.